branopulis
17.01.07,19:29
Zdravim,

Viete mi niekto poradit co je koeficient pri DPH, kedy a ako sa pouziva. Vzorec na vypocet mam.

Velka vdaka
KEJKA
17.01.07,19:24
čo takto prelúskať príspevky??
Orsz
17.01.07,19:30
Zdravim,

Viete mi niekto poradit co je koeficient pri DPH, kedy a ako sa pouziva. Vzorec na vypocet mam.

Velka vdaka

Skús pozrieť tu:
http://www.porada.sk/t33542-koeficient-vypocet.html?highlight=v%FDpo%E8et+koeficientu+DPH
branopulis
17.01.07,19:55
no ja som to kukal a aj citam asi hodinu ale mne nie je jasna podstata zo zakona ze kedy to pocitam a pri com. a z akych faktur

dakujem vopred za radu
Orsz
17.01.07,20:02
no ja som to kukal a aj citam asi hodinu ale mne nie je jasna podstata zo zakona ze kedy to pocitam a pri com. a z akych faktur

dakujem vopred za radu
Koeficient počítaš vtedy ak uskutočňuješ okrem zdaniteľných plnení (teda podliehajúcich DPH) aj oslobodené plnenia - napr. prenájom, poistenie atď. Samozrejme obe súbežne. Koeficient sa vypočíta z vydaných faktúr:
v čitateli (hore) je suma všetkých zdaniteľných plnení, a v menovateli je k tejto sume pripočítaná aj suma oslobodených plnení. Vyjde nejaké číslo ...zaokruhluje sa na 2 desatinné miesta. Potom sa určí:
1. ktoré faktúry alebo hotovostné doklady na vstupe s DPH sú určené len pre oslobodené plnenia - tie budú bez nároku na odpočet
2. faktúry a hot.doklady, ktoré sú určené aj na oslobodené aj na zdaniteľné plnenia - počítaš koeficient ( výpočet: súčet DPH z týchto faktúr a hot.dokladov x koeficient = suma, ktorú si môžeš uplatniť na odpočte)
3. faktúry a hot.doklady, ktoré sú určené len pre zdaniteľné plnenia - tam uplatníš celú DPH na vstupe.
zukana
18.01.07,11:55
Ja potrebujem odobriť moje myšlienkové pochody.

Počas roka som nemala plnenia oslobodené od DPH. V poslednom kvartáli som prenajala pivnicu neplatitelovi DPH, cca. 5.000,-. S tým som neúčtovala žiadne výdavky.
Všetky faktúry na vstupe sa týkajú mojej činnosti zo živnosti, z ktorej som mala plnenia na výstupe cca. 2.800.000,- (ročne).

Koeficient = 2800000/2805000 = 0,998217468 zaokrúhlene 1

Keďže som nemala na vstupe nič čo by súviselo s prenájmom pivnice, musím prepočítať daň na vstupe? Rozdiel by bol 0, nakoľko je koeficient 1. V budúcom roku budem používať tento koeficient.
Orsz
18.01.07,19:10
Ja potrebujem odobriť moje myšlienkové pochody.

Počas roka som nemala plnenia oslobodené od DPH. V poslednom kvartáli som prenajala pivnicu neplatitelovi DPH, cca. 5.000,-. S tým som neúčtovala žiadne výdavky.
Všetky faktúry na vstupe sa týkajú mojej činnosti zo živnosti, z ktorej som mala plnenia na výstupe cca. 2.800.000,- (ročne).

Koeficient = 2800000/2805000 = 0,998217468 zaokrúhlene 1

Keďže som nemala na vstupe nič čo by súviselo s prenájmom pivnice, musím prepočítať daň na vstupe? Rozdiel by bol 0, nakoľko je koeficient 1. V budúcom roku budem používať tento koeficient.

Ak nemáš nič na vstupe, čo by súviselo s oslobodeným prenájmom, tak koeficient síce vypočítaš, ale nepoužiješ ho na prepočet DPH na vstupe.