tatranka8
17.01.07,18:48
Zdravím
Prosím poraďte mi, chcem si založiť živnosť masáže, ako je to s dokladovaním odbornej spôsobilosti? V živnostenskom zákone je uvedená masérska činnosť ako viazaná živnosť, odborná spôsobilosť sa posudzuje podľa §21 alebo §24? Vopred vďaka
camelfly
17.01.07,17:53
Medzi ohlasovacie patria:

1. remeselné (kozmetické služby, kadernícke služby a holičstvá);
2. viazané (masérske služby);
3. voľné (manikúra a nechtový dizajn, pedikúra, vizáž, soláriá, permanentný mejkap, sauny);

Pre ohlasovacie remeselné živnosti je podmienkou prevádzkovania živnosti odborná spôsobilosť získaná vyučením v odbore:

* odbornú spôsobilosť na prevádzkovanie živnosti spĺňa ten, kto ju získal podľa § 7 ods. 1 alebo splnil podmienky vzdelania uvedené v § 21 ods. 1 alebo v § 22 ods. 1 písm. a) až d) alebo nadobudol osvedčenie o získanom vzdelaní v akreditovanej vzdelávacej ustanovizni a má osvedčenie o vykonaní kvalifikačnej skúšky pred skúšobnou komisiou podľa § 22 ods. 1 písm. e). Toto ustanovenie podľa § 22 ods. 1 písm. e) sa vzťahuje tak na absolventky rekvalifikačných kurzov, ako aj na absolventky odborných škôl.
veget
17.01.07,18:16
Podľa § 24, absolvovanie strednej zdravotnej školy, al. absolvovanie masérskeho kurzu zakončené skúškou akreditovanou inštitúciou, al. absolvovanie lekárskej fakulty v odboroch telovýchovného lekárstva či balneológie al. absolvovanie vysokej školy telovýchovného charakteru ....opis z prílohy č.2 Zákona 455/1991
tatranka8
18.01.07,10:51
Medzi ohlasovacie patria:

1. remeselné (kozmetické služby, kadernícke služby a holičstvá);
2. viazané (masérske služby);
3. voľné (manikúra a nechtový dizajn, pedikúra, vizáž, soláriá, permanentný mejkap, sauny);

Pre ohlasovacie remeselné živnosti je podmienkou prevádzkovania živnosti odborná spôsobilosť získaná vyučením v odbore:

* odbornú spôsobilosť na prevádzkovanie živnosti spĺňa ten, kto ju získal podľa § 7 ods. 1 alebo splnil podmienky vzdelania uvedené v § 21 ods. 1 alebo v § 22 ods. 1 písm. a) až d) alebo nadobudol osvedčenie o získanom vzdelaní v akreditovanej vzdelávacej ustanovizni a má osvedčenie o vykonaní kvalifikačnej skúšky pred skúšobnou komisiou podľa § 22 ods. 1 písm. e). Toto ustanovenie podľa § 22 ods. 1 písm. e) sa vzťahuje tak na absolventky rekvalifikačných kurzov, ako aj na absolventky odborných škôl.


takže budem musieť zdokladovať aj prax v odbore? Alebo nie?
V prílohe č.2 to nieje uvedené...
Mám v tom nejasno :confused:
camelfly
18.01.07,15:48
takže budem musieť zdokladovať aj prax v odbore? Alebo nie?
V prílohe č.2 to nieje uvedené...
Mám v tom nejasno :confused:
Viazané živnosti ktore su uvedené v prílohe č. 2 zákona, kde podmienkou ich prevádzkovania je odborná spôsobilosť získaná inak, ako som citala, je tam len vedene aku skolu a skusky mas mat, podla mojho usudku uz prax nemusis dokladovat, zajdi na zivnostensky urad a nechaj si to potvrdit ci je to spravne.

38. Masérske služby
1. absolvovanie strednej zdravotníckej školy
s maturitnou skúškou v odbore rehabilitácie

2. absolvovanie masérskeho kurzu zakončeného skúškou,
organizovaného inštitúciou akreditovanou príslušným
ústredným orgánom štátnej
správy

3. absolvovanie lekárskej
fakulty v odbore telovýchovného lekárstva
alebo balneológie

4. absolvovanie vysokej školy
telovýchovného smeru

absolvovanie tychto skol by malo byt zarukou na odbornu sposobilost
tatranka8
18.01.07,16:02
Camelfly veľmi pekne ďakujem za ujasnenie... Moja SZŠ by mala stačiť