monika-s
31.12.04,16:00
Dobrý deň poraďáci (a pekný silvestrovský predvečer),

v oblasti DPH som novačikom a chcela by som poprosiť o radu. Podnikateľ uskutočňuje prepravu tovaru do zahraničia. Fakturuje slovenskej firme, tak s tým problém nemám. Ale má dosť veľa pokladničných bločkov zo zahraničia. Väčšinou ide o nákup pohonných hmôt (v menách najmä CZK, HRK, SIT, EUR).

Neporadíte mi ako sa mám vysporiadať s DPH?

Možno je to dosť obšírna otázka. Rada ju skonkretizujem ak sa nájde nejaká dobrá duša ochotná sa mi "venovať".

Pekne ďakujem.
Fajdy
31.12.04,15:22
DPH z pokladničných bločkov zo zahraničia dávaš do nákladov 548/-.
Pekný Silvester. :)
monika-s
11.01.05,19:08
Fajdy veľmi pekne ti ďakujem za odpoveď, len som v tej mojej otázke zabudla "podotknúť" že mi ide o jednoduché účtovníctvo.

Neviete mi niekto poradiť? A tiež ako je to v JÚ s kurzovými rozdielmi.

Ďakujem moc
babenko1
12.01.05,19:22
DPH z bločkov za PHM zo zahraničia si nemôžeš nikde uplatniť :-(
Kurzové rozdiely budeš účtovať cez interné doklady.
A aký máš program na JÚ? Ak by som ho poznala, by som ťa presne naviedla, ako to urobiť.
monika-s
13.01.05,07:18
Práve ide o to, že ten program som "zdedila" po mojej predchodkyni a je dosť zastaralý (funguje ešte pod DOS-om), tak to látam tak všelijako. Nový rok už začínam pravedpodobne s "pohodou".

Ak som dobre pochopila bločky za PHM zo zahraničia - s DPH neurobím nič ale celú sumu môžem dať do nákladov cez devízovú pokladňu?
Ak by si bola taká dobrá skús mi poradiť aj tak "lopatisticky" čo s tým kurz. rozdielom.

Ďakujem
renča1
14.01.05,10:50
Ja sa pripájam, čiže účtuješ v JÚ.
- DPH si neodpočítavaš z nakúpených PHM v zahraničí dávaš to všetko do prevádzkovej réžií a čo sa týka kurzových rozdielov, kurz.rozdiely sa účtuju vždy k 31.12.2004.
napr: zostatok CZK činí 500 CZK a v 650,00 SK
a kurz k 31.12.2004 je1,271 podľa NBS.
takže 500 CZK je 650,00 SK v účt.
500 x 1,271 = 635,50 SK
------------------------------
650 - 635,50 = 14,50 - kurzov.rozdiel - strata naúčt.do prevádz.réžií k 31.12.2004
Dúfam,že si ma pochopila a veľa úspechov v kurz.roz.
Adula
18.03.05,09:49
Akurát čítam príspek pokladničné bločky zo zahraničia a DPH? Chcela by som poradiť , či musia byť na tých bločkoch aj ich pečiaťky, alebo stačí, keď mám záznamy o prepravách a to je vlastne doklad k tomu, že sme v tej krajine, odkiaľ máme bločky napr. o diaľ. a PHM boli? Ďakujem.Aďa