kakadu
18.01.07,11:47
Dobrý deň,

mam takýto problém. V roku 2005 som vykonával tieto činnosti
a) študent VŠ- denné štúdium, celý rok
b) SZČO -živnoť počas celého roka, ale príjem 0SK v tom roku aj rok predtým.
c) 1.1.-10.9.2005 zamestnanec, platil som odvody aj poistné.

Riadne som podal ročné zúčtovanie na zdravotné poistenie a prišiel mi nedoplatok približne 2900SK. Po urgencii na VZP mi povedali ze to je nedoplatok na mesačných preddavkoch od 11.9.2005 do 31.11.2005. Avšak keď som sa pred rokom a pol pýtal či mám povinnosť platit preddavky aj ked mám príjem 0SK, keďže za mňa ako za študenta platí štát, tak povedali že nie.
Kvoli ich rade som nezrušil živnosť a nechal ju naďalej, takže aj za rok 2006 zrejme príde nedoplatok, tento krát už oveľa vyšší, keďže som už nerobil ale iba študoval.

Moja otázka je, či niekto vie poradiť ako túto situáciu vysvetľuje zákon, lebo v zákone som sa nevedel k tomu dopátrať a každá osoba v VZP ktorej som sa pýtal povedala že nemám povinnosť platiť. Avšak ich systém mi to vypočítal a oni s tým nič neurobili ani po urgencii na vyšších miestach VZP. Potrebujem teda vedieť na koho strane je zákon a čí mam zaplatiť a riešit to nejakou sťažnosťou/súdom alebo či sú poisťovne neschopné a obyčajne nezaučia personál, a potom klamú a okradajú ľudí podávaním zlých informácií.