ivča26
17.01.07,11:56
Dobrý deň,
po troch rokoch na materskej dovolenke začínam znova s účtovníctvom, chcela by som sa spýtať, či pri používaní OA platí sadzba základnej náhrady vo výške 6,20 na každý ubehnutý km?
Ďalej sa chcem spýtať, či pri užívaní osobného vozidla na podnikateľské účely musím viesť knihu jázd, alebo mi stačí len cestovný príkaz? Niekde som čítala, že nemusím viesť knihu jázd.
Ak som zaplatila daň z mot. vozidla, môžem ju zaúčtovať do výdavkov?
Stačia mi na overenie cien PHM bločky, alebo potrebujem ceny zistené na stránkach Slovnaftu?
Ďakujem veľmi pekne za akúkoľvek odpoveď.
Jana Acsová
17.01.07,11:02
Akékoľvek odpovede a zrejme na všetky Vaše otázky nájdete v rubrike: Rady z porady.
Je tam rozoberaná problematika súkromného automobilu v podnikaní (už celkom 4 časti).
http://www.porada.sk/f86-rady-z-poradyfont-colorred-newfont.html
duficek
17.01.07,11:02
Dobrý deň,
po troch rokoch na materskej dovolenke začínam znova s účtovníctvom, chcela by som sa spýtať, či pri používaní OA platí sadzba základnej náhrady vo výške 6,20 na každý ubehnutý km?
ano, pokial OA nie je v majetku firmy
Ďalej sa chcem spýtať, či pri užívaní osobného vozidla na podnikateľské účely musím viesť knihu jázd, alebo mi stačí len cestovný príkaz? Niekde som čítala, že nemusím viesť knihu jázd.
ak je OA v majetku firmy, treba viest knihu jazd
Ak som zaplatila daň z mot. vozidla, môžem ju zaúčtovať do výdavkov?
Stačia mi na overenie cien PHM bločky, alebo potrebujem ceny zistené na stránkach Slovnaftu?
stacia, pozor aby nevybledli :)
Ďakujem veľmi pekne za akúkoľvek odpoveď.
odpovede hrubym
vikinka
17.01.07,11:03
[quote=ivča26]Dobrý deň,
, chcela by som sa spýtať, či pri používaní OA platí sadzba základnej náhrady vo výške 6,20 na každý ubehnutý km? ÁNO,ale iba pri OA nezaradenom v majetku.
Ďalej sa chcem spýtať, či pri užívaní osobného vozidla na podnikateľské účely musím viesť knihu jázd, alebo mi stačí len cestovný príkaz? Niekde som čítala, že nemusím viesť knihu jázd. Kniha jázd
Ak som zaplatila daň z mot. vozidla, môžem ju zaúčtovať do výdavkov?
Stačia mi na overenie cien PHM bločky, alebo potrebujem ceny zistené na stránkach Slovnaftu?Použila by som aspoň jeden blok z PH ,myslím že Slovnaft už neudáva priemer.ceny.Je na tebe ako dokážeš priem.cenu.
Jana Acsová
17.01.07,11:03
Jana Acsová
17.01.07,11:04
Jana Acsová
17.01.07,11:05
Janca1
11.03.07,09:37
Ahojte,
môžem uplatniť základnú náhradu 6,20 za km aj ked podnikateľka na prac. cesty používa manželove auto? CD je riadne zaplatená.

Dakujem
renča1
11.03.07,17:50
Pokiaľ ho nadobudli spolu počas manželstva, tak áno.
miro_l
11.03.07,19:26
Dobrý deň.
Podnikateľ SZČO si kúpil starší dodávkový automobil Fiat Ducato ktorý má zaradenie v technickom preukaze ako nákladný. Zaplatil za rok 2006 cestnú daň. Automobil nezaradil do majetku firmy. Počas roka používal automobil často v podnikaní. V prepočte na prejazdené kilometre je pre podnikateľa výhodnejšie uplatniť paušál na 1km. (Má nízky ročný odpis a nízke výdaje na opravy a prevádzku.)
Zaujímalo by ma.
Akú sadzbu náhrady si môže pri používaní súkromného nákladného automobilu v podnikaní za 1 km uplatniť, keď v opatrení č. 260/2004 Z. z. sa píše o jednostopových a osobných motorových vozidlách.
Ďakujem.
Jana Acsová
11.03.07,19:41
Akú sadzbu náhrady si môže pri používaní súkromného nákladného automobilu v podnikaní za 1 km uplatniť, keď v opatrení č. 260/2004 Z. z. sa píše o jednostopových a osobných motorových vozidlách.
Ďakujem.Bohužiaľ žiadnu. Základná náhrada sa uplatňuje iba v prípade osobného automobilu vo vlastníctve podnikateľa.
Jana Acsová
11.03.07,19:42
Akú sadzbu náhrady si môže pri používaní súkromného nákladného automobilu v podnikaní ... Pozrite napr. príspevok č. 5 v tejto téme.
Jana Acsová
11.03.07,19:43
Základnú náhradu na iný druh vozidla ako sú jednostopové a osobné možno dohodnúť iba so zamestnancom pri jeho vyslaní na pracovnú cestu iným vozidlom ako je vozidlo zamestnávateľa.
STRELEC
11.03.07,19:52
[quote=miro_l;417246]...
Akú sadzbu náhrady si môže pri používaní súkromného nákladného automobilu v podnikaní za 1 km uplatniť, keď v opatrení č. 260/2004 Z. z. sa píše o jednostopových a osobných motorových vozidlách.
Ďakujem.[/qe]
Priamo ozaj žiadnu. ZDP vo svojom §19 2e) hovorí len o osobnom motor. vozidle. Ostáva ho len zaradiť do majetku, resp. si ho prenajať.
momaria
05.02.08,08:00
Prosím poraďte mi. Do ktorej odpisovej skupiny mám zaradiť Fiat Ducato. V TP je uvedené:nákladné vozidlo N1.Dik
momaria
05.02.08,10:40
Prosím.. nik neporadí??? Ešte dodávam:zdvih.objem valcov 282020 cm3,prevádzková hmotnosť 1965 kg,najväčšia prípustná celková hmotnosť 3300kg,
Anja111
05.02.08,10:59
Prosím poraďte mi. Do ktorej odpisovej skupiny mám zaradiť Fiat Ducato. V TP je uvedené:nákladné vozidlo N1.Dik
Zaradíš do 1. odpisovej skupiny...
Chobot
05.02.08,11:05
Prosím poraďte mi. Do ktorej odpisovej skupiny mám zaradiť Fiat Ducato. V TP je uvedené:nákladné vozidlo N1.Dik

Otázku si zadala v nesprávnej téme. Navrhnem ju presunúť do témy o odpise auta, táto téma sa týka niečoho iného.

Nabudúce pozor pri zaraďovaní otázky. Potom sa môže stať, že odpoveď nedostaneš, lebo túto tému nemusia pozerať tí správni ľudia.
momaria
05.02.08,11:25
Prepáčte za to zlé zadanie témy. Budem dávať pozor.Zmiatlo ma pri zaraďovaní to,že v odpisových skupinách je v KP 34.10.2 uvedené Ostatné automobily/vrátane dodávkových do užitočného zaťaženia 1,5t/.Nevedela som nájsť v TP to zaťaženie a v TP je , že ide o nákladné vozidlo N1.Takže to môžem dať s kľudným svedomím do odp. sk.1? Dik
Anja111
05.02.08,14:30
Prepáčte za to zlé zadanie témy. Budem dávať pozor.Zmiatlo ma pri zaraďovaní to,že v odpisových skupinách je v KP 34.10.2 uvedené Ostatné automobily/vrátane dodávkových do užitočného zaťaženia 1,5t/.Nevedela som nájsť v TP to zaťaženie a v TP je , že ide o nákladné vozidlo N1.Takže to môžem dať s kľudným svedomím do odp. sk.1? Dik
Áno.