zaclony
18.01.07,12:15
Prvýkrát chcem vyplniť výkaz súvaha. Prvý rok podnikám. Vediem podv.učto a vyšiel mi hosp.zisk. Ak si vykonám účt.uzávierku a vytlačím si zo účt.SWeru Tlačivo súvahy, aktíva mi sedia a v pasívach mám môj zisk v kolonke "bezprostredné účtovné obdobie", ale v kolonke bežné účtovné obd. ho nemám. Má to tak byť? A ak nie, čo som spravila zlé?
A druhá otázka. Čo znamená vlastne "bezprostr.predch.obd.? Veď ja som začala podnikať v 2006. Mám vyplniť pre daň. úrad obidve obdobia? Ale ja mám ten zisk len v kolonke Bezprost.predch.obd.
evina
18.01.07,11:21
Prvýkrát chcem vyplniť výkaz súvaha. Prvý rok podnikám. Vediem podv.učto a vyšiel mi hosp.zisk. Ak si vykonám účt.uzávierku a vytlačím si zo účt.SWeru Tlačivo súvahy, aktíva mi sedia a v pasívach mám môj zisk v kolonke "bezprostredné účtovné obdobie", ale v kolonke bežné účtovné obd. ho nemám. Má to tak byť? A ak nie, čo som spravila zlé?
A druhá otázka. Čo znamená vlastne "bezprostr.predch.obd.? Veď ja som začala podnikať v 2006. Mám vyplniť pre daň. úrad obidve obdobia? Ale ja mám ten zisk len v kolonke Bezprost.predch.obd.

1. Otázka č. 1 Zaúčtovala si daň z príjmov /typická chyba pri prvej súvahe-urobila som ju kedysi aj ja:D/
Ak nie, tak si vytlač najprv súvahu i výsledovku - budú to výkazy pred zdanením,
zaúčtuj daň - získaš výkazy po zdanení aj s čistým HV.
Za predchádzajúce obdobie uvedieš stavy z počiatočnej súvahy, sú tu na Porade o tom dobré príspevky, skúsim Ti nájsť.....
evina
18.01.07,11:30
Tu je link na uvedenie stavov z počiatočnej súvahy na predchádzajúce obdobie:
http://www.porada.sk/t20842-p2-svaha.html
zaclony
18.01.07,11:44
Ja mám daň nulovú a tak o nej neučtujem.
A druhý problém je ten, že ja nemám žiadnu počiatočnú súvahu.Začala som s úplnou nulou.Žiadny majetok. Môj prvý účtovný prípad je vklad do banky 500 Sk. Ale ten som zaučtovala ako prvý príjm.doklad.
zaclony
18.01.07,11:57
Prečítala som si ten príspevok a pochopila som, že do riadku 5a 6 sa zapisuje počiatočná súvaha. Ale ja ako živnostník som začala naozaj s počiat.súvahou nulovou. Všetko k čomu som došlaúmajetok,peniazeúprišli až po vzniku firmy. Čiže ku dňu vzniku som mala nulu.Preto mi nedá, prečo mi hosp. zisk napísal swer do predchádz.obdobia a v bežnom mi chýba.
Myslím ešte na jednu vec, ale možno to nemá logiku. V účt.osnove nemám zadefinované pre účet 702,710 číslo riadku v súvahe. Mám tam nulu. Môže to s tým súvisieť?
evina
18.01.07,12:02
Myslím ešte na jednu vec, ale možno to nemá logiku. V účt.osnove nemám zadefinované pre účet 702,710 číslo riadku v súvahe. Mám tam nulu. Môže to s tým súvisieť?

Skôr by to malo súvisieť so zadefinovaním stĺpca v súvahe. Ja mám iný soft, ale v riadku mám nulu a v stl´pci je 1, to pozri...
zaclony
18.01.07,12:05
ja takú možnosť nemám. Môžem zadať len riadok a či je účet akt.,pasívny
evina
18.01.07,12:05
Používaš pojem "hospodársky zisK"....neviem, čo presne myslíš a ak Ti vyšiel zisk prečo Ti nevychádza žiadna daň...súvisí to s odpočitateľnou položkou?
zaclony
18.01.07,12:23
ano.Dúfam, že to je tak.Zisk mám 3 000 Sk a odpo. je vyššia
evina
18.01.07,12:45
ano.Dúfam, že to je tak.Zisk mám 3 000 Sk a odpo. je vyššia

No neviem, či to je problém v softe...alebo?
Tá suma HV, ktorú Ti vyhodilo do predchádzajúceho obdobia je v ktorom riadku súvahy a je to totžná suma s HV vo výkaze ZaS:?
zaclony
18.01.07,18:02
Napísala som do podpory k môjmu Sweru. Tá pani chcela ,aby som jej poslala náhľad výkazu ziskov a strát. Tam bolo všetko v poriadku, až na skutočnosť, že všetko bolo v stlpci"minulé obdobie".
A tým došla k záveru, že som jednoducho do dátumu tlače mala zapísať nielen, že to je zostava za minulý rok, čo je každému jasné , ale aj dátum tlače musí byť v roku 2006. A tým, že som to tlačila dnes, všetko sa zapísalo do predošlého obdobia. Ja nenávidím POČÍTAČE.Ale veľká vďaka EVI za ochotu.
evina
18.01.07,18:55
Napísala som do podpory k môjmu Sweru. Tá pani chcela ,aby som jej poslala náhľad výkazu ziskov a strát. Tam bolo všetko v poriadku, až na skutočnosť, že všetko bolo v stlpci"minulé obdobie".
A tým došla k záveru, že som jednoducho do dátumu tlače mala zapísať nielen, že to je zostava za minulý rok, čo je každému jasné , ale aj dátum tlače musí byť v roku 2006. A tým, že som to tlačila dnes, všetko sa zapísalo do predošlého obdobia. Ja nenávidím POČÍTAČE.Ale veľká vďaka EVI za ochotu.

Som rada, že si to našla. Priznám sa Ti, že jedna z myšlienok ma napadla, či si niekde neuviedla, ale myslela som dátum roka 2005:)
Náviď počítače, veď on Ťa nenápadne upozornil na chybu:) Vieš si predstaviť robiť niečo takéto ručne a na konci karty zistiť, že si to písala do zlého stĺpca napr.:)
zaclony
19.01.07,13:03
No mne je jasné, že bez počítača je to nanič. Veď deti nás vedia väčšmi vytočiť a predsa ich máme nadovšetko radi. Ale ja som ten tip viac do umenia a kultúry. Všetko technické dokážem ak chcem, ale pred tým mám žalúdočné vredy. Aj tak vrelá vďaka. Idem si spraviť dátovu uzávierku.