tinka.b
18.01.07,09:16
Dobrý deň, viem že sa tu toho popísalo mnoho a ospravedlňujem sa, že znova začínam túto tému. Ale týka sa mňa konkrétne a potrebujem zistiť pár vecí.

Pracovnú zmluvu mám od 14.11.2006. V ten deň som nastúpila na PN, ktorá trvala do 14.12.2006.
V pracovnej zmluve mám uvedenú čistú mzdu 8.000,- Sk. Prosím pomôžete mi vypočítať, na koľko Sk mám nárok počas PN (koľko mi má zaplatiť za PN teda prvých 10 dní zamestnávateľ? neviem vypočítať ten vymeriavací základ) a koľko by som mala dostať zo sociálnej poisťovne? Nakoľko som nedostala ešte ani korunu.
Mám pocit, že môj zamestnávateľ ani neuviedol na lístku pre SP vymeriavací základ, pretože ho ani nevedel vypočítať a PN som si musela ísť zaniesť do SP sama.

Ešte sa chcem spýtať na náhradu stravného. Zamestnávateľ mi nedáva lístky. Koľko mám nárok na stravné? Niekde som čítala že je to 55% z 89,- teda 48,95. Tieto Sk sa nejako zdaňujú?

Veľmi pekne Vám ďakujem za pomoc.
janber
18.01.07,08:45
Ahoj, určite máš v pracovnej zmluve uvedenú čistú mzdu? Nezdá sa mi to, v prac. zmluve sa uvádza mzda v hrubom a nie v čistom.

Na strávné máš nárok, zamestnávateľ je povinný zabezpečiť svojim zamestnancom stravu §152 ZP, príspevok na staravu sa nezdaňuje, je od dane oslobodený.
tinka.b
18.01.07,09:04
Ahoj, áno mám v pracovnej zmluve uvedenú čistú mzdu. Môj zamestnávateľ je OZ a ja som jeho prvý a zrejme aj posledný zamestnanec. Moja čistá mzda je 8.000,- Sk.
Marína
18.01.07,09:54
Nerozumiem, čo znamená - môj zamestnávateľ je OZ. Myslíš tým občianske združenie? V prac. zmluve sa neuvádza čistá mzda.
Vymeriavací základ uviesť musel, pretože by Ti SP nemala z čoho vypočítať nemoc. dávky. Uviesť mal Tvoj pravdepodobný VZ.
DVZ=8000:30=266,6667
prvé 3 dni náhrady príjmu
(266,6667*25%)*3=200 Sk
ďalších 7 dní náhrady príjmu
(266,6667*55%)*7=1027 Sk
Spolu = 1227 Sk
Na stravné máš nárok max. vo výške 55% z 89 Sk + príspevok zo sociálneho fondu.
tinka.b
18.01.07,10:06
ano moj zamestnavatel je obcianske zdruzenie, v pracovnej zmluve mam uvedenu cistu mzdu 8.000,- Sk. Vymeriavaci zaklad sa teda pocita z cistej mzdy??

dakujem
tinka.b
18.01.07,10:07
mam narok na stravne aj za to obdobie co som bola PN?? alebo len za obdobie ktore som skutocne odpracovala?
jankasm
18.01.07,10:22
ano moj zamestnavatel je obcianske zdruzenie, v pracovnej zmluve mam uvedenu cistu mzdu 8.000,- Sk. Vymeriavaci zaklad sa teda pocita z cistej mzdy??

dakujem

Nie, VZ sa počíta z hrubej mzdy. Takže v prvom rade by ti mal opraviť pracovnú zmluvu, v ktorej sa uvádza hrubý príjem, nie čistý.
Ten hrubý príjem Ti potom uvedie aj do potvrdenia pre SP a z tohto hrubého príjmu ti aj bude počítať náhradu mzdy počas PN.
jankasm
18.01.07,10:24
mam narok na stravne aj za to obdobie co som bola PN?? alebo len za obdobie ktore som skutocne odpracovala?

Počas PN nárok na stravné nemáš.
Podľa Zákonníka práce máš nárok na stravné za výkon práce dlhší ako 4 hodiny. Keďže počas PN nič neodpracuješ, žiadny nárok na stravné tam nie je. Rovnako aj počas dovolenky.
tinka.b
18.01.07,10:31
moj zamestnavatel je momentalne odcestovany a kedze mam v tej pracovnej zmluve uvedenu cistu mzdu 8.000,- Sk kolko je moja hruba mzda? pretoze sa chcem ist spytat na SP preco som stale nedostala PN.
jankasm
18.01.07,10:34
moj zamestnavatel je momentalne odcestovany a kedze mam v tej pracovnej zmluve uvedenu cistu mzdu 8.000,- Sk kolko je moja hruba mzda? pretoze sa chcem ist spytat na SP preco som stale nedostala PN.

Hrubá mzda sa nedá presne vyčísliť na základe výšky čistej mzdy, preto nechápem, že ti to tam zamestnávateľ tak uviedol. Ako by to chcel každý mesiac napasovať na korunu presne? :confused:
Ale na SP sa kľudne môžeš ísť spýtať, možno ti povedia, že im to potvrdenie o výške tvojho príjmu vôbec nedal.
Jara
18.01.07,10:43
Spätne ak správne počítam tak hrubá mzda by mala byť pravdepodobne 9357 odvody 1256 daň 101 a čistá mzda 8000. Čiže VZ ti asi mala uviesť 9357. Ten by mal byť podľa toho aj v pracovnej zmluve.
Marína
18.01.07,10:50
Ak by si odpracovala celý mesiac, výplatný lístok za 12/2006 by vyzeral približne takto:
tinka.b
18.01.07,11:21
Veľmi pekne Vám všetkým ďakujem, veľmi si to vážim a veľmi ste mi pomohli. Ste super. Ďakujem. Zajtra pôjdem na tu SP a popýtam sa, že ako mi to tam zamestnávateľ uviedol.

Prajem Vám všetkým krásny deň. :)
tinka.b
19.01.07,09:37
Prajem Vám príjemný deň,

mohli by ste mi prosím povedať, akú výšku PN dostanem od sociálnej poisťovne, keď môj vymeriavací základ je 9.357,- Sk a bola som PN od 14.11.2006 do 13.12.2006. Zatial som ešte nedostala ani korunu.

Za pomoc ďakujem.
endrju
19.01.07,09:41
môj vymeriavací základ je 9.357,- Sk

Táto informácia rozhodne nie je dostatočná na to, aby mohla byť sformulovaná správna odpoveď na otázku


mohli by ste mi prosím povedať, akú výšku PN dostanem od sociálnej poisťovne
Ofélia
19.01.07,09:44
Ako to, že ste nedostali cca 21. 12 PN za november? Máte tam všetko OK? Mne poslali list, kde mi píšu, že mám nárok na PN aj koľko budem dostávať prvé 3 dni a koľko ostatné... a presne mi to vychádza. Tu záleží aj či ste na konci mesiaca do 3 dní odovzdali papier na peniaze. Ale prečo vám neprišiel list ako mne, lebo SP začala tieto listy posielať cca od septembra.
tinka.b
19.01.07,09:50
No, môj zamestnávateľ odovzdal neskoro v decembri papier a ja sama som si musela ísť po ukončení PN do poisťovne. Inú informáciu neviem. Mám pocit, že môj zamestnávateľ neuviedol na lístku pre SP môj vymeriavací základ... viem že môj VZ je 9.357,- čo ešte okrem toho potrebuje SP na výpočet PN?
mysimis
19.01.07,09:54
Odporúčam, aby si si zavolala do SP a opýtala si sa, či Ti tam niečo nechýba, príp. čo treba doložiť a pod.
Jana Motyčková
19.01.07,09:58
Zamestnávateľ neuvádza VZ na lístku PN, ale zvlášť v "Potvrdení zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku". Zamestnávateľ tam uvádza rôzne údaje, napr. rozhodujúce obdobie a VZ v celom rozhodujúcom období, predchádzajúce PN, neplatené voľná a pod. Tieto všetky údaje SP potrebuje pre výpočet nemocenskej dávky. Takže informácia, že VZ je 9357 SK, je dosť nedostačujúca.
tinka.b
19.01.07,09:59
ďakujem, tak skúsim zavolať a uvidím
tinka.b
19.01.07,10:00
no len žiadne iné údaje zamestnávateľ nemal, pretože som na PN nastúpila 14.11. a pracovnú zmluvu mám tiež od 14.11.
Johanka
19.01.07,10:11
Ak vznikne poistencovi nárok na nemocenskú dávku v deň vzniku nemocenského poistenia, uvádza sa do spomínaného potvrdenia tzv. predpokladaný príjem - vymeriavací základ, z ktorého by sa platilo nemocenské poistenie za kalendárny mesiac , v ktorom vznikol nárok na nemocenskú dávku.
Tebou uvádzaný VZ 9357 Sk vieš odkiaľ?
sway
19.01.07,10:14
ďakujem, tak skúsim zavolať a uvidím

mne prišiel výmer zo Soc.Poist. v Trnave - čo ma šoklo, že koľko mi priznávajú PN/deň, asi 10 dní po odovzdaní PN-ky. Chodí to aj ostatným???
Ofélia
19.01.07,10:21
Ja som PN odovzdala 15 .11. a list zo SP mi prišiel 8. 12., takže skôr ako mi bola vyplatená prvá PN.
endrju
19.01.07,10:22
No, môj zamestnávateľ odovzdal neskoro v decembri papier a ja sama som si musela ísť po ukončení PN do poisťovne. Inú informáciu neviem. Mám pocit, že môj zamestnávateľ neuviedol na lístku pre SP môj vymeriavací základ... viem že môj VZ je 9.357,- čo ešte okrem toho potrebuje SP na výpočet PN?
Vymeriavací základ, z ktorého sa platí poistenie, nie je to isté ako denný vymeriavací základ, z ktorého sa vypočítava nemocenské.
Podrobnosti v §§54, 55 a 57 zákona o sociálnom poistení.
tinka.b
19.01.07,10:25
VZ 9.357,- Sk mi pomohli vypocitat poradaci :) môj zamestnávateľ mi uviedol do pracovnej zmluvy čistú mzdu 8.000,- Sk. Momentálne je zamestnávateľ odcestovaný a ja som ukončila pracovný pomer v skúšobnej dobe k dnešnému dňu.

viem, že sa uvádza v pracovnej zmluve hrubá mzda, no mne uviedol čistú. Viem, že za mňa nezaplatit ešte žiadne odvody a aj preto si myslím, že som ešte nedostala vyplatenú tú PN.
Johanka
19.01.07,10:38
Rekapitulácia:
Vznik pracovného pomeru - 14.11.2006
PN od 14.11.2006 do 13.12.2006
Ak vieš, že má byť na pracovnej zmluve uvedená hrubá mzda, nemala si ju v takej podobe podpisovať ;) . V dobe PN zamestnávateľ neodvádza žiadne odvody. Takže ak si prvý raz pracovala 14.12.2006, mzdy za 12/06 sa spracúvajú v januári 2007, a to či zamestnávateľ za Teba odviedol odvody záleží od jeho výplatného termínu.Ak má výplatný termín posledný deň nasledujúceho mesiaca, tak má ešte čas....
V žiadnom prípade to však nijako nesúvisí s Tvojou PN-kou a vyplatením či nevyplatením nemocenských dávok.
tinka.b
19.01.07,10:45
Aha, no tak už tomu trochu rozumiem :) ďakujem. Veru, poučila som sa a už takú zmluvu nepodpíšem.
Jana Motyčková
19.01.07,11:03
mne prišiel výmer zo Soc.Poist. v Trnave - čo ma šoklo, že koľko mi priznávajú PN/deň, asi 10 dní po odovzdaní PN-ky. Chodí to aj ostatným???
Áno, už chodí všetkým taký list pri PN, materskej aj OČR. Neviem či je to rozhodnutie alebo oznámenie.
tinka.b
19.01.07,11:09
no idem tam ja radšej zavolať lebo som žiadny list nedostala
Jana Motyčková
19.01.07,11:11
VZ 9.357,- Sk mi pomohli vypocitat poradaci :) môj zamestnávateľ mi uviedol do pracovnej zmluvy čistú mzdu 8.000,- Sk. Momentálne je zamestnávateľ odcestovaný a ja som ukončila pracovný pomer v skúšobnej dobe k dnešnému dňu.

viem, že sa uvádza v pracovnej zmluve hrubá mzda, no mne uviedol čistú. Viem, že za mňa nezaplatit ešte žiadne odvody a aj preto si myslím, že som ešte nedostala vyplatenú tú PN.
Keďže PN vnikla v deň vzniku prac. pomeru, zamestnávateľ na tom potvrdení, čo som spomínala uvedie hrubú mzdu - čo tam presne uvedie neviem, keď máš dohodnutú v zmluve čistú. Pri tom VZ 9357 by ti vyšla PN za prvé 3 dni 77,975 Sk/deň a ďalšie dni 171,545/deň. PN sa platí za kalendárne dni (t.j. aj soboty a nedele). Prvých 10 dní platí zamestnávateľ, potom SP. Ale ak pracovný pomer skončil počas prvých 10 dní, od nasledujúceho dňa už PN platí SP.
mysimis
19.01.07,11:17
Áno, už chodí všetkým taký list pri PN, materskej aj OČR. Neviem či je to rozhodnutie alebo oznámenie.

Ja som to dostala vo forme rozhodnutia.
mysimis
19.01.07,11:18
VZ 9.357,- Sk mi pomohli vypocitat poradaci :) môj zamestnávateľ mi uviedol do pracovnej zmluvy čistú mzdu 8.000,- Sk. Momentálne je zamestnávateľ odcestovaný a ja som ukončila pracovný pomer v skúšobnej dobe k dnešnému dňu.

viem, že sa uvádza v pracovnej zmluve hrubá mzda, no mne uviedol čistú. Viem, že za mňa nezaplatit ešte žiadne odvody a aj preto si myslím, že som ešte nedostala vyplatenú tú PN.

ešte skús preveriť, či Ťa zamestnávateľ vôbec prihlásil do SP a ZP.