uctovnictvo
17.01.07,13:56
Dobrý deň.
V jednoduchom účtovníctve sa veľmi nevyznám, robím ho len pre seba, preto Vás chcem požiadať o radu.
Zatiaľ som podávala DP dva krát a vždy som si uplatnila preukázateľné výdavky. Nakoľko v roku 2007 bude môj príjem vyšší ako do teraz, uvažujem, že si v DP za rok 2007 uplatním paušálne výdavky.
Ale ak by sa sitácia zmenila, napr. v roku 2008 by som mala opäť nižší príjem uplatnila by som si radšej skutočné výdaje.
Mám príjem len za služby, ktoré sa mesačne opakujú, nemám žiadne pohľadávky, ktoré by mi v lehote splatnosti neuhradili alebo by som sa musela o ne súdiť. Jednoducho to prirovnám k pracovnému pomeru - odrobím - dostanem zaplatené.
Môžem si výdaje uplatňovať aj stredavo? Raz skutočné, raz paušálne? Som trošku neistá tým § 19 ods. 2 písm. h,i. Zásoby netvorím.
V podstate sa o spôsobe uplatnenia výdavkov rozhodujem až po skončení roka, kedy si viem narátať príjem a výdaj a vypočítať si, čo je pre mňa výhodnejšie.
Na čo by som si mala dávať pozor pri zmene sôsobu uplatňovania výdavkov, či už zo skutočných na paušálne, alebo opačne? Veľmi pekne ďakujem.
A ešte jedna otázka: v roku 2006 som vyhrala v súťaži peňažnú výhru. Na účet mi poslali čiastku už zdanenú. Musím túto výhru uvádzať v DP? Ten doklad, čo mi k tomu poslali som už asi zahodila. Ďakujem.
Johanka
17.01.07,13:08
Pozri paušálne výdavky. Všetky Tvoje otázky sú tu niekoľkokrát rozobrané aj z odkazmi na príslušné ustanovenia Zákona o dani z príjmov.
Napr. tu http://www.porada.sk/search.php?searchid=1800932&pp=25&page=2
uctovnictvo
17.01.07,13:23
Johanka, ja som si tie príspevky prečítala, ale už sa mi z nich zakrútila hlava a mýli ma ten § 19. Mne stačí konkrétna odpoveď či môžem striedať spôsob alebo nemôžem a na čo si mám dávať pri zmene pozor. Nič viac a nič menej.
Ale aj tak ďakujem.
ekopo
17.01.07,13:36
Keďže uvažuješ nad paušálnymi výdavkami za rok 2007, tak máš vlastne ešte rok času na úvahy, daňové priznanie za rok 2007 budeš podávať do 31.3.2008. Nič nebráni striedaniu paušálnych a skutočných výdavkov pri dodržaní zákona o dani z príjmov.