sophie
18.01.07,08:34
Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť ohľadom jedného problému. Pracovníčka nastúpila na PN od 2.1.2007 a keďže firma pozastavila nejaké oblasti činnosti, rozhodla sa že ostane na PN a do práce sa nevráti. Následne som zistila, že po nej ostala kopa nedokončenej práce, ktorú musím za ňu pracne spracovávať. Akú máme možnosť ju potrestať? Môžem jej siahnuť na dohodnutú mzdu v prac.zmluve? /samozrejme odmenu som už stiahla/ Konateľ však rozhodol, aby jej ostala len najnižšia možná suma a ja neviem ako to urobiť aby som neporušila nejaký zákon. Poradí niekto ako postupovať?
Ďakujem.
bv_alexandra
18.01.07,07:36
Nemôžeš jej siahnuť na mzdu len tak. Musí s tým súhlasiť a podpísať dohodu o zrážkach zo mzdy
sophie
18.01.07,07:47
Nemôžeš jej siahnuť na mzdu len tak. Musí s tým súhlasiť a podpísať dohodu o zrážkach zo mzdy

Myslela som si, že to musí byť tak. :(
To nie je žiadna iná "páka" veď na to koniec koncov dopláca nielen firma ale aj ja, keďže ona za mňa nikdy neurobila ani čiarku a ja za ňu kopec práce.
bv_alexandra
18.01.07,07:49
Je na to cesta - súdna. Žiadna iná. My sme sa raz už tak popálili, škoda bola preukázateľná, ale zamestnancec ju odmietol podpísať a my sme mu to stiahli, a on súd vyhral.
sophie
18.01.07,08:06
Je na to cesta - súdna. Žiadna iná. My sme sa raz už tak popálili, škoda bola preukázateľná, ale zamestnancec ju odmietol podpísať a my sme mu to stiahli, a on súd vyhral.

To si ma veľmi nepotešila. Ja makám po večeroch aj za ňu a ona sa smeje :mee:
Ale aj tak dík za odpovede.
bv_alexandra
18.01.07,08:11
Sophie pokial si ju zavolate na pohovor a vysvetlite je situáciu a preukážete škodu, môžte sa s nou dohodnúť na zrážke, ktoru Vám samozrejme musí podpísať. A vtedy by ste jej mohli siahnuť na mzdu.
makovnik1
18.01.07,09:41
a nemusí. ked si zamestnanec povie "a nepodpíšem", tak to proste nepodpíše, nedonútite ho. hlavne ak sa už do tej práce vrátiť nemieni.
Podpíše to ten, ktorí chce v prac.pom. zotrvať.
bv_alexandra
18.01.07,09:50
a nemusí. ked si zamestnanec povie "a nepodpíšem", tak to proste nepodpíše, nedonútite ho. hlavne ak sa už do tej práce vrátiť nemieni.
Podpíše to ten, ktorí chce v prac.pom. zotrvať.
Sophie pokial si ju zavolate na pohovor a vysvetlite je situáciu a preukážete škodu, môžte sa s nou dohodnúť na zrážke, ktoru Vám samozrejme musí podpísať. A vtedy by ste jej mohli siahnuť na mzdu.
Táto veta bola myslená tým že pokial s tým bude súhlasiť tak aj písomne to dá najavo. ;)
flora
18.01.07,10:45
Takze, ak nepodpise zrazku, tak jej nemozem nic?
bv_alexandra
18.01.07,10:55
nie ak nepodpíše zrášku tak ti ostávajú dve možnosti nechať to tak alebo to riešiť súdom
bv_alexandra
18.01.07,11:03
Zrážky zo mzdy a poradie zrážok
§ 131
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html#hore)

(1) Zo mzdy zamestnávateľ prednostne vykoná zrážky poistného na nemocenské poistenie a dôchodkové zabezpečenie, poistného na zdravotné poistenie, príspevku na poistenie v nezamestnanosti, príspevku na doplnkové dôchodkové poistenie, ktoré je povinný platiť zamestnanec, zrážky preddavku na daň alebo dane, nedoplatku preddavku na daň, nedoplatku na dani, nedoplatku, ktorý vznikol zavinením daňovníka na preddavku na daň a na dani vrátane príslušenstva a nedoplatku z ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti a funkčných požitkov.

(2) Po vykonaní zrážok podľa odseku 1 môže zamestnávateľ zraziť zo mzdy len

a) preddavok na mzdu, ktorý je zamestnanec povinný vrátiť preto, že neboli splnené podmienky na priznanie tejto mzdy,
b) sumy postihnuté výkonom rozhodnutia nariadeným súdom alebo orgánom štátnej správy,
c) peňažné tresty (pokuty), ako aj náhrady uložené zamestnancovi vykonateľným rozhodnutím príslušných orgánov,
d) neprávom prijaté sumy dávok dôchodkového zabezpečenia, nemocenského poistenia, štátnych sociálnych dávok a dávok sociálnej pomoci, peňažných príspevkov na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia, ak je zamestnanec povinný ich vrátiť na základe vykonateľného rozhodnutia,
e) nevyúčtované preddavky cestovných náhrad,
f) náhrady sťahovacích a iných výdavkov, ktoré sa zamestnancovi vyplatili a ktoré je zamestnanec povinný podľa pracovnoprávnych predpisov vrátiť,
g) náhradu mzdy za dovolenku, na ktorú zamestnanec stratil nárok, prípadne na ktorú mu nárok nevznikol,
h) neprávom prijatú podporu v nezamestnanosti alebo preddavok na podporu v nezamestnanosti, ak je zamestnanec povinný ho vrátiť na základe vykonateľného rozhodnutia podľa osobitného predpisu.

(3) Ďalšie zrážky zo mzdy, ktoré presahujú rámec zrážok uvedených v odsekoch 1 a 2, môže zamestnávateľ vykonávať len na základe písomnej dohody so zamestnancom o zrážkach zo mzdy.

(4) Zrážky zo mzdy podľa odsekov 1 a 2 možno vykonávať len v rozsahu ustanovenom osobitným predpisom. Pri pohľadávkach, na ktoré súd alebo správny orgán nariadil výkon rozhodnutia, spôsob vykonávania zrážok a ich poradie upravujú ustanovenia o výkone rozhodnutia zrážkami zo mzdy.

(5) Pri peňažných trestoch (pokutách) a náhradách uložených vykonateľnými rozhodnutiami príslušných orgánov a pri preplatkoch na dávkach sociálneho zabezpečenia sa poradie zrážok spravuje dňom, keď zamestnávateľovi bolo doručené vykonateľné rozhodnutie príslušného orgánu.

(6) Pri nevyúčtovaných preddavkoch cestovných náhrad, sťahovacích a iných výdavkoch, pri náhrade mzdy za dovolenku, pri preddavkoch na mzdu alebo jej zložku, ktoré je zamestnanec povinný vrátiť preto, že sa nesplnili podmienky na ich priznanie, sa poradie zrážok spravuje dňom, keď sa začalo s vykonávaním zrážok.

(7) Pri zrážkach vykonávaných na základe dohody o zrážkach zo mzdy sa poradie spravuje dňom uzatvorenia dohody. Pri zrážkach vykonávaných na základe dohody o zrážkach zo mzdy uzatvorenej s iným zamestnávateľom alebo s fyzickou osobou sa poradie zrážok spravuje dňom doručenia tejto dohody zamestnávateľovi.

(8) Ak zamestnanec nastúpi do pracovného pomeru k inému zamestnávateľovi, zostáva poradie, ktoré získali pohľadávky podľa odsekov 4 a 5, zachované aj u nového zamestnávateľa. Povinnosť vykonávať zrážky vzniká novému zamestnávateľovi už dňom, keď sa od zamestnanca alebo od doterajšieho zamestnávateľa dozvie, že sa vykonávali zrážky zo mzdy a pre aké pohľadávky. To isté platí aj o vykonávaní zrážok zo mzdy podľa odseku 7, ak v dohode o zrážkach zo mzdy nebol tento účinok výslovne vylúčený.
§ 132
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html#hore)

Ustanovenia § 129 až 131 sa vzťahujú rovnako aj na náhradu mzdy a náhradu za čas pracovnej pohotovosti, ak ide o ich splatnosť, výplatu a vykonávanie zrážok.