Hanah
17.01.07,14:43
Ahojte.

Počítam koeficient DPH a nie som si istá, či do čitateľa a menovateľa vstupujú i dobropisy.
Zákon hovorí len o výnosoch (príjmoch). Dobropisy podľa mňa, nie sú pre mňa príjmy, takže by sa tam zahrňovať nemali, ale nie som si celkom istá.

Ide o jednoduché účtovníctvo...
Ďakujem za radu.
Hana
plavčík
17.01.07,13:52
Koeficient predsa používaš pri DF s ktorých si nemôžeš uplatniť celú DPH.
A celú DPH si nemôžeš uplatniť ak poskytuješ služby/ napr. prenájom / aj neplátcom DPH
Hanah
17.01.07,14:08
Ano, koeficientom sa krátia plnenia na vstupe, ale...
Samotný koeficient sa predsa počíta z plnení na výstupe, t.j. z vydaných faktúr.
Marína
17.01.07,14:36
Hanah, dobropis = oprava faktúry. Prečo by si mala započítavať nesprávne vyčíslenú faktúru a nie aj jej opravu? Opravnú faktúru by som zohľadnila pri výpočte koeficientu. Predstav si, že sa Ti omylom stane, vystavíš Fa na 1.000.000 Sk a má byť 100.000 Sk. Rozdiel tzv. dobropisuješ. Je to to isté, ako by si nesprávnu Fa vymenila za správnu. Podklad pre výpočet by bol rovnaký.
Anja111
17.01.07,14:51
Hanah, dobropis = oprava faktúry. Prečo by si mala započítavať nesprávne vyčíslenú faktúru a nie aj jej opravu? Opravnú faktúru by som zohľadnila pri výpočte koeficientu. Predstav si, že sa Ti omylom stane, vystavíš Fa na 1.000.000 Sk a má byť 100.000 Sk. Rozdiel tzv. dobropisuješ. Je to to isté, ako by si nesprávnu Fa vymenila za správnu. Podklad pre výpočet by bol rovnaký.

Súhlasím.
A pre spestrenie opíšem môj najnovší zážitok. Tiež počítam koeficient a práve za posledný Q mi vyšla DPH v r. 14 vo výške 333 Sk a po prepočte koeficientom mi vyšlo odpočítanie dane v r. 18 číslo 377 Sk. Spôsobili to práve dobropisy za IV. Q... A už ma volali z DU, že im to PC vyhadzuje s hviezdičkou. Uvidím, čo bude ďalej.
maria75
17.01.07,17:46
nic si z toho nerob mne tiez raz volali z DU ze dobropis zahrnicnej faktury nemoze ist do riadku 24 lebo pocitac im to vyhadzuje!!!!
maria75
17.01.07,17:48
len keby sa pracovnicky na DU riadili zakonom tak ako to kazu nám, a nie hviezdickami v pocitaci....(česť výnimkám)
Marína
17.01.07,17:51
mimotemy Nedá mi v tomto prípade sa ich nezastať. Tiež nemôžu za to, ako im funguje soft a ten tiež tvoria len ľudia. Tak ako na našich účtovníckych, tak aj na ich postupne chyby odstránia.
maria75
17.01.07,17:55
mas pravdu...no ja som poznacena velmi arogantnym spravanim jednej panej z DU...
Hanah
18.01.07,14:23
Hanah, dobropis = oprava faktúry. Prečo by si mala započítavať nesprávne vyčíslenú faktúru a nie aj jej opravu? Opravnú faktúru by som zohľadnila pri výpočte koeficientu. Predstav si, že sa Ti omylom stane, vystavíš Fa na 1.000.000 Sk a má byť 100.000 Sk. Rozdiel tzv. dobropisuješ. Je to to isté, ako by si nesprávnu Fa vymenila za správnu. Podklad pre výpočet by bol rovnaký.
Ďakujem za odpoveď Marína. Už o tom nepochybujem :-).
Ale ...
našla som v časopise "Dane a účtovníctvo" vzorec na výpočet koeficientu a tam je napísané, že do čitateľa i menovateľa vstupuje i riadok +(-) 23* daňového priznania.
Je tam i poznámka, že * do čitateľa vstupujú plnenia z riadku 23 priznania len ak je oprava spojená s výnosom, pri ktorom je daň odpočítateľná, dosadí hodnoty uvedených riadkov za zdaňovacie obdobie roku 2006 a prípadné výnosy z dodaní z miesta mimo SR.

Pravdupovediac mám z toho chaos.
V tejto firme, čo účtujem, majú na r. 23 vyjadrené všetky tieto plnenia:
01 - dobropisy k bežným tuzemským plneniam, na ktorých sú vyčíslené základ i DPH
02 - dobropisy k plneniam oslobodeným od DPH podľa §28 a 41
03 - dobropisy k plneniam oslobodeným od DPH podľa §43 (dodanie tovaru do EU)
04 - dobropisy k plneniam kde miestom dodania služby je podľa § 15 resp. § 16 zákona o dani z pridanej hodnoty iný členský štát. (dodanie služieb do EU)
05 - a vyčísľovali sme tam i samovymeranie DPH pri nadobudnutí tovaru z iného štátu EU. T.j. keď prišiel zo zahraničia dobropis, tak sme z neho vymerali a odpočítali DPH a to samovymeranie bolo zahrnuté do riadku 23 daňového priznania.

Dá sa teda povedať, že do čitateľa i menovateľa koeficientu naozaj vstupujú všetky plnenia, ktoré sa v daňovom priznaní zobrazujú na riadku 23?

Alebo

Do čitateľa i menovateľa vstupujú naozaj všetky plnenia, ktoré sa v daňovom priznaní zobrazujú na riadku 23 až na výnimku !!!, že do čitateľa sa neuvádzajú dobropisy k plneniam oslobodeným od DPH podľa §28 a 41.

Alebo

Len tie, ktoré sú spojené s výnosom? Ale už som taká zamotaná, že vôbec neviem rozmýšľať, ktoré to vlastne sú?

Prosím pomôžte mi vyriešiť tento oriešok :-(
Ďakujem.
Hana