Marcela
02.01.05,13:07
Zdravím

určite ste všetci počuli o zákone č. 582/2004 Zákon o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v ktorom sú predmetom dane aj "elektronické prístroje na počítačové hry". Dalo by sa podla Vás vyhnúť plateniu tejto dane za PC v net kaviarni a herni spôsobom (kedže v zákone sa píše Predmetom dane za nevýherné hracie prístroje sú hracie prístroje, ktoré sa spúšťajú alebo prevádzkujú za odplatu, pričom tieto hracie prístroje nevydávajú peňažnú výhru a sú prevádzkované v priestoroch prístupných verejnosti (ďalej len „nevýherné hracie prístroje“).) , že sa nespúšťajú, alebo neprevádzkujú za odplatu, ale peniaze sa berú za vstup do priestoru. Týmto nechcem podvádzať, ale ak poznáte výšku prevádzkových nákladov poplatky za licencie a ostatné náklady je výška poplatkov akú si určli miestny poslanci je vyslovene likvidačná.
Diky za vaše odpovede a postrehy.
Heni
02.01.05,13:33
Podľ mňa by mali upresniť, čo myslia pod tými elektronickými prístrojmi na počítačové hry. Ak tým myslia PC, tak by mali zrozumiteľne napísať počítačové prístroje, ten elektronický prístroj na PC hry si predstavujem tak, ako napr. u nás v elektre bola taká veľká obrazovka s joystickom a keď tam deti hodili 5 či 10 Sk, spustila sa im na nejaký nastavený časový interval hra Crashbandicoot.... Takýto prístroj podľa mňa patrí do prvého odseku (spúšťa sa za odplatu, nevydáva výhru a je vo verejných priestoroch):
Daň za nevýherné hracie prístroje
1/Predmetom dane za nevýherné hracie prístroje sú hracie prístroje, ktoré sa spúšťajú alebo prevádzkujú za odplatu, pričom tieto hracie prístoje nevydávajú peňažnú výhru a sú prevádzkované v priestorom prístupných verejnosti (ďalej len" nevýherné hracie
prístroje")
2/ Nevýherné hracie prístroje sú:
a/ elektronické prístroje na počítačové hry
b/ mechanické prístroje, elektronické prístroje, automaty a iné zariadenia na zábavné hry.

V internetovej kaviarni alebo čitárni sa podľa mňa platí za čas strávený pri PC, nie? Teda, nespustí sa vám to za odplatu, ale pri odchode zaplatíte za čas, ako dlho ste PC "používali".
Ak by sme išli veeeľmi do detailov, tak potom by sa mala platiť daň za každý počítač v každej firme, v každej škole alebo inej inštitúcii, lebo ten sa síce nespúšťa za odplatu (ale to ani ten v kaviarni), ale je to elektronický prístroj na počítačové hry (sem-tam sa predsa na ňom niekto pohrá, ak už nie užívateľ cez obed.prestávku tak po prac.dobe šéfove deti...) ani nevydáva peňažné výhry (ani ten v kaviarni), a je v priestoroch prístupných verejnosti... (pričom napr. PC v kaviarni či čitárni môžem prevádzkovať len pre napr.členov nášho klubu alebo ako si svoju komunitu nazvem a tým pádom som vlastne vylúčila podmienku priestorov prístupných verejnosti).
Toť môj názor. Som zvedavá na názory iných, i na argumenty, ktoré by pomohli tejto dani sa vyhnúť;) .
alec
05.01.05,16:10
toto zaujíma aj mňa, dnes som bol na MsÚ u nás v B.B. na oddelení výberu daní za ne-
výherné hracie prístroje,záver je takýto:
a. poskytovanie internetového pripojenia pre zákazníkov na vzdelávacie a iné účely,
napr.kontrola došlej pošty,stahovanie článkov atď. nie je zdaňované,najlepšie rie-
šenie je dať na toto oddelenie čestné prehlásenie,v tomto duchu,že teda počítače
sa nevyužívajú na hranie hier a nie sú tým pádom brané ako nevýherné hracie prí-
stroje,ale ako počítače na poskytovanie int.pripojenia na vzdelávacie účely,dobré
je do čestného prehlásenia doplniť skutočnosti,že napr.počítač nie je vybavený
CD mechanikou a procesormá výkon/uviesť skutočný výkon/,ktorý neumožňuje
hranie hier cez internet,jedno čestné prehlásenie im odovzdať a na kopiu si dať
potvrdiť prevzatie,následne sa niekto od nich príde pozrieť do prevádzky a ak údaje
uvedené v prehlásení zodpovedajú skutočnosti je to O.K.
b.neviem ako inde,ale u nás je možné prevádzkovať hranie hier na PC a neplatiť daň,
ale s podmienkou,že zákazník za hranie hier na PC neplatí,čiže bezodplatne,k tomu-
to len doplnok od tej istej pracovníčky,ak niekto spraví takéto prehlasenie,že umo-
žňuje hranie hier bezodplatne,idú mu následne na kontrolu a zisťujú,či za to nevy-
berá skrytou formou poplatky,ak to zistia,nasleduje dodanenie a príslušné postihy.
Záverom len toľko:klamať sa neoplatí,ak poskytujete internetové pripojenie pre zá-
kazníkov na vzdelávacie účely - neplatíte daň,ak poskytujete zákazníkom možnosť hrať
hry,buď platte dane a vyberajte za to peniaze,alebo poskytujete zákazníkom možnosť
hrať hry bezodplatne a neplatte dane,tá možnosť tvrdiť, že za hranie hier nevyberáte
poplatky a teda neplatíte dane,ale skrytou formou poplatky vyberáte - nedoporuču-
jem.
s pozdravom alec
Marcela
06.01.05,14:24
mne ani tak nejde o to ako sa vyhnuť plateniu poplatkov, pokiaľ majú rozumnú výšku a opodstatnenosť, čo v tomto prípade nemajú. Počítače za ktoré sa majú platiť tieto poplatky sú predsa môj výrobný prostriedok( to potom môžu zaviesť poplatky aj murárom za kelňu:)) z ktorých riadne odvádzam dane prečo potom platiť ďaľšiu daň? Navyše pokiaľ chcem na týchto počítačoch prevádzkovať hry platím ďaľšie poplatky aby som mohla tieto hry používať na komerčné účely. Ak by som mala zohľadniť výšku poplatku, ktorú si určilo mesto tak to môžem rovno zatvoriť, pretože ceny by boli neúmerne vysoké na to aká je životná úroveň obyvateľov. Klamať sa neoplatí a ja klamať ani nechcem, takže ak vyberám poplatok trebárs za vstup, alebo za prenájom stola nejde o žiadne skryté spoplatnenie, pretože ak niekto sedí na stoličke, alebo za stolom mňa ako majiteľa to poškodzuje a z toho musím predsa vyvodiť dôsledky. Kontrolou zistia akurát tak to, že hranie na počítači je zadarmo a ja vyberám polatok za to, že my niekto derie stoličku a nijako my nedokážu, že ten poplatok je vlastne za hranie.
bodliak
06.01.05,14:40
Viera
11.01.05,07:04
Chcela by som sa opýtať, či ste niekto podávali žiadosť na mestský urad ohľadne oslobodenia od dane za nevýherné hracie prístroje a s akým výsledkom.
Vraj to umožňuje zákon č. 582/2004, len neviem podľa ktorého paragrafu.
Niečo o oslobodení sa hovorí v §59, no neviem či sa naň môžem odvolať.
Náš mestský úrad vo VZN neuvádza nijaké informácie o oslobodení od tejto dane.
Prevádzkujeme klasickú internetovú čitáreň, nijaké hry sa tam nehrajú, tak by nám veľmi pomohlo, ak by sa nám podarilo vybaviť oslobodenie.

Ďakujem za každú informáciu.