PESA
18.01.07,09:23
Ahojte poraďáci,

viem že táto téma bola rozoberaná veľakrát na PORADE, ale chcem sa uistiť. Počul som, že existuje nejaká novela, ktorá oslobodzuje od platby koncesionárskych poplatkov rádia v mobiloch. Je to pravda ? Ak áno kde to nájdem ?
Vopred ďakujem za každý názor, resp. pomoc. PESA
ajobs
18.01.07,08:49
Ahojte poraďáci,

viem že táto téma bola rozoberaná veľakrát na PORADE, ale chcem sa uistiť. Počul som, že existuje nejaká novela, ktorá oslobodzuje od platby koncesionárskych poplatkov rádia v mobiloch. Je to pravda ? Ak áno kde to nájdem ?
Vopred ďakujem za každý názor, resp. pomoc. PESA

Zákon č.212/1995 Z.z., tu je text toho ustanovenia:
§ 2
Základné pojmy


(1) Rozhlasovým prijímačom alebo televíznym prijímačom (ďalej len "prijímač") sa rozumie prevádzkyschopné telekomunikačné zariadenie určené na príjem a reprodukciu rozhlasových alebo televíznych programov šírených rozhlasovými alebo televíznymi vysielačmi.

(2) Za prijímače podľa tohto zákona sa bez ohľadu na to, či umožňujú príjem a reprodukciu rozhlasových alebo televíznych programov, nepovažujú

a) oznamovacie prijímače,
b) telekomunikačné zariadenia Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky a jeho výkonného orgánu štátnej správy používané výhradne na technickú kontrolu vysielania,
c) telekomunikačné zariadenia Rady Slovenskej republiky pre rozhlasové a televízne vysielanie používané výhradne na kontrolu vysielania,
d) telekomunikačné zariadenia výhradne zaisťujúce bezpečnosť a prevádzku premávky,
e) telekomunikačné zariadenia Slovenských telekomunikácií používané na technické zabezpečenie a kontrolu vysielania,
f) zariadenia schopné prijímať a reprodukovať rozhlasové alebo televízne programy šírené rozhlasovými alebo televíznymi vysielačmi, ktorým prevažujúce určenie je iné, a to za podmienky, že ich uvedená schopnosť nie je využívaná na podnikanie.
PESA
18.01.07,09:10
Zákon č.212/1995 Z.z., tu je text toho ustanovenia:
§ 2
Základné pojmy


(1) Rozhlasovým prijímačom alebo televíznym prijímačom (ďalej len "prijímač") sa rozumie prevádzkyschopné telekomunikačné zariadenie určené na príjem a reprodukciu rozhlasových alebo televíznych programov šírených rozhlasovými alebo televíznymi vysielačmi.

(2) Za prijímače podľa tohto zákona sa bez ohľadu na to, či umožňujú príjem a reprodukciu rozhlasových alebo televíznych programov, nepovažujú

a) oznamovacie prijímače,
b) telekomunikačné zariadenia Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky a jeho výkonného orgánu štátnej správy používané výhradne na technickú kontrolu vysielania,
c) telekomunikačné zariadenia Rady Slovenskej republiky pre rozhlasové a televízne vysielanie používané výhradne na kontrolu vysielania,
d) telekomunikačné zariadenia výhradne zaisťujúce bezpečnosť a prevádzku premávky,
e) telekomunikačné zariadenia Slovenských telekomunikácií používané na technické zabezpečenie a kontrolu vysielania,
f) zariadenia schopné prijímať a reprodukovať rozhlasové alebo televízne programy šírené rozhlasovými alebo televíznymi vysielačmi, ktorým prevažujúce určenie je iné, a to za podmienky, že ich uvedená schopnosť nie je využívaná na podnikanie.

Ďakujem za promptnú reakciu,

ak teda danú funcionalitu - rádio v mobile nevyužívam na reprodukovanie rozhlasového vysielania za účelom podnikania (teda "počúvam" ho len pre vlastnú potrebu, aj keď je telefón firemný) - nemám povinnosť platiť z neho koncesionársky poplatok, resp. nehrozí mi žiadna sankcia z jeho nezaplatenia.

Pochopil som to správne ?

Vopred ďakujem za odpoveď. PESA
cocker.ba
20.01.07,17:59
Principialna otazka( v pripade, ak by neplatilo oslobodenie na mobily?):
odkial by spravca dane vedel, aky pouzivam telefon, teda ci je s radiom? Hlavne ak kupujem telefony neakciove?
Podla mojho nazoru ide o zakony dost nezmyselne.Napr. kupim si TV USB kartu do notebooku.Mam tie iste funkcie ako TV, resp. mozno aj s prijmom radia, teda mi to nahradi prijmace.Avsak nesplna zakladnu podmienku"...sa rozumie prevádzkyschopné telekomunikačné zariadenie určené na príjem a reprodukciu...". Nie je schopne signal reprodukovat, ale len prijmat signal.Reprodukovany je PC resp. notebookom.Nech ma pripadny spravca dane skusi presviedcat, ze TV karta je to iste ako TV prijmac-poziadam ho o vysvetlenie, ako moze samostatne reprodukovat obraz, ked nema obrazovku ani reproduktor...Takze ani doma TV vlastne nepotrebujem.