Džejn
18.01.07,12:40
Ahojte.
Prosím vie mi niekto poradiť. Mám VFA za služby do krajín EU-Nemecko. Faktúra je vystavená v EUR. Ako mám túto faktúru dať do daňového priznania - do ktorých riadkov mi to vstupuje?
Jedná sa o služby typu: Nemecký partner dováža elektroniku na Slovensko a tú predáva vo svojom obchodnom reťazci. Nám posiela náhradný tovar, ktorý vymieňame (kus za kus) v prípade reklamácie. Čiže služba sa vykonáva na území Slovenskej republiky.
daniek
18.01.07,11:43
ak je fa vystavená bez dph ide do riadkov 9,10,15 - prenos daňovej povinnosti
Džejn
18.01.07,12:05
Faktúra je vystavená bez DPH. Ale ved to sú služby s montážou a my neprevádzame žiadnu montáž. My ho len vymeníme a pošleme späť, konečnému spotrebiteľovi, prípadne do ich obchodného reťazca. Za tovar, ktorý nám posielajú neplatíme. Ja som to dala do riadkov 5,7. Je to veľká chyba? Môžu ma za to pokutovať?
ALBO
18.01.07,13:29
Ahojte.
Prosím vie mi niekto poradiť. Mám VFA za služby do krajín EU-Nemecko. Faktúra je vystavená v EUR. Ako mám túto faktúru dať do daňového priznania - do ktorých riadkov mi to vstupuje?
Jedná sa o služby typu: Nemecký partner dováža elektroniku na Slovensko a tú predáva vo svojom obchodnom reťazci. Nám posiela náhradný tovar, ktorý vymieňame (kus za kus) v prípade reklamácie. Čiže služba sa vykonáva na území Slovenskej republiky.
Ak dobre rozumiem, vy opravujete slovenským zákazníkom vrámci reklamácií vymieňate nejaké súčiastky. Potom ide o opravu majjetku § 15/6. Tieto práce fakturujete nemcovi. Takže § 16/7. Ale keďže sa tovar neprepravil do nemecka, zostáva ta elektronika na Sl., tak potom slovenská DPH, r.1,2.kde sa práce vykonali.
Džejn
18.01.07,13:47
Tak teraz tomu už vôbec nerozumiem. Ja mám VFA do Nemecka v EUR bez DPH. Čiže robime služby pre nemca. (Fakturujú sa mu náklady s tým spojené ako je prepravné, obsluha atď... )Nikde sa neuvádza že je to pre domaceho zakaznika. My iba vymenime tovar - nic neopravujeme. On si tovar na vymenu dodá. Vymeneny tovar sa bude vracať späť do Nemecka. Sme vlastne niečo ako sprostredkovateľ. Takže by to nemalo ísť do riadku 1,2. Veď je to zahraničná faktúra. Alebo som to vôbec nepochopila?
ALBO
18.01.07,14:23
Tak teraz tomu už vôbec nerozumiem. Ja mám VFA do Nemecka v EUR bez DPH. Čiže robime služby pre nemca. (Fakturujú sa mu náklady s tým spojené ako je prepravné, obsluha atď... )Nikde sa neuvádza že je to pre domaceho zakaznika. My iba vymenime tovar - nic neopravujeme. On si tovar na vymenu dodá. Vymeneny tovar sa bude vracať späť do Nemecka. Sme vlastne niečo ako sprostredkovateľ. Takže by to nemalo ísť do riadku 1,2. Veď je to zahraničná faktúra. Alebo som to vôbec nepochopila?
Možno som nepochopila ja čo robíte ale keď nemca ubytujete tak mu tiež vyfakturujete so sl daňou. Neplatí všeobecne, že ke´fakturujete nemcovi tak službu nezdaníte.

Mne to vyšlo z textu, že nemec predáva svoje výrobky tu (tak predpokladám , že slovákom). No a vy im riešite reklamácie pre sl. zákazníkov a teda tovar zostane tu. Ak je to inak, formulujte otázku znova.
Džejn
19.01.07,06:34
Dobre takže ešte raz: Ja mám zmluvu s partnerom z Nemecka na vykonávanie služieb. Na základe tejto zmluvy mu fakturujeme služby. Na faktúre je rozpis služieb ako: hot line costs,transport cost(preprava), handling(manipulácia), repair(práce s tovarom - ako skúška funkčnosti atď.) Total price: 214 EUR. On je platca DPH. Ako to mám teda naúčtovať a ako mi to vstupuje do DPH? Prosím poraďte.
kalkulka
19.01.07,06:41
K tomu, aby sa dalo k tomuto problému vyjadriť potrebujeme dve veci. Pod akým IČ DPH si partner objednal uvedené služby a či tento tovar opustí územie Slovenska?
Džejn
19.01.07,07:31
Daňové číslo nášho zmluvného partnera je: DE.....(číslo) čiže nemecké a tovar ten opustí hranice keď si ho vyzdvihne - pretože ten vymenený tovar je ešte u nás na sklade a keď ho bude dosť na prepravu tak si ho vyzdvihnú. Ja na ten tovar nemám ani došlú faktúru, len dodací list. Kôli evidencii počtu kusov.
Džejn
19.01.07,10:21
Daňové číslo nášho zmluvného partnera je: DE.....(číslo) čiže nemecké a tovar ten opustí hranice keď si ho vyzdvihne - pretože ten vymenený tovar je ešte u nás na sklade a keď ho bude dosť na prepravu tak si ho vyzdvihnú. Ja na ten tovar nemám ani došlú faktúru, len dodací list. Kôli evidencii počtu kusov.

Prosím nikto mi nevie poradiť? Už som z toho nešťastná. Vobec netuším čo s tým. A termín podania sa blíži.
kalkulka
19.01.07,12:16
Bola som u lekára, takže som sa odmlčala. Takže, ak si tovar vyzdvihnú sami, žiadala by som od nich aspoň vyhlásenie, že tovar opustí územie SR. Ak by som takéto potvrdenie mala, tak by som postupovala v zmysle §16 ods. 7.
Topas
19.01.07,12:27
Skúsim odpovedať, ale rada by som bola ak by sa k mojej odpovedi vyjadrili skúsenejší.
Taktiež robíme opravy hnuteľného majetku v tuzemsku a ten je následne prevezený do ČR. Fakturujem to bez DPH s takouto odvolávkou: Oslobodené od dane podľa § 16 odst. 7 zákona č. 222/2004 Z.z.
Na faktúre mám od odberateľa potvrdené, že hnuteľný majetok bol vyvezený do ČR.
Džejn
19.01.07,12:45
Takže som to urobila zle ja som to dala do DP do riadku 5,7. Môžu ma za to pokutovať? ako to mám opraviť? A v ktorom riadku to vlastne má byť?
kalkulka
19.01.07,13:09
V riadku 7 sa služby neuvádzajú. Takéto služby sú oslobodené od DPH v zmysle uvedeného §. Do r.7 sa dáva dodanie tovaru do EÚ. Dala by som dodatočné DP. Pokutu za to by si nemala mať. Takáto služba nemá byť zdanená a neuvádza sa do DP. Figuruje iba v daňovej evidencii.