Anairda
02.01.05,16:22
Chcela by som si zosumarizovať aké cestovné náhrady si môže dať konateľ s.r.o. na služobnej ceste do daňových výdavkov po 1.11.2004 v tuzemsku.
Neviem aká je hodnota stravného do 6 hod, do 12 hod, do 24hod?
K tomu ide vreckové- 40% stravného?
Ide do výdavkov aj ubytovanie v hoteli, ak je cesta na viac dní?
dom
02.01.05,16:36
Konateľom patria cestovné náhrady podľa zákona č.283/2002 Z.z., od 1.11.2004
boli zmeny ktoré sa týkajú SZČO, nie konateľov.

Stravné pri tuz. cestách je 5 - 12 hod. 80,-SK
12-18 hod. 122 Sk
nad 18 hod. 188,-Sk
Nárok na vreckové je len pri zahr. pracovných cestách.Stanovujete si jeho výšku v internej smernici v sulade so zákonom. Ubytovanie podľa preukázaných dokladov, t.j. doklad z hotela.
saman
11.03.05,12:57
Poprosim Vas este o jeden nazor:
Moze si konatel uplatnit aj sadzbu zakladnej nahrady ak pri sluzobnej ceste pouzil svoje vlastne vozidlo? Dakujem.
PS: podla mna má nárok na náhradu PHM + sadzbu základnej náhrady. Na PHM treba stale bloky alebo stacia priemerné ceny z internetu???
ucetni_fantozzi
15.03.05,14:28
tiez to riesim - konatel si urcite moze uplatnovat nahradu phm aj zakladnu nahradu za km, nakolko zakon o cestovnych nahradach ho zaraduje ako zamestnanca (§2)...

narazil som vsak na takyto problem - konatel pri zabezpecovani cinnosti firmy pouziva vlastne vozidlo a podla rozhodnutia valneho zhromazdenia mu za to prinalezia nahrady... cesty spravidla uskutocnuje z kancelarie spolocnosti (ku klientom, na urad apod.) - a tu je problem! kancelarie spolocnosti totiz nie su v sidle spolocnosti a zatial ani nie je najomna zmluva (je to v byte patriacom spolocnikovi) - neviem teda, ci si konatel moze viest cesty z tohto (nedokladovaneho) miesta alebo sa musi tvarit, ze cesta zacina v sidle spolocnosti.

poradite? neriesil niekto podobny problem? alebo to ani nie je problem?
Shaman
15.03.05,16:05
Musi sa tvarit. To auto tam (mimo sidla) nema co robit. Teoreticky - ak by tam bola prenajata garaz, tak by sa to dalo.
Evanka
15.03.05,16:13
tiez to riesim - konatel si urcite moze uplatnovat nahradu phm aj zakladnu nahradu za km, nakolko zakon o cestovnych nahradach ho zaraduje ako zamestnanca (§2)...

narazil som vsak na takyto problem - konatel pri zabezpecovani cinnosti firmy pouziva vlastne vozidlo a podla rozhodnutia valneho zhromazdenia mu za to prinalezia nahrady... cesty spravidla uskutocnuje z kancelarie spolocnosti (ku klientom, na urad apod.) - a tu je problem! kancelarie spolocnosti totiz nie su v sidle spolocnosti a zatial ani nie je najomna zmluva (je to v byte patriacom spolocnikovi) - neviem teda, ci si konatel moze viest cesty z tohto (nedokladovaneho) miesta alebo sa musi tvarit, ze cesta zacina v sidle spolocnosti.
poradite? neriesil niekto podobny problem? alebo to ani nie je problem?Podla mna nie je problem dat do CP miesto nastupu pracovnej cesty adresu kancelárie spolocnosti.
spell
14.06.05,16:04
Mam podobný problem ako by som mala zaučtovat zamestnancov ktorí pracujú 3-4 týždne v zahranici patrí im stavne aj vreckove na každý deň aj soboty a nedele?
Lentilka
31.07.05,15:05
Prosím Vás, nezmenil sa náhodov zákon o cestovných náhradách? Stále platí, že SZČO si môže uplatniť stravné /5-12hod./ vo výške 80,- Sk. Je nutné, keď jedna pracovná cesta bola 20.06. a jedna 7.7. robiť 2 cestovné príkazy a potom 2 VPD. Nemôžu sa vystaviť obe cesty na jeden cestovný príkaz, s tým, že budú podpísané 29.07. a tým i VPD bude jeden ku dňu 29.07.? Ďakujem.
lenkak
31.07.05,16:55
SZČO si môže uplatniť stravné /5-12hod./ vo výške 80,- Sk stále platí.
Lentilka
05.08.05,19:40
Je nutné, keď jedna pracovná cesta bola 20.06. a jedna 7.7. robiť 2 cestovné príkazy a potom 2 VPD. Nemôžu sa vystaviť obe cesty na jeden cestovný príkaz, s tým, že budú podpísané 29.07. a tým i VPD bude jeden ku dňu 29.07.? Ďakujem
durisovad
05.08.05,19:50
Ja by som to riesila dvomi cestovnymi prikazmi, dvomi vyuctovaniami cesty. Vydajovy pokladnicky doklad by mohol byt aj jeden, ak by sa to vyplacalo naraz.
KEJKA
05.08.05,20:14
podla mna staci jeden CP, jeden VPD
Chobot
08.08.05,05:43
Mozné sú oba spôsoby, zálezí to od charakteru pracovného miesta. Ak by sme sa drzali striktne zákonných ustanovení, tak podla § 36 ods. 3 je zamestnanec povinný vykonat vyúctovanie SC do 10 pracovných dní. Ak to vsak charakter prac. miesta vyzaduje a zamestnanec má casté SC, tak môze byt tento temín v internom predpise predlzený az na 30 dní. Takto to urcuje zákon.

U nás vo firme je k jednej sluzobke jedno vyúctovanie. Máme vsak regionálnych poradcov, ktorí majú lehotu 30 dní a môzu vyúctovanie robit hromadne raz za mesiac. Ak majú do mesiaca 2 cesty, tak vyhotovujú na kazdú cestu zvlást, ak ich je viac, tak to robia naraz (stáva sa to cca raz do roka).

Takze zálezí od toho, ako to je u vás vo firme. V kazdom prípade sú mozné oba spôsoby.
martinez
08.08.05,14:20
1/ k otazke, ci na jeden cestak alebo na dva sa priklanam k nazoru, ze staci jeden... iste, §36 hovori, ze do 10 dni treba SC vyuctovat...myslim, ze je to formalita, odporucil by som to upravit vo vnutropodnikovej smernici....

2/ pracovne cesty nemusia vzdy zacinat v sidle spolocnosti.... zamestnavatel urci zamestnancovi miesto nastupu na pracovnu cestu (vid §3).... takze miesto nastupu na pracovnu cestu moze byt predmetna kancelaria.... cital som jeden nazor, ze vseobecne mozno problem upravit aj v pracovnej zmluve, kde sa urci zamestnancovi miesto vykonu prace ako mesto bez konkretnej adresy...tj napriklad Bratislava...v takomto pripade by tento problem odpadol....
Ziarowka
02.01.06,12:07
Chcela by som sa opýtať, či som správne postrehla, že od 01. januára 2006 sa menia sadzby cestovných náhrad nasledovne:

- od 5 - 12 h : 89,-- Sk,
- 12 - 18 h : 135,-- Sk,
- nad 18 h : 208,-- Sk.

Všimol si podobnú zmenu ešte niekto?
Tweety
02.01.06,12:09
Chcela by som sa opýtať, či som správne postrehla, že od 01. januára 2006 sa menia sadzby cestovných náhrad nasledovne:
- od 5 - 12 h : 89,-- Sk,
- 12 - 18 h : 135,-- Sk,
- nad 18 h : 208,-- Sk.
Všimol si podobnú zmenu ešte niekto?
Máš správny postreh;) .
Janiela
11.01.06,15:50
Prosím Vás pekne. Úplne som sa poplietla.
- v roku 2005 má SZČO nárok na stravné len na ceste služobnej (mimo trvalého bydliska)
- v roku 2006 má SZČO nárok na stravné aj v mieste trvalého bydliska.

Mám správne informácie?
Janiela
13.01.06,05:27
Prosím!!! Zabudli ste na mňa?
Simonab
13.01.06,06:03
Mirka.V
19.12.06,08:05
ak je zamestnanec na služobnej ceste od piatku 5:30 hod (pia mal poskytnutú bezplatnú večeru) do soboty do 16:00hod (sob mal poskytnuté bezplatné raňajky) má nárok na stravné nasledovne?
piatok = 136,- Sk
sobota = 102,- Sk?
???
Chobot
19.12.06,08:40
ak je zamestnanec na služobnej ceste od piatku 5:30 hod (pia mal poskytnutú bezplatnú večeru) do soboty do 16:00hod (sob mal poskytnuté bezplatné raňajky) má nárok na stravné nasledovne?
piatok = 136,- Sk
sobota = 102,- Sk?
???

piatok - 136,- SK
sobota - 83,- SK
Mirka.V
19.12.06,09:05
prečo sobota 83,-Sk ?
nie je to 135,-Sk - 25% za raňajky? = 102,-sk
či ako si dostal k 83,-sk
Chobot
19.12.06,09:28
prečo sobota 83,-Sk ?
nie je to 135,-Sk - 25% za raňajky? = 102,-sk
či ako si dostal k 83,-sk

Očakával som túto otázku.

Vychádzaš správne zo sumy pre pásmo 12-18 hod. - 135,-

To krátenie 25% však nie je zo sumy 135,- SKK, ale z celodenného nároku 208,- SKK.

V podstate možno povedať, že v zmysle zákona je hodnota krátenia za:
raňajky - 25% z 208 = 52,- SKK
obed - 40% z 208 = 84,- SKK a
večeru - 35% z 208 = 73,- SKK.

Teraz možno budeš oponovať, že 52+84+73 je viac ako 208. Je to ale dané tým, že podľa zákona sa miera krátenia zaokrúhľuje na celé koruny nahor (pozri cit. zákon posl. veta).

Takže teraz je ľahké odvodiť, že ak bol na SC 16 hod. a boli mu poskytnuté raňajky, zo základného nároku 135,- SKK mu treba odpočítať hodnotu raňajok, čo je 52,- SKK. Vyjde nám nárok 83,- SKK.

Keby bol len 7 hodín na SC a mal poskytnuté= raňajky, tak z nároku 89,- SKK sa opäť strhne čiastka za raňajky 52,- SKK a dostane 37,- SKK.

Už je to jasné?;)

Pre doplnenie - §5 zákona o cest. náhradách:

"(6) Ak má zamestnanec na pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie v celom rozsahu, zamestnávateľ mu stravné neposkytuje. Ak má zamestnanec na pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie čiastočne, zamestnávateľ stravné určené podľa odsekov 1, 2 alebo 5 kráti o 25 % za bezplatne poskytnuté raňajky, o 40 % za bezplatne poskytnutý obed a o 35 % za bezplatne poskytnutú večeru z ustanovenej sumy stravného pre časové pásmo nad 18 hodín alebo z najvyššej dohodnutej sumy stravného podľa odseku 5; miera krátenia stravného vyjadrená v menovitej hodnote sa zaokrúhli na celé koruny nahor."
Mirka.V
19.12.06,10:46
3x som si prečítala v zákone tú vetu ... že zo sumy stravného nad 18 hodín a nejak mi to proste nešlo do hlavy, že prečo by to malo byť z tohoto pásma ... :-)

takže chápem :-) keď to tak je :-)

Ďakujem pekne :-)