Monikanika
18.01.07,08:26
oznamenie o platbach nad 100000 sa tyka len FO ktore nemaju zivnost, alebo aj zivnostnikov?
Tweety
18.01.07,07:32
oznamenie o platbach nad 100000 sa tyka len FO ktore nemaju zivnost, alebo aj zivnostnikov?
§ 32 Zákon o správe daní a poplatkov
(5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na elektronickej registračnej pokladnici s tlačiarňou. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma, vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu 10e), deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.
evina
18.01.07,07:32
oznamenie o platbach nad 100000 sa tyka len FO ktore nemaju zivnost, alebo aj zivnostnikov?

Týka sa platby FO ako takej, teda aj aj .....
Johanka
18.01.07,08:02
Ak napr. ako FO občan zaplatím v hotovosti napr. za kúpu bytu, nič neoznamujem.
Odkaz č. 9 je na §2 ods.1 a 2 Obchodného zákonníka a odkaz č. 10 je na §6 ods.2 Zákona o dani z príjmov.
SMartina
29.01.08,22:22
Ahojte. Správne som pochopila vetu ???:
"Sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa".
To znamená, že oznámenie posielam napr. len do Trebišova, kde patrí živnostník ktorému som vyplácala peniaze a na svoj vlastný DÚ do KE už neposielam to isté tlačivo.
Pochopila som to správne??? Ďakujem. :confused:
evina
29.01.08,22:24
Ahojte. Správne som pochopila vetu ???:
"Sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa".
To znamená, že oznámenie posielam napr. len do Trebišova, kde patrí živnostník ktorému som vyplácala peniaze a na svoj vlastný DÚ do KE už neposielam to isté tlačivo.
Pochopila som to správne??? Ďakujem. :confused:

Áno
SMartina
29.01.08,22:33
Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
Pru
29.01.08,23:05
A je na to tlačivo, alebo to napíšem len na počítači? Na svoj DU nahlásim iba tých, čo tam patria, ten ktorý patrí na iný DU-zašlem tam? Dala som názov firmy, adresu, DIČ. Neviem, či vypíšem všetky fa alebo stačí suma celková. Má tam byť aj číslo dokl, ktorým to bolo hradené?
evina
29.01.08,23:10
A je na to tlačivo, alebo to napíšem len na počítači? Na svoj DU nahlásim iba tých, čo tam patria, ten ktorý patrí na iný DU-zašlem tam? Dala som názov firmy, adresu, DIČ. Neviem, či vypíšem všetky fa alebo stačí suma celková. Má tam byť aj číslo dokl, ktorým to bolo hradené?

Nie je na to špeciálne tlačivo, v mnohých prípadoch to robia priamo softy. Zasielaš na tie DÚ, kde patrí príjemca peňazí /aby oni mohli skontrolovať, či ich priznal :)/

"V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu, deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašla vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná. "

P.s. osobne mám v oznámení každú faktúru za danú FO a sumár - teda celkovo vyplatenú sumu...
STRELEC
29.01.08,23:11
V príspevku č. 2 v tejto téme máš skopírovaný §. V ňom je, čo má oznámenie obsahovať. To oznámenie (tzv. bonz) má formu listu daňovému úradu.
Forma listu - to je vec väčšinou softvéru. Ja si napríklad v MRP trochu tie defaultné výstupné súbory upravujem. Ale to sú už len kozmetické úpravy. Na splnenie "bonzáckej povinnosti" vplyv nemajú.
Termín je zajtra, teda vlastne už dnes.
Pru
29.01.08,23:13
Mne soft vypísal, že také platby nemám, ale podľa mňa sú.
evina
29.01.08,23:14
Mne soft vypísal, že také platby nemám, ale podľa mňa sú.

:D:D Tak sa s ním trocha pohádaj. Ja keď som si ich dala vytlačiť dala som tam 10 000 miesto 100 000 a tiež som sa čudovala, že mi nevytlačil...
Pru
29.01.08,23:16
Ja už som tam všetko možné zadala. Podľa toho paragrafu treba napísať dátum platby, ale ked mi viac dokladov tvorí tú platbu aký dátum dám, alebo rozpíšem?
evina
29.01.08,23:18
Ja už som tam všetko možné zadala. Podľa toho paragrafu treba napísať dátum platby, ale ked mi viac dokladov tvorí tú platbu aký dátum dám, alebo rozpíšem?

ja mám rozpísané
Pru
29.01.08,23:30
Treba vypísať aj faktúry, ktoré boli nimi hradené, alebo iba pokl.doklady?
liba2
29.01.08,23:38
Treba vypísať aj faktúry, ktoré boli nimi hradené, alebo iba pokl.doklady?

"V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu, deň a dôvod platby."

Keďže nie je v zákone povinnosť uviesť "číslo dokladu" , tak ja uvádzam napr.: za tovar, za služby.... teda popisom dôvodu.
evina
29.01.08,23:38
Treba vypísať aj faktúry, ktoré boli nimi hradené, alebo iba pokl.doklady?

dôvod platby mám uvedené - úhrada fa . č. .....
Pru
30.01.08,07:43
No ten program mi to tak či tak nechce robiť, tak idem ručne. Síce neviem akým spôsobom-či pôjdem položku po položke, bločky za nákup neberiem do úvahy, len úhrady faktúr za celý rok ked nasčítam nad 100.000. Dúfam, že to tak bude dobre.
Paula
30.01.08,07:52
No ten program mi to tak či tak nechce robiť, tak idem ručne. Síce neviem akým spôsobom-či pôjdem položku po položke, bločky za nákup neberiem do úvahy, len úhrady faktúr za celý rok ked nasčítam nad 100.000. Dúfam, že to tak bude dobre.



Pre budúcnosť - ak Ti to program nepomáha mapovať, rob si pomocnú evidenciu týchto platieb priebežne počas roka.
KvetkaK
30.01.08,07:56
No ten program mi to tak či tak nechce robiť, tak idem ručne. Síce neviem akým spôsobom-či pôjdem položku po položke, bločky za nákup neberiem do úvahy, len úhrady faktúr za celý rok ked nasčítam nad 100.000. Dúfam, že to tak bude dobre.
A aký používaš program? Možno sa niekto nájde, čo Ti s tým pomôže. ;)
Pru
30.01.08,08:33
Používam MoneyS3, ale už to vypisujem ručne, dávam si vyfiltrovať podľa adresy úhrady faktúr a keď ich celk.suma presiahne 100tis, tak vypisujem, nie je toho veľa, mám zatiaľ dvoch na náš DU, jedného z okresného mesta. Ostatné sú bločky, alebo pod 100tis.
Pru
30.01.08,11:13
Platba s.r.očke sa tam neuvádza?
Tweety
30.01.08,11:14
Platba s.r.očke sa tam neuvádza?
Nie.
§ 32
Súčinnosť tretích osôb

(5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na elektronickej registračnej pokladnici s tlačiarňou. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma, vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu 10e), deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.