calgary
17.01.07,14:06
Ahojte, je mi jasné, že sa tu o tejto téme popísalo už dosť, ale nemôžem sa preklikať práve k tomu, čo potrebujem.
Sme firma, ktorá sa zaoberá triedením zásielok. Zamestnávame ľudí na hlav.prac.pomer, no charakter práce vyžaduje mať "v zásobe" aj ľudí na DoVP. Ide mi o to, či sa dá nejako obísť uvedenie presnej sumy za vykonanú prácu. Obstojí napr. "odmena je vyplatená mesačne v závislosti od rozsahu vykonanej práce"?
Dohodári sú totiž odmeňovaní úkolovo a cena za triedenie sa mení v závislosti od zásielok. Nedá sa teda presne špecifikovať.
Taktiež ak uvediem na dohodu, že rozsah práce bude v rozmedzí kalend. roka max 300 hod a zároveň max 64 hod/mesiac (ÚP) - mohol by s tým byť problém?
Ďakujem za každú radu, hlavne by ma zaujímalo, ako asi môžu byť stavané dohody u firiem, ktoré zamestnávajú množstvá dohodárov s platnosťami dohôd na celý rok... :D
calgary
17.01.07,14:32
Ahojte, je mi jasné, že sa tu o tejto téme popísalo už dosť, ale nemôžem sa preklikať práve k tomu, čo potrebujem.
Sme firma, ktorá sa zaoberá triedením zásielok. Zamestnávame ľudí na hlav.prac.pomer, no charakter práce vyžaduje mať "v zásobe" aj ľudí na DoVP. Ide mi o to, či sa dá nejako obísť uvedenie presnej sumy za vykonanú prácu. Obstojí napr. "odmena je vyplatená mesačne v závislosti od rozsahu vykonanej práce"?
Dohodári sú totiž odmeňovaní úkolovo a cena za triedenie sa mení v závislosti od zásielok. Nedá sa teda presne špecifikovať.
Taktiež ak uvediem na dohodu, že rozsah práce bude v rozmedzí kalend. roka max 300 hod a zároveň max 64 hod/mesiac (ÚP) - mohol by s tým byť problém?
Ďakujem za každú radu, hlavne by ma zaujímalo, ako asi môžu byť stavané dohody u firiem, ktoré zamestnávajú množstvá dohodárov s platnosťami dohôd na celý rok... :D
Nikto mi neporadí...? :o :mee:
martaO
17.01.07,15:03
Problémom je špecifikácia práce. Ak sa zaoberá firma triedením zásielok, tak nemôžeš dať do pracovnej úlohy triedenie zásielok. Pretože ak nestíhajú pracovníci v pracovnom pomere, tak by si mala vytvoriť ďalšie pracovné miesto a taktiež využiť Zákonník práce a nariadiť prácu nadčas. Na dohodu by mali byť braní ľudia nie na pravidelne vykonávanú činnosť ale na nejakú naliehavú alebo ojedinelú činnosť. S tými hodinami je to v poriadku, Ty určuješ podmienky a ak si dáš že max. 300 h/rok ale platí aj ďalšia podmienka max.64 h/ mesiac tak ok tých 300 hod. môže byť vyčerpaných za 4,5 mesiaca ale aj do 12 mesiacov v závislosti na evidencii odpracovaných hodín. Taktiež ak by ste chceli vytvoriť nové pracovné miesto sa to nahlasuje na Úrad práce. Ale to je čo hovorí zákon, prax je úplne iná. Málokto nahlasuje novovytvorené miesto.
calgary
18.01.07,14:00
To máš úplnú pravdu. Je jasné, že do špecifikácie práce nemôžem zadať triedenie... Je to aj hra so slovíčkami.
Mňa skôr zaujímalo, aký máte názor na to, že na dohode nie je uvedená suma za vykonanú prácu. Pravdepodobne neobstojí formulka: odmena je vyplácaná mesačne v závislosti od rozsahu vykonanej práce... Alebo?
liba2
18.01.07,14:09
To máš úplnú pravdu. Je jasné, že do špecifikácie práce nemôžem zadať triedenie... Je to aj hra so slovíčkami.
Mňa skôr zaujímalo, aký máte názor na to, že na dohode nie je uvedená suma za vykonanú prácu. Pravdepodobne neobstojí formulka: odmena je vyplácaná mesačne v závislosti od rozsahu vykonanej práce... Alebo?
"Odmena bude priznaná...... a charakteru vykonanej.... "

- treba to písať v budúcom čase;
- najskôr sa musí priznať, potom vyplatiť , najmä keď to nie je v dohode konkretizované;
- pri rôznej práci môže byť rôzna odmena;
- a s odkazom napr. na mzdový predpis/smernicu.
martaO
26.01.07,06:45
Chcela by som poradiť, že mám skúsenosť, že podnikateľka skončila na súde, pretože nevyplatila dohodára v plnej výške a súd uznal právo dohodárovi. Takže nie je to jednotuché a pre opatrnosť by som viedla plnú evidenciu, koľko za hodinu práce treba vyplatiť a taktiež dochádzku s počtom odpracovaných hodín, pretože presúdite aj vlastné gate ak natrafíte na chytráka. Zákonník práce je zatiaľ viac na strane zamestnancov.