apo
18.01.07,12:18
Klient dodal faktúru za dodaný tovar od dodávateľa registrovaného na DPH v EÚ.

Faktúra je celá v nemčine vyzerá, že sa týka decembra 2006 až na poznámku v texte kde je uvedené, že tovar bol odobraný v októbri 2006.

Môj klient ma mal informovať, že v októbri prijal dodávku tovaru z EÚ a v októbri malo dôjsť k samozdaneniu a v decembri sme mali daň odpočítať na základe vystavenej faktúry?

Máme urobiť dodatočné priznanie za október 2006?

Ďakujem

apo
kalkulka
18.01.07,12:19
Aký je dátum dodania tovaru a aký dátum vystavenia faktúry?
apo
18.01.07,12:57
Aký je dátum dodania tovaru a aký dátum vystavenia faktúry?

Rechnung vom : 13.12.2006 (vystavené)
Bestellung vom : 31.10.2006 (objednané)
Lieferschein-Nr.: 167781 vom 31.10.2006 geliefert am : 31.10.2006 (dodané)

Klient mi vysvetlil čo je predmetom fakturácie:

Na obrábacom stroji došlo k opotrebovaniu vretena. Vreteno na výmenu bolo dodané 31.10.2006.
13.11.2006 bolo do Nemecka poslané vreteno na opravu, ktoré sa už nevráti naspäť na Slovensko, ale po repasovaní bude dodané niekomu inému.
13.12.2006 bola vyfakturovaná oprava vretena.

V podstate by sa mohlo jednať o prácu na hnuteľnom majetku, ale priebeh je iný. Napred dostamem opravený kus a až potom sa vykoná samotná práca s hnuteľným majetkom.

Skúste mi teraz po objasnení všetkých súvislostí nejako poradiť.

apo
kalkulka
18.01.07,13:07
Čiže z toho, čo si uviedol vyzerá, že tovar bol dodaný 31.10.2006. Máš o tomto dodaní, aj nejaký prepravný doklad? Lebo sa mi to akosi nezdá, aby dátum objednávky bol zhodný s dátumom dodania. Fakt by to musela byť veľká šikovnosť dodávateľa, aby to takto urobil. Ale, ak to fakt takto bolo, tak daňová povinnosť vzniká 15.11.2006. V tvojom prípade by som si overila ten dátum dodania a doložila CMR, alebo iný prepravný doklad, na ktorom ste vy podpísali prijatie tovaru. Skúmala by som ešte, či nemáte zmluvu, na ktorej je uvedené, že vlastnícke právo k tovaru prechádza na vás v momente, kedy vám umožnil disponovať s tovarom - napr. odovzdaním prepravcovi. Tu je veľa možností, preto odporúčam preskúmať dádum dodania. K dátumu vystavenia fa sa zatiaľ nevyjadrujem.
apo
18.01.07,13:17
Aký je dátum dodania tovaru a aký dátum vystavenia faktúry?

Moje doplnenie som vykonal na 2x v predchádzajúcom príspevku

apo
apo
18.01.07,13:21
Čiže z toho, čo si uviedol vyzerá, že tovar bol dodaný 31.10.2006. Máš o tomto dodaní, aj nejaký prepravný doklad? Lebo sa mi to akosi nezdá, aby dátum objednávky bol zhodný s dátumom dodania. Fakt by to musela byť veľká šikovnosť dodávateľa, aby to takto urobil. Ale, ak to fakt takto bolo, tak daňová povinnosť vzniká 15.11.2006. V tvojom prípade by som si overila ten dátum dodania a doložila CMR, alebo iný prepravný doklad, na ktorom ste vy podpísali prijatie tovaru. Skúmala by som ešte, či nemáte zmluvu, na ktorej je uvedené, že vlastnícke právo k tovaru prechádza na vás v momente, kedy vám umožnil disponovať s tovarom - napr. odovzdaním prepravcovi. Tu je veľa možností, preto odporúčam preskúmať dádum dodania. K dátumu vystavenia fa sa zatiaľ nevyjadrujem.

Doplnil som informáciu o dodávke. Skús prosím ešte raz preskúmať môj problém.

Ďakujem

apo
kalkulka
18.01.07,13:43
Mne sa to akosi nepozdáva. To prvé dodanie totiž vyzerá ako nevyfakturované. A ešte sa chcem spýtať, to vreteno bolo poslané na opravu v rámci reklamácie, alebo sa posielalo úplne inému partnerovi na opravu?
kalkulka
18.01.07,13:57
Už nemôžem, skúsim ti ďalej odpovedať zajtra ráno.
apo
18.01.07,13:58
Mne sa to akosi nepozdáva. To prvé dodanie totiž vyzerá ako nevyfakturované. A ešte sa chcem spýtať, to vreteno bolo poslané na opravu v rámci reklamácie, alebo sa posielalo úplne inému partnerovi na opravu?

Keďže dodanie je fakturované tak predpokladajme, že to nie je v rámci záruky.

Mám teraz aj ja ten pocit, že dodanie z 31.10.2006 je ozaj nefakturované.

Teraz som vynadal svojmu klientovi, že od rána maturujem nad faktúrou, ktorú nepopísali tak aby som ju mohol správne zaúčtovať. Poôvodne mi napísali: Kúpa tovaru na výmenu.

Po tejto diskusii by som navrhol takýto spôsob:
1. 31.10.2006 bolo dodané vreteno, aby sa nezastavil chod drahého obrábacieho centra.
2. Po prevzatí nového vretena sa staré demontovalo a poslalo na opravu.
3. 31.12.2006 bola vyfakturovaná oprava vretena a defakto došlo aj k naplneniu účelu celej tranzakcie.

Záver:
Celé by som dal do polohy práce na hnuteľnom majetku s termínom dodania služby 31.12.2006, keď bola ukončená oprava vretena a vykalkulovaná cena za opravu. Predpokladajme, že cena je závislá od miery poškodenia vretena.

Ak by sa tento problém dal vyriešiť v tejto polohe tak nemáme žiadny problém.

apo
ALBO
18.01.07,14:06
Rechnung vom : 13.12.2006 (vystavené)
Bestellung vom : 31.10.2006 (objednané)
Lieferschein-Nr.: 167781 vom 31.10.2006 geliefert am : 31.10.2006 (dodané)

Klient mi vysvetlil čo je predmetom fakturácie:

Na obrábacom stroji došlo k opotrebovaniu vretena. Vreteno na výmenu bolo dodané 31.10.2006.
13.11.2006 bolo do Nemecka poslané vreteno na opravu, ktoré sa už nevráti naspäť na Slovensko, ale po repasovaní bude dodané niekomu inému.
13.12.2006 bola vyfakturovaná oprava vretena.

V podstate by sa mohlo jednať o prácu na hnuteľnom majetku, ale priebeh je iný. Napred dostamem opravený kus a až potom sa vykoná samotná práca s hnuteľným majetkom.

Skúste mi teraz po objasnení všetkých súvislostí nejako poradiť.

apo

Mne z toho nevychádza nadobudnutie tovaru ale služba, dodaná 31,10.Keďže ešte neubehli 3 mesiace podľa §19/2, tak DP by som dala 31,12.=vystavenie
apo
18.01.07,14:12
Mne sa to akosi nepozdáva. To prvé dodanie totiž vyzerá ako nevyfakturované. A ešte sa chcem spýtať, to vreteno bolo poslané na opravu v rámci reklamácie, alebo sa posielalo úplne inému partnerovi na opravu?

Po poslednej konzultácii s klientom mi podali takúte definitívnu verziu.

Vreteno bolo poslané na opravu formou výmeny kus za kus. Takáto výmena vretena má stanovenú pevnú cenu, nezohľadňuje mieru opotrebovánia. S faktúrou sa čakalo do decembra z dôvodu skúmania či oprava vretena bude v záruke alebo nie. Rozhodnutie padlo v decembri, že záruka nebude a oprava sa musí zaplatiť.

V takomto prípade domnievam sa došlo k daňovej povinnosti až v momente keď došlo k rozhodnutiu, že sa neprizná poškodenie v rámci záruky a môj klient musí opravu zaplatiť.

Je možno takto posudzovať tento daňový prípad?

apo
kalkulka
19.01.07,06:39
Takto by som to chápala ako práce na hnuteľnom majetku a tvrdila by som, že tá oprava bola vykonaná v decembri a preto, nebola vyfakturovaná tá prvá dodávka. Keďže sa to druhé vreteno nevrátilo, tak ti asi ťažko niekto dokáže kedy bola služba skutočne vykonaná. Samozrejme aj dodávateľ služby, aj vy musíte mať v poriadku všetky doklady, ktoré budú dokazovať, že to je výmena kus za kus, nejakú zmluvu, dohodu, objednávku a pod., aby niekto nenapadol dodávku tovaru. Máš tam ešte jednu skutočnosť, ktorú treba posúdiť. Za podmienku samozdanenia sa totiž považuje dodanie tovaru za protihodnotu. A či protihodnotou je aj hodnota vami dodaného kusu na opravu, tak to na 100% neviem potvrdiť. Ak áno, tak potom by sa jednalo o dve intrakomunitárne dodania, čiže fa vám, vy fa im a oni vám za opravu.
Je to fakt domotané. Aj mňa by to zaujímalo, keby sa vyjadril ešte niekto iný, ako to vidia aj oni. My to tiež máme občas domotané a doslova neviem kudy kam z konopí a vtedy je každá dobrá rada nad zlato. Prajem ti veľa šťastíčka, kým to dotiahneš do zdarného konca. Ak sa objaví niečo nové skús napísať. Možno niečo poriešime.