DADULA1
17.01.07,14:58
Zdravím, o registratúre,archivníctve,registratúrnych poriadkoch a plánoch je veľa príspevkov,ale nemôžem nájsť odvolávku na to" aké sú lehoty v zmysle
zákona" na povinné archivovanie dokladov a dokumentov z oblasti podnikania
živnostníkov. Teda , ktorý konkrétny zákon explicitne predpisuje ,že napr.:
pokladničné doklady -archivovať 5 rokov, faktúry 5 rokov,mzdové listy 10 rokov a pod. Ide mi o to, že pri tvorbe registratúrneho plánu a poriadku musím
vychádzať z minimálnych lehôt, ktoré predpisuje legislatíva a tieto podľa vlastného uváženia ponechať prípadne predĺžiť.
Poradíte? Ďakujem.
Janka6685
17.01.07,14:52
Toto mám z porady: v prílohách sú tabuľky, kde je uvedené, koľko rokov sa má ktorý dokument uchovávať

...ak by ešte niekto chcel niečo ohľadom registratúry, tak v PC mám z porady posťahovaných kopec súborov:-)))
mysimis
17.01.07,15:02
konkrétny zákon explicitne predpisuje ,že napr.:
pokladničné doklady -archivovať 5 rokov, faktúry 5 rokov,mzdové listy 10 rokov

bežné doklady - PPD, VPD, FA - sa archivujú 5 rokov od podania daňového priznania a mzdové listy 40 rokov.
Anja111
17.01.07,15:33
Zdravím, o registratúre,archivníctve,registratúrnych poriadkoch a plánoch je veľa príspevkov,ale nemôžem nájsť odvolávku na to" aké sú lehoty v zmysle
zákona" na povinné archivovanie dokladov a dokumentov z oblasti podnikania
živnostníkov. Teda , ktorý konkrétny zákon explicitne predpisuje ,že napr.:
pokladničné doklady -archivovať 5 rokov, faktúry 5 rokov,mzdové listy 10 rokov a pod. Ide mi o to, že pri tvorbe registratúrneho plánu a poriadku musím
vychádzať z minimálnych lehôt, ktoré predpisuje legislatíva a tieto podľa vlastného uváženia ponechať prípadne predĺžiť.
Poradíte? Ďakujem.

Možno pomôže toto
Jana Acsová
17.01.07,15:39
Teda , ktorý konkrétny zákon explicitne predpisuje ,že napr.:
pokladničné doklady -archivovať 5 rokov, faktúry 5 rokov,mzdové listy 10 rokov a pod.Napr. zákon o účtovníctve § 35, ale následne § 76 ZDPH, vyhláška o ERP ...
Jana Acsová
17.01.07,15:41
Pozrite napr. zo ZoÚ:
§ 35
Uchovávanie a ochrana účtovnej dokumentácie

(1) Účtovná jednotka je povinná zabezpečiť ochranu účtovnej dokumentácie proti strate, zničeniu alebo poškodeniu. Účtovná jednotka je tiež povinná zabezpečiť ochranu použitých technických prostriedkov, nosičov informácií a programového vybavenia pred ich zneužitím, poškodením, zničením, neoprávnenými zásahmi do nich, neoprávneným prístupom k nim, stratou alebo odcudzením.

(2) Účtovná jednotka je povinná uchovávať účtovnú dokumentáciu počas doby ustanovenej v odseku 3. Na nakladanie s účtovnou dokumentáciou sa vzťahujú všeobecné predpisy o archívnictve.

(3) Účtovné záznamy sa uchovávajú takto:

a) účtovná závierka a výročná správa počas desiatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú,
b) účtovné doklady, účtovné knihy, zoznamy účtovných kníh, zoznamy číselných znakov alebo iných symbolov a skratiek použitých v účtovníctve, odpisový plán, inventúrne súpisy, inventarizačné zápisy, účtový rozvrh počas piatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú,
c) účtovné záznamy, ktoré sú nositeľmi informácie týkajúcej sa spôsobu vedenia účtovníctva a ktorými účtovná jednotka dokladuje formu vedenia účtovníctva (§ 31 ods. 2) počas piatich rokov nasledujúcich po roku, v ktorom sa naposledy použili,
d) ostatné účtovné záznamy počas doby určenej v registratúrnom pláne účtovnej jednotky tak, aby neboli porušené ostatné ustanovenia tohto zákona a osobitných predpisov.

(4) Účtovná jednotka je povinná pred svojím zánikom alebo pred skončením podnikania alebo inej zárobkovej činnosti zabezpečiť uchovanie účtovných záznamov.

§ 36
Ostatné ustanovenia o účtovnej dokumentácii

(1) Účtovné záznamy, ktoré sa týkajú daňového konania, správneho konania, trestného konania, občianskeho súdneho konania alebo iného konania, ktoré sa neskončilo, uchováva účtovná jednotka do konca účtovného obdobia nasledujúceho po účtovnom období, v ktorom sa skončila lehota na ich preskúmanie.

(2) Účtovná jednotka môže ako účtovné záznamy použiť aj mzdové listy, daňové doklady alebo inú dokumentáciu vyplývajúcu z osobitných predpisov. Takto použitá dokumentácia musí spĺňať požiadavky kladené týmto zákonom na účtovné záznamy. Túto dokumentáciu uchováva účtovná jednotka počas doby ustanovenej v § 35 ods. 3 podľa toho, akú funkciu plní pri vedení účtovníctva.

(3) Účtovné doklady a iné účtovné záznamy, ktoré sa týkajú záručných lehôt a reklamačných konaní, uchováva účtovná jednotka počas doby, počas ktorej záručné lehoty alebo reklamačné konania trvajú; účtovné záznamy, ktoré sa týkajú nezinkasovaných pohľadávok alebo nezaplatených záväzkov, uchováva účtovná jednotka do konca účtovného obdobia nasledujúceho po účtovnom období, v ktorom došlo k ich inkasu alebo zaplateniu.

(4) Knihy analytickej evidencie pohľadávok a knihy analytickej evidencie záväzkov, účtovné doklady a iné účtovné záznamy, ktoré vyplývajú z priameho styku s cudzinou z doby pred 1. januárom 1949, a účtovnú závierku vzťahujúcu sa na prevod majetku na iné právnické osoby alebo fyzické osoby, vykonaný podľa osobitného predpisu, 46) uchováva účtovná jednotka do doby, kým ministerstvo z vlastného podnetu alebo na žiadosť účtovnej jednotky nedá súhlas na vyradenie tejto dokumentácie.
Muška
17.01.07,15:47
Janka, opýtam sa ako "debil", ak som nemala zamestnancov, nie som platiteľ DPH môžem rok 2001 a skôr normálne skartovať - teda doma na skartovačke.
Nechám si iba účtovné závierky?

Lebo v skriniach medzi pulóvrami mám aj šanóny. Rada by som si už konečne obnovila šatník :D
Jana Acsová
17.01.07,15:55
...ak som nemala zamestnancov,...Šťastný to človek ...

nie som platiteľ DPH Ešte tato šťastnejší ...


môžem rok 2001 a skôr normálne skartovať - teda doma na skartovačke. Môžeš, ak si kupovala iba jablká z domácej úrody od osôb, ktoré to nevykonávajú ako podnikanie ... ak máš od niekoho faktúry, poznáš napr. § 71 ZDPH (faktúry so všetkými náležitosťami, doklady z ERP, splátkové kalendáre, cestovné lístky, podkladové časti dialničnej nálepky ... pardon pardon to až od 1.1.2006 ...) tak sa okrem iného pozeráš aj na § 76 ods. 2 ZDPH (prípadne aj ostatné ustanovenia tohto §) ak si zdaniteľnou osobou a zabudneš na doplnenie šatníka. :) :) :)

Mušíííííí: máš to aj v materiáloch zo školenia. Tam sú vymenované lehoty z dostupných zdrojov dotýkajúce sa archivácie a úschovy dokumentácie.
Muška
17.01.07,15:59
No, Janka, Ty si kamoška? :eek:

Vôbec si ma nepotešila. To sa robí :D ?
Furt budem v tých starých handrách chodiť?

Zo školenia??? aha.....tuším som si omylom založila Jedálny lístok z Pizzérie
Jana Acsová
17.01.07,16:00
Zo školenia??? aha.....tuším som si omylom založila Jedálny lístok z PizzérieA oprskala tiramisu a podpálila tým oným ... zapaľovačom. Veď vieš kerým ... :)