stefanf
18.01.07,06:26
Mame zamestnancov, na kratsiu dobu zamestnanych. Vcera sme jednu prepustili nakolko bola intriganka a vyvolavala rozne hadky a tym si neplnila svoje povinnosti, dali sme jej okamzitu vypoved, ale mame v nej niekolko nepresnosti co sa týka datumov da sa to napravit ? poslat opravu ?
Tato pani bola zamestnana na dobu urcitu,mala to do konca tohto roku.
Do kolkych dni mozeme cakat,ze nam posle odvolanie?Je postacujuce ustne svedectvo zamestnanca,ze ustne napadla dalsiu kolegynu a tym vsetkym sa narusil aj plynuly pochod prace?
Datum v ,kt.sme sa pomylili sa tyka odchodu prace-svojvolneho. V tomto datume sme sa zmylil udali sme datum sviatku ,kedy vlastne nepracuju,mozeme to napravit?
Co mozeme vsetko z tejto situacie ocakavat a ako mame postupovat .
Dakujeme velmi pekne za vase rady.
filka
18.01.07,06:13
Hm, mne sa to zdá slabý dôvod na okamžitú výpoveď čo spomínaš...Máte to v pracovnom poriadku?
Navyše nemáte to ani písomne podložené, napr. predchádzajúce písomné upozornenie na porušenie prac. disciplíny a pod.
Lahko napadnuteľné a navyše ten dátum...Opraviť sa to dá, ale jednu kópiu výpovede má predsa ona a myslíš, že vám teraz podpíše novú výpoveď??
Jara
18.01.07,06:27
Určite ste urobili veľkú chybu, ktorá by sa nemala stať. Ak kratší prac. čas je viac ako 20 hodín týždenne tak myslím že môžte mať problém s neplatnou výpoveďou a ak Vás dá na súd tak jej môžte platiť náhradu dokedy si nenájde miesto. Skúste sa dohodnúť i keď to nevyzerá dobre... Súd je v takýchto prípadoch vždy na strane zamestnanca.
stefanf
18.01.07,06:35
Pracovny poriadok nemame. Ani pisomne podlozene za ustne napadnutie ani za svojvolne opustenie pracoviska,len ocite svedectvo.Ako nas moze tato vypoved ohrozit?
Mozeme teraz poslat doporucene pisomne upozornenie za porusenie pracovnej discipliny,kedze sa o stalo predvcerom?
Dakujem
stefanf
18.01.07,06:41
Ako by sme sa mali s nou dohodnut?
bv_alexandra
18.01.07,06:42
Najskôr by som to riešila písomným upozornením, o porušení pracovnej disciplíny a v prípade že sa to bude opakovať riešiť to výpoveďou.
Skús si prečítať aj toto možno ti to pomôže.do budúcna ;)
stefanf
18.01.07,06:45
Myslite riesit to takto teraz ,alebo sme to mali takto riesit predtym ako sme jej dali vypoved?
bv_alexandra
18.01.07,06:47
Ak už je daná výpoved tak určite nie. To už je podla mna teraz len na dohode zamestnanca a zamestnávateľa.
a ak bude zamestnankyna šikovná tak na súde obstojí.
stefanf
18.01.07,06:56
super som si istý že v tomto je šikovná ale v práci jej ruky stoja bokom.!!!§
stefanf
18.01.07,06:58
da sa teraz neakým spôsom výpoved stiahnut?
bv_alexandra
18.01.07,07:00
človek je tvor omylný a niekedy spraví chyby, do budúcna sa treba toho vyvarovať, a momentálnu situáciu skúsiť riešiť zo zamestnankynou dohodou. Možno sa s Vami dohodne. Zavolajte si ju a skúste sa s nou dohodnuť trebárs na rozviazaní PP dohodou. Možnos a s nou bude dať dohodnúť
stefanf
18.01.07,07:14
V ziadnom pripade odist zo zamestnania nechcela a s vypovedou hned utekala k pravnikovi.Podpisala ju bez slova,zbalila sa a odisla z pracoviska.Keby som to riesila tak ze by sme ju vzali spät a pisomne upozornili na prve porusenie discipliny za opustenie pracoviska,kt,sa sice stalo este v roku 2005 a teraz slovne napadnutie kolegyne,druhe porusenie.
Danila
18.01.07,07:22
Ak je zamestnankyňa už s výpoveďou u právnika, tak vie, že na základe uvedeného súdny spor vyhrá. Nech je pravda v pracovnej disciplíne na strane kohokoľvek, slabý dôvod a najmä dôkazovo viac ako neistý je na strane zamestnávateľa. " Neposlušní zamestnanci " bývajú často najmä s vyvinutým právnym vedomím.
stefanf
18.01.07,07:30
Skutocne neviem ako dalej.
stefanf
18.01.07,07:38
Mozeme jej povedat ze vypoved je neplatna,kedze sme sa pomylili v datume porusenia discipliny a vziat ju hned spät.len s pisomnym napomenutim?
bazil
18.01.07,07:38
Podľa mňa už môžete teraz iba čakať ako sa to vyvinie ďalej a potom sa pokúsiť dohodnúť s ňou na mimosúdnom vyrovnaní ak to zájde teda až tak ďaleko. A to asi zájde, keďže vie, že tromf má v rukách ona. Ja by som asi na tvojom mieste vzal všetky papiere tak ako ste jej to poslali a išiel tiež za nejakým právnikom, aby ti poradil čo robiť , ako postupovať a hlavne ako neurobiť ďalšie chyby.
bazil
18.01.07,07:41
Mozeme jej povedat ze vypoved je neplatna,kedze sme sa pomylili v datume porusenia discipliny a vziat ju hned spät.len s pisomnym napomenutim?

To by bolo možné len na základe vzájomnej dohody so zamestnancom - teda bol by akýsi dobrovoľný akt zo strany zamestnanca, ale to podľa mňa ona neurobí, lebo by " poškodila " samu seba. Veď takto to má isté, že ukáže na Vás ako na tú " zlú " stranu. Verím, že chybu si neurobil schválne, bohužiaľ, z vlastnej skúsenosti viem, že tieto chyby môžu mať nepríjemné následky.
stefanf
18.01.07,08:08
ako má vyzerat pracovný poriadok pre buducnosť ?
Viem že sme jednali neuvážene ale nemame skusenosti z ludmi ktorý nechcu pracovat zatial sme mali len ludi čo radi pracuju a ako sefovia niesme tvrdý skor priatelsky... to bude asi náš problem ale čo už za chyby sa platí.....
teraz si to zlíznem tak mi treba...:o
Jana2004
18.01.07,08:11
Mozeme jej povedat ze vypoved je neplatna,kedze sme sa pomylili v datume porusenia discipliny a vziat ju hned spät.len s pisomnym napomenutim?

Nie povedať, ale napísať doporučenou zásielkou do vlastných rúk a tým vlastne spravíš pokus o zmier. Napíšte jej list, že po konzultácii s právnym zástupcom firmy ste boli upozornený, že jej porušenie disciplíny sa nezhoduje s hrubým porušením disciplíny a ste si vedomí neplatného rozviazania pracovného pomeru. Vyzývate ju, aby nastúpila do práce. Obdobie, ktoré nepracovala navrhnite, že jej preplatíte, nakoľko ste pochybyli. Stále to bude lacnejšie ako súdny spor.
Pokiaľ viete právnika, ktorému to dala, v kópii pošlite list aj jemu.
Čokoľvek spraviť na zmiernenie následkov je lepšie, ako čakať na to, čo urobí ona.
stefanf
18.01.07,08:56
Uz sme s nou telefonovali skor ako dosla vasa odpoved.Povedali sme jej ze ju vezmeme spät.Slusne sme sa rozpravali,povedala ze si to do zajtra do poobedia rozmysli a da nam vediet.Ked sa vrati chceme sa uistit z kazdej strany a napisat Pracovny poriadok a potom vsetko mat pisomne podchytene.Viete mozno sa Vam zda to vsetko smiesne,ale ja sa tomu skutocne nerozumiem a vlastneho pravnika nemame ,lebo mam malu firmu,Preto som vdacna za vase rady.Ako ma vyzrat Pracovny poriadok co ma obsahovat?
stefanf
18.01.07,08:59
Tiez je to iba nasa domienka ze bude v tejto veci konat,do kolkych dni mozeme cakat jej reakciu?
Jana2004
18.01.07,09:31
ZP §77 - neplatnosť skončenia pp.....môže zamestnanec, ako aj zamestnávateľuplatniť na súde najneskôr v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pp skončiť.
flora
18.01.07,10:40
Ahoj Stefanf, som na tom podobne. Teda boli sme, ved si precitaj moju temu. Tiez sme maly firma a uctovnictvo a veci okolo toho, si robime sami, teda vsetko je na rodinnych prislusnikoch. Som rada, ze porada existuje.
My sme sa uz s tym problemovym zamestnancom dohodli, ale mali sme aj trosku stastie. Pre buducnost sa budeme musiet tomu vyhnut.

Tiez by ma zaujimal ten pracovny poriadok, kedze ho nemame.

Ked tak citam poradu, tak zistujem, ze vlastne skoro nic nemame ...este sa budeme musiet hodne ucit.

Dakujem za rady.
Danila
18.01.07,13:20
Stiahla som Vám tento a stačí ho minimalizovať a prispôsobiť na vlastné podmienky:http://www.vs.sk/kuke/Odkazy/h07_prac_poriadok.html
stefanf
19.01.07,05:43
Ďakujem Vám všetkým za okamžité rady. Som rád že ste tu, a pomáhate nám....:)
flora
19.01.07,08:28
Stiahla som Vám tento a stačí ho minimalizovať a prispôsobiť na vlastné podmienky:http://www.vs.sk/kuke/Odkazy/h07_prac_poriadok.html

Dakujem zarady.

Este mala otazka, tento prac poriadok, musi byt nejako schvaleny? Ked ho budem mat, potom pri prijati noveho zamestnanca uvediem do prac zmluvy, ze porozumel prac. poriadku a suhlasil s nim? Je to tak?
stefanf
19.01.07,11:31
Dobry den,som tu zasa z nasim problemom,vypovedou.Od pani M. nam bol dnes doruceny list v kt. nas vyzyva na pridelenie prace v zmysle riadne uzavretej zmluvy.Nakolko nesuhlasi s dôvodmi na okamzite skoncenie PP udane v liste zamestnavatela,lebo ona sa ziadneho z tychto konani nedopustila a preto nas vyzyva aby sme jej nadalej pridelovali pracu v zmysle...Zaroven nas ziada aby sme jej pisomne oznamili na jej adresu kedy jej opätovne umoznime pracovat.
Chcem sa opytat:musime ju vziat spät na tu istu zmluvu ako mala predtym,alebo môzeme nieco v nej zmenit?Alebo ako sa mame zabezpecit z nasej strany dalej nakolko nie sme s touto pracovnickou absolutne spokojny.
sasilka
19.01.07,11:51
Musite jej pridelit pracu v zmysle jej pracovnej zmluvy.
Podmienky dohodnute v pracovnej zmluve sa mozu zmenit len so suhlasom oboch stran - ak sa zamestnanec a zamestnavatel dohodnu na tejto zmene - par. 54 ZP. Tuto zmenu je zamestnavatel povinny vyhotovit pisomne.
stefanf
19.01.07,12:10
Takze musime jej umoznit pracovat tak ako doteraz ked nie je ochotna zmenit PZ.Ako sa mozeme chranit voci tejto osobe,kedze vieme ze ohovara vsade a kazdeho a vsetko vie a svoju pracu si nevykonava ako ma.
Od uzatvorenia PZ do dnesneho dna nemame doklad od lekara ,ze je sposobila vykonavat tuto pracu.Moze byt tymto chybajucim dokumentom PZ neplatna?
bv_alexandra
19.01.07,12:14
Myslím že máte možnosť hned pri prvom porušení PD ju písomne napomenúť a pak pri druhom rozviazať PP.
PS:A vyžaduje jej pracovné zaradenie lekársku prehliadku?
sasilka
19.01.07,12:15
stefant:
To, ze je to zamestnankyna na kratsiu dobu zamestnana, znamena, že...?
Pracuje menej ako 20 hodin do tyzdna, alebo je zamestnana na dobu urcitu?
stefanf
19.01.07,12:16
Pisomne nemame,vsak ziaden doklad o tom ,ze sme ju ziadali aby nam dorucila ,dokument o spôsobilosti vykonavania prace.Ked teraz ju budeme on ziadat do ,kolkych dni nam ho musi dorucit?
stefanf
19.01.07,12:18
Je zamestnana na viac ako 20 h tyzdenne a je na dobu urcitu.Mala druhy krat predlzenu PZ do 31.12 2007.
sasilka
19.01.07,12:19
dajte jej neaku lehotu trebars do 10 prip. 14 dni.
bv_alexandra
19.01.07,12:24
dajte jej neaku lehotu trebars do 10 prip. 14 dni.
a hlavne nezabudnite jej to dať písmomne. ;)
stefanf
19.01.07,12:24
Pracuje ako upratovacka.Ale ked bolo treba umyvat okna tak zrazu doniesla papier od lekara,ze nie spôsobila na pracu vo vyske.Hoci predtym bolo tiez treba umyt okna a vtedy to bolo bez problemov.
sasilka
19.01.07,12:30
1. vzhladom na to, ze je na dobu urcitu, s nou mozete ukoncit PP aj bez uvedenia dovodu, ale s tym ze ma narok na nahradu mzdy za dobu, pocas ktorej mal PP trvat par. 71 ods. 4 ZP :(
2. zaroven moze byt ukončeny vypovedou v zmysle par. 63 ods. 1 pism d)4 - co je za neuspokojive plnenie pracovnych ulohoch, pricom sa predpoklada pisomná vyzva na odstranenie nedostatkov v posledných 6 mesiacoch a skutocnost, ze zamestnanec tieto nedostatky neodstranil, tato moznost zaroven zahrna aj vypovednu dobu a vo Vasom pripade asi aj sudny spor, nakolko mate "pravne uvedomelu" zamestnankynu

pre buducnost by som urcite spracovala pracovny poriadok, prip. pracovne naplne (ak ich zamestnanci nemaju)
stefanf
19.01.07,12:39
Pracovny poriadok nemame,vlastne az teraz pri tomto probleme sme zistili,poradili nam ze je dolezity ale vôbec nevieme co tam dat aby nas to chranilo.Musi nam ho niekto schvalit,alebo je to na nas?
sasilka
19.01.07,12:47
par. 84 ZP

- pracovny poriadok blizsie konkretizuje ustanovenia ZP a inych predpisov
- mozete si tam napr. uviest do kolkych dni po nastupe na PN musi byt doklad doruceny, od kedy do kedy je pracovna doba a podobne spresnenia
- dolezite je, aby tento pracovny poriadok nebol v rozpore s prislusnymi pravnymi predpismi
- dolezite je oboznamit s nim zamestnancov, pracovny poriadok im musi byt pristupny (najlepsie je ak podpismi potvrdia oboznamenie sa)
- dnom, ked je zverejneny sa stava zavaznym
- ak ma zamestnavatel zastupcu zamestnancov musi tento suhlasit, bez jeho suhlasu je prac. poriadok neplatny
stefanf
19.01.07,12:55
Tak zatial Vam vsetkym srdecne dakujem za vase rady,pomohli ste nam.Sme radi,ze je tu takato pomoc.A urcite sa zasa ozveme ked budeme mat nejaky problem.
stefanf
19.01.07,13:45
Mozete si prejst prosím tento list ktorý hodláme zaslať dotyčnej osobe?

Dňa 16.01.07. ste počas pracovnej doby ústne napadla svoju kolegyňu pani xxxxxxx. Svedkom tohto konania je dalšia zamestnankyňa pani xxxxxxxx. Toto Vaše konanie je neprípustné pre zamestnávatela. Dalšie takéto vaše konanie môže viesť k rozviazaniu pracovneeho pomeru.
d3 !Ur3
20.01.07,08:18
Mal by som jednu dôležitú otázku, ktorá znie jedná sa v tomto prípade o zamestnanca na kratší pracovný čas?
bv_alexandra
20.01.07,08:36
Mal by som jednu dôležitú otázku, ktorá znie jedná sa v tomto prípade o zamestnanca na kratší pracovný čas?


Je zamestnana na viac ako 20 h tyzdenne a je na dobu urcitu.Mala druhy krat predlzenu PZ do 31.12 2007.
..........
d3 !Ur3
20.01.07,13:26
Aj keď je zamestnaná na viac ako 20 h týždenne, stále to môže byť pracovný pomer na kratší pracovný čas. Je to dôležité vedieť, pretože na takého zamestnanca sa uplatňuje osobitný režim v zmysle Zákonníka práce.

Podľa ustanovenia § 49 ods. 1 ZP zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť v pracovnej zmluve kratší pracovný čas, ako je ustanovený týždenný pracovný čas.
Darvin_TT
20.01.07,21:01
Je dosť možne, že dotična nevie o nezrovnalostiach. Pokial ano je obom stranam jasne, že vypoveď je neplatna. Ak sa ozve a budete sa chcieť vyhnuť sudu, veznite ju späť (idealne je obojstranna písomná dohoda o zrušení výpovede). V tom okamžiku možete problem riešiť písomným upozornením(bez chyb);) a dotiahnuť to pri ďalšom probleme.
lujza41
22.08.08,13:01
chcem sa opytat, ked sme dali zamestnancovi okamzitu vypoved a nie je opeciatkovana, len podpisana statutarom, je platna? Je povinnou nalezitostou vypovede aj peciatka organizacie?
Chobot
22.08.08,19:17
chcem sa opytat, ked sme dali zamestnancovi okamzitu vypoved a nie je opeciatkovana, len podpisana statutarom, je platna? Je povinnou nalezitostou vypovede aj peciatka organizacie?

Pečiatka nemusí byť, stačí podpis.
1gabika1
24.09.08,07:36
dobrý deň, chcela by som sa opýtať. pre zamestnanca zamestnaného na kratší pracovný čas sa vzťahuje aj §48 pracovný pomer na určitú dobu? alebo môžem takéhoto zamestnanca zamestnávať viackrát na určito?
maria-
24.09.08,10:37
či už bola upozornená, alebo nie určite to nebol dôvod na okamžité ukončenie pracovného pomeru. Aj prerokovanie so zástupcami zamestnancov alebo odbormi je dôležité. My sme mali spor pre neplatné ukončenie PP ten sme vyhrali ale dôležité pre súdy bolo prerokovanie s odbormi. Skúšobnú dobu už nemá ?
maria-
24.09.08,11:03
Aj pri kratšom pracovnom čase platí § 48 ZP.
1gabika1
24.09.08,12:10
Ďakujem za odpoveď.