slavsluk
18.01.07,13:33
Som na porade prvýkrát, tak dúfam, že sa opýtam správne. V decembri 2006 som prevzala preddavok na zákazku na vykonanie služby a nakúpila materiál. Službu som vykonala až v januári 2007 a faktúrovať ju budem tiež až v januári. Ako mám zaúčtovať nakúpený materiál k danej zákazke? Ako VOZD ale ako VNZD. Preddavok bude PNZD však? Ďakujem za radu.
vikinka
18.01.07,12:49
Prijatý preddavok do príjmov neovpl.daň.základ a nákup materiálu do výdavkov ovpl.daň.základ.
Zita5
18.01.07,12:50
Preddavok - PNZD
Materiál - VOZD / v JÚ musí byť zaplatený /


Preddavok v roku 2006 nevstupuje do základu dane , až v období ak sa služba lebo tovar dodá .U Vás je to rok 2007 .


-----------------------------------------------------------------------
V súlade s ustanovením § 17 ods.12 písm.b/ zákona č.595/2003 z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len /zákon o dani z príjmov/ poskytnutý alebo prijatý preddavok u daňovníka s príjmami z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods.10 alebo § 6 ods.11, ovplyvňuje základ dane až v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení, na ktorých úhradu bol takýto preddavok prijatý alebo poskytnutý.
Pri posudzovaní, či ide o preddavok, alebo inú platbu, ktorú nie je možné považovať za preddavok, vychádzame z uzatvorených zmlúv a z právnej úpravy pre jednotlivé typy zmlúv podľa Občianskeho zákonníka, príp. Obchodného zákonníka (http://www.porada.sk/autolink.php?id=12&script=private&forumid=).
Ak daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva prijal preddavok v roku 2006, do základu dane sa v nadväznosti na ustanovenie § 17 ods.12 písm.b/ zákona o dani z príjmov zahrnie v závislosti od toho, či v tomto zdaňovacom období došlo aj k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iného plnenia.
slavsluk
19.01.07,12:04
Ďakujem za odpoveď