casiopea
30.12.04,20:05
Ahojte všetci, riešim veľký problém.

Zahraničná firma ide stavať na Slovensku fabriku pre inú zahraničnú firmu.

Naša firma bude tej stavebnej vypomáhať subdodávateľsky na stavbe ale aj administratívne.

Zamestnali sme pracovníčku, ktorá bude tlmočiť a zabezpečovať stavbu. Peniaze ktoré nás mesačne stojí budeme prefakturovávať.

A tu je ten problém:

Pracovníčka vykonáva prácu na Slovensku. Budem to fakturovať zahraničnej
firme s alebo bez DPH?

Nemala by zahraničná firma zriadť na Slovensku organizačnú zložku a zaregistrovať sa pre DPH?

A čo daň z príjmu?

Ja si myslím, že s DPH, musí zriadiť organizačnú zložku a zaregistrovať sa na DPH.
Môj šef si myslí že bez DPH a všetky dane nech si platí tam odkiaľ pochádza.

Prosííííím pomôžte.

DAKUJEM.
accad
30.12.04,22:05
Môj názor.
Kedže podľa vašej otázky ide v budúcnosti o investičnú akciu určite by sa mala zahraničná firma registrovať ako plátca DPH v SR. Znížia sa pre ňu výdavky spojené s investičnou akciou o odpočítanú DPH.

Podľa § 15 ods.6)
Miestom dodania služieb, ktorými sú ocenenie hnuteľného majetku a práce na hnuteľnom hmotnom majetku, je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú s výnimkou podľa § 16 ods.7.

Podľa § 16 ods. 7)
Miestom dodania služieb, ktorými sú ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce na hnuteľnom hmotnom majetku, ak sa vykonajú pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde sa práce fyzicky vykonajú, je členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým sa mu služba dodala; ak sa tovar neodošle alebo neprepraví mimo členského štátu, v ktorom sa služby fyzicky vykonali, je miestom dodania služby členský štát, v ktorom sa služby fyzicky vykonali.
Z týchto § vyplýva, že vy budete fakturovať vaše práce s DPH a odberateľ, ak nie je registrovaný pre DPH v SR, nemá nárok na odpočet DPH z vašej faktúry. Ak by mal pridelené IČ DPH, bude podávať daňové priznanie, za planenia v SR, v ktorom si bude uplatňovať DPH z prijatých faktúr vystavených s DPH.