ja!
18.01.07,11:12
Ako uz nadpis naznacuje, ide o relativne komplikovanu zalezitost: zijem so snubencom-cudzincom v cudzine, sobas ale bude na Slovensku. Civilny je uz zorganizovany. Teraz ale ide o moznost cirkevneho, a tu mam par otazok, na ktore som na internete zatial nenasla odpovede:
1.) Staci naozaj byt iba pokrsteny? Ja som iba pokrstena, prijmanie ani birmovku nemam
2.) Chceme sa zosobasit v inej fare ako tej, kde som bola pokrstena, a o "prislusnom" fararovi (z farnosti, kde som bola pokrstena) sa siria rozne historky, ze dokopy nic nepovoli. V principe musim poziadat o licenciu, to som vycitala. Ako najlepsie prijst k tej licencii?
3.) Ako to je s tou manzelskou pripravou? Nemam ani cas ani chut len kvoli tomu chodit na Slovensko. Snubencov brat si bral Spanielku v Spanielsku, ale neziju tam. Uznali im ale v Spanielsku rakusku predmanzelsku pripravu. Mam sancu, ze by mi ju uznali aj na Slovensku?
4.) Mozem si vybrat knaza, ktory by ma sobasil, ale teda v inej farnosti?
Predpokladam, ze sa to miestnemu fararovi nebude moc pozdavat...
Za odpovede vopred dakujem!
Gabi03
18.01.07,10:18
1.) Staci naozaj byt iba pokrsteny? Ja som iba pokrstena, prijmanie ani birmovku nemam Myslím, že cirkevný sobáš vám nepovolia, pokiaľ nemáš aj prijímanie a birmovku. To je proste následnosť. A s cudzincom myslím je to podobne. No nie som si istá.
2.) Chceme sa zosobasit v inej fare ako tej, kde som bola pokrstena, a o "prislusnom" fararovi (z farnosti, kde som bola pokrstena) sa siria rozne historky, ze dokopy nic nepovoli. V principe musim poziadat o licenciu, to som vycitala. Ako najlepsie prijst k tej licencii? Môžeš sa vydať aj v inej fare a dokonca aj s iným fararom. Čo by bolo v tom prípade, ak sú mladý z rôznych farností... jeden predsa musí povoliť, takže nebude "doma".
3.) Ako to je s tou manzelskou pripravou? Nemam ani cas ani chut len kvoli tomu chodit na Slovensko. Snubencov brat si bral Spanielku v Spanielsku, ale neziju tam. Uznali im ale v Spanielsku rakusku predmanzelsku pripravu. Mam sancu, ze by mi ju uznali aj na Slovensku? Tak typovala by som, že aspoň jedno stretnutie budete musieť absolvovať. Ale v podstate je toto výnimočný prípad a teraz sú už všetci benevolentnejší ako voľakedy.
4.) Mozem si vybrat knaza, ktory by ma sobasil, ale teda v inej farnosti?
Predpokladam, ze sa to miestnemu fararovi nebude moc pozdavat... Viď vyššie. Miestneho farára do toho "nič".


Odpovede sú odlišnou farbou.
A gratulujem k budúcemu manželstvu. ;)
Jara
18.01.07,10:22
Teraz sa mi vydavala neter a musela absolvovať všetky ceremónie aj prípravku a vybrala si tiež inú farnosť ako v mieste bydliska, lebo tiež sa nedalo moc dohodnúť s farárom, dokonca mal námietky lebo už majú spoločný byt. Takže asi to nebude také jednoduché.
Len nechápem čo píšeš o sobáši v kostole keď píšeš že civilný máš zabezpečený... Pokiaľ mám informácie, tak už neexistuje civilný aj cirkevný, len jeden alebo druhý, obidva druhy sú rovnocenné. Teda nemôžeš mať podľa mojich vedomosti svadbu aj na úrade aj v kostole... Alebo ten civilný máš v zahraničí? Dcéra chcela mať v zahraničí a bolo to veľmi komplikované cez ambasadu a tlmočníkov a preklady dokladov a prosto keď zistili čo to obnáša tak sa vzali doma. Takže neviem ako to máš poriešené.
ja!
18.01.07,10:35
citat z www.mojasvadba.sk:
"
Civilný alebo cirkevný sobáš

Od 1. júla 1992 rovnoprávné postavenie, po právnej stránke majú rovnakú váhu a dôležitosť a zákon o rodine pre nich stanovuje rovnaké podmienky.
Ak snúbenci uzatvoria civilný sobáš, nemá následný náboženský obrad už žiadne právne následky. Ak uzavrú cirkevný sobáš, nemôžu následne uzavrieť civilný sobáš. Inými slovami, po civilnom sobáši môže následovať cirkevný sobáš, má však už iba povahu obradu, lebo manželstvo už vzniklo civilným sobášom."
Ja osobne nejak po cirkevnom sobasi netuzim, ale mam ten dojem, ze vascina pozvanych to viac-menej ocakava... Je to samozrejme slavnostnejsie, ale ak to ma byt pre mna spojene s este viac vybavovackami, ako uz je civilny, tak to vzdavam...
Mam moznost sa cez "vitamin Z" (znamosti) dostat k biskupovi, ktory by nas mozno bol ochotny zosobasit. Len chcem mat co najviac info pred tym, ako by som ho zacala "otravovat". Ale v principe by mali byt farari v dnesnej dobe byt radi, ze sa ludia chcu zosobasit v kostole... Teda ide o to, ci dostanem licenciu na sobas v inej farnosti, a ci mi v tej inej farnosti aj povolia ineho knaza...
drama
18.01.07,10:53
najskor som sa chcela opytat, na co sa chces vlastne vydavat v kostole- ale ciastocne si mi na odpovedala - kvoli pozvaným.
No, podľa mojich info- ked si brali cudzinca u nas v kostole - mal by mať aspoň jeden všetky sviatosti - krst, príjimanie aj birmovku. To v podstate platí
aj ked nie je ani jeden cudzinec, pretože sa zaväzuje tým, že budú vychovávať deti vo viere.A učiť niekoho o niečom čo vlastne sám nevie, je dosť ťažké (-:
ja!
18.01.07,11:22
Dakujem za vsetky odpovede.
Moj snubenec ma vsetky sviatosti, takze teoreticky by to slo... dobre vediet.
Co sa tyka vychovy, chcem pripadnym buducim detom nechat na vyber, ale porkstit by som ich chcela. Ja respektujem a slavim cirkevne sviatky, len ich teda vnimam ako sviatky rodiny. Ale na rozdiel od mnohych viem, ze najvasci sviatok je Velka noc, pretoze Jezis vstal z mrtvych. Ale Vianoce maju lepsi marketing ;-)
premiko
18.01.07,11:42
citujem :

Opytal by som sa ta, preco CHCES PRIJAT SVIATOST MANZELSTVA, ked o ostatne sviatosti ocividne zaujem nejavis? Ak je dovodom slavnostnejsia atmosfera, vysvetlil by som ti co to je SVATOKRADEZ a ake ma nasledky a potom by som sa ta opytal, preco si myslis, ze by mali byt farari v dnesnej dobe radi, ze sa chce niekto dopustit svatokradeze.

K ostatnym bodom by som sa vyjadroval az po osvetleni si tohoto prveho.
Gabi03
18.01.07,11:46
Okrem toho sa vydávaš pre tých ľudí, ktorí si želajú sobáš v kostole? :eek: ;)
dari1
18.01.07,12:01
to gabi03, premiko
pssst, ži a nechaj žiť.
Gabi03
18.01.07,12:03
to gabi03, premiko
pssst, ži a nechaj žiť.

mimotemy To bol len môj názor. :p Pred nejakým časom tu bola debata o tom, či si dať titul nevesty (ženích nemal) na oznámenie o sobáši alebo nie. Proste treba si určiť priority. ;)
ja!
18.01.07,12:14
Samozrejme, ze sa nevydavam kvoli inym. Za mojho snubenca sa vydat chcem. A je mi jasne, ze ide o princip, ci chcem prijat sviatost. Nejde mi len o slavnostnejsiu atmosferu! Na odpovedi na otazku aj cirkevny sobas alebo nie sme sa este nedohodli. Ak ano, som pripravena to brat vazne. Ja viem, ze postupom "vsetkym urobit po voli" sa dostaneme akurat do blazinca, a je mi jasne, ze to je hlavne NAS den. Ale ono je to trochu komplikovane. Ide napr. o to, ze sme boli ako kuchari viac krat na detskom letnom tabore nasej farnosti, ze snubenec bol sam vo farskej mladeznickej organizacii, ze fotil na birmovke, kedze im odskocil fotograf atd. Ale kedze by to na Slovensku bolo viac nez komplikovane, asi si cirkevny sobas "dozenieme" tu v cudzine, v "nasej" farnosti, kde vsetkych pozname, aj ked teda na omse nechodime. Ale vacsina znamych su byvali mladeznici z tej farnosti a tiez sa angazuju...
Ale nechcela som rozbehnut diskusiu o pripadnej svatokrazi, ako by to mozno vyznelo. Mojim pripadnym buducim detom urcite nechcem branit ist na prijimanie a spol, ak sa pre to rozhodnu, ale ani ich do toho nutit. Ked sa budu so spoluziakmi a kamaratmi pripravovat a tesit na prijimanie, budem sa pripravovat a tesit s nimi.
Chcela som len vopred par informacii, ktore som dostala. A osobne si myslim, ze nie som jedina, ktora by sa pre cirkevny sobas rozhodla aj preto, ze to ostatni ocakavaju... Dakujem za odpovede.
Monika Kováčová
18.01.07,12:17
Podľa mňa, sobáš v kostole by mali mať len tí veriaci, ktorí úprimne chcú uzavirieť manželstvo pred Bohom a cirkvou, chcú v kresťanskej viere žiť, konať, milovať a vychovávať svoje deti. Toto je sviatosť manželstva. Sobášiť sa v kostole bez presvedčenia a prijatia všetkých sviatostí k tomu patriacich je farizejstvo a pretvárka. Každí snúbenci by mali vedieť, prečo chcú sobáš uzatvoriť pred Bohom - až kým ich smrť nerozdelí. Malo by to vyplývať z vlastného presvedčenia a viery. Nestačí len rešpektovať cirkevné sviatky.
Jara
18.01.07,12:45
Veľmi veľa mladých ľudí v mojom okolí malo svadbu v kostole preto, lebo by sa im ťažko žilo po boku starých babičiek ktoré by s nimi do konca života ani nerozprávali. Teda vlastne pre kľud v rodine sa prispôsobili... Nie každý je taký tvrdohlavý alebo nazvala by som to poctivý aby presadzoval svoj názor a rozhádal sa s rodinami... Je taká doba a ja neodsudzujem ani tých mladých pre svetokrádež... Viete koľko ľudí sedí v kostoloch a denne ubližuje ľuďom že veď to odmodlí? Za čias socializmu vyhodil riaditeľ moju kolegyňu z práce lebo mala v obale na podpis výkazy a zároveň prekopirovaný žalm ktorý našiel. Vyhodil ju tesne pred dôchodkom. Velký komunista. No a dnes sedí v kostole v prvej rade a ľuďom hovorí, že on stále veril ale nemohol... Je to citlivá téma a preto sa mi veľmi páči príspevok ktorý tu bol: že žij a nechaj žiť...
Monika Kováčová
18.01.07,14:15
Áno sme totálne mimo témy. A veľmi citlivej.
DanielaSL
18.01.07,14:22
Ako uz nadpis naznacuje, ide o relativne komplikovanu zalezitost: zijem so snubencom-cudzincom v cudzine, sobas ale bude na Slovensku. Civilny je uz zorganizovany. Teraz ale ide o moznost cirkevneho, a tu mam par otazok, na ktore som na internete zatial nenasla odpovede:
1.) Staci naozaj byt iba pokrsteny? Ja som iba pokrstena, prijmanie ani birmovku nemam
2.) Chceme sa zosobasit v inej fare ako tej, kde som bola pokrstena, a o "prislusnom" fararovi (z farnosti, kde som bola pokrstena) sa siria rozne historky, ze dokopy nic nepovoli. V principe musim poziadat o licenciu, to som vycitala. Ako najlepsie prijst k tej licencii?
3.) Ako to je s tou manzelskou pripravou? Nemam ani cas ani chut len kvoli tomu chodit na Slovensko. Snubencov brat si bral Spanielku v Spanielsku, ale neziju tam. Uznali im ale v Spanielsku rakusku predmanzelsku pripravu. Mam sancu, ze by mi ju uznali aj na Slovensku?
4.) Mozem si vybrat knaza, ktory by ma sobasil, ale teda v inej farnosti?
Predpokladam, ze sa to miestnemu fararovi nebude moc pozdavat...
Za odpovede vopred dakujem!

Chcem sa len opýtať načo potrebuješ dva sobáše, keď dnes úplne postačuje jeden...buď cirkevný alebo civilný? Civilný píšeš, že je zorganizovaný.... tak načo ešte cirkevný?
liba2
18.01.07,14:24
Chcem sa len opýtať načo potrebuješ dva sobáše, keď dnes úplne postačuje jeden...buď cirkevný alebo civilný? Civilný píšeš, že je zorganizovaný.... tak načo ešte cirkevný?Otázka na mieste... :confused:
Monika Kováčová
18.01.07,14:27
Ja osobne nejak po cirkevnom sobasi netuzim, ale mam ten dojem, ze vascina pozvanych to viac-menej ocakava... Je to samozrejme slavnostnejsie, ale ak to ma byt pre mna spojene s este viac vybavovackami, ako uz je civilny, tak to vzdavam...
Mam moznost sa cez "vitamin Z" (znamosti) dostat k biskupovi, ktory by nas mozno bol ochotny zosobasit. Len chcem mat co najviac info pred tym, ako by som ho zacala "otravovat". Ale v principe by mali byt farari v dnesnej dobe byt radi, ze sa ludia chcu zosobasit v kostole... Teda ide o to, ci dostanem licenciu na sobas v inej farnosti, a ci mi v tej inej farnosti aj povolia ineho knaza...

Odpoveď už dala - podčiarkla som vám ju.
Muška
18.01.07,14:37
Na odľahčenie :):):)
Ja osobne som za sobáš - "žiadny"

My žijeme "na kope" už 20 rokov a myslím, že nám to "klape" viac ako mnohým párom zosobášeným či už v kostole alebo na úrade.

Viete, že sa košele lepšie žehlia frajerovi ako manželovi ? :D
Monika Kováčová
18.01.07,14:41
Super odľahčenie - v tak vážnej téme Muška... :) :) :)
Agnes 33
18.01.07,14:44
Aj ja som mala sobáš s cudzincom a nebol nijaký problém. Všetko išlo ako má byť, sviatosti samozrejme u oboch a príprava tiež. Obaja sme rovnakého náboženstva. Myslím si že sv. príjmanie a birmovka musia byť u oboch.Ty sa musíš rozhodnúť, či chceš cirk. sobáš alebo nie.
monr
18.01.07,19:05
Myslím si že sv. príjmanie a birmovka musia byť u oboch.

sviatosti staci, ked ma iba jeden z buducich manzelov. Su to rozne vynimky, ale teraz sa to stava dost casto, ze sa beru pary, kde jeden je veriaci a druhy nie. Ide o to, ze sobasom v kostole sa ten so sviatostami zaväzuje chranit si svoju vieru, a podobne.
a co sa tyka sobasu v inej farnosti, to by nemal byt problem, tak isto, ako zavolat si vlastneho knaza, ale to musi schvalit knaz v danej farnosti.
premiko
20.01.07,10:48
citujem :

Pekne citanie tie myslienky od tej kocky ...

Na vine su farari, nasla i riesenie, u evanjelikoch ...

A ako pise v uvode ... Ja osobne nejak po cirkevnom sobasi netuzim ... takze chce zahrat nejaku maskaradu, uz len treba zohnat nejakych saskov. Verim, ze ich niekde nakoniec najde.

Mi to pripomina tu story s Madonou, co neviemktory v poradi sobas chcela, aby ju zosobasil papez v Sixtinskej kaplnke, ze si to zaplati ...

Zasnem co ludi este nenapadne.
premiko
20.01.07,10:50
No toto su vlastne skor problemy krestanskych zalezitosti. Vidi sa mi to skor take donucovanie do niecoho. Preco ak chcem mat sobas v kostole, som pokrstena a aj veriaca, avsak nemam dalsie sviatosti a nechodim pravidelne do kostola, preco sa nemozem takto zosobasit? V com tam je svetokradez? Ja to predsa myslim uprimne a myslim, ze aj Boh ma vidi ako veriacu, kedze zijem podla desatoro a ctím si aj krestanske sviatky. Iba farari nie. A ak ma ma niekto nutit na nejake obrady, potom ma skor odradi. Bola som na jednej evanjelickej svadbe v zahranici. Ziadne taketo ceremonie tam neboli a ten knaz bol skutocne rad, ze sa snubenci rozhodli zosobasit v jeho kostole. Ma to omnoho vacsiu vahu. Dnes su zo snubencov aktivni veriaci, doviedol ich k tomu prave knaz svojim pristupom.

citujem :

2120 Svätokrádež spočíva v znesväcovaní sviatostí a iných liturgických úkonov, ako aj osôb, predmetov a miest, ktoré sú zasvätené Bohu, alebo v nedôstojnom zaobchádzaní s nimi. Svätokrádež je ťažký hriech, najmä ak sa pácha proti Eucharistii, lebo v tejto sviatosti sa nám podstatne stáva prítomným samo Kristovo telo.

Zhrnutie toho, co uci Cirkev o sviatosti manzelstva:

1659 Svätý Pavol hovorí: „Muži, milujte svoje manželky, ako aj Kristus miloval Cirkev... Toto tajomstvo je veľké; ja hovorím o Kristovi a Cirkvi“ (Ef 5, 25. 32).

1660 Manželskú zmluvu, ktorou muž a žena vytvárajú medzi sebou dôverné spoločenstvo života a lásky, ustanovil Stvoriteľ a vybavil vlastnými zákonmi. Svojou prirodzenou povahou je zameraná na dobro manželov, ako aj na plodenie a výchovu detí. Manželskú zmluvu medzi pokrstenými Kristus Pán povýšil na hodnosť sviatosti.

1661 Sviatosť manželstva je znakom spojenia Krista a Cirkvi. Dáva manželom milosť milovať sa láskou, akou Kristus miloval svoju Cirkev ; takto milosť sviatosti zdokonaľuje ľudskú lásku manželov, posilňuje ich nerozlučiteľnú jednotu a posväcuje ich na ceste do večného života.

1662Manželstvo sa zakladá na súhlase manželov, t. j. na vôli vzájomne a definitívne sa darovať s cieľom žiť podľa zmluvy vernej a plodnej lásky.

1663 Pretože manželstvo zaraďuje manželov do verejného životného stavu v Cirkvi, je potrebné, aby jeho slávenie bolo verejné, v rámci liturgického slávenia, pred kňazom (alebo pred kvalifikovaným svedkom Cirkvi), pred svedkami a zhromaždením veriacich.

1664 Jednota, nerozlučiteľnosť a otvorenosť pre plodnosť sú pre manželstvo podstatné. Polygamia (mnohoženstvo) je nezlučiteľná s jednotou manželstva. Rozvod rozlučuje, čo Boh spojil. Odmietnutie plodnosti zbavuje manželský život jeho „najvzácnejšieho daru“, ktorým je dieťa.

To, ze to mysli uprimne znamena, ze tomu veri tak, ako to je zhrnute v tychto bodoch?

Ak veri tomuto, preco neveri v moc ostatnych sviatosti?
misomiso
21.01.07,21:03
to gabi03, premiko
pssst, ži a nechaj žiť.

Prepac Dari1, pri vsetkej ucte - si mimotemy . Toto nie je o tolerancii ani o "nechani zit". "JA" sa tu nieco pyta, PREMIKO odpoveda.

Podla mojho nazoru prave PREMIKO je tu jeden z malo ludi, ktori sa snazia "JA" uprimne poradit a usetrit ju problemov v buducnosti.

1,) v pripade, ze nejestvuje Boh: cirkev je na nic, teda aj akekolvek ich prikazy su nanic a clovek ma pravo spravat sa (aj v tychto cirkevnych veciach) ako chce. Teda sobasit sa kde chce, hoci aj v kostole a dalej zit podla svojho uvazenia bez ohladu na bozie prikazania. ALE NA CO UVAZOVAT O NEJAKOM KOSTOLE, AK NEJESTVUJE BOH?

2.) v pripade, ze jestvuje Boh: ak je "JA" iba pokrstena a nema birmovku, pred bohom v podstate moze byt teoreticky stale "nevinna", nech robi cokolvek (vo vztahu k bozim prikazaniam a etike vobec). V podstate moze byt na urovni cloveka z pralesa, ktory nikdy nepocul o Kristovi. Ja viem, zne to blbo, ale pre cloveka, ktory si chce zit podla svojho, je velkou vyhodou, ak je "iba pokrsteny".

Boh nas totiz (podla toho, co je nam zname) bude posudzovat po smrti uplne inak, ako sme dnes zvyknuti u svetskeho prava. Tu na svete mi nie je nic platne, ze nepoznam detailne zakony, spravim zle danove priznane, a ak sa budem vyhovarat, ze "to som netusil", budem iba na smiech. Pred Bohom ale nie, on hladi na umysel, klucovu ulohu tu zohrava, ci sme mali odkial vediet, co je spravne, alebo nam to nikdy nikto nepovedal. Colvek, ktory je pokrsteny si svoj krst nepamata, o bohu nevie nic a ak vyraste mimo duchovnej vychovy, odkial ma vediet, co ma presne robit, aby zil v sulade s bozim planom?

Inak je to ale v pripade cloveka, ktory absolvuje birmovku, alebo napr. sviatost manzelstva v dospelosti. Ten sa nijako nemoze vyhovarat, ze "nevedel" co je to manzelstvo a povinnosti veriaceho krestana, vychova deti a pod. Jednoducho, to uz je ako ked uzatvarate zivotne dolezitu zmluvu a zaklikavate tam take "bezvyznamne" male okienko "PRECITAL SOM SI PODMIENKY A SUHLASIM". Taku zmluvu, ak potom porusite, moze to mat fatalne nasledky.

Len pre ujasnenie. Nikoho tu nepresviedcam, kde ma mat alebo nemam mat sobas. Iba by som rad "JA" odporucil, aby pokial si nie je 100% ista tym, ze rozumie "VSEOBECNYM PODMIENKAM" a ze je rozhodnuta ich dodrziavat, aby radsej nic "nezaklikavala".
liba2
22.01.07,03:23
mimotemy

misomiso - oceňujem tvoje myšlienky.
misomiso
22.01.07,08:58
No - myslel som, ze si uz "zahryznem do jazyka" :) ale predsa napisem "JA" este par myslienok.

Dufam, ze nezijes v Irane, aby Ta muelo trapit, co povedia znami alebo susedia. Vela ludi hovori, ze na Slovensku na dedine sa "musi" chodit do kostola. Nemusi. Ja zijem na dedine, niektori chodia do kostola, ini zasa do krcmy a dalsi sedia doma. Ziaden problem.

Prepac, nechcem sa Ta nijako dotknut, ale stale mi taketo nazory pripominaju pubertaka, ktory ma pocit, ze si "musi" zapalit, pretoze to ostatni od neho jednoducho ocakavaju. Napriek tomu subjektivnemu pocitu - skutocnost je uplne opacna. Najvacsi "frajeri" su nakoniec ti, ktori sa nenechaju manipulovat davom. Aj Ty ziskas viac sympatii a ucty (aj vo svojich vlastnych ociach) ak odmietnes taketo uvahy (o svatbe v kostole) so slovami - "prepacte, ale nie som presvedcena o tom, ze to skutocne chcem", "alebo prepacte, este nie som dost zrela".

(Tu druhu frazu som ja opakovane a uspesne pouzival na VS ked ma tahali do Komunistickej Strany. Vzdy som iba povedal - neviem, ci som uz dost zrely, aby som bol skutocnym prinosom pre budovanie socializmu a stranu. :) - a vzdy to zabralo.) Nakoniec som velmi rad, ze som vtedy ako mlady odolal a svoju minulost som si zbytocne nepospinil. Ja viem, samotne clenstvo nemusi byt nejaky zavazny prehresok proti ludskosti a dnes su mnohi moji spoluziaci,ktori ma do KSC tahali najvacsi demokrati a kapitalisti zaroven, ale aj tak - pre moje svedomie som rad, ze som to odmietol a aj moje okolie ma uz vtedy vnimalo tak, ze so sebou nenecham zametat.

Preto ja osobne Ti radim, neuvazuj o svatbe v kostole. Mozno niekedy neskor Ti bude dopriate, ze pochopis, kto je Boh a ze vztah s Bohom je predovsetkym o ZODPOVEDNOSTI. (Ja som tiez nechodil do kostola v Tvojom veku). Ale ak aj nie, mozes tu na zemi prezit tiez stastny zivot, najma ak budes zit podla vseobecne platnych (svetskych) etickych zasad.

Este si dovolim malicku poznamku, ked som sa uz dostal k terminu ZODPOVEDNOST. Ked manzelka cakala druhe dieta, lekari nas upozornili na to, ze na zaklade testov bude postihnute. Odporucali nam nechat si ho "zobrat". Malo mat Downov syndrom, alebo razstep chrbtice. Tie testy vychadzali opakovane coraz horsie. My sme sa s manzelkou rozhodli nestavat sa proti Boziemu zameru a priviest dieta na svet. Rozmyslali sme tak, ze ak sa nam napr. aj narodi zdrave dieta a v styroch rokoch ho zrazi auto a ono ostane na vozicku, tiez ho predsa len kvoli tomu, ze je invalid nehodime do smetiaka nie? Lekari sa nam snazili velmi zretelne naznacit, ze sme krajne NEZODPOVEDNI rodicia. Cheme na svet priviest dieta s tazkym postihnutim, sebe skomplikovat zivot a zatazit stat starostlivostou o bytost, ktora nikdy nikomu nebude na uzitok. My sme sa ale rozhodlia jedniou moznostou, ako vec ovplyvnit bola nasa motlitba k bohu.

Odmenou nam bolo to, ze sa nam narodilo uplne zdrave, krasne a talentovane dieta. (Ja viem, kazdy chvali svoje deti :) ale dcera ma teraz 13 a je to skutocne velmi pekne a sikovne dieta - a samozdrejme celkom zdrave). Gynekolog bol po porode z toho, ze sa nam narodilo zdrave dieta evidentne rozcarovany.

Keby sme pocuvali inych a ich reci o nasej NEZODPOVEDNOSTI a nespoliehali na nas vlastny usudok a presvedcenie, zachovali by sme sa prave velmi NEZODPOVEDNE. Zabili by sme nasu dceru este skor, ako by sme ju mohli (a ona nas) vidiet.
ja!
22.01.07,13:52
@premiko:
1. Netvrdila som, ze "na vine" su farari. Ono vsetko zalezi od konkretnej osoby - v hlbokom komunizme ma farar nechcel pokrstit, kedze moj otec bol ateista. A aj moju mamu mal ten farar za poslednu neviemco, musela sediet v kostole uplne vzadu. Mojho brata (neviem z akych dovodov) nedali pokrstit ako babo. Uz po zamatovej si v skole vybral(dobrovolne!) nabozenstvo a pripravoval sa s ostantnymi detmi na prijimanie. Kedze bolo viac deti nepokrstenych, zogranizovali sa krstiny den pred prijimanim pre tieto deti... Takze vsetko je len o ochote.
2. Nikde som nepovedala, ze "u evanjelikov". Nakoniec, preco rozputavat zbytocne vojny o viere? Dokonca uz aj papezi (predchadajuci aj terajsi) stavali na dialog medzi (najma krestanskymi) vierami.
3. Ako som spomenula v prispevku neskor, konecne rozhodnutie este nepadlo a tiez som spomenula, ze som ochotna to brat vazne, ak sa rozhodnem pre cirkevny sobas. To by znamenalo napr. aj "dohnatie" prijimania a birmovky.
4. ad body 1659 az 1664: ja sa nejdem vydavat len tak, z rozmaru, takze minimalne posledne tri body splnam. Mojho snubenca milujem, a chcem s nim stravit zvysok mojho zivota. Taktiez obaja chceme mat deti. To, ze sa chceme zobrat, v nas rastlo uz dlho, a je to NASE rozhodnutie, a nie okolia.
5. Ja si nechcem nic "zaplatit" (aj ked poplatky treba platit vsade). Ak sa rozhodnem pre cirkevny sobas, tak so vsetkym. Ak to z akehokolvek dovodu nebude mozne, tak sa s tym zmierim, nemam dovod si niekoho "zaplatit" a navyse je to vyslovene proti mojim zasadam.
Gabi03
22.01.07,15:18
No zas sa tu rozpútalo niečo, čo asi nemuselo. Zrejme JA chcela len suché informácie, ktoré možno ani nedostala. Napriek tomu dostala reakcie, ktoré ju isto aj zarmútili. (Možno aj odo mňa, tak prepáč.) Asi išlo len o to, že chcela len informáciu, tak položila jednoduchú otázku a nerozvíjala túto tému. Myslím, že v dnešných časoch sú už väčšina mladých natoľko rozumných, aby vedelo, či sa chcú zobrať alebo nie.
JA - držím palce v živote.
misomiso
22.01.07,15:33
....Zrejme JA chcela len suché informácie, ktoré možno ani nedostala. .... Myslím, že v dnešných časoch sú už väčšina mladých natoľko rozumných, aby vedelo, či sa chcú zobrať alebo nie...


Prepac - ale to mas odkial? Ved ani mnoho starych nie je casto dost rozumnych nato, aby v zivote nerobili zasadne chyby. Teda ja o sebe by som si asi tazko trufol povedat, ze som uz "natolko rozumny" aby som vedel...

Navyse, ak sama "JA" sa v prvom prispevku pyta, ako zabezpecit hladky priebeh sobasa v kostole a v druhom prispevku pise, "Ja osobne nejak po cirkevnom sobasi netuzim, ale mam ten dojem..." Z toho mi nijako nevychadza nejaky vyhraneny nazor, ku ktoremu staci podat "suche informacie"

Navyse "suche informacie" mozno poskytovat k problemom s uctovnictvom (snad, ale aj tam mozno nie vzdy celkom jednoznacne, ako som tu toho svedkom) ale bohuzial nie k takymto otazkam. Tu je zbytocna akakolvek sucha rada, kym sa nezacne uvazovat o zakladnych suvislostiach.
Gabi03
22.01.07,15:37
Prepac - ale to mas odkial? Ved ani mnoho starych nie je casto dost rozumnych nato, aby v zivote nerobili zasadne chyby. Teda ja o sebe by som si asi tazko trufol povedat, ze som uz "natolko rozumny" aby som vedel...

Navyse, ak sama "JA" sa v prvom prispevku pyta, ako zabezpecit hladky priebeh sobasa v kostole a v druhom prispevku pise, "Ja osobne nejak po cirkevnom sobasi netuzim, ale mam ten dojem..." Z toho mi nijako nevychadza nejaky vyhraneny nazor, ku ktoremu staci podat "suche informacie"

Navyse "suche informacie" mozno poskytovat k problemom s uctovnictvom (snad, ale aj tam mozno nie vzdy celkom jednoznacne, ako som tu toho svedkom) ale bohuzial nie k takymto otazkam. Tu je zbytocna akakolvek sucha rada, kym sa nezacne uvazovat o zakladnych suvislostiach.

Ou ou ou. Nemusíš tak pichať, hoci tvoj názor si cením. Autor chcel povedať iba to, že netreba hneď niekomu dávať "zaručené" rady, keď si ich ani nepýtal. Ak by chcela vedieť, čo si o tom myslíte, iste by sa spýtala.
misomiso
22.01.07,16:24
Ou ou ou. Nemusíš tak pichať, hoci tvoj názor si cením. Autor chcel povedať iba to, že netreba hneď niekomu dávať "zaručené" rady, keď si ich ani nepýtal. Ak by chcela vedieť, čo si o tom myslíte, iste by sa spýtala.

Prepac, mrzi ma ze to tak vyznelo, skutocne nebolo cielom do niekoho pichat. Ale myslim, ze tu riesime zbytocne nedorozumenie.

Ak sa pozriem ma vacsinu prispevkov tu na porade, niekto sa tu opyta na nejaky detail (najma, ak je neskuseny zaciatocnik) a v odpovediach sa docita: to nie je take jednoduche, to sa musis najprv zaregistrovat na urade XY, musis viest taky a onaky dennik, knihu jazd, pozor, ak chces kupovat PHM za firemne, musis zaplatit najprv cestnu dan, musi splnit este taku a onaku povinnost, zo zakona, ak nechces mat problemy. V podstate takyto clovek dostane mnozstvo odpovedi, na ktore sa povodne vobec nepytal.

Ale to je myslim podstata seriozneho poradenstva. Alebo sa mylim? Ja osobne som vzdy uvital, ak ma niekto z Poradakov uviedol do obrazu a ozrejmil mi sirsie suvislosti.

Na druhej strane vyjadrujeme tu iba svoj (niekedy protichodny) nazor. Kazdy z nas je dospely a nezavisle na tom, co tu napiseme, sa zariadi podla svojho rozumu. Moze tu ale dosttat informacie, na zaklade ktorych svoje rozhodnutie moze lepsia zvazit. V tom vidim caro takychto chatov...:)
Gabi03
23.01.07,06:03
Na druhej strane vyjadrujeme tu iba svoj (niekedy protichodny) nazor. Kazdy z nas je dospely a nezavisle na tom, co tu napiseme, sa zariadi podla svojho rozumu. Moze tu ale dosttat informacie, na zaklade ktorych svoje rozhodnutie moze lepsia zvazit. V tom vidim caro takychto chatov...:)

Nebrala som to tragicky... mala som tam dať smajlíka :) .
A myslím, že v poslednom odseku si napísal to, čo som chcela povedať. Že podávame informácie, z ktorých si pýtajúci sa vyberie to, čo potrebuje.
Moje reakcie boli len na to, že som z niekoľkých príspevkov (a nielen v tejto téme) zacítila mierny tlak nasmerovať zadávateľa témy určitým smerom. A proste som to už potrebovala okmentovať.
Ospravedlňujem sa, ak som tým niekoho obťažovala. ;)