Jozef Mihál
17.01.07,21:53
Vymenujte všetky prípady, kedy nesmie zamestnanec požiadať o ročné zúčtovanie dane ale povinne si musí podať sám daňové priznanie.
Jozef Mihál
17.01.07,20:57
Zamestnanec nesmie požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane v prípadoch:

ak v danom roku mal zdaniteľné príjmy nielen zo závislej činnosti, ale aj z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu (§ 6) alebo z kapitálového majetku (§ 7) alebo ostatné príjmy (§ 8),
ak mal príjmy, z ktorých sa vyberá daň zrážkou podľa § 43 a chce si uplatniť pri týchto príjmoch postup podľa § 43 ods. 7 (tzv. "dodanenie"),
ak mal príjmy zo zdrojov v zahraničí, okrem prípadov uvedených v § 32 ods. 4,
ak je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane a to sumy príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, účelové sporenie alebo životné poistenie podľa § 11 ods. 5 až 7,
ak mal príjmy zo závislej činnosti od zamestnávateľa, ktorý nie je platiteľom dane a ani zahraničným platiteľom dane podľa § 48,
ak mal príjmy, z ktorých nemožno zraziť preddavok na daň [§ 35 ods. 3 písm. a)],
ak nepredložil zamestnávateľovi v ustanovenom termíne (do 15.2.) potrebné doklady na vykonanie ročného zúčtovania (potvrdenia o príjme od ostatných zamestnávateľov atď. podľa § 38 ods. 5).Ak zamestnanec nepožiada zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane alebo nesmie požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane, tak musí podať daňové priznanie v prípadoch ak:

za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. - pre rok 2007 to znamená sumu 47808 Sk (pre rok 2006 to bola suma 45408 Sk)
ak vykazuje daňovú stratu.
ZoDP_§32
ZoDP_§38
Najka
18.01.07,08:05
Môže o ročné zúčtovanie požiadať konateľ firmy, kt. je zamestnancom a ročné zúčt. poistného si robil sám, pretože na účely zdrav.poist. sa považoval za SZČO? (Vyšiel mu preplatok vo výške Sk 2,-, na ktorých riadkoch potvrdenia ho uvedie)
Stina
18.01.07,11:52
Môže o ročné zúčtovanie požiadať konateľ firmy, kt. je zamestnancom a ročné zúčt. poistného si robil sám, pretože na účely zdrav.poist. sa považoval za SZČO? (Vyšiel mu preplatok vo výške Sk 2,-, na ktorých riadkoch potvrdenia ho uvedie)
Preplatok 2,-- Sk = príjem podľa § 8 Zákona o dani z príjmu. V tom prípade nemôže požiadať zamestnávateľa o RZD.
chudaska
19.01.07,10:47
Preplatok 2,- si nárokoval od zdravotnej poisťovne?
Najka
22.01.07,08:58
Neviem, či si nárokoval ten preplatok, ale preplatok, kt. vznikol nám ako firme, tiež vo výške sk 2,- nám bol vrátený na náš účet.
Džudi
22.01.07,10:19
Pekný deň, mám taký zamotaný prípad mali sme zamestnanca albánec, bol prihlásený do SP, ZP platili sme za neho odvody. Až v jeden pekný deň prišiel majiteľ firmy, že on tu nemá trvalý pobyt ako mi nahlásili, ale len tolerovaný . A niekde v tom utečeneckom tábore mu povedali, že by nemal ani pracovať. Tak sme ho rýchlo odhlásili, ale môže požiadať o RZ, alebo si má podať DP ? Alebo ...... ?
carodejnica
23.01.07,08:54
Dobry den, mozem poziadat zamestnavatela o ročné zučtovanie dane? Som zamestnana v státnej rozpoctovej organizacii, nemam ziadny iny prijem, okrem jednej dohody o vykonani prace (podklady zamestnavatelovi dolozim)a minuly rok som si musela sama robit rocne zuctovanie zdravotneho poistenia a vysiel mi nedoplatok cca 12Sk.
rennka
24.01.07,09:14
Dobry den, chcem poprosit o radu.
Mozem urobit RZD zamestnancovi, ktory k nam nastupil 1.6.2006 na riadnu prac.zmluvu (kedy aj podpisal Vyhlasenie), ked 2 mesiace pred nastupom do TPP u nas pracoval na dohodu, z ktorej sme mu zrazili a zaplatili zrazkovu dan? Mam mu v RZD uplatnit aj tu zrazkovu dan?Vztahuje sa Vyhlasenie aj na dohodu, ak ho podpisal az po uzatvoreni prac. zmluvy? Alebo si musi podat DP? Treba do potvrdenia o prijme pisat okrem prijmu zo zav.c. aj zrazkovu dan z dohody? Dakujem.
michelle84
24.01.07,16:34
Dobry den, zamestnanec u nas pracoval do juna 2006, potom pracoval do oktobra v inej firme a v novembri a decembri bol uz u nas ale na dohodu. Mozeme mu spravit rocne zuctovanie, ak donesie potvrdenie z tej druhej firmy? Dakujem
Najka
25.01.07,05:17
Môže o ročné zúčtovanie požiadať konateľ firmy, kt. je zamestnancom a ročné zúčt. poistného si robil sám, pretože na účely zdrav.poist. sa považoval za SZČO? (Vyšiel mu preplatok vo výške Sk 2,-, na ktorých riadkoch potvrdenia ho uvedie)

Poradí niekto?
TomosP
26.01.07,08:21
Citát Jozefa Mihála :

Pre ročné zúčtovanie dane však platia zásady:

ročné zúčtovanie dane nie je možné vykonať zamestnancovi, ktorý si chce "dodaniť" príjmy zdanené zrážkovou daňou,versus teze /nikoliv od JM/

"Zákon o daních umožňuje zaměstnanci v rámci ročního zúčtování daně překvalikovat srážkové danění na zálohové"


Jak to tedy vlastně je - a proč ?

Děkuji za odpověď.

TomosP
Jozef Mihál
26.01.07,14:33
TomosP: V ročnom zúčtovaní podľa § 38 nie je možné prekvalifikovať zrážkové zdanenie na preddavkové. Toto je možné len v daňovom priznaní.
Jozef Mihál
26.01.07,14:36
Môže o ročné zúčtovanie požiadať konateľ firmy, kt. je zamestnancom a ročné zúčt. poistného si robil sám, pretože na účely zdrav.poist. sa považoval za SZČO? (Vyšiel mu preplatok vo výške Sk 2,-, na ktorých riadkoch potvrdenia ho uvedie)
Doporučujem, aby si podal daňové priznanie. Nie je však vylúčené, aby mu zamestnávateľ vykonal RZD, on však musí priniesť potvrdenie o príjme ktoré mu vystaví zdravotná poisťovňa ako "zamestnávateľ".
aninka
12.02.07,11:30
Môžem vykonať ročné zúčtovanie dane dôchodcovi zamestnanému na dohodu v roku 2006, ktorý si robil sám ročné zúčtovanie zdravotného poistenia z ktorému mu vznikol nedoplatok ktorý uhradil ZP. :confused:
Jozef Mihál
12.02.07,11:39
Áno .
aninka
12.02.07,12:20
Áno .
ďakujem, predpokladám že môžem uplatniť zaplatený nedoplatok na ZP na zníženie základu dane. Môžem takto postupovať aj u študenta ktorý si doplatil ZP a uplatniť mu aj dobrovoľne platené poistné do SP ?
Jozef Mihál
12.02.07,12:54
Áno .
janasl
13.02.07,11:46
môže si u nás požiadať o ročné zúčtovanie dôchodca, ktorý mal počas roka príjem z dohody od 2 zamestnávateľov, každý mesiac viac ako 5.000, alebo si musí sám robiť DP?
katkaj
13.02.07,12:01
môže si u nás požiadať o ročné zúčtovanie dôchodca, ktorý mal počas roka príjem z dohody od 2 zamestnávateľov, každý mesiac viac ako 5.000, alebo si musí sám robiť DP?

Môže požiadať o RZD
Babe
15.02.07,12:22
Ak má zamestnanec príjem len zo závislej činnosti, ale zarobil si aj najakú čiastku "pomimo" na zmluvu o dielo alebo na zmluvu o poskytnutí služby, môže požiadať o ročné zúčtovanie zamestnávateľa? Existuje nejaký limit, ktorý nemusí priznávať ak ho zarobil na tieto zmluvy a nemusí robiť daňové priznanie? Ďakujem vopred za odpoveď.
Jozef Mihál
15.02.07,20:16
Tzv. náhodné (príležitostné) príjmy sú pre rok 2006 oslobodené od dane do výšky 23650 Sk. Ak zamestnanec mal náhodný príjem do tejto sumy, zdaňovať ho nebude a môže Vás požiadať o vykonanie RZD. Ak má takýto príjem vyšší, musí ho zdaniť (presnejšie zdaní sumu nad 23650 Sk) a musí sám podať DP.
Reve
19.02.07,11:15
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať na povinnosť zaslať potvrdenie o príjme za rok 2006, ak oň pracovník nepožiada (ide hlavne o dohodárov). Ďakujem
katkaj
19.02.07,11:16
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať na povinnosť zaslať potvrdenie o príjme za rok 2006, ak oň pracovník nepožiada (ide hlavne o dohodárov). Ďakujem

Potvrdenie treba poslať všetkým ktorí mali zdaniteľný príjem. Táto povinnosť je do 10.marca
Jozef Mihál
19.02.07,11:37
Súhlasím s Katkou, do 12.februára 2007 mal zamestnávateľ povinnosť zaslať "Potvrdenie" tým zamestnancom, ktorí si ho vyžiadali najneskôr do 5. februára 2007 a do 10.marca musí zamestnávateľ zaslať automaticky i bez zamestnancovej žiadosti "Potvrdenie" všetkým ostatným zamestnancom - aj dohodárom, a aj keď o tom zamestnávateľa nežiadajú.

"Potvrdenie" sa nezasiela len zamestnancovi, ktorý zamestnávateľa do 15. februára 2007 požiadal o ročné zúčtovanie dane.
SPECTRUM
20.02.07,07:45
Mám známeho, ktorý je zamestnaný na pracovnú zmluvu v slovenskej firme a je vysielaný do českej firmy, ktorá mu vypláca tzv.diéty. Mám dilemu, nakoľko idem mu robiť daňové priznanie a neviem, čo mu dať do príjmov, lebo mám potvrdenie aj od slovenského zamestnávateľa, kde daň mu bola zrazená, ale neodvedená, nakoľko sa odvolávajú na medzinár.prenájom pracovnej sily a mám potvrdenie aj od českého tzv.ekonomického zamestnávateľa, kde mu bola z tých diét, ktoré mu figurujú v zúčtovaných príjmoch, zrazená daň.
Stretol sa už niekto s týmto? Skúste rozobrať aj takúto tému.
silvia
21.02.07,07:06
Konateľ=zamestnanec požiadal o vykonanie RZD. Ale:
Za rok 2005 mu bolo omylom urobené ročné zúčtovanie ZP typA, nedoplatok mu zamestnávateľ strhol zo mzdy a odviedol ZP. Následne, po upozornení ZP, že bol vlastne na účely zdrav.poistenia považovaný za SZČO si podal dodatočné ročné zúčt typS, nedoplatok už bol vysporiadaný.
Môže mu zamestnávateľ urobiť ročné zúčtovanie dane a spomínaný nedoplatok pripočítať k poistnému?
Ďakujem za radu!
Jozef Mihál
21.02.07,07:11
Áno, nech mu zamestnávateľ vykoná ročné zúčtovanie dane. Nedoplatok z RZZP pripočíta k poistnému.
silvia
21.02.07,08:20
Srdečná vďaka za radu, p.Mihál !!!
Sari
21.02.07,16:37
Prosím Vás, konateľ poberá príjem za výkon činnosti, zároveň je zamestnaný ako zamestnanec u druhého zamestnávateľa a tu si aj uplatňuje odpočítateľnú položku. Môže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania dane u nás, kde je konateľ, i keď si tu neuplatňuje odp. položku, alebo musí podať sám daňové priznanie pokiaľ nechce, aby mu ročné zúčt. dane robil prvý zamestnávateľ u ktorého si tú odp. položku uplatňuje?
Jozef Mihál
22.02.07,06:50
O vykonanie RZD môže požiadať zamestnávateľa, u ktorého si ako u posledného v roku 2006 uplatňoval nezdaniteľnú čiastku. Ak mu to z nejakých dôvodov nevyhovuje, podá si sám daňové priznanie typ A.
Sari
22.02.07,12:27
Ďakujem za odpoveď.
Reve
22.02.07,12:39
Ďakujem za odpoveď, nebola som si úplne istá.
Gabr
16.03.07,05:46
Chcem sa uistiť, lebo mám v tom trošku chaos. Zamestnanci pracovali u nás celý rok 2006, v r. 2005 ukončili živnosť, podávali si sami RZZP. Niektorí mali preplatok, niektorí nedoplatok. Tí, čo mali nedoplatok si môžu podať dodatočné zdr.poistenie, alebo musia? Ak nemusia, môžem im vykonať ročné zúčtovanie dane?
Tí, čo mali preplatky si musia podať dodatočné daňové priznanie /ukončili v r. 2005 živnosť/. Keď si sami vykonajú dodatočné DP za r. 2005, nemôžem im ja v tom prípade vykonať ročné zúčtovanie dane za r. 2006? Musí si podať sám DP typ A za r. 2006, alebo ako na to? Prosím, poraďte. Veľmi pekne ďakujem.
Jozef Mihál
16.03.07,09:12
Tí, čo mali nedoplatok, si môžu podať dodatočné daňové priznanie (DDP) ale nemusia. Ak si aj podajú DDP, Vy im môžete vykonať ročné zúčtovanie dane. Oni si totiž nepodávajú riadne DP za rok 2006 ale DDP za rok 2005.

Tí, čo mali preplatky si musia podať riadne daňové priznanie, typ "B" za rok 2006, preplatok uvedú ako príjem podľa § 8. Vy im nesmiete vykonať ročné zúčtovanie dane.

Pozrite aj:

http://www.porada.sk/t45409-rocne-zuctovanie-dane-nedoplatok-z-roc-zuct-poistneho-kt-si-zamestnanec-podal-sam.html

http://www.porada.sk/t45010-danove-priznanie-nedoplatok-z-rocneho-zuctovania-poistneho.html

http://www.porada.sk/t44419-dodatocne-danove-priznanie-nedoplatok-z-rocneho-zuctovania-poistneho.html

atď.
ludmila12
19.03.07,07:44
Môže spraviť zamestnávateľ RZD zamestnancovi, ktorí má od r. 2005 pozastavenú živnosť? Čiže v r. 2006 mal príjem iba zo závislej činnosti. Alebo si musí tento zamestnanec podať DP "B" kde uvedie príjmy zo ZČ a príjmy zo živnosti dá 0? :o
katkaj
19.03.07,07:45
Môže spraviť zamestnávateľ RZD zamestnancovi, ktorí má od r. 2005 pozastavenú živnosť? Čiže v r. 2006 mal príjem iba zo závislej činnosti. Alebo si musí tento zamestnanec podať DP "B" kde uvedie príjmy zo ZČ a príjmy zo živnosti dá 0? :o

Mohol požiadať o vykonanie RZD pokiaľ mal len príjem zo závislej činnosti ;)
ludmila12
19.03.07,08:03
ďakujem :) :) :)
Jozef Mihál
19.03.07,08:12
Mohol požiadať o vykonanie RZD pokiaľ mal len príjem zo závislej činnosti ;)
Súhlasím .
marcik
21.03.07,05:19
Prosím, robím 1x RZD zamestnancom, a mám to už len mám otázku. Zamestnanec požiadal o venovanie 2% den. Tak som ho podpísané vzala, vydala potvrdenie o vykonaní RZ, a zaplatení dane. Toto potvrdenie dám zamestanncovi, a ďalej?To vyhlásenie čo som obdržala kam s ním?Veď DÚ musí vedieť že tam treba poslať daň!Alebo?
Jozef Mihál
21.03.07,06:10
Vyhlásenie o venovaní 2% musí daňovník odovzdať spolu s potvrdením o zaplatení dane od zamestnávateľa daňovému úradu podľa miesta trvalého bydliska.

Mzdárka s tým nemá nič spoločné - len mu vydá potvrdenie o zaplatení dane.
marcik
21.03.07,07:32
takže sídlo firmy je v ZV a zamestnanec je zo Žiliny takže to odovzdá v Žiline!? Ďakujem!
marcik
21.03.07,13:35
Prosím potvrdiť či v ZV alebo v Žiline?
certik
21.03.07,15:38
1.Konateľ firmy prerušil v 12/2005 živnosť. Od januára 2006 poberá odmenu konateľa, je prihlásený v ZP a neuplatňoval si nezdaniteľnú časť ZD. Mohol požiadať o RZD?
2.Konateľ firmy poberá odmenu konateľa a zároveň výsluhový dôchodok. Je tak isto prihlásený v ZP a tiež si neuplatňuje NČ. Mohol požiadať o RZD?
Alebo je lepšie v oboch prípadoch podať DP?
Jozef Mihál
21.03.07,16:51
takže sídlo firmy je v ZV a zamestnanec je zo Žiliny takže to odovzdá v Žiline!? Ďakujem!
...podľa miesta trvalého bydliska, asi som to vyššie zabudol zvýrazniť tučným písmom...V Žiline.
Jozef Mihál
21.03.07,16:56
1.Konateľ firmy prerušil v 12/2005 živnosť. Od januára 2006 poberá odmenu konateľa, je prihlásený v ZP a neuplatňoval si nezdaniteľnú časť ZD. Mohol požiadať o RZD?
2.Konateľ firmy poberá odmenu konateľa a zároveň výsluhový dôchodok. Je tak isto prihlásený v ZP a tiež si neuplatňuje NČ. Mohol požiadať o RZD?
Alebo je lepšie v oboch prípadoch podať DP?

1. Mohol.

2. Mohol.

Pre oboch platí, že za uvedených okolností môžu obaja požiadať o RZD, ak o RZD nepožiadajú a ich zdaniteľný príjem za rok 2006 je vyšší ako 45408 Sk, musia podať DP.
certik
22.03.07,06:30
Čiže, ak mal konateľ príjem za rok 2006 vo výške 90000 a neuplatňoval si NČD, tak v DP mu celú zaplatenú daň vrátia?
HP: 90000
Poistenie: 3600
ČZD: 86400 -90816 = 0
(V tom druhom prípade pripočítam aj ten vysluhový dôchodok)
Ďakujem za odpoveď
Jozef Mihál
22.03.07,06:50
Áno .
Libusa
07.01.08,05:19
Dobrý deň. Máme zamestnancov ,ktorí dosiahli pri prácach na dohody príjmy z ktorých sa daň vyberá zrážkou. V niektorých mesiacoch majú príjmy do 5000 Sk, ale v iných nad 5000 Sk teda bol zrazený preddavok. Môžem im urobiť ročné zúčtovanie tak že zahrniem do prímov len mesiace s príjmami nad 5000 SK, alebo majú povinnosť podať daňové priznanie.
Jozef Mihál
07.01.08,08:39
V prvej odpovedi v téme je vymenované, kedy je a kedy nie je možné zamestancovi vykonať RZD.

Ak budete zamestnancovi robiť Vy RZD, tak v ňom nezohľadníte mesiace s príjmom do 5000 Sk - čiže nezahrniete do úhrnu príjmov príjmy do 5000 Sk, do úhrnu poistného prípadné poistné z príjmov do 5000 Sk a nezahrniete ani sumu zrážkovej dane.

Pozor, môže nastať situácia, kedy sa zamestnancovi oplatí podať daňové priznanie, aby sa mu vrátila zrážková daň.

Pozrite aj:

http://www.porada.sk/t39923-rocne-zuctovanie-zamestnanca-ktory-si-chce-dodanit-dohody-zdanene-zrazkou.html

http://www.porada.sk/tags/index.php?tag=/zrazkova-dan/
janber
11.01.08,10:48
Dobrý deň prepáčte, že píšem do tejto témy, ale zdá si mi najbližšia pre položenie otázky, nakoľko do poučenia k vyplneniu potvrdenia o príjme za rok 2007 sa vložiť príspevok nedá.

Komentár k riadku 12:
"Riadok 12:

Uvedie sa zrazené poistné (preddavky) na zdravotné poistenie, poistné na sociálne poistenie, poistné na sociálne zabezpečenie a príspevky na starobné dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnanec podľa osobitných predpisov a bolo zrazené z príjmov uvedených v riadku 12, teda z príjmov, ktoré boli zdanené zrážkou.

Inak povedané, ide o poistné zamestnanca za mesiace, za ktoré sa jeho príjem zdanil zrážkou.

V tomto riadku sa uvedie aj nedoplatok poistného, ktorý vyplynul z ročného zúčtovania poistného na zdravotné poistenie ak bol zamestnancovi zrazený v mesiaci, v ktorom sa jeho príjem zdanil zrážkou.

Ak by zamestnancovi zamestnávateľ vykonal ročné zúčtovanie poistného s výsledným preplatkom, preplatok sa uvedie v riadku 01 (viď vyššie)."


Moja otázka: Prečo sa aj tento rok dáva preplatok z RZZP do riadku 01 keď bol pri mzde zdanený zrážkovou daňou? Nemá patriť do riadku 11?

Ďakujem,

Jana
Jozef Mihál
11.01.08,10:52
Ak bol preplatok z RZZP zdanený zrážkovou daňou, započíta sa samozrejme do riadku 11 = príjem zdanený zrážkovou daňou.
Babe
14.01.08,12:12
Dobrý deň, rada by som sa informovala, aký postup zvoliť pri zamestnancoch, ktorí majú príjem len zo závislej činnosti a príjem z prenájmu (evidencia na DÚ) a to do 24.900,- SKK ročne a nad 24.900,-SKK ročne.
Zároveň by som sa rada informovala, aká je výška náhodného príjmu na rok 2008.
Ďakujem vopred za odpoveď.
Jozef Mihál
15.01.08,19:50
Babe: Príjem z prenájmu za rok 2007 do 24900 Sk je od dane oslobodný. Pre rok 2008 je tento limit daný ako 5 x 5130 = 25650 Sk.

Ak má zamestnanec okrem príjmov zo závislej činnosti aj príjmy oslobodené od dane - tj. má napr. príjem z prenájmu do 24900 Sk - a iné príjmy nemá, tak mu zamestnávateľ na jeho žiadosť vykoná ročné zúčtovanie dane.

Ak má zamestnanec okrem príjmov zo závislej činnosti aj príjmy podľa § 6, 7, 8, podliehajúce dani - má napr. príjem z prenájmu vyšší ako 24900 Sk - tak mu zamestnávateľ nesmie vykonať ročné zúčtovanie dane (presnejšie povedané zamestnanec nesmie požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane) a zamestnanec si musí podať sám daňové priznanie - ale to len vtedy, ak jeho celkový zdaniteľný príjem (tj. napríklad príjem zo zamestnania a časť príjmov z prenájmu nad 24900 Sk) je vyšší ako 47808 Sk.
Lueli
16.01.08,09:38
Dobrý deň, pán Mihál,

prosím Vás o informáciu, či sa za rok 2007 zmenili podmienky vykonania RZD pri zamestnancovi, ktorý si časť roka 2007 platil dobrovoľne do ZP a mal nedoplatok, ktorý zaplatil. viď napríklad váš príspevok č.34 a odkaz

Vďaka
Jozef Mihál
16.01.08,22:36
Ak šlo o nedoplatok z ročného zúčtovania poistného, ktorý mu vznikol ako samoplatiteľovi - teda nešlo o nedoplatok z činnosti SZČO - podľa môjho názoru môže zamestnávateľ na žiadosť zamestnanca vykonať ročné zúčtovanie dane s tým, že zohľadní aj zamestnancom zaplatený nedoplatok - pripočíta ho k poistnému zrazenému v zamestnaní.

Viď tlačivo žiadosti o RZD - je tam na to "kolonka".
levandula
21.01.08,08:30
Mám zamestnankyňu, ktorá má príjem u nás celý rok a okrem toho mi priniesla doklad o vyplatenom honorári za preklad diela. Iné príjmy nikde nemá. Zrazené má iba 2% ako odvod do fondu.
1.Môžem jej urobiť RZD?

Veľmi pekne ďakujem
Iveta Matlovičová
21.01.08,13:50
Honorár (vyplatený na základe DVP) sa považuje podľa mňa za príjem podľa § 5 zákona o dani z príjmov..." , takže ak príjem z honoráru nebol zdanený zrážkovou daňou, ale preddavkovou - môžete vykonať RZD, ale ak bol príjem z honoráru vyplatený ako príjem podľa § 6, zamestnanec je povinný podať daňové priznanie ...
pochemi
21.01.08,16:37
Som na RD celý rok 2007 a od 1.11. som nastúpila do PP a môj príjem je do 31.12.2007 50000,-.Je môj postup správny ak zamestnávateľa požiadam o vykonannie RZ dane a rozdiel medzi nezdaniteľnou čiastkou a mojim príjmom si uplatní môj manžel v RZ u svojho zamestnávateľa? Je potvrdením len čestné prehlásenie o príjme? Ďakujem
IVEB
22.01.08,10:43
Môžem ako zamestnávateľ vykonať RZD pre zamestnankyňu , ktorá je u nás zamestnaná od 01.03.2007 , od 16.1 - 28.2.2007 bola evidovaná na úrade práce a od 01.01.do 15.1.2007 bola v zahraničí , mala tam príjem , ktorý je v zahraničnej mene. Alebo ako má zamestnankyňa v takomto prípade postupovať?
Tweety
22.01.08,10:46
Ak mala príjem o.i. aj zo zahraničia, podá sa DP sama.
Iveta Matlovičová
23.01.08,14:58
Som na RD celý rok 2007 a od 1.11. som nastúpila do PP a môj príjem je do 31.12.2007 50000,-.Je môj postup správny ak zamestnávateľa požiadam o vykonannie RZ dane a rozdiel medzi nezdaniteľnou čiastkou a mojim príjmom si uplatní môj manžel v RZ u svojho zamestnávateľa? Je potvrdením len čestné prehlásenie o príjme? Ďakujem

Áno, tvoj postup je správny. Žiadne potvrdenie o tvojom príjme manžel nemusí sv. zamestnávateľovi predkladať, všetky údaje uvedie v žiadosti o vykonanie RZD - pozri si ju bližšie, žiadosť bola doplnená o časť, kde daňovník "čestne prehlasuje ...".
ivanam
24.01.08,07:34
Za rok 2007 mám príjem len z dohody o brig. práci študenta. Za rok 2006 som si robila RZZP z príjmu z dohody o brig. práci študenta a vyšiel mi nedoplatok, ktorý som v stanovenom termíne zaplatila. Idem podať daňové priznanie za rok 2007. Môžem si do DP typ "A" v riadku 33 uplatniť tento zaplatený nedoplatok z ročného zúčtovania ZP z roku 2006? Ďakujem za odpoveď.
Sponka
24.01.08,16:54
Dobry vecer,
prosim o radu, ked zamestnanec nastupil do prace 1.2.07, v 1/07 bol dobrovolne nezamestnany, ale neplatil si ani ZP ani odvody do SP, chce tak urobit az teraz, spatne, tak zaplatene poistne, kedze bolo zaplatene fyzicky v r. 2008 sa odpocita zo zakladu dane az pri rocnom zuctovani dane za r. 2008? Rozumiem tomu spravne?
Dakujem vopred za odpoved
zuzuc
28.01.08,19:47
Dobry den,

zamestnanec ukoncil pracovnypomer k 31.12.2007. Ak sa nemylim, o vykonanie RZD moze do 15.2.2008 poziadat zamestnanec zamestnavatela, u ktoreho je k tomu datumu v pracovnom pomere. Byvaly zamestanec o to poziadal 28.1.2008. Viem, ze v takomto pripade nie je zamestnavatel povinný mu to urobit. Ale - mozno naivne- je to mozne? Teda, mozem byvalemu zamestnancovi vykonat RZD?
Ak by bolo mozne, poprosim odpoved cim skor.

Dakujem pekne.

Zuzana
Denda
28.01.08,19:54
Dobry den,

zamestnanec ukoncil pracovnypomer k 31.12.2007. Ak sa nemylim, o vykonanie RZD moze do 15.2.2008 poziadat zamestnanec zamestnavatela, u ktoreho je k tomu datumu v pracovnom pomere. Byvaly zamestanec o to poziadal 28.1.2008. Viem, ze v takomto pripade nie je zamestnavatel povinný mu to urobit. Ale - mozno naivne- je to mozne? Teda, mozem byvalemu zamestnancovi vykonat RZD?
Ak by bolo mozne, poprosim odpoved cim skor.

Dakujem pekne.

Zuzana
O vykonanie ročného zúčtovania môže písomne požiadať posledného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, u ktorého si uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane. Neviaže sa to na trvanie pracovného pomeru k 31.12.2007. Ak Vám podal žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania ste mu ho povinná urobiť.
skuba
29.01.08,09:01
Dobrý deň, chcem poprosiť o radu mohol by si zamestnanec uplatniť na manželku nezdanitelne minimum, ked ona mala pozastavenú živnosť do 30.11.07 a od 1.12.2007 už riadne pracovala na živnosť, ale zarobila len 5000,-(ona by si v daňovom priznaní neuplatnila nezdanitelne minimum), alebo si môže urobiť DP typu A. dakujem
enigma
30.01.08,14:19
Dobry den p. Mihal, mozete mi prosim pomoct? mozme zamestnancovi, ktory mal zmluvu o sprostretkovani s DDS pocas roka 2007, vykonat RZD ak z nej nemal ziadny prijem? Dakujem
rrrrr
31.01.08,04:47
Mozem zamestnancovi, ktory ma prijem ako doktorand, urobit RZD? Od 1.1.2008 uz to nie je zavisla cinnost, vztahuje sa to na RZD za rok 2007?
Dakujem
maska4
31.01.08,12:41
Dobry den.Prosim mozete mi poradit ohladom RZD?Zamestnanec musi opravit DZ nakolko z roku 2005,06 rusil zivotnu poistku. Uplatnoval si 12000 kazdy rok.Chce to zamenit inou poistkou,ktoru neuplatnoval.Nasledne ale musi dodanovat.MA si urobit RZD sam na tlacive A alebo nejakou upravou to ma vykonat zamestnavatel?Dakujem
saman
04.02.08,14:49
Prosim o radu. Môže zamestnávateľ, ktorý zamestnáva daného zamestnanca od januára 2008 mu urobiť ročné zúčtovanie za r. 2007, ak tento zamestnanec bol v r. 2007 zamestnaný u iného zamestnávateľa. Ďakujem.
Denda
04.02.08,15:05
Prosim o radu. Môže zamestnávateľ, ktorý zamestnáva daného zamestnanca od januára 2008 mu urobiť ročné zúčtovanie za r. 2007, ak tento zamestnanec bol v r. 2007 zamestnaný u iného zamestnávateľa. Ďakujem.
Nemôže. Zamestnanec musí požiadať o vykonanie ročného zúčtovania dane posledného zamestnávateľa, alebo si podá daňové priznanie sám.
maska4
04.02.08,17:11
Dobry den.Prosim mozete mi poradit ohladom RZD?Zamestnanec musi opravit DZ nakolko z roku 2005,06 rusil zivotnu poistku. Uplatnoval si 12000 kazdy rok.Chce to zamenit inou poistkou,ktoru neuplatnoval.Nasledne ale musi dodanovat.MA si urobit RZD sam na tlacive A alebo nejakou upravou to ma vykonat zamestnavatel?Dakujem

Dobry vecer.Prosim , nikto mi nepomozete? Dakujem.
saman
04.02.08,19:09
Nemôže. Zamestnanec musí požiadať o vykonanie ročného zúčtovania dane posledného zamestnávateľa, alebo si podá daňové priznanie sám.

Prosím akú to má logiku? U toho pôvodného zamestnávateľa zamestnanec už skončil... už mu nevypláca mzdu v ktorej by mohol zohľadniť výsledok ročného zúčtovania. Na druhej strane u nového zamestnávateľa v r. 2008 mzdu dostáva, on by mu mohol rozdiel z RZD vo mzde zohľadniť. Ďakujem.
Jozef Mihál
04.02.08,20:00
saman, logika nelogika, tak znie zákon o dani z príjmov, § 38 ods. 1.
Jozef Mihál
04.02.08,20:05
Dobry den.Prosim mozete mi poradit ohladom RZD?Zamestnanec musi opravit DZ nakolko z roku 2005,06 rusil zivotnu poistku. Uplatnoval si 12000 kazdy rok.Chce to zamenit inou poistkou,ktoru neuplatnoval.Nasledne ale musi dodanovat.MA si urobit RZD sam na tlacive A alebo nejakou upravou to ma vykonat zamestnavatel?Dakujem
Ak zamestnanec nedodržal podmienky dané zákonom o dani z príjmov na uplatnenie nezdaniteľnej časti pri životnom poistení, musí si zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok (§ 11 ods. 12) a to je možné len v daňovom priznaní - ktoré si musí podať sám.

Ešte jedna praktická rada - práve kvôli takýmto prípadom odporúčam v prípade, kedy daňovník má viacero životných poistení, účelových sporení, má DDS, aby si uplatnil všetko čo môže - bude mať v budúcnosti menej problémov, ak niečo z poistiek, sporení atď. predčasne zruší.
Jozef Mihál
04.02.08,20:07
Mozem zamestnancovi, ktory ma prijem ako doktorand, urobit RZD? Od 1.1.2008 uz to nie je zavisla cinnost, vztahuje sa to na RZD za rok 2007?
Dakujem
Doktorand sa na účely zákona o dani z príjmov považoval v roku 2007 za zamestnanca VŠ, preto pri splnení ďalších podmienok môže požiadať VŠ o vykonanie RZD za rok 2007.
Jozef Mihál
04.02.08,20:08
Dobry den p. Mihal, mozete mi prosim pomoct? mozme zamestnancovi, ktory mal zmluvu o sprostretkovani s DDS pocas roka 2007, vykonat RZD ak z nej nemal ziadny prijem? Dakujem
Nie je dôležité že mal zmluvu o sprostredkovaní, nie je dôležité, že mal pridelené DIČ - dôležité je, že nemal žiadne príjmy z podnikania a inej sam.zár. činnosti a nevykazuje z tejto činnosti stratu - a preto vás (zamestnávateľa) môže požiadať o vykonanie RZD.
Jozef Mihál
04.02.08,20:11
Dobrý deň, chcem poprosiť o radu mohol by si zamestnanec uplatniť na manželku nezdanitelne minimum, ked ona mala pozastavenú živnosť do 30.11.07 a od 1.12.2007 už riadne pracovala na živnosť, ale zarobila len 5000,-(ona by si v daňovom priznaní neuplatnila nezdanitelne minimum), alebo si môže urobiť DP typu A. dakujem
Už som tu niekde na túto otázku odpovedal.

Zamestnanec si môže uplatniť na manželku nezdaniteľnú časť, bez ohľadu nato, či ona sama podáva DP.

Pozor, ak si manželka sama podáva DP, uplatní si nezdaniteľnú časť základu dane "na seba" - nemá to žiaden súvis s tým, že manžel si uplatní nezd.časť "na manželku".
Jozef Mihál
04.02.08,20:12
Dobry vecer,
prosim o radu, ked zamestnanec nastupil do prace 1.2.07, v 1/07 bol dobrovolne nezamestnany, ale neplatil si ani ZP ani odvody do SP, chce tak urobit az teraz, spatne, tak zaplatene poistne, kedze bolo zaplatene fyzicky v r. 2008 sa odpocita zo zakladu dane az pri rocnom zuctovani dane za r. 2008? Rozumiem tomu spravne?
Dakujem vopred za odpoved
Áno, v RZD za rok 2007 sa môže zohľadniť len poistné na zdravotné a sociálne poistenie, ktoré si sám zaplatil počas roka 2007.

Poistné na zdravotné a sociálne poistenie, ktoré si sám zaplatil počas roka 2008, sa zohľadní až v RZD za rok 2008.
Jozef Mihál
04.02.08,20:14
Za rok 2007 mám príjem len z dohody o brig. práci študenta. Za rok 2006 som si robila RZZP z príjmu z dohody o brig. práci študenta a vyšiel mi nedoplatok, ktorý som v stanovenom termíne zaplatila. Idem podať daňové priznanie za rok 2007. Môžem si do DP typ "A" v riadku 33 uplatniť tento zaplatený nedoplatok z ročného zúčtovania ZP z roku 2006? Ďakujem za odpoveď.
Áno, nedoplatok z RZZP študenta za rok 2006, ktorý ste zaplatili v roku 2007, si môžete započítať do zaplateného poistného v DPFO typ A, r.33.
maska4
05.02.08,06:04
Dobry den p.Mihál.Ked si bude zamestnanec robit teda danove sam,moze si nasledne zrusene poistky z.rokov2005,06 nahradit inymi, ktore vtedy neuplatnil a nasledene tak spravit vlastne zapocet?Dakujem
Lueli
06.02.08,11:10
Dobrý deň, pán Mihál,

prosím Vás o Váš názor na tento prípad zamestnanca:
nemecký občan, trvalý pobyt na slovensku od 8/2007, príjmy zo závislej činnosti 9-12/2007, žiadne príjmy v Nemecku.
Môže požiadať o RZD a uplatniť v ňom celú nezdaniteľnú časť na daňovníka a bonus na dieťa?
Vďaka
Milen
06.02.08,12:41
V novembri 2007 nám zomrela pracovníča. Niekde som čítala, že sme povinní urobiť za ňu ročné zučtovanie dane. Je to tak správne? Ak áno, čo s preplatkom, ktorý jej výjde?
rrrrr
07.02.08,07:22
Zamestanec si chce uplatnit zaplatene poistne do ZP, ked bol dobrovolne nezamestnany, mozem mu to zahrnut do RZD?
workerka
07.02.08,21:55
Dobrý večer, chcela by som poprosiť o radu s RZD.
Zamestnanec dal výpoveď k 31.12.2007, s tým, že do práce prestal chodiť už od 1.11.2007 a teda sme mu za dva mesiace dali absenciu. Medzitým však 18.12.2007 požiadal o predčasný dôchodok. Táto vec ešte nie je celkom doriešená a pravdepodobne sa to bude riešiť súdnou cestou. Teraz však zamestnanec požiadal o vykonanie RZD. Žiadosť však nepodal na predpísanom tlačive, len formou listu. Poprosila by som Vás o radu čo s týmto prípadom. URobiť mus RZD aj bez riadnej žiadosti? Mám mu vôbec robiť RZD? Ako postupovať?
Ďakujem za odpovede
ludmila12
08.02.08,04:40
Preddavky na daň musia vysporiadať pozostalí napr.manžel,deti a to buď vás požiadajú o vykonanie ročného zúčtovania alebo musia vysporiadať daň daňovým priznaním, bez žiadosti nemôžete vykonať ročné zúčtovanie.
ludmila12
08.02.08,05:00
Dobrý večer, chcela by som poprosiť o radu s RZD.
Zamestnanec dal výpoveď k 31.12.2007, s tým, že do práce prestal chodiť už od 1.11.2007 a teda sme mu za dva mesiace dali absenciu. Medzitým však 18.12.2007 požiadal o predčasný dôchodok. Táto vec ešte nie je celkom doriešená a pravdepodobne sa to bude riešiť súdnou cestou. Teraz však zamestnanec požiadal o vykonanie RZD. Žiadosť však nepodal na predpísanom tlačive, len formou listu. Poprosila by som Vás o radu čo s týmto prípadom. URobiť mus RZD aj bez riadnej žiadosti? Mám mu vôbec robiť RZD? Ako postupovať?
Ďakujem za odpovede

Žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania má odporúčaný vzor ktoré vydalo MF SR podľa môjho názoru " odporúčaný" znamená, že ak bývalý pracovník žiadal o vykonanie RZ formou listu môžete mu ho vykonať ale list musí spľňať všetky údaje ktoré sú na žiadosti predpísanej.Ja by som to vyriešila tak, ak by uvedený list nespľňal všetky predpísané údaje vrátila by som mu ho s tým že nemôžem vykonať roč.zúčt.z tohto dôvodu a priložila by som "Potvrdenie o zdan.mzde za rok 2007" s upozornením,že si musí podať daňové priznanie. Potvrdenia o zdaň.mzde zasielam na doručenku ktorú si prikladám k "Vyhláseniu.." posledná strana aby som mala doklad, že ho pracovník prevzal.
Ešte sa môže stať, že sa bývalý pracovník stihne vrátiť s predpísanou žiadosťou do 15.2.2008. Potom by som mu vykonala ročné zúčtovanie ale pozor!!! musí vrátiť aj originál vášho "potvrdenie o zd.mzde" inak by si mohol vzniknutý preplatok uplatniť aj daňovým priznaním.
:) pekný deň
workerka
08.02.08,09:08
Ľudmila, veľmi pekne ďakujem za odpoveď, už mám jasno :-)

Pekný deň prajem
Jozef Mihál
10.02.08,10:32
Zamestanec si chce uplatnit zaplatene poistne do ZP, ked bol dobrovolne nezamestnany, mozem mu to zahrnut do RZD?
Áno, môžete. V "Žiadosti" zamestnanec uvedie, akú sumu poistného si zaplatil sám, je povinný priložiť doklady preukazujúce zaplatenie poistného.
Jozef Mihál
10.02.08,10:35
Dobrý deň, pán Mihál,

prosím Vás o Váš názor na tento prípad zamestnanca:
nemecký občan, trvalý pobyt na slovensku od 8/2007, príjmy zo závislej činnosti 9-12/2007, žiadne príjmy v Nemecku.
Môže požiadať o RZD a uplatniť v ňom celú nezdaniteľnú časť na daňovníka a bonus na dieťa?
Vďaka
O RZD požiadať môže.

Každý, kto podáva DP alebo sa mu robí RZD, si uplatňuje celú nezdaniteľnú časť na daňovníka, aj cudzinec - s výnimkou dôchodcov a daňovníkom so základom dane nad 498000 Sk.

Bonus na dieťa si môže uplatniť len daňovník s trvalým pobytom v SR. Ak napríklad má trvalý pobyt v SR od 15.8.2007, môže si pri splnení ďalších podmienok uplatniť bonus od septembra 2007.
Jozef Mihál
10.02.08,10:36
Dobry den p.Mihál.Ked si bude zamestnanec robit teda danove sam,moze si nasledne zrusene poistky z.rokov2005,06 nahradit inymi, ktore vtedy neuplatnil a nasledene tak spravit vlastne zapocet?Dakujem
Môže, je potrebné však dodatočne zdokladovať tieto vtedy neuplatené poistky, ak tak v rokoch 2006, 2006 neurobil.
Adriannna
11.02.08,13:22
zamestnanec bol minuly rok v januari 2007 zamestnany vo firme kde zarobil 55000 sk. Od februara do konca roka bol nezamestnany, nepoberal podporu ale bol evidovany na UP. Od februara 2008 je uz zamestnany. Musi si podat DP sam alebo moze poziadat o rocne zuctovanie byvaleho zamestnavatela u ktoreho mal minuly rok prijem ?
Dakujem za odpoved
Lucia
Lela1
11.02.08,17:47
Dobrý večer,
je možné urobiť RZD za rok 2007 osobe dobrovoľne nezamestnanej, ktorá má príjem len z dohôd a uplatniť jej zaplatené príspevky na povinné zdravotné poistenie?
Dnes som dostala časopis Dane a účtovníctvo 2/2008, kde je uvedené, že nie je možné znížiť základ dane ak si zamestnanec platil poistné ako dobrovoľne nezamestnaná osoba, pretože nebol zamestnancom na daňové účely podľa par.5 odst.8 zákona o DzP.
BRK
11.02.08,20:48
Dobrý večer, mám takúto prosbu. Sme s.r.o., máme zamestnankyňu v trvalom pracovnom pomere, počas roka 2007 poberá rodičovský príspevok. V oktobri 2007 podpísala u nás dohodu o vykonaní práce, dostala odmenu v 10/07 cca 43.000,-Sk. Pri výpočte dane nebola uplatnená odpočítateľná položka na daňovníka. Chcem sa spýtať, môže ma ako zamestnávateľa požiadať o ročné zúčtovanie dane (v TPP ja na MD a príjmy má na základe dohody)? Ak áno, môžem jej uplatniť odpočítateľnú položku? Podľa mňa áno. Tým pádom by sa jej celá daň vrátila.
Ďakujem, Katarína
Jozef Mihál
11.02.08,21:05
zamestnanec bol minuly rok v januari 2007 zamestnany vo firme kde zarobil 55000 sk. Od februara do konca roka bol nezamestnany, nepoberal podporu ale bol evidovany na UP. Od februara 2008 je uz zamestnany. Musi si podat DP sam alebo moze poziadat o rocne zuctovanie byvaleho zamestnavatela u ktoreho mal minuly rok prijem ?
Dakujem za odpoved
Lucia
Môže požiadať o vykonanie RZD za rok 2007 zamestnávateľa, u ktorého mal príjem v januári 2007.
Jozef Mihál
11.02.08,21:08
Dobrý večer,
je možné urobiť RZD za rok 2007 osobe dobrovoľne nezamestnanej, ktorá má príjem len z dohôd a uplatniť jej zaplatené príspevky na povinné zdravotné poistenie?
Dnes som dostala časopis Dane a účtovníctvo 2/2008, kde je uvedené, že nie je možné znížiť základ dane ak si zamestnanec platil poistné ako dobrovoľne nezamestnaná osoba, pretože nebol zamestnancom na daňové účely podľa par.5 odst.8 zákona o DzP.
Je to možné. Osoba, ktorá mala príjmy zo závislej činnosti - a takými príjmami sú aj dohody - môže - ak nemala iné príjmy - požiadať o vykonanie RZD svojho zamestnávateľa. V žiadosti o vykonanie RZD môže uviesť aj poistné, ktoré platila ako dobrovoľne nez. osoba na zdravotné poistenie. Toto poistné je potrebné hodnoverne zdokladovať - priložiť doklady o jeho zaplatení k žiadosti o RZD.

Zamestnávateľ potom od príjmu odpočíta aj takéto poistné.
Jozef Mihál
11.02.08,21:10
Dobrý večer, mám takúto prosbu. Sme s.r.o., máme zamestnankyňu v trvalom pracovnom pomere, počas roka 2007 poberá rodičovský príspevok. V oktobri 2007 podpísala u nás dohodu o vykonaní práce, dostala odmenu v 10/07 cca 43.000,-Sk. Pri výpočte dane nebola uplatnená odpočítateľná položka na daňovníka. Chcem sa spýtať, môže ma ako zamestnávateľa požiadať o ročné zúčtovanie dane (v TPP ja na MD a príjmy má na základe dohody)? Ak áno, môžem jej uplatniť odpočítateľnú položku? Podľa mňa áno. Tým pádom by sa jej celá daň vrátila.
Ďakujem, Katarína
Môže zamestnávateľa požiadať o vykonanie RZD, aj keď pri výpočte preddavku dane nebola uplatnená nezdaniteľná časť na daňovníka.

V RZD sa samozrejme uplatní celá nezdaniteľná časť - 95616 Sk.
poradaK
12.02.08,07:19
Musí si podávať daňové priznanie človek, ktorý je zamestnancom a okrem toho má len príjmy z urbáru?
A človek, ktorý bol zamestnaný a popri zamestnaní mal príjmy ešte z príkazných zmlúv? Aké potvrdenia potrebujú na preukázanie tohto príjmu, t. j. príjmu z urbáru a príjmu z príkazných zmlúv?
Ďakujem.
Jozef Mihál
12.02.08,21:42
Ak urbár nemá právnu subjektivitu, tak ide o príjmy podľa § 6 ods. 1 písm. a) ZDP, pozrite aj § 10 ods. 2 ZDP. Dôsledkom toho je povinnosť podať daňové priznanie (samozrejme ak len úhrn všetkých zdaniteľných príjmov je vyšší ako 47808 Sk, prípadne ak dosahuje v "podnikaní" stratu).

Pri preukazovaní príjmu sa potom postupuje podľa § 6 ZDP.

Ak urbár má právnu subjektivitu, tak príjem z urbáru nie je predmetom dane, viď § 3 ods. 2 písm. d) ZDP.

Príjem z príkazných zmlúv sa v zásade považuje za príjem zo závislej činnosti (záleží na obsahu príkaznej zmluvy) a ak je tomu v danom prípade skutočne tak, príjemca odmeny sa považuje za zamestnanca subjektu, ktorý mu odmenu vyplatil a má dostať potvrdenie o príjmoch ako "zamestnanec".
poradaK
13.02.08,08:50
Ďakujem.
airin.nice
13.02.08,09:33
Dobry den, prosim Vas ako to je pri RZD a preplatkami a nedoplatkami z RZZP za rok 2006 do vysky 100 Sk?zohladnuje sa to niekde v RZ?dakujem.
MS77
13.02.08,14:46
Dobry den,
mozno som mimo temy, ale neviem kde by som mala zaradiť túto otazku. Zamestnanec bol od 1.10.2007 do 31.1.2008 na neplatenom volne. Zamestnávatel platil z minimalnej mzdy odvody za zamestnanca aj zamestnávatela odovdy do zdravotnej poistovne. Zamestnanec tieto odvody za neho do dnesneho dna nevyrovnal a zrejme ani nevyrovná, pretoze uz do zamestnania nenastúpi, uvadzam tu cast odvodov za zamestnanca aj do potvrdenia o príjme za rok 2007?
Jozef Mihál
13.02.08,21:03
Dobry den, prosim Vas ako to je pri RZD a preplatkami a nedoplatkami z RZZP za rok 2006 do vysky 100 Sk?zohladnuje sa to niekde v RZ?dakujem.
Ak boli vyplatené, tak sa zohľadňujú. Preplatok sa započítava do úhrnu príjmov, nedoplatok do poistného.
Jozef Mihál
13.02.08,21:04
Dobry den,
mozno som mimo temy, ale neviem kde by som mala zaradiť túto otazku. Zamestnanec bol od 1.10.2007 do 31.1.2008 na neplatenom volne. Zamestnávatel platil z minimalnej mzdy odvody za zamestnanca aj zamestnávatela odovdy do zdravotnej poistovne. Zamestnanec tieto odvody za neho do dnesneho dna nevyrovnal a zrejme ani nevyrovná, pretoze uz do zamestnania nenastúpi, uvadzam tu cast odvodov za zamestnanca aj do potvrdenia o príjme za rok 2007?
Do potvrdenia o príjme uvediete všetky odvody zamestnanca, aj tie, ktoré ste za neho uhradili a sú jeho podlžnosťou voči zamestnávateľovi.
janasl
14.02.08,06:37
zamestnankyna v júli 2007 odišla na MD. V septembri sa jej skončil PP z dôvodu ukončenia doby určitej. Môže teraz požiadať tohto bývalého zamestnávateľa o RZD?
Potrebuje mu predložiť aj výpis zo SP o výške materskej?
Hanka
14.02.08,06:48
Zamestnanec mal prijmy podla § 7 ods. 1 pis. g t.j. prijmy z podielovych listov dosiahnutych z ich vyplatenia ( banka mu nezrazila zrazkovu dan). Okrem toho mal prijmy z prenajmu pol. pody.
Su tieto prijmy oslobodene podla § 9 do sumy 24 900,- ? Moze si podat ziadost o rocne zuctovanie dane? Dakujem.
ludmila12
14.02.08,08:07
zamestnankyna v júli 2007 odišla na MD. V septembri sa jej skončil PP z dôvodu ukončenia doby určitej. Môže teraz požiadať tohto bývalého zamestnávateľa o RZD?
Potrebuje mu predložiť aj výpis zo SP o výške materskej?

Môže požiadať o RZD posledného zamestnávateľa a nie je dôvod prikladať výpis zo SP o výške materskej.
hontapex
14.02.08,08:12
dobrý den, zamestnanec ukončil u nás prac. pomer k 31.12.2007, a žiada aby sme mu urobili ročné zúčtovanie. celý rok 2007 pracoval u nás. Som povinná urobiť mu RZ, keď v roku 2008 už nie je zamestnancom a preplatok mu vrátim akým spôsobom?
Tweety
14.02.08,08:14
dobrý den, zamestnanec ukončil u nás prac. pomer k 31.12.2007, a žiada aby sme mu urobili ročné zúčtovanie. celý rok 2007 pracoval u nás. Som povinná urobiť mu RZ, keď v roku 2008 už nie je zamestnancom a preplatok mu vrátim akým spôsobom?
Áno, ak požiadal, ste povinný.
kura
14.02.08,19:56
Dobrý deň, študent pracujúci na dohodu si u nás uplatňoval počas celého roka 2007 nezdaniteľnú časť, požiadal nás o RZD, ale okrem toho ešte pracoval 4 mesiace u iného zamestnávateľa na dohodu a ten mu bez podpísaného vyhlásenia uplatňoval nezdaniteľnú časť. Čo s tým, môžeme mu urobiť RZD, keď mal počas 4 mesiacov uplatnenú nezdaniteľnú časť 2 krát ?
Sany
15.02.08,13:28
Prosím o vyriešenie môjho problému....kto robí RZD za rok 2007 za zamestnancov spoločnosti, ktorá sa zlúčila k 1.1.2008 s našou a zamestnanci sa stali našimi zamestnancami?....Pôvodná spoločnosť zanikla 31.12.2007.
Zoltán Kovács
15.02.08,13:29
Prosím o vyriešenie môjho problému....kto robí RZD za rok 2007 za zamestnancov spoločnosti, ktorá sa zlúčila k 1.1.2008 s našou a zamestnanci sa stali našimi zamestnancami?....Pôvodná spoločnosť zanikla 31.12.2007.
Zrejme ste právným nástupcom zaniknutej spoločnosti, potom vy.
Sany
15.02.08,13:49
Zrejme ste právným nástupcom zaniknutej spoločnosti, potom vy.
Ďakujem...ja si to tiež myslím, ale SW mi to nedovolí, nakoľko som zamestnancov zadala až od 1.1.2008, takže ich nemá v stave k 31.12.2007.....a odpoveď z MRP je taká, že buď bývalá firma ( čo je nelogické, lebo to sme teraz my....), alebo si majú podať daňové priznanie, čo mi zase príde voči tým ľuďom nefér....veď oni za to nemôžu, že sme sa zlúčili....a nie každý si vie vyplniť DP.
tancok
16.02.08,17:17
Zamestnavatel je slovenska firma, ktora vysiela svojich zamestnancov do CZ. Prijmy im vyplaca z CZK prepocitane na SKK a vystavila zamestnancom Potvrdenie o prijme v SKK...mozem im urobit rocne zuctovanie alebo su to prijmy zo zahranicia a musia podat DP? Dik.
Jozef Mihál
16.02.08,20:55
Dobrý deň, študent pracujúci na dohodu si u nás uplatňoval počas celého roka 2007 nezdaniteľnú časť, požiadal nás o RZD, ale okrem toho ešte pracoval 4 mesiace u iného zamestnávateľa na dohodu a ten mu bez podpísaného vyhlásenia uplatňoval nezdaniteľnú časť. Čo s tým, môžeme mu urobiť RZD, keď mal počas 4 mesiacov uplatnenú nezdaniteľnú časť 2 krát ?
Môžete mu vykonať RZD, vy ste boli zamestnávateľ, u ktorého si uplatňoval nezdaniteľnú časť.
Jozef Mihál
16.02.08,21:07
Zamestnavatel je slovenska firma, ktora vysiela svojich zamestnancov do CZ. Prijmy im vyplaca z CZK prepocitane na SKK a vystavila zamestnancom Potvrdenie o prijme v SKK...mozem im urobit rocne zuctovanie alebo su to prijmy zo zahranicia a musia podat DP? Dik.
Ak boli v Českej republike príjmy zdanené podľa českých predpisov a odvedené do českého štátneho rozpočtu, ide o príjem v zahraničí a zamestnanci musia podať DP.
MS77
18.02.08,11:08
Do potvrdenia o príjme uvediete všetky odvody zamestnanca, aj tie, ktoré ste za neho uhradili a sú jeho podlžnosťou voči zamestnávateľovi.


Ešte jedna otázočka, do ktorého riadku potvrdenia o príjme ich uvádzam.
Dakujem
Jozef Mihál
18.02.08,11:58
Žiadosť o zaslanie 2% zasiela zamestnanec na svoj miestne príslušný DÚ.
Jozef Mihál
18.02.08,11:59
Ešte jedna otázočka, do ktorého riadku potvrdenia o príjme ich uvádzam.
Dakujem
Do riadku 03 Poistné a príspevky.
michelle84
19.02.08,12:04
Mám viac otázok, na ktoré určite už bolo zodpovedané, len ich neviem nájsť.

1. Zamestnanec u nás pracoval len v 12/2007 aj to na dohodu. Môžeme mu spraviť RZD za rok 2007? Doniesol potvrdenia od ostatných zamestnávateľov.

2. Dôchodca, príjem do 30.000,-, preddavková daň. Musí si podať DP, aby mu bola vrátená zaplatená daň, alebo aj prostredníctvom RZD je možné vrátiť daň?

3. Zamestnanec zomrel v priebehu roka. Rodina za neho podá DP alebo môžeme aj RZD?

Ďakujem Vám za odpovede.
ludmila12
20.02.08,11:23
Mám viac otázok, na ktoré určite už bolo zodpovedané, len ich neviem nájsť.

1. Zamestnanec u nás pracoval len v 12/2007 aj to na dohodu. Môžeme mu spraviť RZD za rok 2007? Doniesol potvrdenia od ostatných zamestnávateľov.

2. Dôchodca, príjem do 30.000,-, preddavková daň. Musí si podať DP, aby mu bola vrátená zaplatená daň, alebo aj prostredníctvom RZD je možné vrátiť daň?

3. Zamestnanec zomrel v priebehu roka. Rodina za neho podá DP alebo môžeme aj RZD?

Ďakujem Vám za odpovede.

1/ Ak mal podpísané "Vyhlásenie na zdanenie..." môžete .O vykonanie ročného zúčtovania za rok 2007 môže zamestnanec požiadať toho zamestnávateľa, u ktorého si ako u posledného zamestnávateľa v roku 2007 uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka.

2/v ročnom zúčtovaní nedá sa vysporiadať táto daň. Musí si podať daňové priznanie: Daň sa neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahnu celkové zdaniteľné príjmy daňovníka za rok 2007 sumu 47.808.-SK /t.j. 50% zo sumy zodpovedajúcej 19,2 násobku sumy životného minima/

3/Z.č. 595/2003 Z.z. § 49 ods.4 Ak daňovník zomrie. daňové priznanie je povinný podať dedič do 3 mesiacoch po smrti daňovníka...

:) prajem pekný deň
Hanka
20.02.08,11:45
Zamestnanec mal prijmy podla § 7 ods. 1 pis. g t.j. prijmy z podielovych listov dosiahnutych z ich vyplatenia ( banka mu nezrazila zrazkovu dan). Okrem toho mal prijmy z prenajmu pol. pody.
Su tieto prijmy oslobodene podla § 9 do sumy 24 900,- ? Moze si podat ziadost o rocne zuctovanie dane? Dakujem.

........kolega odisiel nestastny, ide hladat radu niekde inde. Neviem, ci aj v tejto teme je to nad ramec porady, alebo nam nikto nevie poradit. Dakujem
ludmila12
20.02.08,12:03
dobrý den, zamestnanec ukončil u nás prac. pomer k 31.12.2007, a žiada aby sme mu urobili ročné zúčtovanie. celý rok 2007 pracoval u nás. Som povinná urobiť mu RZ, keď v roku 2008 už nie je zamestnancom a preplatok mu vrátim akým spôsobom?

samozrejme že ste povinná ak požiadal do 15.2.2008 preplatok mu vrátite buď na účet alebo na adresu alebo v hotovosti tak ako keď pracoval:o
lubomirh
20.02.08,12:12
Dobrý deň, v r.2007 som bol 1 mesiac zamestnaný, mal som príjem 15 000Sk, 7 mesiacov som bol nezamestnaný a posledné 4 mesiace roku som bol ako SZČO s príjmom 30 000 Sk. Daňový bonus som si uplatnil 1 mesiac, keď som bol zamestnaný. Manželka bola zamestnaná po celý rok u 1 zamestnávateľa s príjmom 240 000,-Sk, ale daňový bonus si vôbec neuplatňovala. Poraďte mi prosím ako podať daňové priznanie na mňa a na maželku a čo všetko si ešte môžeme uplatniť. Ďakujem.
ludmila12
21.02.08,05:01
Dobrý deň, v r.2007 som bol 1 mesiac zamestnaný, mal som príjem 15 000Sk, 7 mesiacov som bol nezamestnaný a posledné 4 mesiace roku som bol ako SZČO s príjmom 30 000 Sk. Daňový bonus som si uplatnil 1 mesiac, keď som bol zamestnaný. Manželka bola zamestnaná po celý rok u 1 zamestnávateľa s príjmom 240 000,-Sk, ale daňový bonus si vôbec neuplatňovala. Poraďte mi prosím ako podať daňové priznanie na mňa a na maželku a čo všetko si ešte môžeme uplatniť. Ďakujem.

Podľa § 33 ods.5 môže si uplatniť pomernú časť daňového bonusu po časť zdaňovacieho obdobia jeden z daňovníkov na všetky vyživované deti a po zostávajúcu časť druhý z daňovníkov.
Na obdobobie február až december 2007 si môže manželka uplatniť daň.bonus buď
1/ v žiadosti o ročné zúčtovanie dane v časti II. bod 1. uplatnenie dodatočne na daň.bonus..
alebo
2/ v daňovom priznaní samozrejme po predložení potrebných dokladov /rodný list dieťaťa, ak je staršie ako 16 rokov potvrdenie o návšteve školy/
:o pekný deň
Anez
22.02.08,07:20
Dobrý deň, zamestnanec si podáva sám DP za rok 2007. V roku 2007 zaplatil aj dlžné poistné na ZP ako samoplatiteľ, ktoré bolo poistným za 09/2006 až 05/2007. V DP si zníži základ dane o celkovú sumu zaplateného dlžného poistného na ZP za uvedené obdobie alebo iba o výšku poistného za obdobie 01/2007 až 05/2007 (teda týkajúceho sa výlučne 2007, za ktoré sa podáva DP)?
Ďakujem za odpoveď.
ivanabel
22.02.08,18:22
V predošlých otázkach som našla už odpoveď na otázku, že môžem zamestnancovi do RZD pripočítať aj poistné do ZP, ktoré si platil ako dobrovolne nezametnaný. Zaujíma ma ten doklad, stačí ústrižok z pošty - originál alebo stačí kópia, alebo vypýtať od zdrav.poisťovne nejaký výpis, že to bolo fakt uhradené?
tancok
26.02.08,11:12
Prosim o odpoved :
Zamestnanec pozical peniaze na zaklade zmluvy o pozicke s dohodnutym urokom jednej firme. Mozem mu urok z pozicky zahrnut do rocneho zuctovania alebo si musi podat danove priznanie? dakujem.
Jozef Mihál
26.02.08,15:36
Prosim o odpoved :
Zamestnanec pozical peniaze na zaklade zmluvy o pozicke s dohodnutym urokom jednej firme. Mozem mu urok z pozicky zahrnut do rocneho zuctovania alebo si musi podat danove priznanie? dakujem.
Zamestnanec si sám musí podať daňové priznanie. Ide o príjem podľa § 7 ods. 1 písm. c) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov.
Jozef Mihál
26.02.08,15:38
V predošlých otázkach som našla už odpoveď na otázku, že môžem zamestnancovi do RZD pripočítať aj poistné do ZP, ktoré si platil ako dobrovolne nezametnaný. Zaujíma ma ten doklad, stačí ústrižok z pošty - originál alebo stačí kópia, alebo vypýtať od zdrav.poisťovne nejaký výpis, že to bolo fakt uhradené?
V zásade by mala stačiť kópia ústrižku z pošty.

Ak chcete mať 100%-nú istotu, že nebudú prípadné problémy, odporúčam požadovať potvrdenie zo ZP, aká suma bola zaplatená, v akom období (r.2007) a z akého titulu (samoplatiteľ).
Jozef Mihál
26.02.08,15:43
Dobrý deň, zamestnanec si podáva sám DP za rok 2007. V roku 2007 zaplatil aj dlžné poistné na ZP ako samoplatiteľ, ktoré bolo poistným za 09/2006 až 05/2007. V DP si zníži základ dane o celkovú sumu zaplateného dlžného poistného na ZP za uvedené obdobie alebo iba o výšku poistného za obdobie 01/2007 až 05/2007 (teda týkajúceho sa výlučne 2007, za ktoré sa podáva DP)?
Ďakujem za odpoveď.
V DP si zníži základ dane o poistné zaplatené počas roka 2007 - čiže aj o poistné, zaplatené v roku 2007, vecne súvisejúce s rokom 2006. Princíp "jednoduchého účtovníctva".
Jozef Mihál
26.02.08,15:53
Zamestnanec mal prijmy podla § 7 ods. 1 pis. g t.j. prijmy z podielovych listov dosiahnutych z ich vyplatenia ( banka mu nezrazila zrazkovu dan). Okrem toho mal prijmy z prenajmu pol. pody.
Su tieto prijmy oslobodene podla § 9 do sumy 24 900,- ? Moze si podat ziadost o rocne zuctovanie dane? Dakujem.
Vašu otázku som prehliadol, prepáčte. Dovolím si však pripomenúť, že DRAK nie je cielene servis otázok a odpovedí, preto neočakávajte, že na každú položenú otázku MUSÍTE dostať odpoveď.

Príjem z prenájmu je do sumy 24900 Sk za rok 2007 od dane oslobodený.

Príjem z predaja podielových listov je príjmom podľa § 7 ods. 1 písm. g) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov. Preto existencia takéhoto príjmu je v zásade dôvodom na podanie daňového priznania. Príjem z podielových listov nadobudnutých do 31.12.2003 je však oslobodený od dane - § 52 ods. 10.
rrrrr
27.02.08,08:07
V DP si zníži základ dane o poistné zaplatené počas roka 2007 - čiže aj o poistné, zaplatené v roku 2007, vecne súvisejúce s rokom 2006. Princíp "jednoduchého účtovníctva".
Ak mi zamestnanec prinesie kopiu sekov o zaplateni ZP, ked bol samoplatitelom, zahrniem ich do RZD tie ktore zaplatil v roku 2007 /tj. aj za december 2006/? Ako doklad staci kopia seku? Dakujem
janasl
27.02.08,08:24
môže požiadať o RZ náš zamestnanec , ktorý má súčasne vydanú licenciu na výkon "všeobecné lekárstvo", i keď túto licenciu nevyužíva a činnosť ako súkromný lekár nevykonáva-čiže i príjmy za rok 2007 mal nulové (DIČ má vraj ale pridelené)? V podstate má iba príjmy zo závislej činnosti. Môžem mu spraviť RZD, alebo si musí spraviť DP?
tancok
27.02.08,12:40
Ak boli v Českej republike príjmy zdanené podľa českých predpisov a odvedené do českého štátneho rozpočtu, ide o príjem v zahraničí a zamestnanci musia podať DP.


...este ma dnes zaskocil zamestnanec, ktory mal v CZ prijem LEN z DOHODY... je to prijem zo zahranicia, ale vlastne danovo vysporiadany, je tiez povinny podat danove priznanie v SR? ...ja uz fakt neviem... diky za odpoved.
Ajka13
27.02.08,13:38
Zamestnanec pri nástupe do PP 20.12.2007 podpísal Vyhlásenie na zdanenie príjmov. Pretože v decembri si uplaťňoval NČD ešte u predchádzajúceho zamestnávateľa a u nás mal príjem do 5000, tento sa mu zdanil zrážkovou daňou. Požiadal nás o RZD. Môžeme mu ho urobiť, alebo si ho musí podať sám? Mal síce podpísané Vyhlásenie, ale NČ sme mu neuplatňovali. Zákon hovorí, že: "...u ktorého si uplatňoval", ale tu na porade bol aj taký výklad, že: "áno, keď mal podpísané Vyhlásenie". Takže môžeme, alebo nemôžeme vykonať RZD (zamestnanec si príjem zdanený zráž.daňou dodaniť nechce)? Ďakujem
Jozef Mihál
27.02.08,18:32
...este ma dnes zaskocil zamestnanec, ktory mal v CZ prijem LEN z DOHODY... je to prijem zo zahranicia, ale vlastne danovo vysporiadany, je tiez povinny podat danove priznanie v SR? ...ja uz fakt neviem... diky za odpoved.
Daňovo vysporiadaný? Dovolím si pochybovať, že ide o príjem daňovo vysporiadaný podľa slovenského zákona... Musí podať daňové priznanie.
Jozef Mihál
27.02.08,18:33
Ak mi zamestnanec prinesie kopiu sekov o zaplateni ZP, ked bol samoplatitelom, zahrniem ich do RZD tie ktore zaplatil v roku 2007 /tj. aj za december 2006/? Ako doklad staci kopia seku? Dakujem
Áno. Áno.
Jozef Mihál
27.02.08,18:34
môže požiadať o RZ náš zamestnanec , ktorý má súčasne vydanú licenciu na výkon "všeobecné lekárstvo", i keď túto licenciu nevyužíva a činnosť ako súkromný lekár nevykonáva-čiže i príjmy za rok 2007 mal nulové (DIČ má vraj ale pridelené)? V podstate má iba príjmy zo závislej činnosti. Môžem mu spraviť RZD, alebo si musí spraviť DP?
Rozhodujúce je, že nedosiahol príjmy zo sam.zár. činnosti. Môžete mu vykonať RZD.
Jozef Mihál
27.02.08,18:36
Zamestnanec pri nástupe do PP 20.12.2007 podpísal Vyhlásenie na zdanenie príjmov. Pretože v decembri si uplaťňoval NČD ešte u predchádzajúceho zamestnávateľa a u nás mal príjem do 5000, tento sa mu zdanil zrážkovou daňou. Požiadal nás o RZD. Môžeme mu ho urobiť, alebo si ho musí podať sám? Mal síce podpísané Vyhlásenie, ale NČ sme mu neuplatňovali. Zákon hovorí, že: "...u ktorého si uplatňoval", ale tu na porade bol aj taký výklad, že: "áno, keď mal podpísané Vyhlásenie". Takže môžeme, alebo nemôžeme vykonať RZD (zamestnanec si príjem zdanený zráž.daňou dodaniť nechce)? Ďakujem
Neboli ste posledný zamestnávateľ, u ktorého si v roku 2007 uplatnil nezd. časť, preto mu nemôžete vykonať RZD - to mu môže vykonať zamestnávateľ u ktorého si uplatnil nezd.časť v decembri. Prípadne si musí sám podať DP.
Babe
28.02.08,13:39
Ak má zamestnanec okrem príjmu zo závislej činnosti od jediného zamestnávateľa aj príjem z predaja domu, v ktorom žil viac ako 5 rokov - robí DP, alebo môžeme urobiť RZD?
MS77
28.02.08,17:04
Chcela by som sa opýtať či môžem vykonať RZD dohodárom, ktorí pracovali u nás na dohodu celý rok, inde nepracovali ( jedná sa o študentov) a uplatňovali si nezdanitelne časti ak ich príjem je do 47 808 Sk? ( požiadali zamestnávateľa o RZD)
zuzklu
01.03.08,16:18
Prosím o radu, zamestnanec požiadal o ročné zúčtovanie dane, žiadosť vyplnil správne, akurát od iného zamestnávateľa predložil kopiu potvrdenia o príjme. Môžem mu i napriek tomu vykonať ročné zúčtovanie dane? ďakujem za odpoved
zuzklu
01.03.08,16:26
Prosím ešte o odpoveď ako je to v prípade, ak si u zamestnávateľa zráža DDS, a chce si zvýšiť nezdaniteľnú čiastku o vykonané zrážky zo mzdy v priebehu roka 2007. Je povinný zamestnanec si to vyznačiť na žiadosti? Je povinný predložiť iný doklad z DDS alebo mzdárke stačí len fakt, že vykonávala zrážku a doložená dohoda o zrážkach zo mzdy na DDS? Ďakujem za odpoveď
Jozef Mihál
02.03.08,12:24
Ak má zamestnanec okrem príjmu zo závislej činnosti od jediného zamestnávateľa aj príjem z predaja domu, v ktorom žil viac ako 5 rokov - robí DP, alebo môžeme urobiť RZD?

Zákon č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov, § 9 Príjmy oslobodené od dane:

(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku,
b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

atď.

Z uvedeného je zrejmé, že ide o príjem oslobodený od dane a preto môžete zamestnancovi vykonať RZD.
Jozef Mihál
02.03.08,12:28
Chcela by som sa opýtať či môžem vykonať RZD dohodárom, ktorí pracovali u nás na dohodu celý rok, inde nepracovali ( jedná sa o študentov) a uplatňovali si nezdanitelne časti ak ich príjem je do 47 808 Sk? ( požiadali zamestnávateľa o RZD)
Môžete.
Jozef Mihál
02.03.08,12:30
Prosím o radu, zamestnanec požiadal o ročné zúčtovanie dane, žiadosť vyplnil správne, akurát od iného zamestnávateľa predložil kopiu potvrdenia o príjme. Môžem mu i napriek tomu vykonať ročné zúčtovanie dane? ďakujem za odpoved

Vadí Vám zrejme to, že predložil kópiu potvrdenia o príjme. Podľa môjho názoru je to v poriadku a RZD môžete zamestnancovi vykonať.
Jozef Mihál
02.03.08,12:33
Prosím ešte o odpoveď ako je to v prípade, ak si u zamestnávateľa zráža DDS, a chce si zvýšiť nezdaniteľnú čiastku o vykonané zrážky zo mzdy v priebehu roka 2007. Je povinný zamestnanec si to vyznačiť na žiadosti? Je povinný predložiť iný doklad z DDS alebo mzdárke stačí len fakt, že vykonávala zrážku a doložená dohoda o zrážkach zo mzdy na DDS? Ďakujem za odpoveď
Zamestnanec neuvádza v žiadosti o vykonanie RZD sumy príspevkov na DDS, ktoré mu zrážal zamestnávateľ a ani nie je povinný takto zrážané príspevky dokladovať. Zamestnávateľ pri vykonaní RZD tieto príspevky zohľadní automaticky (samozrejme maximálne do výšky 12000 Sk).
GABAZ
03.03.08,06:09
V roku 2007 sme vyplatili odmeny členom dozornej rady s. r. o. a konateľovi s. r.o., ktorí sú občania Českej republiky a Poľskej republiky. Z príjmu som im zrazila preddavkovú daň. Na základe ich vyžiadania som im vystavila potvrdenie o príjme, aby si mohli zahrnúť príjem do daňového priznania vo svojej materskej krajine. Teraz robím ročné zúčtovanie ostatným zamestnancom a uvedomila som si, že daň bola zrazená preddavkovo, čiže nie je vysporiadaná. Chcem si len ujasniť.
1/ Môžem uvedeným zamestnancom vykonať ročné zúčtovanie dane ? Potom som im povinná vydať doklad Ročné zúčtovanie dane, na základe, ktorého si zahrnú príjem do DP vo svojej krajine.
2/ Aký je postup, ak by som im neurobila RZD, ale sami by si podávali DP na Slovensku.
3/ Celkové ročné odmeny u jednotlivých členov DR a konateľa prekročili sumu 47.808 SK, v jednom prípade to bolo menej. Predpokladám, že vtedy sa nemusí robiť ani RZD ani DP a stačí mu vydať potvrdenie.

Vopred ďakujem za odpoveď - možno sa tu už niečo z toho aj riešilo, ale na Drakovi sa nejak ťažšie orientujem. Pekný deň.
Jozef Mihál
03.03.08,08:42
GABAZ:

1. Áno, môžete vykonať RZD. Rovnako, ako slovenským zamestnancom. Doklad o RZD použijú pri podaní DP v krajine, kde sú daňovými rezidentami.

2. V DP by uviedli len príjmy dosiahnuté na Slovensku.

3. Ak príjem bol nižší, ako 47808 Sk, nemusí sa podávať DP, nemusí sa robiť RZD. Stačí mu vydať potvrdenie o príjme a na základe toho si príjem a predavkovú daň dosiahnuté na Slovensku uvedie v DP v "materskej" krajine.
poradaK
04.03.08,07:21
Ak urbár nemá právnu subjektivitu, tak ide o príjmy podľa § 6 ods. 1 písm. a) ZDP, pozrite aj § 10 ods. 2 ZDP. Dôsledkom toho je povinnosť podať daňové priznanie (samozrejme ak len úhrn všetkých zdaniteľných príjmov je vyšší ako 47808 Sk, prípadne ak dosahuje v "podnikaní" stratu).

Pri preukazovaní príjmu sa potom postupuje podľa § 6 ZDP.

Ak urbár má právnu subjektivitu, tak príjem z urbáru nie je predmetom dane, viď § 3 ods. 2 písm. d) ZDP.

Príjem z príkazných zmlúv sa v zásade považuje za príjem zo závislej činnosti (záleží na obsahu príkaznej zmluvy) a ak je tomu v danom prípade skutočne tak, príjemca odmeny sa považuje za zamestnanca subjektu, ktorý mu odmenu vyplatil a má dostať potvrdenie o príjmoch ako "zamestnanec".
Ešte mám problém, či sú príjmy z príkazných zmlúv považované za príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, alebo nie, kde ten príjem uviesť v "Potvrdení", či do riadku 01, alebo do riadku 11. Zamestnávateľ dotyčnej osobe v skutočnosti žiadnu daň neodviedol ani nestrhol. Len si to chce dať do poriadku aspoň teraz v daňovom priznaní.
Ďakujem za pochopenie.
silvia
05.03.08,13:25
Prosím Vás, môže zamestnávateľ vykonať RZD pracovníčke, ktorá má príjem zo závislej činnosti len od tohto jedného zamestnávateľa a príjem z prenájmu nehnuteľnosti 24.900,- Sk?

(v nájomnej zmluve je uvedené: "prenajímatelia sú podielovými spoluvlastníkmi nehnuteľnosti, ich podiel na nájomnom je: prenajímateľ 1 s manželkou 50% a prenajímateľ 2 s manželkou 50%") = môžu sa manželia dohodnúť na podiele 24.900,- manželka a zvyšok do 50% manžel? - aby nemuseli obaja podávať DP...

Srdečná vďaka!
Jozef Mihál
05.03.08,21:24
Pozor, žiadosť o zaslanie 2% zo zaplatenej dane (resp. "Vyhlásenie o poukázaní sumy do výšky 2% zaplatenej dane...") zasiela, resp. odovzdáva zamestnanec nie zamestnávateľovi, ale daňovému úradu miestne príslušnému podľa trvalého bydliska zamestnanca.

Zamestnanec musí túto žiadosť odovzdať/zaslať do 30. apríla a ak mu bolo vykonané RZD, tak zamestnávateľ mu vydá potvrdenie o zaplatení dane, ktoré musí takisto odovzdať/zaslať na DÚ do 30. apríla.
Jozef Mihál
05.03.08,21:30
Ešte mám problém, či sú príjmy z príkazných zmlúv považované za príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, alebo nie, kde ten príjem uviesť v "Potvrdení", či do riadku 01, alebo do riadku 11. Zamestnávateľ dotyčnej osobe v skutočnosti žiadnu daň neodviedol ani nestrhol. Len si to chce dať do poriadku aspoň teraz v daňovom priznaní.
Ďakujem za pochopenie.
Ak šlo o príjem zo závislej činnosti, pri ktorom nebola zrazená daň zrážkou, treba ho uviesť v potvrdení o príjmoch v riadku 01.
Jozef Mihál
05.03.08,21:34
Prosím Vás, môže zamestnávateľ vykonať RZD pracovníčke, ktorá má príjem zo závislej činnosti len od tohto jedného zamestnávateľa a príjem z prenájmu nehnuteľnosti 24.900,- Sk?

(v nájomnej zmluve je uvedené: "prenajímatelia sú podielovými spoluvlastníkmi nehnuteľnosti, ich podiel na nájomnom je: prenajímateľ 1 s manželkou 50% a prenajímateľ 2 s manželkou 50%") = môžu sa manželia dohodnúť na podiele 24.900,- manželka a zvyšok do 50% manžel? - aby nemuseli obaja podávať DP...

Srdečná vďaka!
Áno, je to obvyklý postup - manželia majú v bezpodielovom spoluvlastníctve nehnuteľnosť, ktorú prenajímajú a dohodnú sa, že príjem si rozdelia nie v pomere 50:50 ale tak, že príjem jedného z manželov bude presne 24900 Sk a príjem druhého z manželov bude daný ako zostatok spoločného príjmu z prenájmu mínus 24900.

Potom ten, kto má príjem 24900 Sk, môže žiadať o vykonanie RZD zamestnávateľa a len druhý z manželov si podáva DP, s tým, že v ňom uvedie svoju časť príjmu z prenájmu - a zníženú o ďalších 24900 Sk oslobodených od dane.

Príklad:

Celkový príjem z prenájmu 100000 Sk.

Manželova časť = 24900 Sk, oslobodená od dane, zamestnávateľ mu urobi RZD.

Manželkina časť = 75100 Sk, podáva DP, v DP uvedie sumu príjmu z prenájmu 50200 Sk - pretože z jej časti 75100 Sk si odpočíta ešte sumu oslobodenú od dane 24900 Sk.
silvia
06.03.08,06:12
Ďakujem za odpoveď, pán Mihál!

Tak sme to aj urobili, len ma po precitani najomnej zmluvy zmiatlo to, ze prenajimatelmi su vlastne dva manzelske pary, ktore su podielovymi spoluvlastnikmi, teda spolocne vlastnia aj prenajimaju rodinny dom, kazdy par ma 50% podiel. Ale v ramci tych 50% je mozne rozdelit manzelom podiel na najomnom tak ako je uvedene vyssie...vsak?
Jozef Mihál
06.03.08,07:15
Tomu som vo Vašom príspevku nerozumel ale na podstate mojej vyššej odpovede to nič nemení.

Ak podiel na príjme z nájomného u jedného manželského páru je povedzme 100000 Sk, tak... ďalej viď príklad o príspevok vyššie.
silvia
06.03.08,07:57
Srdečná vďaka, pán Mihál!

(...v prvom prispevku som sa nevyjadrila dost zrozumitelne, pardon...)
Hanka
09.03.08,19:50
Príjem z predaja podielových listov je príjmom podľa § 7 ods. 1 písm. g) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov. Preto existencia takéhoto príjmu je v zásade dôvodom na podanie daňového priznania. Príjem z podielových listov nadobudnutých do 31.12.2003 je však oslobodený od dane - § 52 ods. 10.
Dakujem za odpoved.
Danovy poradca mu tiez povedali, ze prijmy z predaja pod. listov nadobudnutych od 1.1.20O4, nie su oslobodene od dane. Ale pre r. 2007 plati ze od dane je oslobodeny uhr tychto prijmov znizeny o vydavky do sumy 24900 a zdani sa len úhrn prijmov znizeny o vydavky prevysujuci sumu 24 900.-
Rada by som poznala vas nazor. Dakujem
Jozef Mihál
09.03.08,21:00
Nesúhlasím tým, čo ste napísali. Príjem z predaja podielových listov nadobudnutých od 1.1.2004 nie je oslobodený od dane, do základu dane sa zahrnie príjem "od prvej koruny".

Nevylučujem, že sa mýlim, podielové listy so mzdovým účtovníctvom veľa spoločného nemajú.
Lenuška
11.03.08,19:45
Zamestnanec a prerušená živnosť od 1.12.2006 - 31.12.2010.....robí si sám DP za rok 2007 - DP A .....?
pazo
13.03.08,17:44
Ak šlo o príjem zo závislej činnosti, pri ktorom nebola zrazená daň zrážkou, treba ho uviesť v potvrdení o príjmoch v riadku 01.

Dobrý deň,
nerozumiem odpovedi, znie to, akoby som si mohol vybrať, akú daň zraziť a kam zapísať. To by sa mi tiež hodilo- príjmy, kde si neuplatňujem NČD hodiť do r. 01 v potvrdení. Veď na to je predsa riadok 11. Alebo som vôbec nepochopil?
Jozef Mihál
13.03.08,19:47
džana
14.03.08,08:01
zamestnakyna požiadala o ročné zúčt. a priniesla potvrdenie o príjme od zamestnávatela z Madarska, kde je vycislený len hrubý príjem, nemá žiadnu daň na zápočet,môžem to prepočítať kurzom a spraviť roč. zúčtovanie ?
Jozef Mihál
14.03.08,16:35
Ak mala zamestnankyňa príjem v zahraničí, RZD nemôžete urobiť.
horvatka
18.03.08,04:03
Zamestnanec - občan ČR požiadal o RZD - pre Finančný úrad v Prahe vraj potrebuje potvrdenie z nášho DÚ. Mám mu urobiť DP-A a to si dá potvrdiť? Nestačí Potvrdenie o ZP? Ďakujem!
Jozef Mihál
18.03.08,06:02
Neviem komentovať pohnútky Finančného úradu v Prahe, siaha to do českej daňovej legislatívy.

Ak pre Finančný úrad v Prahe potrebuje potvrdenie z nášho DÚ, tak buď mu urobíte RZD a na DÚ mu vydajú požadované potvrdenie.

Alebo si podá daňové priznanie a použije potvrdenie o podaní daňového priznania.
evire
19.03.08,07:26
Pekny den,
zamestnanec poziadal zamestnavatela o vykonanie rocneho zuctovania dane. K ziadosti prilozil potvrdenie od predchadzajuceho zamestnavatela so sidlom v SR, ale v potvrdeni su prijmy uvedene v KČ.
Aky je postup zamestnavatela ?
Dakujem
raya1
16.01.09,07:24
1. Môžeme vykonať RZD zam., ktorá 31.12. ukončila u nás PP a od 29.12. nastúpila na MD ?

2. V 12/2008 sme uzatvorili DoVP s jednou pani, ktorá poberala príspevok za opatrovanie otca. V 11/2008 sa bola evid. na UP - otec zomrel, v 12/2008 mala dohodu u nás. Je nezamestnaná, bez nároku na podporu v nez., u nás nemala podpísané vyhlásenie.
Ďakujem !
hotová
18.02.09,07:22
Mozem vykonat RZD zamestnancovi,ktory pracoval v inej firme na dohodu a dan mu bola zrazena zrazkovou danou. Dakujem
Jozef Mihál
18.02.09,08:32
Otázke rozumiem tak, že mal príjmy zo závislej činnosti u vás a súčasne mal u iného zamestnávateľa príjem zo závislej činnosti (na dohodu) zdanený zrážkovou daňou.

Môžete mu vykonať RZD, uvedená skutočnosť tomu nebráni.

Príjmy zo závislej činnosti zdanené zrážkovou daňou v RZD nezohľadníte.
Jozef Mihál
18.02.09,08:36
1. Môžeme vykonať RZD zam., ktorá 31.12. ukončila u nás PP a od 29.12. nastúpila na MD ?

2. V 12/2008 sme uzatvorili DoVP s jednou pani, ktorá poberala príspevok za opatrovanie otca. V 11/2008 sa bola evid. na UP - otec zomrel, v 12/2008 mala dohodu u nás. Je nezamestnaná, bez nároku na podporu v nez., u nás nemala podpísané vyhlásenie.
Ďakujem !
1. Ak nie sú iné dôvody, ktoré by tomu bránili (napr. mala príjem z podnikania), tak môžete vykonať RZD.

2. Ak bol príjem nad 5000 Sk a teda nebol zdanený zrážkovou daňou, a predtým nemala iné zamestnanie, môžete vykonať RZD.
lenka333
26.02.09,20:10
Dobry den,
chcela by som sa opytat, ci je mozne, aby mi zamestnavatel vykonal rocne zuctovanie dane z prijmov za rok 2008 alebo si musim podat zamestnanec sam danove priznanie, kedze v roku 2008 mal aj ine prijmy (okrem prijmov z dohod o vykonani prace a z autorskych zmluv), a to najma v suvislosti so skoncenim predchadzajuceho sluzobneho pomeru vyplatene odstupne podľa zakona c. 328/2002 Z. z. o socilanom zabezpeceni policajtov a vojakov v zneni
neskorsich predpisov a po cely rok mu bol poskytovany aj vyrovnavaci
prispevok podla zakona c. 328/2002 Z. z., pricom z oboch bola vykonana
zrazka predavku na dan z prijmov.
dakujem
Jozef Mihál
26.02.09,20:58
Predpokladám, že príjem z autorských zmúv bol zdanený zrážkovou daňou.

Ak je to tak, a okrem toho ste mali len príjmy zo závislej činnosti = aktuálne zamestnanie, dohody, a už ukončený služobný pomer, tak vám posledný zamestnávateľ v roku 2008 môže za rok 2008 urobiť ročné zúčtovanie dane.

K žiadosti o vykonanie RZD treba priložiť potvrdenia o príjme od všetkých ostatných zamestnávateľov - dohody, služobný pomer, vrátane vyrovnávacieho príspevku.
lenka333
27.02.09,08:22
dakujem za odpoved.
Mam este jednu otazku, v pripade ak uvedeny zamestnanec mal prijem z dohod-zrazkova dan, aj vtedy moze vykonat RZD2008 zamestnavatel?
Jozef Mihál
27.02.09,11:06
To, že mal zamestanec príjem z dohôd zdanený zrážkovou daňou, nie je dôvod, prečo by zamestnávateľ nemohol vykonať RZD.
lenka333
27.02.09,13:51
pardon, zle polozena otazka, ak mal prijmy kde bola zrazkova dan a on ju chce spat, musi si podat DP?
dakujem
Tweety
27.02.09,13:52
Áno.
raya1
02.03.09,10:39
V prípade č.1 - ak bola táto zam. od 6/2008 na PN sa zohľadňuje len príjem do 6/2008
TATRY MKS
07.03.09,10:04
Môžem mať otázku k príjmom z urbáru?
Starobný dôchodca dostal "Potvrdenie o podiele na príjmoch a výdavkoch spoluvlastníka za rok 2008"
a) Lesná činnosť (§ 6, písm.a) ZoDP)
- podiel na príjmoch 218.669,- Sk
- podiel na výdavkoch 214.339,- Sk
b) Ostatná činnosť - prenájom nehnuteľnosti (§6, ods.3 ZoDP)
- podiel na príjmoch 22.796,- Sk
- podiel na výdavkoch 839,- Sk

Má sa podať daňové priznanie B? uviesť príjmy z lesnej činnosti - príjmy, výdavky - základ dane r.38 by bol 4330, z dôvodu že príjmy z prenájmu neuvádzam (sú menšie ako 25650,- )
Táto suma bude aj na riadku 69 a 77 - daň vyjde na riadku 78. 822,- Sk.
- daň treba uhradiť? lebo príjmy boli vyššie ako 49248,- Sk.

Na urbáre tvrdia, že podielnik s takýmito príjmami nemusí podať daňové priznanie a neuhrádza ani daň.

Ďakujem
Jozef Mihál
07.03.09,15:13
Pozor, zamestnanec, ktorý chce venovať 2% dane, musí požiadať formou "Vyhlásenia" o zaslanie 2% dane sám na svojom daňovom úrade (podľa trvalého bydliska).

Čiže "V Y H L Á S E N I E o poukázaní sumy do výšky 2% zaplatenej dane" odovzdá na svojom daňovom úrade a ďalej na svojom daňovom úrade odovzdá potvrdenie o zaplatení dane, ktoré ste mu vydali.

Toto musí stihnúť do 30.4., inak DÚ jeho požiadavku na venovanie 2% dane nesplní.
Jozef Mihál
07.03.09,15:21
Ad TATRY MKS Môžem mať otázku k príjmom z urbáru?

Odpovede v texte tučným

Starobný dôchodca dostal "Potvrdenie o podiele na príjmoch a výdavkoch spoluvlastníka za rok 2008"
a) Lesná činnosť (§ 6, písm.a) ZoDP)
- podiel na príjmoch 218.669,- Sk
- podiel na výdavkoch 214.339,- Sk
b) Ostatná činnosť - prenájom nehnuteľnosti (§6, ods.3 ZoDP)
- podiel na príjmoch 22.796,- Sk
- podiel na výdavkoch 839,- Sk

Má sa podať daňové priznanie B?

Áno, príjmy (281669 Sk) sú vyššie ako 49248 Sk, musí podať DP

...uviesť príjmy z lesnej činnosti - príjmy, výdavky - základ dane r.38 by bol 4330, z dôvodu že príjmy z prenájmu neuvádzam (sú menšie ako 25650,-)

Presne tak, v DP sa uvedú príjmy a výdavky podľa § 6 ods.1 písm.a), príjem z prenájmu je do sumy 25650 Sk oslobodený od dane a preto sa v DP neuvedie.

Táto suma bude aj na riadku 69 a 77 - daň vyjde na riadku 78. = 822,- Sk.
- daň treba uhradiť? lebo príjmy boli vyššie ako 49248,- Sk.

Základ dane je 4330 Sk, 19% z toho je daň = 822 Sk, súhlas, treba ju uhradiť.

Na urbáre tvrdia, že podielnik s takýmito príjmami nemusí podať daňové priznanie a neuhrádza ani daň.

Príjem a základ dane sú dva rôzne pojmy. Pri urbároch bez právnej subjektivity je príjem daňovníka daný ako príslušný podiel na príjmoch urbáru - v uvedenom prípade je to suma 281669 Sk - je to viac ako 49248 Sk, musí podať DP. Rozhodujúca je výška príjmu, nie základu dane.
TATRY MKS
07.03.09,18:43
Ďakujem za utvrdenie, peniaze investované do Vašich školení p.Dr..Mihál nie sú vyhodené peniaze, doposiaľ platí, že Vaše slová majú cenu zlata - len mám ťažkú pozíciu vysvetľovať babičkám, že nie je to celkom dobre, čo im povedali na urbáre, že im nechcem zle, ale naopak, aby niečo neopomenuli... Ďakujem
Forest LK
08.03.09,12:56
Potrebujem súrne poradiť,
zamestnanec nepožiadal zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania a podáva si sám DP. Ktoré príjmy bude uvádzať do DP???

Pracoval:
- na Dohodu: 1,2,3 / 2008
- na Prac.zmluvu, kedy si uplatňoval nezdaniteľnú časť: 4-11 / 2008

Údaje na Potvrdení o príjmoch...:

r.01 (príjmy) - 90.503,-
r.03 (poist.) - 12.148,-
r.05 (predd.) - 2.408,-
r.06 (nezd.č) - 65.664,- (za 4-11/2008)

r.11 (príjmy) - 8.100,-
r.13 (zrážka) - 1.538,-

Čo uvádza daný zamestnanec do DP?
Len príjmy zdanené preddavkovo, alebo môže aj príjmy zdanené zrážkou?


Ak zahrnie oba príjmy, výsledok bude:
(90.503 + 8.100) - 12.148 = 86.455 - 98.496 = 0 = Základ dane

Preplatok na dani = 2.408 + 1.538 = 3.946,-

JE TO SPRÁVNY VÝPOČET ?
Jozef Mihál
08.03.09,13:20
V uvedenom prípade sa mu oplatí uviesť do DP aj príjmy zdanené zrážkou (tie sa nemusia ale môžu zapísať do DP).

Postup a výpočet je potom taký, ako to v závere uvádzate, čiže máte to správne.
Forest LK
08.03.09,13:30
Veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď.
Gabika75
11.03.09,10:38
Dobrý deň. Zamestnanec si požiadal o ročné zúčtovanie dane, nárokoval si odpočet na manželku všetko dokladoval, ale zabudol že mal príjem v mesiaci decembri 2008 kde bola preddavková daň. Ja som 25. 2. spracovala ročné zúčtovanie a dnes t. j. 11.3 mi doniesol potvrdenie o príjmoch od iného zamestnávateľa. V ročnom zúčtovaní mu vyšiel preplatok asi 560 €. Ja som mu už poukázala aj na účet, nakoľko máme už po výplatnom termíne. Čo mám robiť v takom prípade. Odovzdala som mu už aj potvrdenie o ročnom zúčtovaní.
veronikasad
11.03.09,10:53
Dobrý deň. Zamestnanec si požiadal o ročné zúčtovanie dane, nárokoval si odpočet na manželku všetko dokladoval, ale zabudol že mal príjem v mesiaci decembri 2008 kde bola preddavková daň. Ja som 25. 2. spracovala ročné zúčtovanie a dnes t. j. 11.3 mi doniesol potvrdenie o príjmoch od iného zamestnávateľa. V ročnom zúčtovaní mu vyšiel preplatok asi 560 €. Ja som mu už poukázala aj na účet, nakoľko máme už po výplatnom termíne. Čo mám robiť v takom prípade. Odovzdala som mu už aj potvrdenie o ročnom zúčtovaní.
Zamestnanec si musí sám podať daňové priznanie, ku ktorému priloží RZD od zamestnávaela + potvrdenie o príjme od iného zamestnávatela
eevvaa
11.03.09,11:34
Dobrý deň,
Zamestnanci majú trvalé bydlisko v zahraničí a aj prácu vykonávajú v zahraničí (častá zmena miesta) a na Slovensku sa nezdržujú. Zamestnávateľ je slovenský podnik, vypláca príjmy zo Slovenska na svoju ťarchu a odvádza z týchto príjmov preddavok na daň zo ZČ v SR.
Sú títo zamestnanci daňovníkmi z obmedzenou daňovou povinnosťou na Slovensku? Majú povinnosť požiadať o ročné zúčtovanie dane zo ZČ slovenského zamestnávateľa alebo podať si z týchto príjmov daňové priznanie v SR?
Vďaka
Jozef Mihál
11.03.09,13:56
Áno, sú daňovníci s obmedzenou daňovou povinnosťou na Slovensku.

Ak ich príjem zo Slovenska bol vyšší ako 49248 Sk, majú povinnosť podať daňové priznanie v SR.

Ak majú na Slovensku len príjmy zo závislej činnosti, môžu požiadať slovenského zamestnávateľa o vykonanie RZD.
BRK
12.03.09,07:24
Dobrý deň, máme zamestnanca v TPP, ktorý má aj živnosť. Cca 10 rokov už nepodniká, živnosť nemá ani pozastavenú,ani zrušenú. V roku 2008 mal príjmy len zo závislej činnosti od troch zamestnávateľov (u dvoch mal príjmy zdanené preddavkovou a u jedného zrážkovou daňou). Môže v takomto prípade požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane alebo si musí podať priznanie (typ A?) sám?
Viem, že dátum je už vysoký, ale dokážem sa s ním dohodnúť a ročné zúčtovanie - ak môžem - mu vykonám.
ďakujem pekne, Katarína
Jozef Mihál
12.03.09,14:12
S nechuťou už asi 100x odpovedám na taký istý "problém":

Daňovník, ktorý síce má živnostenský list, ale nulové príjmy z podnikania a nevykazuje z podnikania stratu, môže požiadať zamestnávateľa o vykonanie RZD.
BRK
12.03.09,15:08
Ďakujem za odpocveď a zároveň sa ospravedlňujem. Snažila som sa nájsť odpoveď, len je tu také množstvo otázok a odpovedí, že niekedy neviem kde začať a kde skončiť.
kovex
18.03.09,07:18
Dobrý, chcem sa uistiť, mám zamestnanca, ktorý pracoval na Dopč, ale jeho mesačný príjem bol vyšší ako 5000,-, teda šlo by o preddavkovú daň, podpísal vyhlásenie, takže žiadna daň mu nevyšla. Podľa mňa môžem mu urobiť RZD alebo si musí podať DP? Ďakujem.
kovex
18.03.09,08:33
Dobrý, chcem sa uistiť, mám zamestnanca, ktorý pracoval na Dopč, ale jeho mesačný príjem bol vyšší ako 5000,-, teda šlo by o preddavkovú daň, podpísal vyhlásenie, takže žiadna daň mu nevyšla. Podľa mňa môžem mu urobiť RZD alebo si musí podať DP? Ďakujem.


posúvam, ďakujem........;)
Jozef Mihál
19.03.09,07:34
Dobrý, chcem sa uistiť, mám zamestnanca, ktorý pracoval na Dopč, ale jeho mesačný príjem bol vyšší ako 5000,-, teda šlo by o preddavkovú daň, podpísal vyhlásenie, takže žiadna daň mu nevyšla. Podľa mňa môžem mu urobiť RZD alebo si musí podať DP? Ďakujem.
Zrejme iné príjmy ako u Vás nemal. Ak je to tak, potom je rozhodujúce, či jeho príjmy presiahli alebo nepresiahli 49248 Sk. Ak nepresiahli, nie je žiadna povinnosť.

Ak mal len príjmy u Vás a jeho príjmy presiahli 49248 Sk, musí podať daňové priznanie, ak Vás však do 16.2. požiadal o vykonanie RZD, Vy mu vykonáte RZD a on si už DP podávať nemusí.
tana70
19.03.09,08:15
Dobry den,
prosim Vas o radu: mam klientku, ktora je zamestnana na TPP, okrem toho mala v r. 2008 prijmy z dohod o vyk.prace, dokonca aj prijmy zo zahranicia, teraz sa spamatala a mam jej robit dan.priznanie. Lenze zamestnavatel jej uz urobil rocne zuctovanie aj jej ho vo vyplate za februar uplatnil. Co s nou?
Jozef Mihál
19.03.09,08:18
Musí si podať DP sama, k DP priloží doklad o vykonanom RZD od zamestnávateľa (posledná strana RZD).
tana70
19.03.09,08:29
Dakujem velmi pekne za rychlu odpoved.
kovex
20.03.09,07:11
Zrejme iné príjmy ako u Vás nemal. Ak je to tak, potom je rozhodujúce, či jeho príjmy presiahli alebo nepresiahli 49248 Sk. Ak nepresiahli, nie je žiadna povinnosť.

Ak mal len príjmy u Vás a jeho príjmy presiahli 49248 Sk, musí podať daňové priznanie, ak Vás však do 16.2. požiadal o vykonanie RZD, Vy mu vykonáte RZD a on si už DP podávať nemusí.


Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.:)
Mária J
20.03.09,11:39
Dobrý deň, prosím o radu som SZČO od r. 2005. Od 1.7.2008 mám prerušenú živnosť na dva roky .Za rok 2008 mám príjem zo živnosti vo výške 65000 Sk.Od 23.4.2008 na území SR nemám žiadne príjmy, nakoľko som v Írsku.V Írsku bývam v prenajatom byte, tuna mám i stále zamestnanie. Musím na území SR priznávať i príjmy z Írska? Urobila som daňové priznanie typu B z príjmov na území SR len zo živnosti, t.z. zo 65000 Sk.
Ďakujem za skorú odpoveď
Jozef Mihál
20.03.09,11:45
ryja
25.03.09,14:38
Dobrý deň, vyplácame zamestnacom náhrady za používanie vlastného náradia
Je tento príjem celý oslobodený od dane, alebo je limitovaný sumou 5 násobku ž.m. a musí si sprviť sám daňové priznanie
Ďakujem
Jozef Mihál
25.03.09,14:49
Náhrada za použite vlastného náradia nie je predmetom dane podľa § 5 ods. 5 písm. f) ZDP.
Chilli
25.03.09,15:16
Dobry den, chcela by som sa opytat, zamestnanec poziadal o RZD za 2008. Mal prijem zo zavislej cinnosti na slovensku ale aj v ČR. Moze mu slovensky zamestnavatel spravit rocne zuctovanie? Nie som si ista ci som spravne pochopila paragraf 32, ods.4. Dakujem.
Jozef Mihál
25.03.09,16:46
Nemôže. Existencia príjmov v zahraničí s tým, že je slovenský daňový rezident, vždy znamená, že si musí podávať DP sám.
Mária J
26.03.09,17:54
Dobrý deň, pán Mihálov preštudovala som navrhované dokumenty, ale stále mi nie je jasné či stačí na rezidenta , keď sa FO zdržuje v zahraničí viac ako 183 dní alebo tam musí pracovať viac ako 183 dní. Prosím Vás ešte raz
" FO na území SR príjem 60000, sk.Od 4/2008 žije v zahraničí , kde má prnajatý dom a od 14.7.2008 má tam pracovný pomer na dobu neurčitú. Z daňového úradu má Potvrdenie ,že je tax rezidentom za rok 2008. Musí podávať DP aj s príjmamy zo zahraničia ? Prosím Vás o odpoved, aby som mohla prípadne opraviť DP. Velmi pekne dakujem .
Jozef Mihál
26.03.09,23:00
Ak má zo zahraničného DÚ potvrdenie, že je tamojším (v zahraničí) rezidentom s ohľadom na zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia uzavretú medzi SR a daným štátom,

potom v SR nemusí podávať DP z celosvetových príjmov, ale len z príjmu dosiahnutého v SR, čiže z príjmu 60000 Sk.

Na druhej strane potom musí príjem dosiahnutý v SR uviesť v DP podávanom v príslušnom cudzom štáte.

Čiže chcem zdôrazniť - potvrdenie zo zahraničného DÚ že je rezidentom v danom štáte nestačí. V potvrdení musí byť uvedené, že je rezidentom v danom štáte v súlade so zmluvou o zamedzení dvojitého zdanenia.

http://blogy.etrend.sk/mihalblog/danove-a-odvodove-tipy-jozefa-mihala-10./157676.html
Chilli
27.03.09,10:11
Dobry den, potrebovala by som este poradit ohladom rocneho zuctovania dane zamestnancov ktory si o to poziadali. kedze to robim prvy krat, neviem ci sa na danovy urad posiela aj druha cast tlaciva a ake prilohy sa este davaju. Prosim poradte mi. Dakujem.
Jozef Mihál
27.03.09,10:24
Na daňový úrad vy osobne neposielate nič, pokiaľ ide o tlačivo ročného zúčtovania.

Zopakujem text uvedený na druhej strane tlačiva:

"Vyplní na žiadosť zamestnanca zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane v prípade, ak zamestnanec, ktorému vykonal ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti, podáva za toto zdaňovacie obdobie daňové priznanie (§ 39 ods. 6 zákona)."

Čiže druhú stranu vyplníte a odovzdáte zamestnancovi len vtedy, ak vás o to vyslovene požiada. A to urobí vtedy, ak zistí, že si predsa len bude sám podávať daňové priznanie, napriek tomu, že vás pôvodne žiadal o vykonanie ročného zúčtovania.

Druhú stranu tlačiva ročného zúčtovania, ktorú od vás dostane, potom sám odnesie na DÚ a dá to ako prílohu k svojmu daňovému priznaniu.
Chilli
27.03.09,11:01
Ale prvu stranu posielam na DU?
Jozef Mihál
27.03.09,13:53
Opakujem z predošlého príspevku prvú vetu, zrejme ste ju prehliadli:

Na daňový úrad vy osobne neposielate nič, pokiaľ ide o tlačivo ročného zúčtovania.
sally
27.01.10,12:19
Dobrý deň, chcem poprosiť o radu.
Náš riaditeľ je zamestnaný na pracovnú zmluvu v našej firme, zároveň je aj konateľom firmy ale zároveň je spoločníkom v inej firme. Ako konateľ ani spoločník vo firmách nepoberá žiaden iným príjem ani podiely na zisku ako spoločník. Môžem mu vykonať RZD alebo si musí podať DP.
Ďakujem
Jozef Mihál
28.01.10,06:57
Môžete mu vykonať RZD.
Gabbi
06.02.10,04:31
Dobrý deň, mám otázku, ak je osoba povinná zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane a to sumy príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, účelové sporenie alebo životné poistenie podľa § 11 ods. 5 až 7, ako má zistiť sumu ktorú má dodaniť. Má požiadať mzdovú účtovníčku o vyčíslenie sumy, ktorú jej uplatnila ako navýšenie odpočítateľnej položky po dobu sporenia alebo z oznámenia od poisťovne, ktorá je samostatne vyčíslila príspevky účastníka, aj zamestnávateľa a výnosy z jednotlvých príspevkov, sa bude suma "príspevky účastníka" považovať za sumu o ktorú sa bude zvyšovať základ dane? Ďakujem za odpoveď
olga84
08.02.10,16:22
Dobrý deň. Chcem sa opýtať, či môže zamestnávateľ urobiť RZD starobnému dôchodcovi, ktorý má príjem do 2012,85 € a z toho dôvodu chce vrátiť daň /neberie sa pri tom do úvahy výška dôchodku/, alebo si musí urobiť v tomto prípade daňové priznanie. Ďakujem.
Ľaľa
27.02.10,20:07
Dobrý deň. Chcem sa opýtať, či môže zamestnávateľ urobiť RZD starobnému dôchodcovi, ktorý má príjem do 2012,85 € a z toho dôvodu chce vrátiť daň /neberie sa pri tom do úvahy výška dôchodku/, alebo si musí urobiť v tomto prípade daňové priznanie. Ďakujem.
Musí si podať daňové priznanie typ A.
Jozef Mihál
28.02.10,22:28
Súhlas.
rrrrr
16.03.10,06:01
Zomrel nam zamestnanec, ale ziadost o RZD stihol podat. Mozme mu robit RZD alebo musi dat za rok 2009 zastupca danove priznanie?
Dakujem.
Jozef Mihál
16.03.10,21:16
Nemôžete vykonať RZD, dedič musí podať DP.
cathyc
08.05.10,02:53
Dobrý deň,

Zamestnancovi, ktorý mal u nás príjmy zo záv. činnosti som urobila RZD za rok 2009. Spoločnosť mu však v roku 2009 vyplatila aj príjmy na základe príkaznej zmluvy, z ktorej nebola zrazená žiadna daň. Jednalo sa o vykonanie školenia pre deti s mentálnym postihnutím v rámci projektu Uć sa a pracuj. Mali sme z tejto príkaznej zmluvy povinnosť v roku 2009 zraziť daň? Mohla som vôbec takémuto zamestnancovi vykonať RZD? Ak som nepostupovala správne, ako môžem chybu napraviť?
Ďakujem za radu.
Jozef Mihál
08.05.10,14:02
Daňové úrady obvykle postupujú tak, že ak zúčastnené strany nedokážu dostatočne zdôvodniť "nezávislosť" práce na príkaznú zmluvu, vyžadujú jej zatriedenie pod § 5 ZDP.

To znamená, že subjekt ktorý vyplatil odmenu, mal z odmeny zraziť daň zo závislej činnosti.

V iných prípadoch ide o príjem podľa § 8 ZDP a za zdanenie zodpovedá príjemca odmeny.
cathyc
09.05.10,02:58
Ďakujem Vám za odpoveď. Mohla som to zaradiť do RZD a nemusela som komplikovať zamestnancovi život. Príjemnú nedeľu Vám prajem.
Fany
25.01.11,12:07
Ročné zúčtovanie dane, alebo Daňové priznanie?

1. Zamestnanec + odmena konateľa (podpísané vyhlásenie)
2. Zamestnanec + DoPČ (viac zamestnávateľov, podpísané vyhlásenie aj na DoPČ))

Ďakujem.
Ludula
18.02.11,12:05
Dobrý deň, ja sa chcem opýtať či môže zamestnanec, ktorý pracoval v roku 2010 v jednej firme od 1/10 do 11/10 a od 1.12.2010 je vedený na
ÚP požiadať o vykonanie RZD alebo si musí sam podať DP typ A.
Kdesi som sa dočítala, že od roku 2008 platí, že zamestnanec ak nie je k 31.12.2010 zamestnancom firmy nemôže požiadať o RZD.
Je to pravda.
Ďakujem.
drobeceva
18.02.11,12:07
Dobrý deň, ja sa chcem opýtať či môže zamestnanec, ktorý pracoval v roku 2010 v jednej firme od 1/10 do 11/10 a od 1.12.2010 je vedený na
ÚP požiadať o vykonanie RZD alebo si musí sam podať DP typ A.
Kdesi som sa dočítala, že od roku 2008 platí, že zamestnanec ak nie je k 31.12.2010 zamestnancom firmy nemôže požiadať o RZD.
Je to pravda.
Ďakujem.
mohol posledného zamestnávateľa požiadať o vykonanie RZD, samozrejme v zákonnom stanovenej lehote, t.j. do 15.2.
Ludula
18.02.11,12:12
môže posledného zamestnávateľa požiadať o vykonanie RZD, samozrejme v zákonnom stanovenej lehote, t.j. do 15.2.
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Veľmi som sa zľakla, nakoľko som už RZD urobila takýmto pracovníkom a bola som v pomykove či si nemali sami podať DP.
Vďaka.
LudmilaMich
26.02.11,06:12
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu: Konateľ, občan PL mal každoročne v decembri vyplatenú odmenu konateľa. V minulosti podpísal vyhlasenie k dani a následne požiadal o ročné zúčtovanie. V súvislosti s § 11, odst 8 akým spôsobom preukazuje výšku jeho príjmov na Slovensku resp. nie je možné už túto možnosť využívať ak svoje príjmy nepreukáže?
heľo1
28.02.11,14:52
Dobrý deň, môže dohodár pracujúci celý rok u zamestnávateľa, u ktorého nemal podpísané vyhlásenie na zdanenie, požiadať o vykonanie RZD s dodatočným uplatnením odpočítateľnej položky na daňovníka alebo si musí podať daňové priznanie sám?
Ďakujem za odpoveď.
JankaJ
28.02.11,20:22
Môže požiadať o RZD zamestnávateľa a dodatočne si uplatniť nezdaniteľnú sumu na daňovníka.
heľo1
01.03.11,07:26
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
rennka
01.03.11,07:34
Dobry den, zamestnanec pracoval od 1.1.2010 do 30.4.2010, potom nastupil na PN ktora stale trva. Jeho manzelka poziadala svojho zamestnavatela o uplatn. NC, nakolko bol jeho prijem 3000,15 Eur. Mzdova uctovnicka jej vsak povedala, ze nema narok si ho uplatnit, nakolko mal vyssi prijem. Vraj sa donho zapocitava aj PN vyplatena zo SP a tym padom stanoveny limit prekrocil. Moja otazka: zapocitava sa aj vyplatenie PN do prijmu, ak ano, podla akeho § ? Dakujem za odpoved
drobeceva
01.03.11,07:38
Dobry den, zamestnanec pracoval od 1.1.2010 do 30.4.2010, potom nastupil na PN ktora stale trva. Jeho manzelka poziadala svojho zamestnavatela o uplatn. NC, nakolko bol jeho prijem 3000,15 Eur. Mzdova uctovnicka jej vsak povedala, ze nema narok si ho uplatnit, nakolko mal vyssi prijem. Vraj sa donho zapocitava aj PN vyplatena zo SP a tym padom stanoveny limit prekrocil. Moja otazka: zapocitava sa aj vyplatenie PN do prijmu, ak ano, podla akeho § ? Dakujem za odpoved
Ak si žiada uplatnenie manželka na manžela - do manželovho príjmu ide príjem za 4 mesiace + vyplatená PN-ka. Účtovníčka mala pravdu
rennka
01.03.11,07:50
Dakujem za rychlu odpoved. Este sa spytam, ak jemu robi zamestanavatel RZD, je alebo nie je PN povazovana za prijem. Dakujem
JankaJ
01.03.11,09:38
Dakujem za rychlu odpoved. Este sa spytam, ak jemu robi zamestanavatel RZD, je alebo nie je PN povazovana za prijem. Dakujem


Ak robí jemu zamestnávateľ RZD, nemocenské sa nepovažuje za zdaniteľný príjem.
rennka
01.03.11,10:50
Dakujem Janka.
Dana7
01.03.11,16:55
Prosím o radu,
môže firma spracovať na základe žiadosti RZD pre dohodára, ktorý nemá žiadny iný pracovný pomer a odpočítateľnú položku uplatňuje v danej firme?
A druhý prípad - konateľ poberal len odmeny konateľa, iný pracovný pomer nemá, z odmeny konateľa sa mu riadne zrážali odvody na ZP a daň a uplatňoval aj nezdaniteľnú položku - môžeme mu spracovať RZD?
Jana Motyčková
01.03.11,18:02
V oboch prípadoch áno.
rrrrr
06.03.11,15:34
ZAmestnanec mal u nas prijem okolo 700eur za rok 2010. Vo februari 2010 odisiel na neplatene volno a pracuje v institucii, kde su prijmy zdanovane v prospech EU. Je povinny si robit DP? Dakujem
Jana Acsová
07.03.11,12:02
ZAmestnanec mal u nas prijem okolo 700eur za rok 2010. Vo februari 2010 odisiel na neplatene volno a pracuje v institucii, kde su prijmy zdanovane v prospech EU. Je povinny si robit DP? DakujemV tomto prípade sa podľa môjho názoru jedná o súbeh t.j. zamestnanec mal príjem zo zdrojov na území SR od slovenského zamestnávateľa. Zároveň mal príjmy uvedené v § 32/4/d. Ak nemal výlučne len tento druh príjmov za celé zdaňovacie obdobie, netýka sa ho výnimka "napodania" daňového priznania podľa § 32/4/d.
vjana
12.03.11,10:14
Dobry den, zamestnanec + SZčO - zamestnavateľ mu urobil RZD hoci o to zamestnanec nepoziadal - a aj nedoplatok 0,03 EUR stiahol. Ake danove priznanie podavam? Opravne alebo dodatočne alebo riadne? ako sa vysporiadat z nedoplatkom, ktory mu uz zrazil zamestnavatel? Dakujem
Jana Acsová
14.03.11,15:26
Dobry den, zamestnanec + SZčO - zamestnavateľ mu urobil RZD hoci o to zamestnanec nepoziadal - a aj nedoplatok 0,03 EUR stiahol. Ake danove priznanie podavam? Opravne alebo dodatočne alebo riadne? ako sa vysporiadat z nedoplatkom, ktory mu uz zrazil zamestnavatel? DakujemMám za to, že by to malo byť riadne daňové priznanie, lebo sa nejedná o prípad uvedený v § 32/9 ZoDP. FO, ktorá je zamestnancom aj SZČO je povinná príjmy priznať podaním daňového priznania. K DP odporúčam priložiť vykonané ročné zúčtovanie dane a vychádzať z podkladov v ňom uvedených. T.j. vysporiadajte daň tak aby RZD + DP = skutočná daňová povinnosť/preplatok dane
umb
18.01.12,10:05
Dobrý deň, po1. Doktorand má u nás DOVP 600 Eur, musím mu urobiť RZD? Nemá podpísané vyhlásenie k dani.
Ďakujem
Jajina
22.01.12,08:45
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o usmernenie.

Zamestnankyňa má za rok 2011 príjem z prenájmu ornej pôdy 6 EUR za rok.
Žiadny iný vedľajší príjem okrem zamestnania z normálnej pracovnej zmluvy nemá.

Považuje sa tento príjem za oslobodený do 500 EUR podľa § 9 ods.1 písmeno g) ?
Musí podať priznanie typu B alebo môže požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane ?
Arava
04.07.12,07:42
Dobrý deň,
Naši zamestnanci dňa 1.7.2007 nadobudli opciu oprávňujúcu na kúpu akcie od vtedajších akcionárov spoločnosti, vzhľadom na to že akcionári mienia svoje akcie predať investorovi, zaniklo by zamestnancom v dôsledku predaja právo na uplatnenie opcie, preto akcionári ponúkli zamestnancom spatné nadobudnutie opcie kúpov od zamestnancov.( v júli 2012 ) Potrebujem poradiť či je potrebné odkupnú cenu za opciu zdaniť?? a akým spôsobom??? ( v mesačnej výplate, alebo len v ročnom zúčtovaní dane, alebo si budú musieť podať daňové priznanie???
Jozef Mihál
05.07.12,15:28
Odkupná cena za opciu je zdaniteľný príjem a zdaní sa ako ostatný príjem podľa § 8 v daňovom priznaní.

Podľa § 8 ods. 1 písm. d) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov, ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä ... príjmy z prevodu opcií.

Podľa § 8 ods. 5 písm. a) a e), je výdavkom pri príjmoch podľa § 8 ods. 1 písm. d) kúpna cena preukázateľne zaplatená za opciu a výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom opcií.

Pozor však, príjem z prevodu opciií môže byť úplne alebo sčasti oslobodený od dane.

Podľa § 9 ods. 1 písm. i), oslobodený od dane je príjem podľa § 8 ods. 1 písm. d), (teda príjem z prevodu opcii) ak úhrn týchto príjmov znížený o výdavok podľa § 8 ods. 5 a 7 nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur; ak takto vymedzený rozdiel medzi úhrnom príjmov a úhrnom výdavkov presiahne 500 eur, do základu dane sa zahrnie len rozdiel nad takto ustanovenú sumu; ak daňovník súčasne dosiahol aj príjmy podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), uplatní sa oslobodenie od dane podľa písmena g) a podľa tohto písmena, najviac v úhrnnej výške 500 eur.
Arava
09.07.12,05:50
Ďakujem za odpoveď pán Miháľ, ešte by som Vás chcela poprosiť ( aj keď viem, že táto otázka sem nepatrí ) Ako to bude s odvodmi do Zdravotnej a Sociálnej poisťovne??
Jana Motyčková
09.07.12,07:06
Do SP tento príjem nevstupuje.
Základ dane uvedenýv daňovom priznaní bude vymeriavacím základom pre zdravotné poistenie. Sadzba poistného bude 14%, resp. 7%, poistné vypočíta zdravotná poisťovňa v ročnom zúčtovaní poistného.
Arava
10.07.12,06:41
Ďakujem za odpoveď a želám Vám pekný a bezproblémový deň!