denisadam
17.01.07,19:08
Prosím o radu, platí štát odvody do Sociálnej poisťovne za čiastočne invalidného dôchodcu, ak nie je evidovaný na ÚP?
vikinka
17.01.07,18:20
Pre odvody do soc.poist.sa posudzuje podľa poklesu schopnosti vykonávania zárobkovej činnosti.To určuje posudkový lekár,takže ak vieš aký má pokles,podľa toho sú aj odvody.Ale určite štát neplatí nič.Ozaj a pýtaš sa na pracovný pomer alebo SZČO?
denisadam
17.01.07,18:44
Ďakujem za reakciu, on nerobí nikde - nie je ani zamestnanec ani SZČO, má mieru poklesu 60%. Je čiast. inv. dôch. a nemá už veľa rokov do starobného dôchodku, niekde počul, že štát platí odvody do Soc. poisťovne - vlastne on len chcel vedieť či to platí z minimálnej mzdy alebo z jeho posledného zárobku.
Ofélia
17.01.07,18:48
Za čiastočného NIE. I keď tento termín sa už nepoužíva. Do 70 % ste "čiastočný" od 71% platí štát za vás odvody. ČID nemusí byť evidovaný na ÚP z dôvodu, že tento čas sa mu neráta do odpracovaných rokov a štát za neho platí do ZP. To znamená, že keď sa prihlási do ZP, že je dobrovoľne nezamestnaní, nemá povinnosť platiť ZP, ale musíte byť už ohodnotení na %. Aspoň naposledy bola v ZP takáto požiadavka odo mňa. Treba si tam doniesť podklady o invalide.
gadgetmat
22.11.11,18:32
Dobry den,
Chcel by som sa spytat, ako to je s tymto problemom dnes.
Tiez mam "čiastočný" ID - respektive poberam cca 170 eur mesacne, a percenta mi vysli na 60%. Myslim ze je to ten polovicny dochodok, alebo nieco take?
Potreboval by som vediet, ci a co vsetko treba platit, pokial budem dobrovolne nezamestnany.
Dakujem
Katy a R
22.11.11,18:38
Dobry den,
Chcel by som sa spytat, ako to je s tymto problemom dnes.
Tiez mam "čiastočný" ID - respektive poberam cca 170 eur mesacne, a percenta mi vysli na 60%. Myslim ze je to ten polovicny dochodok, alebo nieco take?
Potreboval by som vediet, ci a co vsetko treba platit, pokial budem dobrovolne nezamestnany.
Dakujem
Máš ID s poklesom schopnosti pracovať viac ako 40% a menej ako 70%. Nemusíš platiť žiadne odvody .. ale štát platí len zdravotné poistenie - samozrejme, treba to doložiť (návšteva ZP).
Do SP za teba štát žiadne odvody neplatí ..
gadgetmat
22.11.11,18:50
Ok, dakujem za velmi rychlu odpoved.
A to SP musim platit povinne, alebo len dobrovolne ?
Alebo to zalezi od prijmu v 2010?
gadgetmat
22.11.11,18:54
Este jedna otazka, na ktoru som zabudol, v takom pripade za mna nikto neplati ani dochodkove poistenie? Musim teda ja, alebo ako to je ?
Katy a R
22.11.11,18:58
Ok, dakujem za velmi rychlu odpoved.
A to SP musim platit povinne, alebo len dobrovolne ?
Alebo to zalezi od prijmu v 2010?
.. však píšeš, že si nezamestnaný - ešte raz - nemusíš platiť ... ak by si veľmi chcel, môžeš platiť, ale len dobrovoľne. Ak by si bol szčo - to už je iná káva :confused: .. kuk sem http://www.socpoist.sk/vybrane-kalkulacky-na-vypocet-poistneho/48614s

.. a tuto máš tiež vyčerpávajúce info http://www.porada.sk/t180828-co-vsetko-bude-treba-platit.html?highlight=
hlavicka22
22.11.11,19:14
Dobry vecer. Prosim o radu, ak som ciastocny invalidny dochodca mozem byt zamestnana na akykolvek pracovny pomer a vyska zarobku nie je obmedzena?
Xanti
22.11.11,19:17
Hlavička,
áno môžeš byť zamestnaná na akýkoľvek pracovný pomer, ktorý sa nevylučuje s odporúčaniami SP pri tvojej invalidite. Lebo ak Ti posudkový lekári napísali, že môžeš pracovať na kratší úväzok, tak by si nemala pracovať na plný. A ak ti napísali, že ti zakazujú napr. práce vo výškach tak žeriavničku robiť nemôžeš. Ale ináč obmedzenia nie sú.
hlavicka22
22.11.11,19:18
Este by ma zaujimalo, ci je invalidny dochodca povinny zaevidovat sa na UPSVAR-e. Dakujem
Katy a R
22.11.11,19:19
môžeš zarobiť aj milióny;) ... a čo sa týka činnosti ... treba pozrieť, či výslovne nemáš zakázané od posudkového lekára (možno nejaká konkrétna nevhodná činnosť:confused::confused:).
Registrovať na UPSVaR sa nemusí nikto! .. je to len voľba - môže sa ;)
Xanti
22.11.11,19:20
Nie nie je povinný sa evidovať sa na UP.
hlavicka22
22.11.11,19:21
O dakujem, uz vidim aj odpoved, hoci nebola urcena mne :-)
Xanti
22.11.11,19:25
Hlavička,
tebe bola určená :D
hlavicka22
22.11.11,19:50
:)
hlavicka22
22.11.11,19:51
:)...tak nic, este sa tu dost nevyznam...:)
VieraPopluharova
03.02.12,08:01
Prosím o pomoc:
klienet SZČO sa stal ID s poklesom 70% nie nad 70%, odvody do SP pre rok 2012 mu nevznikajú na základe DP z roku 2010
odvody do ZP napriek ID je povinný platiť

Riešenie: pozastavenie živnosti resp. zrušenie a manželská výpomoc pri manželkinej SZČO : odvody do SP 0
odvody do ZP 0 , nakoľko je ID
daň 0

uvažujem dobre?

Vďaka
veronikasad
03.02.12,08:05
Prosím o pomoc:
klienet SZČO sa stal ID s poklesom 70% nie nad 70%, odvody do SP pre rok 2012 mu nevznikajú na základe DP z roku 2010
odvody do ZP napriek ID je povinný platiť

Riešenie: pozastavenie živnosti resp. zrušenie a manželská výpomoc pri manželkinej SZČO : odvody do SP 0
odvody do ZP 0 , nakoľko je ID
daň 0

uvažujem dobre?

Vďaka
Vierka, ak máš hotové DP, aký príjem a ZD mal za rok 2011 ? Odkedy je ID ?

Lebo do SP sa výška poklesu nesleduje, v ZP stačí viac ako 40 %, platí 7 % odvod, ale nie z minima, ale podľa základu dane - v roku 2012 z RZZP r.2010.
Jarka 1
03.02.12,08:06
Vieri,

ak bude naďalej produktívny, tak stúpne príjem jeho manželke a potom bude zase ona platiť vysoké odvody.
VieraPopluharova
03.02.12,09:37
Vierka, ak máš hotové DP, aký príjem a ZD mal za rok 2011 ? Odkedy je ID ?

Lebo do SP sa výška poklesu nesleduje, v ZP stačí viac ako 40 %, platí 7 % odvod, ale nie z minima, ale podľa základu dane - v roku 2012 z RZZP r.2010.

Hej SP - to mi je jasné.
ZP - ma trošku mätie, nakoľko som sama ID a do ZP musím platiť z MVZ , platím 7%, ale žiadali odo mňa rozhodnutie, že mám pokles zárobku viac ako 70 % (čomu som sa sama divila).
veronikasad
03.02.12,09:39
Hej SP - to mi je jasné.
ZP - ma trošku mätie, nakoľko som sama ID a do ZP musím platiť z MVZ , platím 7%, ale žiadali odo mňa rozhodnutie, že mám pokles zárobku viac ako 70 % (čomu som sa sama divila).
Vierka, prečo z minima. V roku 2012 platíš neupravené preddavky na základe RZZP za rok 2010. Iba ak by si bola mala vysoký základ dane.

V ktorej ZP si poistená ? V našej pobočke DOVERY tiež dávajú takéto múdre rady, včera som volala na infolinku, kde mi potvrdili môj názor.
Mila123
03.02.12,09:44
pod min. VZ (ak príjem z DP neprevyšoval ) pre platby zdrav.poistného môžu ísť poistenci štátu (SD, ID,a pod.)....a napríklad aj v súbehu zamestnania a SZČO....
VieraPopluharova
03.02.12,10:04
Veronika,

práve v Dôvere mi dali takúto info....., citujem : " z min. VZ v plnej výške ak miera poklesu je do 70%, ak je nad 70 % tak 7% z MVZ"
- to riešim kamaráta

vďaka za rady, už som sa do toho ako vždy zamotala...
Jarka 1
03.02.12,10:12
Ako by platila do ZP manželka, ak by si urobila živnosť popri zamestnaní?
Musela by hneď platiť z minima a súčasne aj v zamestnaní?
VieraPopluharova
03.02.12,18:10
takže mám v tom konečne jasno:(aspoň dúfam)

alternatíva:
I.
SZČO+ invalid do 70 % - neplatí do SP, nakoľko podľa DP za rok 2010 ani 2011 mu nevychádza
- platí ZP vo výške 7% z MVZ

II.
zruší živnosť, manželka založí novú:
- manželka ako nova SZČO - do SP neplati ( 1. rok podnikania)
- do ZP neplatí určí si VZ 0, no v ročnom zučtovaní doplatí
- manžel ID bude vypomáhať ako rodinný príslušník bez nároku na mzdu
Mila123
03.02.12,18:13
takže mám v tom konečne jasno:(aspoň dúfam)

alternatíva:
I.
SZČO+ invalid do 70 % - neplatí do SP, nakoľko podľa DP za rok 2010 ani 2011 mu nevychádza
- platí ZP vo výške 7% z MVZ

II.
zruší živnosť, manželka založí novú:
- manželka ako nova SZČO - do SP neplati ( 1. rok podnikania)
- do ZP neplatí určí si VZ 0, no v ročnom zučtovaní doplatí
- manžel ID bude vypomáhať ako rodinný príslušník bez nároku na mzdu
no nie je jednoduchšia sro????
veronikasad
03.02.12,18:18
Veronika,

práve v Dôvere mi dali takúto info....., citujem : " z min. VZ v plnej výške ak miera poklesu je do 70%, ak je nad 70 % tak 7% z MVZ"
- to riešim kamaráta

vďaka za rady, už som sa do toho ako vždy zamotala...
Vierka, to ti povedali na pobočke, alebo na infolinke ? Včera som to riešila na infolinke pre dvoch klientov - nie je to z minimam nadiktovala mi neupravené preddavky z RZZP ...Na pobočke mi povedla to isté čo tebe.
Odkedy podnika tvoj kamarát ?
veronikasad
03.02.12,18:20
Ako by platila do ZP manželka, ak by si urobila živnosť popri zamestnaní?
Musela by hneď platiť z minima a súčasne aj v zamestnaní?
Jarka, v prvom roku podnikania si môže určiť VZ nula, v ďalšom na základe výsledkov RZZP (neupravený preddavok).
Nemôže žiadať o prihlásenie cez JKM, musí ísť osobne do ZP
Kvaka
03.02.12,18:43
takže mám v tom konečne jasno:(aspoň dúfam)

alternatíva:
I.
SZČO+ invalid do 70 % - neplatí do SP, nakoľko podľa DP za rok 2010 ani 2011 mu nevychádza
- platí ZP vo výške 7% z MVZ

II.
zruší živnosť, manželka založí novú:
- manželka ako nova SZČO - do SP neplati ( 1. rok podnikania)
- do ZP neplatí určí si VZ 0, no v ročnom zučtovaní doplatí ale len podľa DP, môže byť menej ako z minima, je to súbeh zamestnanca a SZČO
- manžel ID bude vypomáhať ako rodinný príslušník bez nároku na mzdu
Pozri tu http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=943
Katy a R
03.02.12,18:43
Veronika,

práve v Dôvere mi dali takúto info....., citujem : " z min. VZ v plnej výške ak miera poklesu je do 70%, ak je nad 70 % tak 7% z MVZ"
- to riešim kamaráta

vďaka za rady, už som sa do toho ako vždy zamotala...
Nuž keď aj na stránke majú nesprávne informácie - ja som sa aj snažila ich na to upozorniť;) .. http://www.porada.sk/t178617-p2-vysluhovy-dochodok-zmeneny-na-invalidny.html#post1876643
ale nepomohlo! Stále to majú nepresne - a ešte mi aj odpovedali, že tak to má byť:eek:! len že opravili rok 2010. (a vlastne ten pôvodne mali ešte najsprávnejšie):confused:

Ešte k tomu plateniu poistného do SP - treba dať pozor pri zrušení a znovu založení živnosti! Záleží od DP.
VieraPopluharova
04.02.12,06:39
Dievčatá ďakujem za pomoc.......
ala82
05.05.12,08:54
Za invalida, evidovaného na úrade práce, ktorý nedovŕšil dôchodkový vek, platí štát len zdravotné poistenie?