Beluska
18.01.07,08:18
Rada by som sa spýtala a ocenila každú radu, ako postupovať, keď má živnostník záujem ukončiť živnosť, ale zostali mu ešte zásoby. Ten živnostník by mal kupca na tie zásoby, ale ten ich zoberie len za polovičnú cenu. Celková cena zásob je asi cca200tis. Takže predajná cena za 100tis. Poskytla by sa zľava z ceny na 50%. Ide o to, že ukončenie živnosti je dosť špecifické a neviem, či je nutné odvádzať aj daň z toho zostatku. Ale to by som nerada, nakoľko som ich predala len za 100tis a to je môj príjem.
Neviete mi prosím poradiť, čo s tým?
mysimis
18.01.07,08:02
V prípade, že predáš zásoby, tento príjem podlieha dani z príjmov. Ak ich nepredáš, pri ukončení živnosti si povinná zvýšiť si sumu príjmov o nespotrebované zásoby t.j. o 200.000,- Sk.
renča1
18.01.07,08:13
Rada by som sa spýtala a ocenila každú radu, ako postupovať, keď má živnostník záujem ukončiť živnosť, ale zostali mu ešte zásoby. Ten živnostník by mal kupca na tie zásoby, ale ten ich zoberie len za polovičnú cenu. Celková cena zásob je asi cca200tis. Takže predajná cena za 100tis. Poskytla by sa zľava z ceny na 50%. Ide o to, že ukončenie živnosti je dosť špecifické a neviem, či je nutné odvádzať aj daň z toho zostatku. Ale to by som nerada, nakoľko som ich predala len za 100tis a to je môj príjem.
Neviete mi prosím poradiť, čo s tým?

Ak predáš zásoby ešte do ukončenia živnosti, tak ti príjem (50% ) vchádza do základu dane. Ak predáš zásoby po ukončení živnosti, tak pri zostavení účtovnej závierky budeš musieť o zásoby navýšiť základ dane a to celé , teda 100% i keď po ukončení zinkasuješ len 50%. (tu by si poriadne prerobila.)
Ak by si predala zásoby po ukončení živnosti zo ziskom za 150% , tak zdaňovať budeš len rozdiel. Príjem bude vstupovať do § 8 zdzp. A ak by si predala zásoby po ukončení živnosti za 50%, tak nevzniká ti povinnosť zdaňovať rozdiel, lebo predávaš so stratou.
Beluska
18.01.07,12:49
Ak predáš zásoby ešte do ukončenia živnosti, tak ti príjem (50% ) vchádza do základu dane. Ak predáš zásoby po ukončení živnosti, tak pri zostavení účtovnej závierky budeš musieť o zásoby navýšiť základ dane a to celé , teda 100% i keď po ukončení zinkasuješ len 50%. (tu by si poriadne prerobila.)
Ak by si predala zásoby po ukončení živnosti zo ziskom za 150% , tak zdaňovať budeš len rozdiel. Príjem bude vstupovať do § 8 zdzp. A ak by si predala zásoby po ukončení živnosti za 50%, tak nevzniká ti povinnosť zdaňovať rozdiel, lebo predávaš so stratou.

Troška som z toho zostala zmätená, môžeš mi to prosím ešte raz pomaly vysvetliť? Napisala si, že ak raz predám po skončení živnosti, tak dodaňujem rozdiel a druhý krát, že nedodaňujem. Tak ako?
A vlastne čo je lepšie? Asi predať,keď ešte nie je ukončená živnosť, aspoň tak som to pochopila. A čo sa stane so zásobami vo výkaze majetku a záväzkoch? Ak ich je za 200tis a preda ich za 100tis, tak by mali ešte za 100fugurovať v zásobách, nie? Či môžem celú tu sumu 200tis z výkazov vymazať, i keď sa to predá len za 100tis ??
mysimis
18.01.07,13:16
Najlepšie je uvedené zásoby predať ešte počas trvania živnosti. Vtedy zdaňuješ len 100.000,- Sk.
renča1
18.01.07,13:54
Troška som z toho zostala zmätená, môžeš mi to prosím ešte raz pomaly vysvetliť? Napisala si, že ak raz predám po skončení živnosti, tak dodaňujem rozdiel a druhý krát, že nedodaňujem. Tak ako?
A vlastne čo je lepšie? Asi predať,keď ešte nie je ukončená živnosť, aspoň tak som to pochopila. A čo sa stane so zásobami vo výkaze majetku a záväzkoch? Ak ich je za 200tis a preda ich za 100tis, tak by mali ešte za 100fugurovať v zásobách, nie? Či môžem celú tu sumu 200tis z výkazov vymazať, i keď sa to predá len za 100tis ??

Ak predáš po skončení živnosti zásoby napr. za 250 tis. a ich obstar.cena je 200 tis., tak dodaníš len rozdiel 50 tis. § 8. Rozdiel už len preto lebo o 200 tis. (obstar.cena zásob) musíš navýšiš základ dane. Zápis vykonáš v dP v riadku : zvyšujúci základ dane.

Tento rozdiel nebudeš dodaňovať vtedy, ak by si po ukončení živnosti predala zásoby nie za 200 tis. ale za 100 tis. Tu predávaš pod cenu, ako boli obstarané zásoby, tak tu nemáš čo dodaniť.

PS: najlepšie by bolo predať zásoby za 100 tis. ešte pred ukončením živnosti. Budeš zdaňovať len 100 tis. a dňom predaja odpíšeš zo sklad.kariet zásoby predané kusy a vystavíš si výdajku k faktúre. Napr. prijala si na sklad 100 ks v celkovej obstaravacej hodnoty 200 tis. Predáš za 100 tis. a vystavíš výdajku tiež v 100 kusoch. Vo výkaze ti už nebude figurovať nič a ani žiadnych spomínaných 100 tis.
Beluska
18.01.07,14:27
Ak predáš po skončení živnosti zásoby napr. za 250 tis. a ich obstar.cena je 200 tis., tak dodaníš len rozdiel 50 tis. § 8. Rozdiel už len preto lebo o 200 tis. (obstar.cena zásob) musíš navýšiš základ dane. Zápis vykonáš v dP v riadku : zvyšujúci základ dane.

Tento rozdiel nebudeš dodaňovať vtedy, ak by si po ukončení živnosti predala zásoby nie za 200 tis. ale za 100 tis. Tu predávaš pod cenu, ako boli obstarané zásoby, tak tu nemáš čo dodaniť.

PS: najlepšie by bolo predať zásoby za 100 tis. ešte pred ukončením živnosti. Budeš zdaňovať len 100 tis. a dňom predaja odpíšeš zo sklad.kariet zásoby predané kusy a vystavíš si výdajku k faktúre. Napr. prijala si na sklad 100 ks v celkovej obstaravacej hodnoty 200 tis. Predáš za 100 tis. a vystavíš výdajku tiež v 100 kusoch. Vo výkaze ti už nebude figurovať nič a ani žiadnych spomínaných 100 tis.
Takže chápem to správne, že i keď evidujem zásoby za 200tis, tak ich kludne môžem predať za 100tis s tým, že z evidencie zásob si vymažem komplet 200tis? A uvediem tam napríklad poznámku, totálny výpredaj za 50% ceny. A potom ukončím živnosť. Ja som len mala strach, že by ma mohol DU penalizovať za to, že som si dala do nákladov nákup tovaru za 200tis, ale pri predaji len 100tis príjem za predaj. A kde je tých 100tis?? Takže, možem kludne argumentovať, že je to mimoriadny predaj po ktorom plánujem ukončiť živnosť, resp. ukončiť obchod. Je to dostačujúci argument pre nich?
Monika Kováčová
18.01.07,14:31
No neviem, podľa mňa keď máš raz v nákladoch nákup tovaru za 100 Sk a potom predáš za 50 Sk, tak tých zvyšných 50 Sk máš v nákladoch neoprávnene. Zvýšila by som základ dane o rozdiel z nákupnej a predajnej ceny teda o 50 Sk - niečo ako škoda.
Jana Acsová
18.01.07,14:41
Takže chápem to správne, že i keď evidujem zásoby za 200tis, tak ich kludne môžem predať za 100tis s tým, že z evidencie zásob si vymažem komplet 200tis?Prvá časť je správne. Ak evidujete zásoby za 200 tis., môžete ich predať za 100 tis. ak sú na to dôvody ale ... z evidencie zásob ich nevymažete ... predpokladám, že všetky zásoby budú predané a teda vydané zo skladu ... nie vymazané. Ak by ste nepredali všetko, nepredané zásoby ostanú na sklade.
Beluska
18.01.07,15:45
Prvá časť je správne. Ak evidujete zásoby za 200 tis., môžete ich predať za 100 tis. ak sú na to dôvody ale ... z evidencie zásob ich nevymažete ... predpokladám, že všetky zásoby budú predané a teda vydané zo skladu ... nie vymazané. Ak by ste nepredali všetko, nepredané zásoby ostanú na sklade.

Dôvod by bol ten, že sa prestávam venovať obchodnej činnosti a onedlho aj celú živnosť ukončím.
A ide mi o to, že stav zásob na konci roka sa udava vo výkaze majetku a záväzkov (inventarizácia zásob). A rada by som, aby som dostala na týchto výkazoch v riadku zásoby = 0.
Priklad: Ak ich k 15.12.2006 evidujem este vo výške 200tis, rada by som ich predala, mam kupca, ktorý ich kúpy za 100tis (všetky). Predám mu ich k 20.12.2006 za sumu 100tis. Tým som mu prakticky dala zľavu 50%. Ja si ten predaj dávam do príjmov, ale aký účtovný úkon musím spraviť, aby som si vo výkaze majetku k 31.12.2006 mohla uviesť číslo 0 ?
Ja som inak termín vymazané napísala asi prehnane, ale samozrejme som tým myslela vydať zo skladu.
Jana Acsová
18.01.07,15:48
Ja si ten predaj dávam do príjmov, ale aký účtovný úkon musím spraviť, aby som si vo výkaze majetku k 31.12.2006 mohla uviesť číslo 0 ?Jednak vystavíte zrejme faktúru, možno aj s dodacím listom, čím deklarujete predaj. Predaj je spojený s výdajom zo skladu.


Ja som inak termín vymazané napísala asi prehnane, ale samozrejme som tým myslela vydať zo skladu.Tak vydajte .-) To bude zápis v pomocnej knihe zásob, ktorá je pre JÚ predpísaná na vedenie evidencie o zásobách, ktoré účtovná jednotka skladuje.
Beluska
18.01.07,15:49
No neviem, podľa mňa keď máš raz v nákladoch nákup tovaru za 100 Sk a potom predáš za 50 Sk, tak tých zvyšných 50 Sk máš v nákladoch neoprávnene. Zvýšila by som základ dane o rozdiel z nákupnej a predajnej ceny teda o 50 Sk - niečo ako škoda.

Ja Ťa chápem, ale ja už nechcem nič predávať, chcem ukončiť živnosť. A mám zdanovať niečo, z čoho som nemala príjem? Tak to si potom môžem isť za dodávateľom a poviem mu, že som nepredala jeho tovar, že nech mi vráti z toho daň. Niečo ako mimoriadny výpredaj sa nedá použiť? Veď v obchdonej činnosti je to podľa mňa normálne, že sa robia výpredaje tovaru za nižšie ako nákupné ceny. Len si myslím, že sa to nesmie robiť stále, ale skôr v mimoriadnych prípadoch, ako je sezónny výpredaj, ukončenie obchdou a podobne. Ja si to tak myslím, a je to logické.
Monika Kováčová
18.01.07,15:50
Aj ja chápem teba...
Jana Acsová
18.01.07,15:51
Ak Vám príde v rámci účtovného obdobia úhrada za predané zásoby, bude to príjem z podnikania, ktorý zdaníte ako riadny príjem premietnutý do peňažného denníka.
Ak Vám k termínu ku ktorému sa bude zostavovať mimoriadna účtovná závierka z titulu ukončenia podnikania ostane neuhradená pohľadávka zdaníte výšku neuhradenej pohľadávky bez DPH (ak ste platiteľ) cez uzávierkovú úpravu príjmov podľa § 17 v daňovom priznaní.
Jana Acsová
18.01.07,15:52
Niečo ako mimoriadny výpredaj sa nedá použiť? Veď v obchdonej činnosti je to podľa mňa normálne, že sa robia výpredaje tovaru za nižšie ako nákupné ceny. Áno je to normálne ... a vy máte dôvody na takýto odpredaj zásob.
Beluska
18.01.07,15:53
Jednak vystavíte zrejme faktúru, možno aj s dodacím listom, čím deklarujete predaj. Predaj je spojený s výdajom zo skladu.

Tak vydajte .-) To bude zápis v pomocnej knihe zásob, ktorá je pre JÚ predpísaná na vedenie evidencie o zásobách, ktoré účtovná jednotka skladuje.

1/ Ano, dám faktúru + dodací list. To by sedelo.
2/ Nakoľko si Vás považujem, viem že všetko čo poviete môžem brať so zárukou. Dúfam, že sa teraz zhodneme v tom, že evidencia zásob je inventárny súpis zásob v mojom ponímaní. Ak áno, je to v poriadku. Ak nie, tak ma čaká ťažký víkend.

ďakujem a vlastne všetkým.
Monika Kováčová
18.01.07,15:53
Ak Vám k termínu ku ktorému sa bude zostavovať mimoriadna účtovná závierka z titulu ukončenia podnikania ostane neuhradená pohľadávka zdaníte výšku neuhradenej pohľadávky bez DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=2) (ak ste platiteľ) cez uzávierkovú úpravu príjmov podľa § 17 v daňovom priznaní.
Stále to mám na jazyku, ale už som sa zapovedala, že o r. 40 a 41 položky zvyšujúce a znižujúce základ dane ani neceknem...
Jana Acsová
18.01.07,15:56
Toľko k evidencii zásob z postupov:

(4) Zásoby sa účtujú v knihe zásob. Zásoby sa účtujú podľa jednotlivých produktov alebo ich skupín podľa potrieb účtovnej jednotky, v jednotkách množstva a v peňažných jednotkách.

(5) Zásoby prijaté na sklad sa účtujú v knihe zásob na základe účtovných dokladov, dodacích listov alebo iných dokladov o prevzatí materiálu. Výdaj materiálu do spotreby sa účtuje na základe výdajok.
Jana Acsová
18.01.07,15:57
Dúfam, že sa teraz zhodneme v tom, že evidencia zásob je inventárny súpis zásob v mojom ponímaní. Ak áno, je to v poriadku. Ak nie, tak ma čaká ťažký víkend. .To sa bohužiaľ nezhodneme. Inventúrny súpis je dokumentuje stav zistený inventúrou ... a ten by sme mali porovnať na účtovný stav a byť schopní zistiť manko, alebo prebytok. Inventúrny súpis nie je knihou zásob v zmysle postupov.
Beluska
18.01.07,16:02
To sa bohužiaľ nezhodneme. Inventúrny súpis je dokumentuje stav zistený inventúrou ... a ten by sme mali porovnať na účtovný stav a byť schopní zistiť manko, alebo prebytok. Inventúrny súpis nie je knihou zásob v zmysle postupov.

No výborne, tak ma čaká ešte ťažký víkend. Ale som zasa o niečo múdrejšia alebo minimálne dôslednejšia. OK, napravím.
Kája.
04.02.07,16:46
Mám podobný prípad a neviem či rozmýšľam správne. Klientka má prerušenú ( živnosť (neobnoví do 31.3), k 31. 12.06 evidujem zásoby cca 800 000. Je mi jasné že to bude pripočitateľná položka, ale ako to budem evidovať vo výkaze o majetku a záväzkoch ( JU). V roku 2007 zásoby odpredá, nakoľko je platcom DPH naďalej, musí ich predať aj s DPH, môže vystaviť faktúru aj napriek tomu, že má pozastavenú činnosť? Ak ich odpredá v NC, daň s príjmov roku 2007 mi to neovplyvní? Prosím poradte.
Muška
04.02.07,16:50
Ak predá v roku 2007 zásoby - tak iba rozdiel zdaní.

tzn. , že ak ich predá za 900 000, tak zdaní iba 100000
dara
30.06.12,07:09
Dobrý den, ja by som prOsila o radu. Mám FO zaloznu, ukončenie živnosti a zásoby mám na sklade. Zásoby fungovali ako zastáva v pripade, že klient neuhradi požičanu čiastku. Vydaj klientovi bol úctovany áno vnzd. Moja otázka bude výdavok poskytnutých financií u nevysporiadanCh teda nevratenych peňazí Pozd?