martinius
18.01.07,09:59
Ako som si všimla viacerí sme zmätení na konci roka z týchto účtov.Dátum dodania verzus dátum vystavenia faktúry...fakturačné obdobie a podobne.
Čo mi nedá spať je nasledovný problém...čo s DPH?
Ak je dodanie 31.12. a dátum vystavenia faktúry v januári a aj náklady sa týkajú roka 2006, voči akému účtu zaúčtovať DPH?
Na konci roka 2006 môžem účtovať ID - nevyfakturované dodávky,ak mám zmluvu...okej,viem sumu,ale tiež viem,že tá suma sa rozbije na základ dane a DPH....lenže DPH voči 326 fakturovať by bola hlúposť nie?
Tak logicky prejdem na účet 383?No v postupoch píšu,že : Kritériom na účtovanie účtovných prípadov časového rozlíšenia je skutočnosť, že je známy ich vecný obsah, suma a je určené obdobie, ktorého sa týkajú. Fajn,ale ja 31.12. nemám faktúru,tá je vystavená až v novom roku a ani nemusím mať žiadnu zmluvu,dodací list ani nič podobné.
Môžem síce skonštatovať,že ide o upravujúci závierkový prípad,ale čo s tou DPH???Voči 383 tiež blbosť....prišla by som na účet 343/379,okej....a ako naúčtovať náklady...50x/383 alebo 50x/323....to je ten pekný chaos a každý to účtuje,ako príde.Neviem,prečo firmy neúčtujú vystavenie faktúry posledným dňom roka,ak dávajú dátum dodania posledný deň roka....ušetrili by sa tým chaos v účtovaní sebe,aj ostatným.
Najjjednoduchšie by bolo ignorujúc dátum vystavenia faktúry si zdôvodniť,že vlastne prečo nepoužiť aj účet 321....ako upravujúci závierkový prípad že.....kde je napísané,že to tak nemôže byť...v tomto chaose.
AltaKE
18.01.07,09:35
Neviem,prečo firmy neúčtujú vystavenie faktúry posledným dňom roka,ak dávajú dátum dodania posledný deň roka....ušetrili by sa tým chaos v účtovaní sebe,aj ostatným.
Najjjednoduchšie by bolo ignorujúc dátum vystavenia faktúry si zdôvodniť,že vlastne prečo nepoužiť aj účet 321....ako upravujúci závierkový prípad že.....kde je napísané,že to tak nemôže byť...v tomto chaose.

Prečo ťa vlastne trápi deň vystavenia faktúry? Zákon ukladá povinnosť firmám vystaviť faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Teda ak je deň dodania 31.12.2006, tak platiteľ môže vystaviť faktúru najneskôr do 15. 1.2007.
fr.luk
18.01.07,09:47
DPH si mozes uplatnit az ked mas fakturu. a fakturu mas az v januari takze by som to dal do januaroveho danoveho priznania lebo DPH Ti nijao naklady roku 2006 neovplyvni. A zaklad dane cez 326 do roku 2006.

Dufam, ze sa nemylim
martinius
18.01.07,10:12
DPH si mozes uplatnit az ked mas fakturu. a fakturu mas az v januari takze by som to dal do januaroveho danoveho priznania lebo DPH Ti nijao naklady roku 2006 neovplyvni. A zaklad dane cez 326 do roku 2006.

Dufam, ze sa nemylim

DPH ani nemôže ovplyvniť náklady,to je jasné,ale DPH môže/nemusí ísť do januára,DPH si neuplatnuješ podľa toho,kedy ti príde faktúra,ale kedy je dodanie a to má dátum decembrový.
Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.
Hoci : Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad.
Takže vlastne máme pravdu tak trochu obaja.Len ide o to,že ak chcem dostať DPH do decembra,tak neviem voči čomu ju naúčtovať...
martinius
18.01.07,10:14
Prečo ťa vlastne trápi deň vystavenia faktúry? Zákon ukladá povinnosť firmám vystaviť faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Teda ak je deň dodania 31.12.2006, tak platiteľ môže vystaviť faktúru najneskôr do 15. 1.2007.

Pretože dátum vystavenia mi ovplyvní spôsob,akým mám podľa postupov účtovať.Ak vieš,ako by si zaúčtoval faktúru napr.za nákup tovaru,ktorá ti príde s januárovým dátumom vystavenia a decembrovým dátumom dodania,tak napíš postup.Dík
AltaKE
18.01.07,10:27
Pretože dátum vystavenia mi ovplyvní spôsob,akým mám podľa postupov účtovať.Ak vieš,ako by si zaúčtoval faktúru napr.za nákup tovaru,ktorá ti príde s januárovým dátumom vystavenia a decembrovým dátumom dodania,tak napíš postup.Dík

Taktúto faktúru zaradím medzi faktúry za rok 2006, pridelím jej poradové číslo z roku 2006, účtujem ju do roku 2006 ako všetky ostatné faktúry, t.j. 504,343/321. Odpočet dph bude v decembri /aj keď je možnosť si ju odpočítať aj v nasledujúci mesiac/.
martinius
18.01.07,11:44
Taktúto faktúru zaradím medzi faktúry za rok 2006, pridelím jej poradové číslo z roku 2006, účtujem ju do roku 2006 ako všetky ostatné faktúry, t.j. 504,343/321. Odpočet dph bude v decembri /aj keď je možnosť si ju odpočítať aj v nasledujúci mesiac/.
Ja viem,že to takto bežne firmy robia,je to logické,ale ak by si šla do bodky podľa postupov,tak nemôžeš faktúru zaúčtovať skorším dátumom,ako bola vystavená...a už tu prichádzajú účty ako 326 a 383 a chaos,ako teda zaúčtovať DPH.
AltaKE
18.01.07,11:54
Ja viem,že to takto bežne firmy robia,je to logické,ale ak by si šla do bodky podľa postupov,tak nemôžeš faktúru zaúčtovať skorším dátumom,ako bola vystavená...a už tu prichádzajú účty ako 326 a 383 a chaos,ako teda zaúčtovať DPH.

Veď ja ju ani nezaúčtujem skôr ako bola vystavená. Ak mi dodávateľ vystaví faktúru 15.1.07, ja ju obdržím napr. 18.1., tak ju zaúčtujem až vtedy, keď ju mám, ale do obdobia 12/2006.
martinius
18.01.07,12:05
Veď ja ju ani nezaúčtujem skôr ako bola vystavená. Ak mi dodávateľ vystaví faktúru 15.1.07, ja ju obdržím napr. 18.1., tak ju zaúčtujem až vtedy, keď ju mám, ale do obdobia 12/2006.´
Ale však o tom píšem,že dáš dátum účtovania december a vystavená je v januári.Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku .......
Musíš sa predsa držať stavu k 31.12 a ten znie,že v ten deň nemám faktúru vystavenú....fakticky nemám ani dodatočne účtovať na 321,stav v ten deň znie,že dodávka nie je vyfaktúrovaná.To všetci vieme,my len nevieme,čo s DPH.Ako naúčtovať DPH...voči čomu.V lepšom prípade sa rozhodnem dať DPH do januára.
Mirka.V
18.01.07,14:09
Ja som si urobila cez ID ..v roku 2006 a ... použila som 326 ... aj keď .... :-(
Náklady do obdobia kam patria 12/2006
DPH tiež do 12/2006 - držím sa dátumu dodania na fa
Ale fa zaevidujem až v januári, keď bola vystavená až v januári ..
Lila
19.01.07,06:28
Na konci roka 2006 cez ID zaúčtujte len náklady 5xx/326 nevyfaktúrované dodávky tovaru alebo služieb.
Cez aú 326 na strane MD môžu byť účty 04x, 11x, 13x, 124, 25x, 5xx .
Aj účet 383 môže sa účtovať len voči nákladovým účtom 518, 5xx .

Ak príde DF 18.1.2007 zaúčtujete :
326/321
343/321

Ak sa nemýlim, tak ešte stále platí, DPH je možné odpočítať aj za 12/2006, nakoľko faktúru ste dostali do termínu na podanie DP za 12/2006.
Tu Vám vznikne rozdiel medzi zaúčtovanou DPH za rok 2006 a uplatnenou DPH na vstupe za 12/2006, tento rozdiel by nemal vadiť, nakoľko si to v rámci inventarizácie uvediete. Tento prípad sme riešili zač. r.2006 v oblasti otázok o DPH- skúste pohľadať. Je tam aj tento prípad.
bepo
19.01.07,06:58
Musíš sa predsa držať stavu k 31.12 a ten znie,že v ten deň nemám faktúru vystavenú....fakticky nemám ani dodatočne účtovať na 321,stav v ten deň znie,že dodávka nie je vyfaktúrovaná.To všetci vieme,my len nevieme,čo s DPH.Ako naúčtovať DPH...voči čomu.V lepšom prípade sa rozhodnem dať DPH do januára.
Už je to tu preberané asi v 50tich témach ale opýtam sa- ak je Bankový výpis vystavený 2.1.2007 s pohybmi 29,30 a 31 .12. 2006 takisto to zaradíš do januára lebo bol vystavený v januári?
akime
19.01.07,07:07
Súhlasím s AltaKe, má pravdu
liba2
19.01.07,07:12
Súhlasím s AltaKe, má pravdu

mimotemy Prosím, ak súhlasíš s príspevkom, stlač "súhlasím" v tom príspevku, na to to tlačidlo máme, a nemusíme spätne hľadať a zistiť s čím vlastne súhlasíš.
A ešte jedna poznámka, súhlas sa nedáva poraďákovi, ale príspevku a neskúmame kto má pravdu, ale čo je správne.
dana99
19.01.07,07:21
ak je Bankový výpis vystavený 2.1.2007 s pohybmi 29,30 a 31 .12. 2006 takisto to zaradíš do januára lebo bol vystavený v januári?[/quote]

mne sa už stalo, že si banka účtovala poplatky za december v januárovom výpise a ičlo to cez 326-tku

ak ide o výpis za december (poradové číslo, dátum - za obdobie december) a len dátum vystavenia je január, asi by som sa s tým netrápila a dala to do decembra
bepo
19.01.07,07:26
To bola len rečnícka otázka lebo výpis je to isté ako faktúra- všetko prebehlo v decembri len je vystavený v januári takže nejaké harakiri cez 326 je zbytočné.
martinius
22.01.07,07:06
Už je to tu preberané asi v 50tich témach ale opýtam sa- ak je Bankový výpis vystavený 2.1.2007 s pohybmi 29,30 a 31 .12. 2006 takisto to zaradíš do januára lebo bol vystavený v januári?
Jednotlivé pohyby účtuješ predsa na 261, s tým,že keď budeš mať výpis,tak ich zúčtuješ s 221 nie?Takže ku konci roka máš tieto pohyby zaúčtované a otvorené na účte 261.
martinius
22.01.07,07:11
Na konci roka 2006 cez ID zaúčtujte len náklady 5xx/326 nevyfaktúrované dodávky tovaru alebo služieb.
Cez aú 326 na strane MD môžu byť účty 04x, 11x, 13x, 124, 25x, 5xx .
Aj účet 383 môže sa účtovať len voči nákladovým účtom 518, 5xx .

Ak príde DF 18.1.2007 zaúčtujete :
326/321
343/321

Ak sa nemýlim, tak ešte stále platí, DPH je možné odpočítať aj za 12/2006, nakoľko faktúru ste dostali do termínu na podanie DP za 12/2006.
Tu Vám vznikne rozdiel medzi zaúčtovanou DPH za rok 2006 a uplatnenou DPH na vstupe za 12/2006, tento rozdiel by nemal vadiť, nakoľko si to v rámci inventarizácie uvediete. Tento prípad sme riešili zač. r.2006 v oblasti otázok o DPH- skúste pohľadať. Je tam aj tento prípad.
Áno,dá sa to takto,ale tento postup ma núti uplatniť si DPH v januári.....či nie?Pýtam sa,lebo ak zaúčtujem faktúru ako píšeš,je to správne,ale už mám DPH január,nie december,takže vlastne sa asi treba na odpočet DPH v decembri vykašlať,keď je možnosť odpočítať ho v januári.
bepo
22.01.07,07:21
Jednotlivé pohyby účtuješ predsa na 261, s tým,že keď budeš mať výpis,tak ich zúčtuješ s 221 nie?Takže ku konci roka máš tieto pohyby zaúčtované a otvorené na účte 261.
Dnes som sa pozeral na oblohu a električky stále jazdia po zemi- takéto účtovanie cez 261 som v živote nevidel a nepočul :o
AltaKE
22.01.07,07:26
Jednotlivé pohyby účtuješ predsa na 261, s tým,že keď budeš mať výpis,tak ich zúčtuješ s 221 nie?Takže ku konci roka máš tieto pohyby zaúčtované a otvorené na účte 261.

to účtuješ všetky pohyby cez 261???
Zuzka
22.01.07,07:39
Jednotlivé pohyby účtuješ predsa na 261, s tým,že keď budeš mať výpis,tak ich zúčtuješ s 221 nie?Takže ku konci roka máš tieto pohyby zaúčtované a otvorené na účte 261.


Ak je bankový výpis vystavený 2.1.2007 a má poradové č. 1, tak tento výpis účtujeme ako prvý v roku. Do r. 2006 určite nepatria pohyby na účte.
Cez 261 určite nie.
martinius
22.01.07,07:39
Dnes som sa pozeral na oblohu a električky stále jazdia po zemi- takéto účtovanie cez 261 som v živote nevidel a nepočul :o
A ako chceš napr.zaúčtovať asi čerpanie kred.kariet hm?Alebo vklad na účet,výber z účtu,keď nemáš výpis.
martinius
22.01.07,07:41
Účtová skupina 26 – Prevody medzi finančnými účtami sa používa na preklenutie časového nesúladu medzi vkladmi, výbermi peňazí, šekov a iných hotovostí a prijatím príslušných bankových výpisov účtovnou jednotkou. Obdobne sa tu účtujú účtovné prípady, pri ktorých dochádza k časovému nesúladu pri prevodoch medzi účtami účtovnej jednotky v bankách. Na účtoch účtovej skupiny 26 sa vklady alebo výbery peňazí v hotovosti a šekov účtujú podľa pokladničných dokladov alebo výpisov z účtov v bankách a účtov úverov.
Neviem,čo je vám na tom divné.
AltaKE
22.01.07,07:44
Účtová skupina 26 – Prevody medzi finančnými účtami sa používa na preklenutie časového nesúladu medzi vkladmi, výbermi peňazí, šekov a iných hotovostí a prijatím príslušných bankových výpisov účtovnou jednotkou. Obdobne sa tu účtujú účtovné prípady, pri ktorých dochádza k časovému nesúladu pri prevodoch medzi účtami účtovnej jednotky v bankách. Na účtoch účtovej skupiny 26 sa vklady alebo výbery peňazí v hotovosti a šekov účtujú podľa pokladničných dokladov alebo výpisov z účtov v bankách a účtov úverov.
Neviem,čo je vám na tom divné.

ale toto sú prevody medzi účtami. A pri výbere a vklade máš k dispozícii doklad, na základe ktorého to účtuješ... Ale ako budeš postupovať v prípade inej úhrady... napr. fa???
bepo
22.01.07,07:54
Väčšina malých firiem má mesačný výpis takže aj mne príde výpis za celý december vystavený 2.1.2007 a dostanem ho okolo 5.1.2007 a ty si sa pýtala na faktúry,nie na výber z bankomatu takže aby som účtoval úhrady faktúr za celý december cez 261 ma nikdy nenapadlo.
martinius
22.01.07,08:00
ale toto sú prevody medzi účtami. A pri výbere a vklade máš k dispozícii doklad, na základe ktorého to účtuješ... Ale ako budeš postupovať v prípade inej úhrady... napr. fa???
Myslíš príkaz na úhradu faktúry?No to je dobrá otázka.Podľa položiek výpisu.Dátum účtovania je zvyčajne dátum výpisu a dátum dokladu je dátum,kedy banka + a - účet.
AltaKE
22.01.07,08:15
Myslíš príkaz na úhradu faktúry?Podľa mňa sa dá použiť aj 261.Napr. my účtujeme výpis z kred.kariet 261/335.Prečo by sa príkaz na úhradu fa nemohol účtovať 321/261?Nejdem sa za to biť.Ako to teda inak účtujete.Ak sa mýlim,tak sa rada naučím niečo nové,ako to robí niekto iný.

Príkaz na úhradu som nikdy nepovažovala za doklad, na základe ktorého by som účtovala. Podľa mňa je tam nutný nejaký pohyb peňazí a keď ty vyhotovíš príkaz na úhradu 31.12., aj ho v ten deň doručíš do banky, ale peniaze z tvojho účtu sa odpíšu až napr. 2.1., tak asi nemôžeš účtovať tú "operáciu", že vy vystavila príkaz s šla s ním do banky.
martinius
22.01.07,08:19
Príkaz na úhradu som nikdy nepovažovala za doklad, na základe ktorého by som účtovala. Podľa mňa je tam nutný nejaký pohyb peňazí a keď ty vyhotovíš príkaz na úhradu 31.12., aj ho v ten deň doručíš do banky, ale peniaze z tvojho účtu sa odpíšu až napr. 2.1., tak asi nemôžeš účtovať tú "operáciu", že vy vystavila príkaz s šla s ním do banky.
Však jasne,lebo máš stále záväzok.Môžeš to zúčtovať až dňom,kedy tento príkaz zrealizovala banka.Však som nenapísala,že účtuješ príkaz na úhradu.Mala som na mysli úhradu fa dátumom,čo je na výpise (v rozpise).