Ervin
17.01.07,13:49
Spoločnosť A uzatvorila inominátnu zmluvu o postúpení práv stavebníka so spoločnosťou B, ktorou spoločnosť A okrem iného postupuje práva a povinnosti vyplývajúce z právoplatného územného rozhodnutia na spoločnosť B. Je takéto dojednanie platné? Môže spoločnosť B na základe zmluvy vystupovať ďalej ako žiadateľ o stavebné povolenie, pre stavby polyfunkčného komplexu na pozemkoch, ktoré od spoločnosti A kúpila?
Možno spoločnosť B považovať za žiadateľa, ktorý už disponuje právoplatným územným rozhodnutím resp. z neho vyplývajúcimi oprávneniami?
Môj názor je že z § 40 ods. 4 St. zák. vyplýva že územné rozhodnutie je záväzné pre práv. nástupcov navrhovateľa a ostat. účastníkov územného konania, teda k prechodu práv a povinností na nových vlastníkov pozemkov- spol. B dochádza priamo zo zákona, "zmluva o postúpení" môže túto skutočnosť len deklarovať, nemôže žiadne práva a povinnosti založiť resp. modifikovať.
Aké sú Vaše názory
adv
18.01.07,21:12
no je to takto :

prava a povinnosti verejneho prava / napr. dane,cla, prava stavebnika/ nemozno podla slovenskej legislativy nijakou zmluvou postupit dohodou na iny subjekt. to jednoducho nejde. a este raz nejde.

treba si uvedomit, ze postupenie je prevod prava na zaklade zmluvy o postupeni.

co sa tyka prechodu prava / napr. dedenim/ je situacia ina. stavebnik, ktoremu bolo vydane povolenie zomrel a tak na jeho miesto nastupuje dedic ako jeho pravny nastupca.
josh
19.01.07,05:40
preco to nejde? je na to zakonne ustanovenie? resp. nie je na to zakonne ustanovenie, preto? dakujem za zodpovedanie.
Ervin
19.01.07,06:17
Môj názor: ide o tzv. verejné subj. práva a povinnosti, to znamená, že samotná zmluva "prevod" nezakladá, nanajvýš deklaruje.
V praxi som sa opakovanie s týmito zmluvami stretol, proces realizácie stavieb je dlhodobý a v štádiu pred začatím stavebného, avšak po právoplatnom ukončení úz. konania môže dôjsť k zmene spoločnosti, ktorá projekt "developuje", tzn. stane sa novým vlastníkom pozemkov, na ktorých sa má výstavba realizovať.
Tu sa prikláňam k tomu, že na základe § 40 ods. 4 Stav. zák. nie je nutné zabezpečovať nové územné rozhodnutie, výklad že predmetné ustanovenie sa vzťahuje len na univerzálne právne nástupníctvo sa mi javí ako príliš striktný.
adv
21.01.07,15:28
treba rozlisovat hmotne a procesne pravo.

taktie treba rozlisovat sukromne a verejne pravo.

nemozno previest prava ucastnika spravneho / tu stavebneho/ konania nejakou zmluvou o postupeni, to je blbost.... to potom nejaky obvineny si prevedie zmluvou svoje povinnosti na niekoho ineho/ napr. dedka 3 dni pred smrtou/ , a je z basy vonku... :D