linko
02.01.05,17:44
Chcem Vás požiadať o radu:
Z čoho sa mi bude počítať mat. dovolenka ak nástup na MD je v marci2005, v roku 2004 som bola zamestnaná /hrubý príjem od jan. do septembra bol 10000,-Sk/ v septembri som dostala výpoveď a následne som si spustila živnosť - platím si (od sept. - do teraz , len do zdravotnej poisťovni. Po spustení živnosti môj hrubý príjem je cca 10 000,- mesačne. Ešte doplním, že v roku 2003 som mala spustenú živnosť od jan. do júna a od júna do konca roka 2003 som bola zamestnaná. V tedy keď som bola zamestnaná tak som mala pozastavenú živnosť. Dúfam, že som túto moju situáciu nepopísala dosť nezrozumiteľne. Prosím, ako sa mi vypočíta MD? Za odpoveď ďakujem.
linko
05.01.05,17:09
prosím poraďte mi Ďakujem
Jozef Mihál
05.01.05,18:54
Z čoho sa mi bude počítať mat. dovolenka ak nástup na MD je v marci2005, v roku 2004 som bola zamestnaná /hrubý príjem od jan. do septembra bol 10000,-Sk/ v septembri som dostala výpoveď a následne som si spustila živnosť - platím si (od sept. - do teraz , len do zdravotnej poisťovni. Po spustení živnosti môj hrubý príjem je cca 10 000,- mesačne. Ešte doplním, že v roku 2003 som mala spustenú živnosť od jan. do júna a od júna do konca roka 2003 som bola zamestnaná. V tedy keď som bola zamestnaná tak som mala pozastavenú živnosť. Dúfam, že som túto moju situáciu nepopísala dosť nezrozumiteľne. Prosím, ako sa mi vypočíta MD? Za odpoveď ďakujem.1. Dajte si pozor, aby ste na MD nastúpili pred uplynutím ochrannej doby - tj. maximálne 6 mesiacov po skončení zamestnania - predpokladám, že toto sa Vám podarí, ak ste boli zamestnaná do konca septembra 2004 a na MD nastúpite pred koncom marca 2005
2. Kedže nárok na materské Vám vznikne v ochrannej lehote, rozhodujúce obdobie na určenie denného vymeriavacieho základu sa zisťuje ku dňu zániku nemocenského poistenia, teda ku dňu ukončenia pracovného pomeru (viď § 54 ods.3 zákona 461/2003). Rozhodujúce obdobie teda bude jún až december 2003 - teda obdobie roka 2003 odkedy ste sa zamestnala.
3. Denný vymeriavací základ (DVZ) dostaneme ako súčet vymeriavacích základov na nemocenské poistenie, ktoré ste dosiahli od júna do decembra 2003, a tento súčet sa vydelí počtom kalendárnych dní Vášho zamestnania od júna do decembra 2003. Z tohto počtu dní sa odpočítajú dni, počas ktorých sa nemocenské poistenie neplatilo - PN, OČR, nepl.voľno...
4. Za každý (kalendárny) deň materskej dostanete 55% z tohto DVZ.

Ak máte čas, prečítajte si ešte toto:
Yuya
11.01.05,07:32
Pre pana Mihala!

Precitala som si vas clanok o vypocte materskej a mam na Vas otazocku.
Ja tiez nastupujem na matersku dovolenku koncom februara 2005. Predpokladany datum porodu je 8.4.2005. Som riadny zamestnanec bez prerusenia uz par rokov, takze mojim rozhodujucim obdobim pre vypocet materskej bude rok 2004 /VZ pre NP zo zamestnania 180230,-/. Okrem toho som aj SZCO, tiez niekolko rokov a od 1.7.04 som povinne poistena v SP aj ako SZČO. /VZ pre NP za obdoboe 7-12/04 mam 37740,-/.

Nie je mi jasne ci sa bude zamestnanie a živnosť posudzovat kazde zvlast alebo spolu. Tzn. ci budem mat dve rozhod.obdobia /RO/, z ktorych sa zvlast vypocita materske, ktore sa nakoniec scita, alebo budem mat len jedno RO a v tom pripade mi nie je jasne ake bude to RO, ked odvody zo živnosti platim az od 7/04?
Jozef Mihál
11.01.05,10:56
Problém, na ktorý seriózne odpovedať neviem, záleží, aký má výklad zákona Sociálna poisťovňa.
Myslím si toto:

Ako zamestnanec sa určí jedno rozhodné obdobie a z neho denný vymeriavací základ. Z neho potom výška materskej, označme ju M1.

Ako SZČO sa určí druhé rozhodné obdobie a z neho druhý denný vymeriavací základ. Z neho potom výška druhej materskej, označme ju M2.

Sumy M1 a M2 sa sčítajú a výsledok - ako jediná dávka - sa poukáže na účet matky.

Avšak problém je, či ako SZČO budete mať nárok na to M2, kedže ako SZČO platíte len od 7/04 a zákon hovorí o dobe 270 dní nemocenského poistenia = § 48 ods.1.
Môj názor je, že Vám Soc.poisťovňa tento nárok neuzná, lebo bude osobitne posudzovať Vaše nemocenské poistenie ako zamestnanca a osobitne vaše nemocenské poistenie ako SZČO.
Yuya
11.01.05,11:55
Preco by mi to neuznala, ved 270 dni sa posudzuje do dna porodu /asi predpokladaneho/, nie nastupu na matersku dovolenku. Tak je to vysvetlene aj v tom Vasom prispevku. Takze podmienku poistenia 270 dni zo zivnosti za posledne 2 roky splnim /vychadza mi to 282 dni/
Jozef Mihál
11.01.05,12:20
Yuya, máte pravdu, zle som si to spočítal. Doba 270 dní sa skutočne posudzuje odo dňa začiatku poistenia do dňa pôrodu. Takže to stíhate. Hm, ale pozor na predčasný pôrod, dávajte na seba pozor.

Mimochodom dúfam, že sa s Vami onedlho podelím s praktickými skúsenosťami "ako vyťažiť z materskej čo najviac"...
Vivi
11.01.05,12:43
Dobry den,
dovolte, aby som sa zapojila do Vasej diskusie:)Mam otazocku: Som tehotna, termin porodu mam v polovicke maja 2005. Od oktobra 2003 som zamestnana u terajsieho zamestnavatela. V oktobri 2004 som bola na PN ( 10 dni PN platena zamestnavatelom +3 dni zo SP nemocenske) a potom este v decembri som bola na PN od 2.12 do 23.12 vrátane. Moj hruby prijem je 15000.-. Chcela by som si preratat vysku materskeho - ako sa mam postavit k dnom pn?Nie je mi to jasne, prosim o radu....Dakuujem.
Jozef Mihál
11.01.05,12:49
Ak Váš hrubý príjem v roku 2004 bol približne 15000 Sk mesačne, tak Vaša mesačná materská bude približne 55% z 15000 Sk.

Ak si to chcete spočítať presne, tak:
Spočítajte vymeriavacie základy, z ktorých ste platila nemocenské poistenie, za celý rok 2004,
a vydeľte to počtom dní, daným ako:
366 mínus dni PN (13 dní v októbri, 22 dní v decembri). Čiže počet dní je 331.

Výsledok je denný vymeriavací základ, 55% z neho dostanete za každý deň materskej.
Yuya
11.01.05,12:56
Myslite, ze tych 270 dni sa berie do skutocneho dna porodu? Ja si myslim, ze ocakavaneho, cize urceneho lekarom.
Ved ako by mi pri nastupe na matersku vyratali materske, ked nevedia kedy skutocne porodim? Hadam, by mi pri predcasnom porode neprepocitavali nanovo matersku a spatne by som im cast uz vyplatenej nemusela vracat.
I ked na Slovensku je vsetko mozne!
adam
11.01.05,20:31
Prečítala som doc.materské, rozumiem správne? Zamestnankyňa je vo firme zamestnaná
od roku mája 2003 ako upratovačka na polovičný úväzok,vymeriavací základ min.mzda -
dnes 3250 Sk. K 1.5.2005 má nastúpiť na MD.Ak si vezme 31.3.2005 neplatené voľno, od 1.4.2005 ju budem ďalej zamestnávať, ale zvýšim jej vymeriavací základ napr.na 12000Sk.
Denný vymeriavací základ bude:
12000 Sk krát 1 mesiac za rozhodujúce obdobie
12000 Sk deleno 30 dní /počet dní v apríli 2005/ dáva denný VZ 400 Sk.
výška materkej .......6600 Sk za 30 dňový mesiac
Môže sa to takto urobiť ???? Ak áno, treba ju na ten deň neplateného voľna odhlásiť a potom znovu prihlásiť do poisťovní???????
Ďakujem za odpoveď !!!!!!!!!!
misurka
12.01.05,04:59
to adam:

Presne ako pises, ja som mala u nas v praci tiez podobny pripad a pomohla som kolegyni zvysit materske o 2000 Sk mesacne.
V pripade cerpania neplat. volna treba na registracnom liste SP oznamit prerusenie poistneho. Ak to bude len jeden den, al. vies presne obdobie odkedy dokedy bude neplat. volno, staci to uviest v jednom registrac. liste.
Yuya
12.01.05,07:27
Dosla som k zaveru, ze ak by som z materskeho chcela vytazit co najviac /nastup na matersku 25.2.05, predpokl.den porodu 8.4.05/, za predpokladu, ze by mi pocitali 2 rozhod. obdobia, t.j. zvlast zo zamestnania a zvlast zo zivnosti je pre mna najlepsie napr. 1.2.04 si zobrat neplatene volno, za mesiac 2/04 dosiahnut v zamestnani alikvotnu cast max. VZ pre NP, t.j. 21547/28x23dni= 17700,-Sk.

Vypocet materskej
1/ zamestnanie RO 2.2.05-24.205
VZ v RO 17700,-
počet dní v RO 23
DVZ v RO zo zamestnania 769,5652

2/ zivnost RO 1.7.04-31.12.04
VZ v RO 37740,-
pocet dni v RO 184
DVZ v RO zo zivnosti 205,1087
---------------------------------------------
Spolu DVZ 974,67 Sk
55% z DVZ 536,07 SK


Materske v mesiaci s 30 kal.dnami 16082,-
Materske v mesiaci s 31 kal.dnami 16618,-

Co vy na to pan Mihal? Bolo by to celkom zaujimave. Uz len ci sa ozaj pocita zamestnanie a SZCO zvlast. Zvysit si materske o cca 5tis. Sk nie je k zahodeniu!
adam
12.01.05,18:16
Ďakujem za odpoveď! Je to dobrý a legálny spôsob na zvýšenie materskej ženám
s nizkym príjmom. Nie je to nijak spochybniteľné pri kontrole???
Jozef Mihál
12.01.05,18:29
Prečítala som doc.materské, rozumiem správne? Zamestnankyňa je vo firme zamestnaná
od roku mája 2003 ako upratovačka na polovičný úväzok,vymeriavací základ min.mzda -
dnes 3250 Sk. K 1.5.2005 má nastúpiť na MD.Ak si vezme 31.3.2005 neplatené voľno, od 1.4.2005 ju budem ďalej zamestnávať, ale zvýšim jej vymeriavací základ napr.na 12000Sk.
Denný vymeriavací základ bude:
12000 Sk krát 1 mesiac za rozhodujúce obdobie
12000 Sk deleno 30 dní /počet dní v apríli 2005/ dáva denný VZ 400 Sk.
výška materkej .......6600 Sk za 30 dňový mesiac
Môže sa to takto urobiť ???? Ak áno, treba ju na ten deň neplateného voľna odhlásiť a potom znovu prihlásiť do poisťovní???????
Ďakujem za odpoveď !!!!!!!!!!Áno, tak sa to robí.
Len sa čudujem, prečo jej dáte plat len 12.000 Sk? Určite si zaslúži zvýšenie platu alebo vyplatenie nejakých odmien pred nástupom na MD tak, aby jej VZ za apríl bol 21.548 Sk, teda maximálny možný VZ.
Vtedy by jej materská bola približne 11.500 Sk mesačne.
Pri kontrole to nie je nijako spochybiteľné a kontrole sa s prepáčením môžete akurát tak vysmiať. Celá SP dobre vie, o čo ide ale - nepomôžu si, keď niekto túto dieru v zákone využije.
Jozef Mihál
12.01.05,18:35
Yuya, Vy sa máte, ako človek, ktorí platí poistné dvakrát, si takto skutočne môžete "vychutnať" Sociálnu poisťovňu. Urobte to tak, ako píšete.

Veľmi poučné pre všetky ženy, ktoré si platia nemocenskú ako zamestnanec i ako SZČO! Ak by existoval nejaký zlatý fond Porady, tak toto tam určite patrí.
adam
12.01.05,18:56
Nad výškou VZ budem vážne uvažovať, našej upratovačke sa ani nesníva aké prekvapenie jej chystáme......
Ďakujem za radu i celú Poradu......
ebeš
13.01.05,04:48
Poprosila by som Vas o vaše názory na doleuvedenu vec. V duchu viac hláv, viac rozumu.
Pracovnička ide cca od 1.6.2005 na MD. Od 1.4.05 až do nástupu na materskú dovolenku sa plánuje súkromne zdržiavať v zahraničí. Pýtala sa ma, čo je pre ňu ( aj pre zamestnávateľa) po všetkých stránkach výhodnejšie. Dať k 31.03.05 výpoveď a byť dobrovoľne nezamestnaná až do nástupu na MD, alebo od 1.4.05 až do nástupu na MD čerpať neplatené voľno?
Myslím si, že po stránke výšky materskej je to jedno. Jej pravdepodobný VZ by sa rovnal VZ z rozhodného obdobia 2004 a keďže je pre nemocenské dávky maximálny, už na ňom neni čo zvyšovať.
Ďakujem za každý postreh.
zuzana
13.01.05,05:40
Materskú platí zamestnávateľ alebo Soc.poisťovňa?
misurka
13.01.05,05:48
materské plati soc.poistovna
Jozef Mihál
13.01.05,10:50
Príspevok 13 (Yuya) a môj príspevok 16.

Rozmýšľaľ som o tom ešte trošku, a zistil som, že...:

V pohode sa dajú zariadiť si veci tak, aby materská bola povedzme až cca 34.000 mesačne! A tým to nekončí.
vladan
13.01.05,11:17
... nekacaj :D :D :D ... bo takoj dnes začnem na "nároku na materskú" pracovať :D
Jozef Mihál
13.01.05,11:20
Vlaďa nekecám, naozaj sa to dá. Prečítaj si príspevok č.13 od Yuya a porozmýšľaj, ako sa dá dopracovať k tým 34t Sk mesačne.
vladan
13.01.05,11:30
Jožko, ja viem, že nekecáš, to sa iba tak hovorí :D
čítala som ten príspevok, ale poviem ti, že dotknutý zákon mi veľmi pod kožu nejde, tak len skúsim hádať: žeby "báza dobrovoľnosti"? či e-e??? :D
Jozef Mihál
13.01.05,12:01
Pomôžem - báza viacerých činností, z ktorých sa platí nemocenské, napr.

A. SZČO a zároveň 2x zamestnanec
B. Dobrovoľné poistenie a zároveň SZČO a zároveň zamestnanec
C. 3x zamestnanec

Vtip je potom v tom, že jednotlivé "činnosti", z ktorých platím nemocenské, si nastavím - prihláškami, prerušeniami - tak, aby som v týchto troch "činnostiach" mal všade inak položené rozhodujúce obdobie a zároveň v jednotlivých mesiacoch, počas ktorých platím z týchto činností nemocenskú, mal v súčte maximálny VZ 21548 Sk - je to technicky možné.
Je to skvelé, chystám sa na túto tému niečo "seriózne" cez víkend napísať.
vladan
13.01.05,12:16
no... nebola som až tak ďaleko :D
Yuya
14.01.05,07:07
K prispevku 13,16,25

Pan Mihal, tiez som o tom rozmyslala, ze suma materskeho by mohla byt teoreticky este vyssia, ale je to komplikovanejsie na realizaciu.

1/ Dobrovolne nemocensky postit by sa musela osoba uz v case ked este len planuje otehotniet, aby dodrzala podmienku 270 dni poistenia pred porodom. Idealne je ak bola skutocne dobrovolne nem.poistena pred otehotnenim aspon nejaku dobu.

2/ Pri SZCO je to podobne. Tazko sa spatne niekto stane povinne SZCO. A to nehovorim o zaplatenej vyske odovodov a dane z prijmu v pripade, ze si to niekto naplanuje pred otehotnenim. S tym treba samozrejme ratat.

3/ Co sa tyka vedlajsieho PP mi nie je celkom jasne ci sa doba poistenia pocita zvlast alebo spolu s PP na plny uvazok. Ak by sa pocitalo rozh.obdobie zvlast, tak si miyslim, ze aj doba poistenia by sa mala pocitat zvlast. A zasa sme pri tom istom probleme. Doba poistenia pred porodom. Ak by sa chcel niekto zamestnat fiktivne na VPP alebo HPP, tak sa mu to velmi neoplati, pretoze odvody zapl. pocas doby poistenia nebudu male. A samozrejme nie kazdej zene sa podari hned otehotniet.

Kazda "mamina" si musi zvazit svoje moznosti a naklady s tym suvisiace porovnat s vyslednym efektom a podla toho sa zariadit. Samozrejme ak je moznost vylepsit si matersku preco ju nevyuzit. A zvlast ak je v sulade so zakonom :-)
Jozef Mihál
14.01.05,07:23
Yuya - vtip je v tom, že v tom vedľajšom PP budem mať povedzme dlhodobo neplatené voľno a tesne pred nástupom na MD dostanem za pár odrobených dní čo najvyššie peniaze.
Napríklad Vy by ste boli zamestnaná aj vo vedľajšom PP na skrátený úväzok, tzv. "na zavolanie" - len keď Vás zamestnávateľ zavolá, prídete niečo urobiť. V tomto zamestnaní by ste mali príjem povedzme 40 Sk mesačne, pretože mesačne by ste odpracovali 1 hodinu.
Na MD nastupujete v apríli. Takže vo vedľajšom zamestnaní by ste v priebehu marca čerpali neplatené voľno. Od 1.3. až do 30.3. Je to prerušenie nemocenského poistenia.
31.3. by ste prišli do zamestnania a zarobili povedzme za ten deň 700 Sk.

Z tohto zamestnania by sa Vám materská vypočítala za rozh.obdobie dané ako 31.marec. Vym.základ 696 Sk (= 21548/31 = možné maximum pripadajúce na 1 deň).

Denný VZ = 696/1 = 696 Sk.

Materská z vedľajšieho PP = 55% z 696 Sk = 383 Sk/deň.

A táto suma sa pripočíta k tomu, čo Vám už dnes vychádza, takže mali by ste nie tých 16tis.mesačne, ale až 27tis.mesačne.

A keby ste mali takéto vedľajšie PP dva, tri, štyri...Možno by padla Sociálna poisťovňa.
babenko1
14.01.05,07:31
Pomôžem - báza viacerých činností, z ktorých sa platí nemocenské, napr.

A. SZČO a zároveň 2x zamestnanec
B. Dobrovoľné poistenie a zároveň SZČO a zároveň zamestnanec
C. 3x zamestnanec

Vtip je potom v tom, že jednotlivé "činnosti", z ktorých platím nemocenské, si nastavím - prihláškami, prerušeniami - tak, aby som v týchto troch "činnostiach" mal všade inak položené rozhodujúce obdobie a zároveň v jednotlivých mesiacoch, počas ktorých platím z týchto činností nemocenskú, mal v súčte maximálny VZ 21548 Sk - je to technicky možné.
Je to skvelé, chystám sa na túto tému niečo "seriózne" cez víkend napísať.a bude to tu aj uverejnené ? :-)
Jozef Mihál
14.01.05,08:11
Možno bude a možno nebude. Zamysli sa ale babenko1 nad príspevkom 28, o tom to je...
Yuya
14.01.05,08:20
To je pravda. Ale musela by som byt do SP prihlasena z titulu VPP min. 270 dni pred porodom. Je tak? Alebo mam zacat spekulovat, ze sa este teraz niekde zamestnam na VPP v nejakej firme pvedzme od 15.1.04, odrobim 1 den za 700,- Sk, potom si zoberem neplatene volno az do nastupu na matersku dovolenku /25.02.04/. Rozh.obdobim bude 15.1.04, ten sa mi nebude kryt s RO z HPP ani zo zivnosti a "vylepsim" si matersku o dalsich cca 11500,- SK.
Neviem, ta doba poistenia 270 dni pred porodom mi tam stale vadi. Ak ma kazde poistenie posudzovat samostatne, musim posudzovat samostatne aj podmienky naroku na vznik materskej
Jozef Mihál
14.01.05,08:39
Ak je niekto poistený ako zamestnanec, tak pre nárok na materskú z nemocenského poistenia zamestnanca by malo byť rozhodujúce, či ako zamestnanec bol nemocensky poistený po dobu 270 dní za posledné dva roky. Je predsa úplne normálne, že ako zamestnanec mením svojho zamestnávateľa, že súbežne pracujem pre dvoch zamestnávateľov a podobne, dôležité je, či som mal status zamestnanca tých 270 dní v období dvoch rokov. Ak budem mať jedného zamestnávateľa povedzme celé dva roky pred nástupom na MD, a v druhom sa zamestnám povedzme čo len jediný deň pred nástupom na MD, tvrdím, že budem mať ako zamestnanec nárok na materské z oboch poistení - zamestnaní, lebo predsa som bol zamestnancom po dobu 270 dní atď.

Takže - ak nastupujete na MD 25.2., a dňa 24.2. sa zamestnáte u zamestnávateľa č.2, tvrdím, že budete mať nárok na materskú aj z poistenia u zamestnávateľa č.2.

Samostatne by sa mali posudzovať doby poistenia:
- ako zamestnanca
- ako SZČO
- ako dobrovoľného platiteľa
luebchenko
14.01.05,09:01
Ak je niekto poistený ako zamestnanec, tak pre nárok na materskú z nemocenského poistenia zamestnanca by malo byť rozhodujúce, či ako zamestnanec bol nemocensky poistený po dobu 270 dní za posledné dva roky. Je predsa úplne normálne, že ako zamestnanec mením svojho zamestnávateľa, že súbežne pracujem pre dvoch zamestnávateľov a podobne, dôležité je, či som mal status zamestnanca tých 270 dní v období dvoch rokov. Ak budem mať jedného zamestnávateľa povedzme celé dva roky pred nástupom na MD, a v druhom sa zamestnám povedzme čo len jediný deň pred nástupom na MD, tvrdím, že budem mať ako zamestnanec nárok na materské z oboch poistení - zamestnaní, lebo predsa som bol zamestnancom po dobu 270 dní atď.

Takže - ak nastupujete na MD 25.2., a dňa 24.2. sa zamestnáte u zamestnávateľa č.2, tvrdím, že budete mať nárok na materskú aj z poistenia u zamestnávateľa č.2.
Pán Mihál, ako Paľo Habera v Superstar povedal : Teba by som chcel za otca svojich detí :p - plne to platí aj tu!!! Nezasvetený by si mohol myslieť, že ste splodil budúceho potomka s cieľom zárobkovej činnostihttp://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif. Len aby nezvýšili pohrebné!http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif. Dokelu že ja som už v tomto za zenitom!
Yuya
15.01.05,06:44
Ak je niekto poistený ako zamestnanec, tak pre nárok na materskú z nemocenského poistenia zamestnanca by malo byť rozhodujúce, či ako zamestnanec bol nemocensky poistený po dobu 270 dní za posledné dva roky. Je predsa úplne normálne, že ako zamestnanec mením svojho zamestnávateľa, že súbežne pracujem pre dvoch zamestnávateľov a podobne, dôležité je, či som mal status zamestnanca tých 270 dní v období dvoch rokov. Ak budem mať jedného zamestnávateľa povedzme celé dva roky pred nástupom na MD, a v druhom sa zamestnám povedzme čo len jediný deň pred nástupom na MD, tvrdím, že budem mať ako zamestnanec nárok na materské z oboch poistení - zamestnaní, lebo predsa som bol zamestnancom po dobu 270 dní atď.

Takže - ak nastupujete na MD 25.2., a dňa 24.2. sa zamestnáte u zamestnávateľa č.2, tvrdím, že budete mať nárok na materskú aj z poistenia u zamestnávateľa č.2.

Samostatne by sa mali posudzovať doby poistenia:
- ako zamestnanca
- ako SZČO
- ako dobrovoľného platiteľa
Suhlasim, narok na materske z oboch poisteni mat urcit budem, ale nechce sa mi verit, ze pri HPP a VPP budem mat dve rozh.obdobia pre vypocet materskej, ked sa doba poistenia pred porodom pocita spolu.
Jozef Mihál
15.01.05,14:33
Yuya, ozvite sa mi tak o mesiac...Idem to overiť (ten VPP) v praxi.
linko
16.01.05,08:00
Dobrý deň, pán Mihál
dakujem za odpoveď, len mi nie je jasné, prečo mi SP bude posudzovať rok 2003, a potom ako by som mohla z Mat. dovolenky vyťažiť čo najviac.Bude sa tam zohľadňovať aj môj príjem v roku 2004? PS: Ja sa tomu vôbec nerozumiem, tak vás prosím o konkrétnejšiu odpoveď. Ďakujem Linko
Jozef Mihál
16.01.05,10:52
linko:
Preto príjem z roka 2003, lebo ste skončili so zamestnaním v septembri 2004 a kedže na materskú nastúpite v tzv. ochrannej lehote, rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej sa zisťuje k poslednému dňu Vášho zamestnania. Rozhodujúce obdobie je v zásade uplynulý rok. K 30.9.2004 je "uplynulý rok" rok 2003. Takže rok 2003 je rozhodujúcim obdobím. Príjem, ktorý ste mali v zamestnaní v roku 2004, nie je podstatný.
Vyťažiť sa dá vtedy ak ešte pred nástupom na materskú sa niekde zamestnáte a budete mať v tomto zamestnanéí maximálny možný vymeriavací základ.

Príklad.
Ak nastupujete na MD k 1.3.2005, zamestnajte sa k 1.2.2005. Ak budete mať v tomto zamestnaní vymeriavací základ 21548 Sk, ktorý je v súčasnosti maximálny možný pre platenie nemocenského, bude Vaša materská vyše 11000 Sk mesačne. Rozhodujúce obdobie totiž bude obdobie 1.2.2005 až 28.2.2005.
Dá sa to urobiť ešte optimálnejšie, ale to už je nad rámec rozsahu jedného príspevku.
ivan01
16.01.05,16:47
prosím o radu: ako sa posudzuje budúca mamička z hľadiska odpracovania 270dní pred pôrodom ktorá je momentálne 2 a pol roka na rodičovskom príspevku a má od 1.1.2005 pracovnú zmluvu (ale do zmestnania nenastúpila - pretože je na RP)
Do termínu pôrodu už neplánuje nastúpiť do zamestania resp. nastúpi len kôli zlepšeniu vymariavacieho základu (podľa vzoru predošlých príspevkov)
Jozef Mihál
16.01.05,16:55
ivan01:
Nárok na materskú má mamina vtedy, ak v období dvoch rokov pred pôrodom bola nemocensky poistená aspoň 270 dní.

Nemocensky poistená neznamená vždy aj platiť nemocenské poistenie. Napríklad žena, ktorá je zamestnaná, ale je na rodičovskej dovolenke s prvým dieťaťom, je ako zamestnankyňa stále nemocensky poistená, napriek tomu, že z titulu rodičovskej dovolenky poistné neplatí.

Ak správne rozumiem uvedenému problému, ak mamička pre rokom 2005 zamestnaná nebola, a je zamestnaná od 1.1.2005, tak ak pôrod bude 270-ty deň roka 2005, bude mať nárok na materské. Ak plánovaný termín pôrodu bude skôr, nárok na materské mať nebude.
adinka55
17.01.05,09:44
Sledujem tieto clanky, lebo mam jednu priatelku ktora nastupuje na MD 1.5.2005. Zamestnana je cca 10 rokov bez prerusenia. Jej VZ bude predstavovat to maximum t.j materke bude poberat cca 11000 podla poctu kal. dni. Sledovala som vyssie prispevky ale nebolo mi jasne , ze ak by sa priatelka teraz rozhodla este dobrovolne nemocensky poistit - pomohlo by jej to ovplyvnit este vysku materskeho alebo uz nie? Bude sa tam posudzovat tych 270 dni zvlast pre prac. pomer a zvlast pre dobrovolne poistenie?
Bude mat narok na celu dovolenku, alebo len na jej cast? Co ak sa planuje vratit do zamestnania po 6 mesiacoch co vychadza este v tomto roku priblizne v 11/2005 - ako je to s dovolenkou v takomto pripade?
Yuya
18.01.05,06:04
Sledujem tieto clanky, lebo mam jednu priatelku ktora nastupuje na MD 1.5.2005. Zamestnana je cca 10 rokov bez prerusenia. Jej VZ bude predstavovat to maximum t.j materke bude poberat cca 11000 podla poctu kal. dni. Sledovala som vyssie prispevky ale nebolo mi jasne , ze ak by sa priatelka teraz rozhodla este dobrovolne nemocensky poistit - pomohlo by jej to ovplyvnit este vysku materskeho alebo uz nie? Bude sa tam posudzovat tych 270 dni zvlast pre prac. pomer a zvlast pre dobrovolne poistenie?
Bude mat narok na celu dovolenku, alebo len na jej cast? Co ak sa planuje vratit do zamestnania po 6 mesiacoch co vychadza este v tomto roku priblizne v 11/2005 - ako je to s dovolenkou v takomto pripade?
Ano tych 270 dni sa bude posudzovat zvlast pre prac.pomer a zvlast pre dobrovolne poistenie. Takze sa jej uz dobrovolne poistit neoplati.
Narok na dovolenku ma pocas poberania materskej, t.j. 28tyzdnov od nastupu na MD, potom sa jej krati dovolenka ako pri PN. Takze ak planuje nastupit po 6 mes. do zamestnania, t.j. pred zacatim poberania rodic.prispevku dovolenka sa jej nebude kratit vobec.
bodliak
19.01.05,09:27
Materska je len jedna oblast.

Ako je to s dochodkovym poistenim ?
Clovek, co stihol pred nastupom na matersku dovolenku nastupit na vlak v II. pilieri - plati za neho nieco stat aj to tej deditelnej kasicky ? Da sa to tiez maximalizovat ? (tusim stat ma vymeriavaci zaklad urceny fixne, alebo som uplne mimo ?)
misurka
19.01.05,10:43
Za takuto zenu plati odvody do II. piliera stat az do 6 rokov veku dietata (pokial zostane na rodicovskej dovolenke) a to 9% z VZ 8619 platny pre 1.polrok 2005.

VZ za taketo osoby je vypočítaný ako 60% z priem.mzdy v SR, kt. je momentalne 14365 Sk.


Materska je len jedna oblast.

Ako je to s dochodkovym poistenim ?
Clovek, co stihol pred nastupom na matersku dovolenku nastupit na vlak v II. pilieri - plati za neho nieco stat aj to tej deditelnej kasicky ? Da sa to tiez maximalizovat ? (tusim stat ma vymeriavaci zaklad urceny fixne, alebo som uplne mimo ?)
zuzana
19.01.05,11:32
Áno, tak sa to robí.
Len sa čudujem, prečo jej dáte plat len 12.000 Sk? Určite si zaslúži zvýšenie platu alebo vyplatenie nejakých odmien pred nástupom na MD tak, aby jej VZ za apríl bol 21.548 Sk, teda maximálny možný VZ.
Vtedy by jej materská bola približne 11.500 Sk mesačne.
Pri kontrole to nie je nijako spochybiteľné a kontrole sa s prepáčením môžete akurát tak vysmiať. Celá SP dobre vie, o čo ide ale - nepomôžu si, keď niekto túto dieru v zákone využije.

p.Mihál, ak materskú platí Soc.poisťovňa, čo ju platí tak najvyšší denný vym.základ je 472,2740(čo je limit) a 55% je 259,7507!!!!!!!!!!!!!
Takže keby mala plat aj 80 000Sk tak dostane materskú najviac za 31 dní(mesiac) 8050Sk!!Alebo sa mýlim?
Jozef Mihál
19.01.05,11:35
zuzana - to obmedzenie platilo pre materské, na ktoré mamina nastúpila v čase medzi 1.7.2004 a 31.12.2004.
Pri nástupe na materskú od 1.1.2005, žiadne obmedzenie neexistuje.
Pri troche šikovnosti a "plánovanom rodičovstve" by každá mamina mohla mať materskú vyše 11tis. Sk mesačne.
A pri ešte väčšej šikovnosti aj viac.
zuzana
19.01.05,11:41
Tak to je potom SUPER :p
Jozef Mihál
19.01.05,11:49
A kto tohto roku zaváha, možno to už nebude...Preto rok 2005 = rok bábätok a ich mamičiek.
linko
19.01.05,15:06
linko:
Preto príjem z roka 2003, lebo ste skončili so zamestnaním v septembri 2004 a kedže na materskú nastúpite v tzv. ochrannej lehote, rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej sa zisťuje k poslednému dňu Vášho zamestnania. Rozhodujúce obdobie je v zásade uplynulý rok. K 30.9.2004 je "uplynulý rok" rok 2003. Takže rok 2003 je rozhodujúcim obdobím. Príjem, ktorý ste mali v zamestnaní v roku 2004, nie je podstatný.
Vyťažiť sa dá vtedy ak ešte pred nástupom na materskú sa niekde zamestnáte a budete mať v tomto zamestnanéí maximálny možný vymeriavací základ.

Príklad.
Ak nastupujete na MD k 1.3.2005, zamestnajte sa k 1.2.2005. Ak budete mať v tomto zamestnaní vymeriavací základ 21548 Sk, ktorý je v súčasnosti maximálny možný pre platenie nemocenského, bude Vaša materská vyše 11000 Sk mesačne. Rozhodujúce obdobie totiž bude obdobie 1.2.2005 až 28.2.2005.
Dá sa to urobiť ešte optimálnejšie, ale to už je nad rámec rozsahu jedného príspevku.

Ďakujem za skvelé odpovede pán Mihál,
prosím ešte o jednu radu, ak musím sa zamestnať, alebo stačí ak sa mesiac pred nástupom na materskú dov. prihlásim ako dobrovoľný platca z najvyšším VZ? Je aj toto možné? Ďakujem.
misurka
20.01.05,05:38
Ďakujem za skvelé odpovede pán Mihál,
prosím ešte o jednu radu, ak musím sa zamestnať, alebo stačí ak sa mesiac pred nástupom na materskú dov. prihlásim ako dobrovoľný platca z najvyšším VZ? Je aj toto možné? Ďakujem.
Nestaci byt dobrovolne poisteny 1 mesiac pred porodom, musite splnat podmienku byt poistený 270 dni pred pôrodom. To zn. prihlasit sa este pred pocatim do SP ako dobrovolne nemocensky poistena osoba, platit poistenie z minim. VZ a potom napr. ak nastup na matersku je 14.7.2005, preruste poistenie napr 2.6.2005 na 1 deň, a potom rozhod. obdobim bude obdobie od 3.6.2004 do 30.6.2004 za kt. zaplatite poistne z najvyssieho VZ, cize materská bude tiez vyssia
Zuzka
20.01.05,05:49
Prosím, viete mi niekto poradiť, aký max. zárobok môže mať žena, ktorá je na materskom príspevku, a akú zmluvu s ňou môže zamestnávateľ uzatvoriť?
Ďakujem:).
misurka
20.01.05,06:22
Prosím, viete mi niekto poradiť, aký max. zárobok môže mať žena, ktorá je na materskom príspevku, a akú zmluvu s ňou môže zamestnávateľ uzatvoriť?
Ďakujem:).Zárobok je neobmedzený, ak ale prac. pomer trvá celý mesiac, je povinná to nahlásiť na soc. poistovnu, tym padom má nárok len na kráten. rodič. príspevok vo výške 1300 sk. Ak však v mesiaci splna len jedinny den celodennej starostlivosti o dieta, zn. to, ze prac. pomer trva v januari napr. od 3.1.2004, tak za januar ma nárok na riadny rodič. príspevok
viktoria
20.01.05,06:32
Zárobok je neobmedzený, ak ale prac. pomer trvá celý mesiac, je povinná to nahlásiť na soc. poistovnu, tym padom má nárok len na kráten. rodič. príspevok vo výške 1300 sk. Ak však v mesiaci splna len jedinny den celodennej starostlivosti o dieta, zn. to, ze prac. pomer trva v januari napr. od 3.1.2004, tak za januar ma nárok na riadny rodič. príspevokPodľa mňa Zuska pítala na príjem popri materskej a nie rodičovskej.

Ak dobre viem tak, žena na materskej dovolenke nesmie mať žiadný príjem ako zamestnanec.
misurka
20.01.05,07:20
Prepáčte, nevšimla som si
Podľa mňa Zuska pítala na príjem popri materskej a nie rodičovskej.

Ak dobre viem tak, žena na materskej dovolenke nesmie mať žiadný príjem ako zamestnanec.
Zuzka
20.01.05,09:11
Obidvom veľmi pekne ďakujem. :)
Yuya
20.01.05,12:11
To je trosku malo 60% z priemeru v NH. Potom sa vsetci cuduju preco sa rodi malo deti. Zena, ktora ma vyssi prijem je na tom teda dobre v nevyhode v porovnani so zenou, ktora ma min.mzdu. Ma smolu, ak ma deti bude mat nizssi dochodok. Ta s min. mzdou na tom dokonca zarobi /ked bude na materskej/. Je to nespravodlive malo by sato ratat z priemerneho zarobku pred nastupom na matersku dovolenku.

A ma niekto informaciu ci sa to tyka aj zien, ktore uz su na materskej dovolenke
/k 1.1.05/? Mam na mysli ten VZ vo vyske 60% z priemeru v NH pre odvod do II. piliera?
Yuya
20.01.05,12:13
to bolo k prispevku 42 o dochodkovom poisteni
Jozef Mihál
20.01.05,12:32
Yuya - áno, tie platby štátu ženám sporiteľkám v II.pilieri sa týkajú každej ženy na MD/RD, aj tých, ktoré už na MD/RD sú.
ricij
20.01.05,12:49
Jožko, jakožto blogár si v jednom článku (mimochodom prečítal som si ich všetky - máš štatistiky, koľko ľudí si iich prečíta?) spomenul, že je možné dvihnúť si VZ na materskú aj na 35.000,- mesačne. A potom už nič.... Povieš nám niečo k tomu? Môžeš?:confused: :o
Jozef Mihál
20.01.05,12:58
Poviem, môžem, ešte chvíľka napätia...

...s blogmi zrejme končím, sledovanosť mi tam klesá...o holuboch len 221 čitateľov, hanba mi.
ricij
20.01.05,13:08
Poviem, môžem, ešte chvíľka napätia...
Nooooooooooooooo.





Už.

:confused: :confused: :confused:
Iveta
20.01.05,13:12
Poviem, môžem, ešte chvíľka napätia...

...s blogmi zrejme končím, sledovanosť mi tam klesá...o holuboch len 221 čitateľov, hanba mi.
p. Mihál, nevzdávajte to. Články v „blogoch” sú perfektné!
Jozef Mihál
20.01.05,13:29
Super, článok o holuboch si pred chvíľou prečítal niekto ďalší, takže už má 222 videní. Hm, práve keď si pomyslím, že to čítate hlavne Vy Poradcovia, tak písať to kvôli pár ďalším čitateľom www.sme.sk ozaj nemá zmysel.

Odkaz pre nedočkavého Ričiho: Tá chvíľka ešte chvíľku potrvá. Ale Tebe by to snáď malo byť jasné - vtip je v existencii viacerých súbežných poistení (napr. 3x, 10x a pod. zamestnanec) a vhodnej manipulácií s rozhodujúcimi obdobiami na výpočet denného vymeriavacieho základu. Teoreticky viem takto "vyprodukovať" sumu materskej rádovo v státisícoch.
ricij
20.01.05,13:42
Odkaz pre nedočkavého Ričiho: Tá chvíľka ešte chvíľku potrvá. Ale Tebe by to snáď malo byť jasné - vtip je v existencii viacerých súbežných poistení (napr. 3x, 10x a pod. zamestnanec) a vhodnej manipulácií s rozhodujúcimi obdobiami na výpočet denného vymeriavacieho základu. Teoreticky viem takto "vyprodukovať" sumu materskej rádovo v státisícoch.Rozmýšľam, rozmýšľam, skôr sa točím okolo DPHčka a dane z príjmu a vďaka tebe už aj ZP.
Tak skúsim. Budúca mamička si platí 9 mesiacov ako dobrovoľne poistená SZČO z minimálnej mzdy. A potom sa na jeden deň zamestná u desiatich zamestnávateľov s platom 21.548,- Sk u každého z nich. Hm?
vladan
20.01.05,14:03
... riči ... vtip je ale v spojení: 270 dní
Jozef Mihál
20.01.05,14:56
Žiaľ, zamestnať sa na 1 deň, to by zdá sa nepomohlo. Treba sa prezieravo zamestnať u tých 10 zamestnávateľov už 270 dní pred pôrodom, jednoducho PLÁNOVANÉ rodičovstvo. A zamestnať sa na mini-úväzoček, povedzme 1 hod. mesačne, nech to veľa tých zamestnávateľov nestojí, ale nech beží doba 270 dní poistenia v každom zamestnaní. V správny moment potom u každého zamestnávateľa čerpať neplatené voľno či mať absenciu - skrátka dopracovať sa k prerušeniu - a po ňom zrazu zarobiť za deň - dva relatívne vysokú mzdu tak, aby -
- pre materskú sa ako rozhodujúce obdobie zobralo obdobie s veľkou mzdou a podľa možností čo najmenším počtom dní
- dodržal sa princíp, že vymeriavací základ v súčte za jeden mesiac u všetkých zamestnávateľov nesmie prevýšiť sumu 21.548 Sk.
Detaily si už snáď domyslíte.
linko
20.01.05,17:31
Dík, za odpoveď, ešte jedna otázočka prečo to musím prerušiŤ?
Jozef Mihál
21.01.05,06:30
linko: materská za 1 deň je daná ako 55% z tzv. denného vymeriavacieho základu (DVZ).
DVZ je daný ako podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec platil poistné na nemocenské poistenie v tzv. rozhodujúcom období (RO) a počtu dní RO. Rozhodujúce obdobie je v zásade minulý rok ale v prípade prerušenia poistenia sa RO určuje odo dňa nasledujúceho po prerušení.

Príklad.
XY je zamestnaná vo firme ABC od roku 2002.
K 1.5.2005 nastupuje na MD.
Jej RO by v zásade mal byť rok 2004.
Za rok 2004 mala súčet vymeriavacích základov na nemocenské poistenie 109800 Sk. Poistenie v roku 2004 platila celých 366 dní, nebola PN, na OČR, nemala neplatené voľno a pod.
DVZ počítaný z RO ako roka 2004 by bol 109800 Sk deleno 366 dní = 300 Sk/deň
55% z DVZ = 165 Sk materská na deň.

XY si zoberie od 1.4.2005 do 25.4.2005 neplatené voľno. Dochádza tak k prerušeniu poistenia. Od 26.4.2005 znovu pracuje, za tie 4 dni bude jej mzda 3592 Sk.
RO pre výpočet materskej bude vďaka prerušeniu už nie rok 2004, ale obdobie od 26.4.2005 do 30.4.2005.
DVZ počítaný z tohto RO bude 3592 Sk deleno 5 dní = 718,40 Sk/deň

55% z DVZ = 395,12 Sk materská na deň.
V mesiaci s 30 dňami bude materská 11854 Sk.
V mesiaci s 31 dňami bude materská 12249 Sk.

Takže na to je dobré to prerušenie.
ricij
21.01.05,06:32
Dík, za odpoveď, ešte jedna otázočka prečo to musím prerušiŤ?Čo prerušiť? Tehotenstvo?Tam to práveže nesmieš prerušiť!:D

Jáj, platenie. Aby sa podľa § 54 počítal denný vymeriavací základ nanovo.
ricij
21.01.05,06:35
Tak to ma Jožko obehol o nejakú minútočku. Ale je presnejší.
rolandik
22.01.05,10:57
Už je to tu trochu dokola.
Ja by som sa chcela opýtať na trošku iný problém.
Podľa zákona môže otec nastúpiť na poberanie materského naskôr 6 týždňov po pôrode a obdobie nároku na materské ženy, ktorá dieťa porodila nesmie byť kratšie ako 14 týždňov a nesmie zaniknúť pred uplynutím 6 týž. odo dňa pôrodu.
To znamená matka poberá materské 8 týž (pred pôrodom) + 6 týž. (po pôrode) a otec ostatných 14 týždňov.
Dobre som pochopila zákon v počte týždňov?
Bude platiť to o maximalizovaní VZ aj pre otca?
Jozef Mihál
23.01.05,09:45
Na http://mihal.blog.sme.sk

v pondelok 24.1.05 o 9:12 prvý zo série článkov o optimalizácií výšky materskej.
linko
23.01.05,10:15
Tak to ma Jožko obehol o nejakú minútočku. Ale je presnejší. Díky moc, za naozaj podrobné odpovede. Sorry, ale ako som už spomenula v predch. príspevkoch, tak moja znalosť z tejto problematiky, je na bode mrazu. Som veľmi rada, že ste mali trpezlivosť na moje často možno pre vás "malicherné" otázky. Ak mi to s tou MD vydá tak ako to predpokladám tak vás určite pozvem na pivko. Zatiaľ díky moc. Pre pána Mihála a Ričiho. Ešte raz dík. Linko
Yuya
24.01.05,08:43
Na http://mihal.blog.sme.sk

v pondelok 24.1.05 o 9:12 prvý zo série článkov o optimalizácií výšky materskej.
Stale nie je z toho jasne ci sa doba poistenia pred porodom /270 dni/ z hlavneho prac.pomeru a vedl.PP rata spolu alebo zvlast. Nezistil ste k tomu nieco blizsie?
mystery
24.01.05,11:02
Dobry den,
citam si to tu vsetko a nevychadzam z uzasu. Je to skvela vec.
Mna by zaujimalo: ako je to so statnymi zamestnancami? Ja osobne som v stalej statnej sluzbe. Ako statny zamestnanec nemozem mat vedlajsi pracovny pomer a teda si nemozem platit soc. poistenie ako SZCO. Mozem si ho teda platit sukromne? Akoze raz mi ho plati zamestnavatel a raz si ho zaplatim ja???
Mohli by ste mi k tomu nieco napisat? O tuto temu som sa zacala zaujimat len teraz a tak sa tu velmi nevyznam.
A este taka otazocka. Ako zdovodnit to neplatene volno, aby to v praci "zozrali" v pohode?? Alebo sa porozpravat so sefom na rovinu?
Dakujem za radu.

Mystery
Jozef Mihál
24.01.05,11:15
Yuya - nezistil som nič overené, vyzerá to tak, že každá doba sa ráta zvlášť. My sme to už nestihli vyskúšať atď. - bobrík mlčania. Skúste to Vy, ak to vyjde, budete slávna.

Mystery - aj štátny zamestnanec si môže platiť dobrovoľné nemocenské poistenie a pri troche šikovnosti tak môže získať nárok na materské v dvojnásobnej sume, tj. okolo 24000 Sk mesačne.

Neplatené voľno - v Zákonníku práce sú uvedené prípady, kedy zamestnávateľ musí zamestnancovi poskytnúť neplatené voľno, viď § 141, napríklad odsek 3. Neviem presne, ako je to pri štátnej službe.

K prerušeniu poistenia však dochádza nielen pri neplatenom voľne ale aj pri absencií alebo pri OČR trvajúcej nad 10 dní.

...vždy ma ohromne poteší, keď nový člen pochváli Poradu.
Yuya
24.01.05,18:59
Asi to skúsim nech je sranda. Aspoň zo zvedavosti a potom dam vediet co a ako. Zamestnam sa na VPP od 31.01.2005 a zarobim 700,- Sk. od 01.02.05 prerusim poistenie z dovodu neplateneho volna az do nastupu na matersku dovolenkku 25.02.05, aby za mna fima vela neplaila a uvidim co z toho vznikne. Dufam, ze nebude vadit ked budem mat k datumu nastupu na matersku prerusene poistenie z titulu VPP? /Podotykam, ze ako zamestnanec a SZČO nie/
Jozef Mihál
25.01.05,07:24
Pre tých, čo uvažujú o zvýšení materskej prostredníctvom dobrovoľného nemocenského poistenia, ale trápi ich, či dosiahnu dobu 270 dní trvania poistenia za posledné dva roky pred pôrodom, dávam do pozornosti § 253 ods.1 zákona 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení:

"Do obdobia 270 dní nemocenského poistenia na vznik nároku na nemocenské dobrovoľne nemocensky poistenej osoby a na vznik nároku na materské sa započítava aj obdobie účasti na nemocenskom poistení získané podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004."
Jozef Mihál
25.01.05,07:45
Yuya - silne pochybujem, že sa to podarí ale skúste to.

Z môjho predošlého príspevku však vyplýva zaujímavý fakt - ak žena nastupuje na MD teraz na jar, a bola v roku 2003 nemocensky poistená - ak sa stihne pred nástupom na MD dobrovoľne nemocensky poistiť, z dobrovoľného nem.poistenia bude mať nárok na materskú.

Napr. deň pôrodu 15.5.2005. Na materskú nastupuje 1.4.2005. Doba 2 rokov pred pôrodom je doba od 15.5.2003 do 14.5.2005. Ak v čase od 15.5.2003 do 31.12.2003 bola žena nemocensky poistená, započíta sa jej týchto ak dobre počítam 230 dní k dobe dobrovoľného nem.poistenia, na ktoré sa prihlási povedzme 1.3.2005. Od 1.3.2005 do 14.5.2005 získa 75 dní poistenia, spolu to bude 305 dní, čo bohate stačí.

A potom už len správne si zvoliť výšku svojho vymeriavacieho základu na dobrovoľné poistenie - ktoré bude platiť len za marec 2005, keďže 1.4.2005 už nastupuje na materskú.
bodliak
25.01.05,08:21
"K prerušeniu poistenia však dochádza nielen pri neplatenom voľne ale aj pri absencií alebo pri OČR trvajúcej nad 10 dní."

Sú nejaké riziká ak budúcej mamičke pomôže napríklad príbuzný tým, že ona ukončí PP v pôvodnom zamestnaní (kde na fintu s neplateným voľnom nepristúpia) a on ju zamestná u seba na pár dní pred nástupom na materskú dovolenku za max. vymeriavací základ ?

Aj zmena zamestnávateľa je prerušením a rozhodujúce obdobie bude počítané za tých pár dní ...
Jozef Mihál
25.01.05,08:27
Sú nejaké riziká...Nie sú. Je predsa úplne normálne, že zamestnankyňa mení zamestnanie. Dľžka doby trvania nemocenského poistenia ako zamestnanca sa jej spočítava zo všetkých zamestnaní, po sebe nasledujúcich.
Jozef Mihál
25.01.05,12:13
Doporučujem prečítať si všetkým ženám, ktoré sú momentálne poistené ako SZČO a chystajú sa na materskú, prečítať si záver diskusie k príspevku:

http://mihal.blog.sme.sk/c/1027/Viete-kolko-by-ste-mohli-dostavat-na-materskej.html
zuzanamr
26.01.05,11:00
Pan Mihal.Sledujem tuto vasu poradu a zda sa mi to trochu neskutocne.Ale aj napriek tomu mam otazocku.Jedna sa tu o zeny,ktore na matersku chcu nastupit zo zamestnania.Co ak uz na matreskej som a chcem v nej pokracovat?Je moznost ziskat "lepsiu" matersku aj pri tomto sposobe?A ako?Vdaka za odpoved.
Jozef Mihál
26.01.05,13:16
zuzanamr - čiže ste zamestnaná, momentálne pri prvom dieťati na rodičovskej dovolenke a chystáte sa na materskú s druhým dieťaťom. V takom prípade, ak sa pred novou materskou nestihnete vrátiť do zamestnania, výška materskej sa určí z tzv. predpokladaného denného vymeriavacieho základu. Váš zamestnávateľ do SP nahlási, aký by ste asi mali vymeriavací základ na nemocenské poistenie, keby ste pracovali. Maximálny VZ je 21548 Sk. Výška materskej bude mesačne približne 55% zo zamestnávateľom nahláseného VZ. Takže...
Ak by sa Vá to takto nezdalo, iné riešenie je na 1 deň pred materskou nastúpiť do zamestnania a zarobiť za ten deň približne 700 Sk. Vďaka tomu bude Vaša materská mesačne cca 55% zo základu 21548 Sk...
bodliak
26.01.05,14:33
"Doporučujem prečítať si všetkým ženám, ktoré sú momentálne poistené ako SZČO a chystajú sa na materskú, prečítať si záver diskusie k príspevku:"

Ta pani bola SZCO a teraz je dobrovolene nezamestnana. Z titulu SZCO iba ziskala 270 dni, to moze byt aj z riadneho zamestnania. Znamenalo by to skor odporucanie ukoncit pracovny pomer, dobrovolne sa na par dni pred MD prihlasit s max. VZ.
rolandik
26.01.05,16:46
Pán Mihál,

mám v ruke zákon 461/2003 Z.z. a § 52 Poskytovanie materského sa v bode 2 píše: Materské sa poskytuje za to isté obdobie len raz a len jednému poistencovi.

S menocenským postením to tak nie je tam tento bod chýba. Tam môžem dostať toľko maródiek koľkom mám poistení ako zamestnanec, SZČO.
bachorikova
26.01.05,20:48
Moja sestra chce nastupit na matersku 8 tyzdnov pred terminom porodu 17.4.05. Vzhladom na to, ze ako ucitelka ma narok na takmer 40 dni dovolenky, chcela si co najviac vycerpat pred nastupom na MD. Zamestnavatel je povedal, ze nebude mat z rozpoctu dostatok financii, aby jej vyplatil dovolenku a tak ju tlaci do toho aby si cerpala PN. On musi zamestnat nahradnu silu (dochodkynu), ktorej musi platit tabulkovo najvyssi plat. Co by ste jej radili, kedy si ma dovolenku vycerpat a ako sa zachovat?

Dakujem.
misurka
27.01.05,04:54
p. Mihal, akurat s manzelom rozmyslame o babatku.
Som zamestnancom, VZ pred nastupom na MD by som si vedela urobit na maximum.
Co ak by som sa teraz dobrovolne zamestnala, platila by som odvody z minim. VZ a 2 mesiace pred nastupom na MD by som toto dobrovol.poistenie prerusila a posledny mesiac by som platila poistne z max. VZ.
Dostavala by som 2 materske z 2 max. VZ?
Su to moje plany, neviem, ci sa podari.
A co ak by som nastupila na MD az buduci rok, ale to este asi nikto nevie, ako to bude fungovat buduci rok.
Dakujem za info
Yuya
27.01.05,05:32
p. Mihal, akurat s manzelom rozmyslame o babatku.
Som zamestnancom, VZ pred nastupom na MD by som si vedela urobit na maximum.
Co ak by som sa teraz dobrovolne zamestnala, platila by som odvody z minim. VZ a 2 mesiace pred nastupom na MD by som toto dobrovol.poistenie prerusila a posledny mesiac by som platila poistne z max. VZ.
Dostavala by som 2 materske z 2 max. VZ?
Su to moje plany, neviem, ci sa podari.
A co ak by som nastupila na MD az buduci rok, ale to este asi nikto nevie, ako to bude fungovat buduci rok.
Dakujem za info
Zabudli ste na taky detail. Nemozete za rovnake obdobie platit zo vsetkych nemocenskych poisteni viac ako je max. VZ pre nemocenske poistenie, a to momentalne je 21548,- Sk.
Yuya
27.01.05,05:37
Moja sestra chce nastupit na matersku 8 tyzdnov pred terminom porodu 17.4.05. Vzhladom na to, ze ako ucitelka ma narok na takmer 40 dni dovolenky, chcela si co najviac vycerpat pred nastupom na MD. Zamestnavatel je povedal, ze nebude mat z rozpoctu dostatok financii, aby jej vyplatil dovolenku a tak ju tlaci do toho aby si cerpala PN. On musi zamestnat nahradnu silu (dochodkynu), ktorej musi platit tabulkovo najvyssi plat. Co by ste jej radili, kedy si ma dovolenku vycerpat a ako sa zachovat?

Dakujem.
Ak si ju nevycepa pred nastupom na matersku dovolenku, tak si ju moze vycerpat az po ukonceni materskej dovolenky /mam na mysli po 3 rokoch nie po 28 tyzdnoch/. Bohuzial preplatit ju zamestnavatel nemoze, mohol by az po ukonceni pracovneho pomeru.
Jozef Mihál
27.01.05,06:23
...zákon 461/2003 Z.z. a § 52 Poskytovanie materského sa v bode 2 píše: Materské sa poskytuje za to isté obdobie len raz a len jednému poistencovi.

S menocenským postením to tak nie je tam tento bod chýba. Tam môžem dostať toľko maródiek koľkom mám poistení ako zamestnanec, SZČO.
Nemáte pravdu.
Pozrite § 58 - Nárok na nemocenské dávky z viacerých nemocenských poistení:

"...ak vznikne nárok na nemocenskú dávku z viacerých nemocenských poistení, nemocenská dávka sa určí z úhrnu DVZ...a nemocenská dávka sa vypláca len jedna."

Toto ustanovenie sa týka všetkých nemocenských dávok - ktorými sú:
- nemocenské
- ošetrovné
- vyrovnávací príspevok
- materské

§ 52 hovorí o tom, že materskú na jedno a to isté dieťa si nemôže uplatňovať viac poistencov súčasne, napr. aj matka aj otec.
Jozef Mihál
27.01.05,06:25
Misurka -

práve sa chystám napísať na blogu príklad na to ako na to.
Jozef Mihál
27.01.05,08:02
Už som to zaradil...čítajte

http://mihal.blog.sme.sk
Dana4
27.01.05,11:01
Vaz. pan Mihál,

chcela by som Vás poprosiť o radu. Som tehotná, termín pôrodu mám 4.7.2005, t.z. na materskú nastupujem 23.5.2005 (6 týždňov pred TP). Zamestnaná som od júla 1999 u súkromného podnikateľa. Hrubú mzdu mám 8000,-/mesiac, takže Vaše rady mi prišli vhod :o) Zaujímalo by ma, stačí si zobrať neplatené voľno len jediný deň, napr. 1.3.2005 na to, aby sa mi materská rátala od 2.3.2005 alebo je potrebné si zobrať radšej viac dní neplatné voľno? Potom si stačí dohodnúť zo zamestnávateľom na zvyšné mesiace do MD vyššiu mzdu a hotovo? A kde to uvediem na mesačnom výkaze do SP, keď budem odvádzať poistné za marec, že som čerpala napr. 1 deň neplat. voľno ? Mimochodom ako vyrátam to poistné keď v tom mesiaci budem čerpať neplatené voľno? Alebo kebyže si zoberiem neplatné voľno celý mesiac, tak za ten mesiac sa vôbec odvody neodvádzajú? Ak áno tak z akej sumy? Ide mi o to, že by som napr. zrovna vtedy potrebovala zdrav. starostlivosť a nebola by som zdrav. poistená. Ďakujem pekne za odpoveď.
Jozef Mihál
27.01.05,18:34
Som tehotná, termín pôrodu mám 4.7.2005, t.z. na materskú nastupujem 23.5.2005 (6 týždňov pred TP). Zamestnaná som od júla 1999 u súkromného podnikateľa. Hrubú mzdu mám 8000,-/mesiac, takže Vaše rady mi prišli vhod :o) Zaujímalo by ma, stačí si zobrať neplatené voľno len jediný deň, napr. 1.3.2005 na to, aby sa mi materská rátala od 2.3.2005 alebo je potrebné si zobrať radšej viac dní neplatné voľno? Potom si stačí dohodnúť zo zamestnávateľom na zvyšné mesiace do MD vyššiu mzdu a hotovo? A kde to uvediem na mesačnom výkaze do SP, keď budem odvádzať poistné za marec, že som čerpala napr. 1 deň neplat. voľno ? Mimochodom ako vyrátam to poistné keď v tom mesiaci budem čerpať neplatené voľno? Alebo kebyže si zoberiem neplatné voľno celý mesiac, tak za ten mesiac sa vôbec odvody neodvádzajú? Ak áno tak z akej sumy? Ide mi o to, že by som napr. zrovna vtedy potrebovala zdrav. starostlivosť a nebola by som zdrav. poistená. Ďakujem pekne za odpoveď.Stačí si zobrať NV na jediný deň, ak nastupujete na MD až 23.5. zoberte si NV povedzme od 30.4. do 8.5. vrátane.
NV sa nahlasuje na tlačive Registračný list FO ako "prerušenie povinného poistenia".
KedŽe nastupujete na MD 23.5., tak potom za dobu od 9.5. do 22.5. treba mať mzdu = vymeriavací základ, vo výške 9732 Sk (to je 21548 Sk/31 dní, krát 14 dní).
Na mesačnom výkaze za máj uvediete, že poistné sa platí za 14 dní (lebo 8 dní prerušenie, 9 dní už budete na MD) a že vym.základ je 9732 Sk.

Ďalšie otázky - ak by ste boli na NV celý mesiac, odvody sa neodvádzajú. Nárok na zdravotnú starostlivosť máte vtedy, ak ste poistencom, čo ste. Ak ako zamestnanec počas NV fakticky neplatíte zdravotné poistenie, tak podľa nového zákona je to OK.
Dana4
28.01.05,07:14
p. Mihál, ďakujem Vám veľmi pekne za vyčerpávajúcu odpoveď. Mimochodom je to veľmi dobrý server. Ak dovolíte, ešte by som si chcela ujasniť jednu vec ohľadne dobrovolného poistenia. Chápem to dobre, že v mojom prípade by bolo zbytočné sa ešte dobrovolne pripoistovať, (resp. nájsť si druhé zamestnanie na pár hodín do mesiaca), keďže do nástupu na MD (23.5.) by som už nesplnila lehotu poistenia 270 dní? Aj keď vlastne ju spĺňam ako zamestnanec (zamestnaná od r. 1999)? Znamená to, že podmienku byť poistená 270 dní by som musela spĺňať v oboch zamestnaniach (alebo dobrovolného poistenia) zvlášť, aby som mohla dostať dvojnásobnú materskú? Ďakujem ešte raz za ochotu. Pekný deň.
zuzanah
28.01.05,17:07
Dobry deň, p.Mihál
vcera som sa prvy krat zoznámila s touto strankou a musim povedat, ze je velmi dobra. Kedze nastupujem v priebehu 7 mesiaca 2005 na materskú dovolenku, samozrejme ma zaujala téma možnosti zvysenia si materskeho. Prečítala som si vsetky príspevky ale na moju otazku som nenašla odpoveď. Som zamestnana a tiež povinne poistena ako SZČO, moj problém je vsak ten ze moj mesacny príjem zo zamestnania je v priemere 30 tisíc korún. Zaujima ma ci je mozne aj v mojom pripade zvysit sumu materskeho nad cca 11.500 Sk a ak ano ako. Jedina moznost, ktora ma napada je v mesiaci jun znizit prijem z hlavného zamastnania a doplnit ho do maxima ako SZČO a pripadne z VPP. Mam narok na materske aj ako SZČO a ak ano z akej sumy, keďze som sice povinne poistena avsak maxim.vymeriavaci zaklad dosahujem ako zamestnanec. ďakujem za pomoc zuzanah
M0NIKA
30.01.05,12:31
Peknú nedeľu prajem Vám všetkým!

V prvom rade sa veľmi teším, že takáto stránka existuje a chcem Vám za ňu, pán Mihál, poďakovať. Mrzí ma, že som ju objavila až včera, ale už sa mi doma smejú, že som závislá...:) Našla som tu kopu vecí, ktoré ma zaujali.

Teraz napríklad materská dovolenka. Prečítala som si čo tu píšete a chcela som iba vedieť, či som to celé pochopila správne. Tu je teda moja otázka:
Od 02.01.2003 som SZČO (iba SZČO) a riadne si platím zdravotné a teraz už aj soc. poistenie. Plánujeme druhé dieťa.
Zaujímalo by, čo vlastne v mojom prípade považujem za VZ?:o
Či viem byť zároveň aj dobrovoľne poistená osoba?
A ak som to celé správne pochopila bolo by vhodné, keby som sa niekde už-aj zamestnala ako zamestnanec.

Je to tak správne? A čo ak nestihnem pôrod v roku 2005? Ale to je asi ešte ďaleko... :confused:
M0NIKA
31.01.05,19:18
Práve som zistila, že je tu pomerne veľa načatých tém týkajúcich sa MD, ale na svoje otázky som odpoveď nenašla...

Nájde sa niekto, kto mi poradí? :(
M0NIKA
31.01.05,19:59
Držím, vopred ďakujem.
Jozef Mihál
31.01.05,20:01
Od 02.01.2003 som SZČO (iba SZČO) a riadne si platím zdravotné a teraz už aj soc. poistenie. Plánujeme druhé dieťa.

Zaujímalo by, čo vlastne v mojom prípade považujem za VZ?

Či viem byť zároveň aj dobrovoľne poistená osoba?
A ak som to celé správne pochopila bolo by vhodné, keby som sa niekde už-aj zamestnala ako zamestnanec.

Je to tak správne? A čo ak nestihnem pôrod v roku 2005? Ale to je asi ešte ďaleko...Monika, v prvom rade si skúste prečítať v zákone 461/2003 paragrafy 53, 54 a 55.

Ďalej si v tejto téme niekde vyššie pohľadajte priložený dokument (je to niekde na začiatku témy) a pozorne ho prečítajte.

Toľko k tomu, aby ste sa vedeli zorientovať v nasledujúcom texte.

Zjednodušene:

Výška materskej na jeden deň = 55% z denného vymeriavacieho základu (DVZ)

DVZ = Súčet Vášho VZ na nemocenské poistenie za rozhodujúce obdobie (RO) deleno počet dní RO.

Napríklad ak pôjdete na MD ešte v roku 2005, RO = rok 2004.
Zoberieme VZ, z ktorého ste platili nemocenské poistenie za rok 2004, spočítame, vydelíme 365 dňami, výsledok je DVZ atď.

Ak pôjdete na MD až v roku 2006, RO = rok 2005.
Zoberieme VZ, z ktorého ste platili nemocenské poistenie za rok 2005, spočítame, vydelíme 365 dňami, výsledok je DVZ atď.

Ako SZČO máte VZ daný "pevne" a možnosti na špekulácie tu nie sú žiadne.

Avšak mali by ste rýchlo začať uvažovať o dobrovoľnom nemocenskom poistení, kde pri šikovnej manipulácií s prihláškami a odhláškami sa pri minimálnych nákladoch dá dosiahnuť, aby Vaša materská bola aspoň vo výške tých 11-12 tis. mesačne.

Chystám sa k tomu zrejem cez nastávajúci víkend napísať ďalší článok na
www.mihal.blog.sme.sk (http://www.mihal.blog.sme.sk/)
Jozef Mihál
31.01.05,20:09
zuzanah - ste komplikovaný prípad, ale niečo by sa vymyslieť dalo, ale maximum, ktoré je možné získať vidím takto:

1. maximálna materská z nemocenskej zamestnanca, čiže tých 11-12 tis. mesačne

a k tomu

2. mesačne v prepočte 55% z VZ, z ktorého platíte (alebo presnejšie povedané platili by ste, keby ste nemali maximálny VZ už v zamestnaní) nemocenské ako SZČO

Pardon, ale je to tak komplikované (ale riešiteľné!), že sa úprimne priznám - snáď niekedy nabudúce...
Jozef Mihál
31.01.05,20:12
Ak dovolíte, ešte by som si chcela ujasniť jednu vec ohľadne dobrovolného poistenia. Chápem to dobre, že v mojom prípade by bolo zbytočné sa ešte dobrovolne pripoistovať, (resp. nájsť si druhé zamestnanie na pár hodín do mesiaca), keďže do nástupu na MD (23.5.) by som už nesplnila lehotu poistenia 270 dní? Aj keď vlastne ju spĺňam ako zamestnanec (zamestnaná od r. 1999)? Znamená to, že podmienku byť poistená 270 dní by som musela spĺňať v oboch zamestnaniach (alebo dobrovolného poistenia) zvlášť, aby som mohla dostať dvojnásobnú materskú?
Áno, lehota 270 dní sa sleduje osobitne za nemocenské poistenie zamestnanca a osobitne za dobrovoľné nemocenské poistenie. A osobitne v každom zamestnaní ak ich niekto má viac.

Poznámka - k dobe dobrovoľného nem.poistenia sa pripočítava aj doba akéhokoľvek nem.poistenia pred rokom 2004.
M0NIKA
31.01.05,20:13
Ešte raz ďakujem, idem študovať. Teraz mám pocit, že mi je to celé jasné a z predchádzajúcich príspevkom rozumiem aj tomu ako zvýšiť materskú.

Veľmi sa teším, že som túto stránku objavila, je geniálna!
ricij
31.01.05,20:16
...
Veľmi sa teším, že som túto stránku objavila, je geniálna!Áno stránka ako taká je urobená veľmi dobre. Ale geniálnou ju robia ľudia. A niektorí ju ťahajú veľmi napred.
Jozef Mihál
31.01.05,20:17
Ujha Monika, pozerám Váš profil a:

Členom od: 29-01-05
Spolu príspevkov: 65 (27.70 príspevkov denne)

...aby ste nám tu Poradu nezavarili...alebo: aby sme sa Vlaďou začali triasť o pozície na čele pelotónu prispievajúcich.
Jozef Mihál
31.01.05,20:19
...Ale geniálnou ju robia ľudia. A niektorí ju ťahajú veľmi napred.A niektorí ju nielen ťahajú ale pritom i lentilky rozdávajú...
ricij
31.01.05,20:21
A niektorí ju nielen ťahajú ale pritom i lentilky rozdávajú...No, ty si tým lentilkám veľmi neublížil. Zato porade až, až... To myslím v dobrom, pravdaže.;)
M0NIKA
31.01.05,20:40
Ujha Monika, pozerám Váš profil a:

Členom od: 29-01-05
Spolu príspevkov: 65 (27.70 príspevkov denne)

...aby ste nám tu Poradu nezavarili...alebo: aby sme sa Vlaďou začali triasť o pozície na čele pelotónu prispievajúcich.
Pán Mihál, vôbec sa nemáte čoho obávať... ja sa iba neviem od PORADY odtrhnúť... už som tuším závislá ;)
A hlavne nemám doma chlapa, tak si spríjemňujem večer. :D :D
vladan
01.02.05,07:17
... aby ste nám tu Poradu nezavarili ... alebo: aby sme sa Vlaďou začali triasť o pozície na čele pelotónu prispievajúcich.
Jožko, myslím, že mi to vôbec neublíži, ak náhodou spadnem o nejakú tú priečku nižšie :D ... a fakt mi nejde o kvantitu príspevkov ... proste to ide samo :D ... veď to poznáš, však?
mama
01.02.05,11:02
[Dobry den.
sledujem tuto temu, ale naozaj mi nie su niktore veci jasne. Prosim Vas, mozete mi potvrdit, ci podla noveho zakona je vyska materskej pocas prvych 6 mesiacov limitovana ? Momentalne mam hrubu mzdu 27 000. Vo firme pracujem od roku 2000, ale v maji 2004 som sa vratila po 13 mesiacoch z prvej materskej. Na dalsiu by som mala nastupit aprili :p . Vztahuju sa na mna nejake obmedzenia vo vypocte ?

Vopred dakujem za odpoved.
PS: musi povedat, ze moznost diskusie na jednotlive temy na tomto servry je fakt super. Velmi vela sa da poucit. Je to super, len tak dalej
Jozef Mihál
01.02.05,11:16
mama,
výška materskej nie je limitovaná.

Limitovaná je výška mesačného vymeriavacieho základu, z ktorého sa platí nemocenské poistenie (v súčasnosti je ten limit 21548 Sk).

A pretože materská sa, zjednodušene povedané, vypočítava z vymeriavacieho základu, z ktorého mamina platila nemocenské poistenie, je tým nepriamo limitovaná aj samotná materská.

Ale to slovíčko "zjednodušene" v predošlej vete znamená, že sa dá "špekulovať" a vhodne zvolenou kombináciou platenia viacerých nemocenských poistení a prerušovaní týchto poistení sa dá dosiahnuť suma niekoľkonásobne vyššia suma materskej, než len tých cca 55% z 21548 Sk mesačne.
mama
01.02.05,11:32
pan Mihal, myslite tym to dobrovolne nemocenske pripoistenie V SP ? Je tam stanovena maximalna vyska vymeriavacieho zakladu ?
Jozef Mihál
01.02.05,21:28
mama, keďže nastupujete na MD v apríli, pravdepodobne sa už nič nedá robiť. Snáď to dobrovoľné nemocenské poistenie, ak sa stíha doba poistenia 270 dní aj so zarátaním obdobia z roka 2003...a tuším sa to naozaj stíha.

Podstata triku je správna kombinácia prerušení nemocenského poistenia ako zamestnanca a prihlášok/odhlášok na dobrovoľné nem.poistenie, samozrejme s maximálnym VZ na dobrovoľné nem.poistenie.
Jozef Mihál
01.02.05,21:29
Zajtra, tj. v stredu 2.2.2005, od 8:20 na www.mihal.blog.sme.sk (http://www.mihal.blog.sme.sk/),

ďalší diel seriálu o materskej, tentoraz ideme na sumu 36000 Sk mesačne.
Majka
02.02.05,06:08
Zdravim diskutujucich,

prosim o radu, aku max. vysku mzdy mozem vyplatit zene na materskej , plati stale polovica z minimalnej mzdy? kde si to mozem pozriet,potrebujem to rychlo dohladat.
dakujem.
Yuya
02.02.05,07:41
mama, keďže nastupujete na MD v apríli, pravdepodobne sa už nič nedá robiť. Snáď to dobrovoľné nemocenské poistenie, ak sa stíha doba poistenia 270 dní aj so zarátaním obdobia z roka 2003...a tuším sa to naozaj stíha.

Podstata triku je správna kombinácia prerušení nemocenského poistenia ako zamestnanca a prihlášok/odhlášok na dobrovoľné nem.poistenie, samozrejme s maximálnym VZ na dobrovoľné nem.poistenie.
Myslim, ze je to uplne zbytocne sa dobrovolne v tomto pripade poistit. Ved max. VZ na nem.poistenie dosahuje uz z hlavneho zamestnania, takze nema z coho platit NP. A keby mala prerusenie v zamestnani meni sa jej automaticky rozh.obdobie
Yuya
02.02.05,08:03
Zajtra, tj. v stredu 2.2.2005, od 8:20 na www.mihal.blog.sme.sk (http://www.mihal.blog.sme.sk/),

ďalší diel seriálu o materskej, tentoraz ideme na sumu 36000 Sk mesačne.
V zamestnani C nebude splnena podmienka nemocenskeho poistenia 270 dni pred porodom. Musela by mat buduca mamicka prerusenie menej ako 30 dni
Jozef Mihál
02.02.05,08:13
?
"...Zároveň je zamestnaná úplne rovnako, ako vo firme B, aj vo firme C. Teda na kratší pracovný čas (1 hodinu týždenne) od 1.7.2004....Vo všetkých troch zamestnaniach je nemocensky poistená...K 3.3.2005 nastupuje na materskú. Očakávaný termín pôrodu je dňa 20.4.2005."

V zamestnaní C je 270 dní pred pôrodom poistená.
tess
02.02.05,09:21
Som SZČO dobrovoľne poistená cez 3 roky (do 31.12.2003 mám takto splnených 100 dní poistenia) , termín pôrodu mám 20.9.2005, náastup na materskú 9.8.05.
K 1.3. by som mala nastúpit do zamestnania ( mám ešte sancu byť poistená 200 dní do termínu pôrodu) s hrubou mzdou 17 000,-, v tomto zamestnaní nebudem môcť uvažovať o prerusení a odmenách za 1 deň. Ale mám moznosť "prizamestnať" sa, i u 2 "spriaznených" zamestnávateľov.
Poraďte mi, prosím, ako mám presne postupovať pri prerušeniach poistení, aby som niečo nepokazila a neprišla o materskú :-)), prípadne, aby som minimalizovala náklady a maximalizovala prínos. Ďakujem za každý názor.
zuzanah
03.02.05,15:34
p. Mihal, zatial Vam dakujem za odpoved a budem ocakavat ake riesenie navrhnete
atomant
03.02.05,21:37
Yuya, p. Mihal, Poradaci,

poprosil by som Vas tiez o konkretnu poradu. :confused:

Manzelka je tehotna /je v 6. tyzdni/. Dufame ze vsetko dopadne ok.
Predpokladany termin porodu je 15.09.2005. Tj. na matersku by mohla ist od 22.07.2005 do 04.08.2005

Udaje o zamestnani:
1. od 25.08.2003 do 30.06.2004 - ZS, ucitelka /hr. mzda: 11tis./mes. /
2. od 01.07.2004 do 01.09.2004 - evidovana ako nezamestnana osoba, teraz neviem ci bola poistena - asi bola ako dobrovolne poistena osoba
3. od 02.09.2004 do 30.06.2005 - ZS, ucitelka /hr. 12 tis./mes. /

Ja som SZCO od 1.1.2005. Ako ovplyvnia jej prijmy /materska/ moje odpisy?

Viete mi poradit ako zvysit matersku?
Udalosti ktore mozu nastat:
- nebude moct chodit do roboty az do 30.06 - Otazka: do kedy by mala vydrzat v robote?
- ak vydrzi do 30.06 v zamestnani, co potom? Zamestnat ju na par dni za max. vym. zaklad ako hlav. prac. cinnost, a medzi zastavit odvody (nepoistit sa na 1 den)? To staci na 11tis?
- ak bude vypisana, tak ako postupit?
- da sa este nejak zvysit matersku v jej pripade aj nad 11tis?
Ako to vyspekulovat? Z min. roku ma zhruba 200 dni /10 mes. zamestnana/, mala by byt zamestnana aj ako VPP na tych dalsich 70 dni?

Za vase cenne rady Vam dopred dakujem!
S pozdravom
atomant
ricij
04.02.05,06:53
Mám pocit, že na viacero nemocenských poistení je už neskoro. Jedinou alternatívou je, že jej dáme tak vysokú materskú z jedného poistenia ako to len ide. Teda 21548/30 dní *0,55 = DVZ by bol 718,2667 a materská na jeden deň 396 korún. Takže, nech pokojne zostatne pracovať v starom zamestnaní do 31. 5. 2005. Od 1. júna ju zamestnáš ty s tým, že hneď berie neplatené voľno od 1. 6. do 29. 6. 2005. 30. 6. 2005 u teba zarobí 719 korún za jeden deň. A v júli čím skôr na materskú. Čo začiatkom júla, neviem:confused: , najjednoduchšie je nechať sa vypísať, ak sa dá. Dalo by sa to celé posunúť do júla, aby sa nemuselo začiatkom júla špekulovať, že čo s tým, ale materská by jej vyšla nižšia.
A manželku neodpisuj, čo by ti potom zostalo???:D
Ty máš na mysli asi odpočítateľnú položku. Takže ty nebudeš mať nárok, ale pre ňu je materská oslobodená od dane, takže určite jej vyjde preplatok a daň jej pri ročnom zúčtovaní (podaní daňového priznania) vrátia.
Yuya
04.02.05,08:45
?
"...Zároveň je zamestnaná úplne rovnako, ako vo firme B, aj vo firme C. Teda na kratší pracovný čas (1 hodinu týždenne) od 1.7.2004....Vo všetkých troch zamestnaniach je nemocensky poistená...K 3.3.2005 nastupuje na materskú. Očakávaný termín pôrodu je dňa 20.4.2005."

V zamestnaní C je 270 dní pred pôrodom poistená.
Ale nebude sa jej tam predsa ratat doba prerusenia 30 dni v decembri. Tym padom nedodrzi podmienku poistenia 270 dni pred porodom /zamestnanie C/. Alebo sa rataju vsetky VPP spolu /co sa tyka doby poistenia pred porodom/?
Shaman
04.02.05,09:56
Konecne som nasiel spravnu temu.
Chcel by som vas poprosit o jednu radu.

Znama nastupuje na matersku 2.3.2005
Je zamestnana a splna podmienku 270 dni.
Ma vyznam aby si vzala na 1.3. neplatene volno a aby sa od 1.3. zamestnala napr. u mna?
Dostala by matersku za obe zamestnania? Co by z toho vyplynulo pre mna ako jej zamestnavatela?
Mozem ju zamestnat aj na TPP za 21548 Sk? Alebo sa da vymysliet nejaky lepsi postup?

Dakujem
atomant
04.02.05,12:55
Vdaka za radu!


Mám pocit, že na viacero nemocenských poistení je už neskoro. Jedinou alternatívou je, že jej dáme tak vysokú materskú z jedného poistenia ako to len ide. Teda 21548/30 dní *0,55 = DVZ by bol 718,2667 a materská na jeden deň 396 korún. Takže, nech pokojne zostatne pracovať v starom zamestnaní do 31. 5. 2005. Od 1. júna ju zamestnáš ty s tým, že hneď berie neplatené voľno od 1. 6. do 29. 6. 2005. 30. 6. 2005 u teba zarobí 719 korún za jeden deň neplateného voľna.
Upresnenie datumov a faktov:
1. Do 30.06.2005 zostava v povodnom zamestnani.
Od 01.07.2005 nastupi do noveho zamestnania. Moze pracovat aj u manzela, tj. u mna :eek:? ...no ok, dam radsej :p!

2. Dna 01.07 si vyberie neplat. dovolenku.

3. Dna 02.07 odpracuje den, za to dostane cca. 720Sk v hrubom.

4. Od dna 03.07 bude vypisana, tj. zamestnavatel jej bude platit nemocenske na 10 dni potom zdr. poistovna. Tieto dni by sa zaratali do vypoctu DVZ?

5. Na matersku pojde najskor 8 tyzdnov pred predpokladanym porodom /15.09/, tj. 25.07.2005.

Kolko by to stalo zamestnavatela? Odvody, nemocenske, atd. - z coho by sa to malo vypocitat?

Neni to prilis "podozrive", ze hned prvy den je zamestnana osoba na nepl. dovolenke? Sice moze to byt podozrive, je to sulade so zakonom:D ...

Toto mozme spravit aj v pripade ak by bola napr. od maja vypisana do 30.06 a ostatne vid. vyssie. Vsak?


A v júli čím skôr na materskú. Čo začiatkom júla, neviem:confused: , najjednoduchšie je nechať sa vypísať, ak sa dá. Dalo by sa to celé posunúť do júla, aby sa nemuselo začiatkom júla špekulovať, že čo s tým, ale materská by jej vyšla nižšia.
Preco bude nizsia? Zaratava sa aj doba pocas vypisania /nem. davka/?
Bud zostane v skole do 30.6 alebo bude vypisana... to sa este uvidi, ale kazdopadne moze nastupit do noveho zamestnania len od 1.7 /prilis to nechceme komplikovat/.


A manželku neodpisuj, čo by ti potom zostalo???:D Dobra rada nad zlato :D. Diky!

a.
ricij
04.02.05,13:15
Predošlý príspevok treba trochu upraviť.
Takto, ak ju zamestnáš ešte v júni na jeden deň, bude mať vyššiu materskú, lebo jún má iba 30 dní. Teda zamestnaj ju 30.6. Teda takto: Nech zo starého zamestnania odíde 29. 6. a k tebe nastúpi 30.6. Nemusí brať ani neplatené voľno. Plat už bol spomínaný. Od 1.7. nech ide na maródku až do nástupu na materskú. Prvých desať dní platíš formálne ty.;)

Podozrivé to je, pravdaže, ale čo môže robiť SP? Len zatnúť zuby a platiť.:)
uko
04.02.05,13:27
uzasna stranka, uzasní odborníci!!!!! ja som bola tiez v tom, ze je zaklad obmedzený, precítala som si všetky príspevky, kukla do zakona. ta diera o ktorej hovorite je v paragrafe 253 zakona o soc. poisteni ods. 3,4 atd? mame zamestnankynu, ktora pôjde na materskú koncom aprila. v oktobri sme ju zamestnanali. 270 dni splní, VZ by mala 14 500, co je hruma mzda z oktobra 2004. od vtedy je PN. podľa toho všetkého čo tu hovoríte jej ešte stihneme prerušit nem. poistenie a dať základ 21548 aby mala najvyššiu materskú? dakujem
ricij
04.02.05,14:00
Konecne som nasiel spravnu temu.
Chcel by som vas poprosit o jednu radu.

Znama nastupuje na matersku 2.3.2005
Je zamestnana a splna podmienku 270 dni.
Ma vyznam aby si vzala na 1.3. neplatene volno a aby sa od 1.3. zamestnala napr. u mna?
Dostala by matersku za obe zamestnania? Co by z toho vyplynulo pre mna ako jej zamestnavatela?
Mozem ju zamestnat aj na TPP za 21548 Sk? Alebo sa da vymysliet nejaky lepsi postup?

DakujemShaman, všetko tu už bolo vlastne napísané. Nemusí brať neplatené voľno, pretože i zmena zamestnávateľa je prerušením. Tu treba využiť to, že február má iba 28 dní. Teda, nech k 27. februáru odíde zo starého zamestnania a k 28. februáru sa zamestná u teba. Ak nastúpi na materskú v marci, DVZ sa bude počítať z mesiaca vopred, teda z februára. Plat: 21548/28=770,- Sk za ten deň 28.2.
A môže sa tešiť na materskú vo výške vyše 13000 Sk.
Shaman
04.02.05,14:37
Vypoved u prveho zamestnavatela neprichadza do uvahy.
Ale asi by bolo potom vyhodnejsie neplatene volno zobrat na posledny februarovy tyzden v "normalnej" praci a zamestnat ju este na 28.2. v novej praci za 21548. 1 marca by mala v novej praci volno a v starej by na jeden den nastupila a 2.3. by sla na matersku.

Dobre uvazujem? ;-)
ricij
04.02.05,14:42
Vypoved u prveho zamestnavatela neprichadza do uvahy.
Ale asi by bolo potom vyhodnejsie neplatene volno zobrat na posledny februarovy tyzden v "normalnej" praci a zamestnat ju este na 28.2. v novej praci za 21548. 1 marca by mala v novej praci volno a v starej by na jeden den nastupila a 2.3. by sla na matersku.

Dobre uvazujem? ;-)Nie. Ak sa zamestná u teba a ešte bude zamestnaná u starého zamestnávateľa, dostane nemocenskú len jednu a to podľa starého zamestnávateľa. Ak ju aj zametnáš, nesplní si podmienku 270 dní.
Ak nechce dať výpoveď, potom nech si vezme neplatené voľno a nech jej starý zamestnávateľ niečo prihodí. Iné riešenie nevidím.
Shaman
04.02.05,14:48
Takze pokial je pred materskou zamestnana u roznych zamestnavatelov, tych 270 dni sa pocita u kazdeho zamestnavatela SAMOSTATNE?
ricij
04.02.05,14:52
Takze pokial je pred materskou zamestnana u roznych zamestnavatelov, tych 270 dni sa pocita u kazdeho zamestnavatela SAMOSTATNE?Počíta sa jej každé poistenie samostatne. Ak má dvoch zamestnávateľov, má dve poistenia. Ak je SZČO, to je tiež ďalšie poistenie.
Prečítaj si príspevky na mihal.blog.sme.sk
Shaman
04.02.05,15:15
Cital som blogy.
Ale chapal som to tak, ze na SZCO potrebuje 270 dni, na dobrovolne tiez 270 dni a na zamestnanca na hocijaky pocet zamestnani tiez 270 dni v uhrne.

Takze vdaka moc a pekny vikend. ;-)
I ked si ma moc nepotesil..
ricij
04.02.05,15:49
Sedí až na to "hocijaký". Ak má tri zamestnania, musí spĺňať požiadavku vo všetkých troch.
ivina
07.02.05,07:51
Dobrý deň pán Mihál,

potrebovala by som čo najskôr vašu pomoc, nakoľko sa najlepšie rozumiete tomu, ako by som si mohla vylepšiť materskú. Len neviem, či už nie je neskoro.
TP mám 17.4.2005, momentálne som však na PN od 19.1. a mala by som nastúpiť na materskú 8 týždňov pred pôrodom, teda hneď ako ukončím PN-ku - 20.2.
Pôvodne som si mala čerpať dovolenku celý február a nastúpiť na materskú 6 týždňov pred pôrodom (7. 3.), ale môj zamestnávateľ, mi moc nepomohol, vraj "nemá peniaze" a nemôže mi dovolenku podpísať... A to mám 40 dní dovolenky.

Môj vymeriavaci základ za rok 2004 je 124864 / 352 (4 dni OČR a 10 dní PN) = výška mojej budúcej materskej 5853 Sk .
Poraďte mi, prosím, čo môžem podniknúť, aby som mala vyšší príjem? Bojím sa len, že to môže zlyhať len kvôli neochote zamestnávateľa. Nemám už veľa času.

Vďaka.http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
Yuya
07.02.05,18:04
Pan MIHAL poradte prosim, ktory vypocet DVZ pri nastupe na matersku a vypocte materskeho je spravny.

Mesacna hruba mzda je 21548,- Sk /maximum pre NP/
Rozhodujúce obdobie je 22.2.-24.2.05
VZ v rozh.obdobi je 3232,- Sk /21548/20 prac.dnix3dni RO/ - pri vypocte miezd sa hruba mzda rozratava na prac.dni

1/ DVZ = 3232,-/3dni = 1077,33
2/ DVZ = 2309,-/3dni = 769,66 /2309=21548/28 kalend.dní x 3dni/

Podla mna je spravny 1. vypocet. Aky je Vas nazor?
zuso
08.02.05,14:39
Neviem či tomu ešte stále dobre rozumiem, nejak mi to nepáli. Prosím majte trošku strpenia...
Momentálne som zo zamestnania na rodičovskom príspevku s prvým dieťaťom a plánujeme druhé. Keďže sa mi asi nepodarí ovplyvniť môjho zamestnávateľa aby mi pred nástupom na materskú nahlásil max. VZ, tak mám ešte nejakú inú možnosť zvýšiť si materskú?
Môžem sa ešte dobrovoľne nemcensky poistiť najskôr na min. VZ, potom odhlásiť a znovu prihlásiť na max. VZ tak aby som splnila tých 270 dní?
Čo ak by som pred nástupom na materskú dala výpoveď a zamestnala sa u iného zamestnávateľa napr. na mesiac za 21548,-, z čoho sa mi bude rátať materská?
Jozef Mihál
08.02.05,15:13
Yuya - správne je 2.
ALE - tu asi ide o to, že v tom februári je nejaké prerušenie. Napríklad 1 deň a to 21.2. V takom prípade sa dosiahnutý mesačný VZ rozpočítava nie na 28 dní, ale len na 27 dní, lebo len toľko trvalo nemocenské poistenie vo februári. A VZ, z ktorého sa platí nemocenské poistenie, nemôže byť 21548 Sk - toľko by bol max.VZ pri platení za celých 28 dní - ale alikvótne nižší o ten jeden deň.

Zároveň sa ospravedlňujem všetkým, ktorí mi tu dávate za úlohu pomôcť a poradiť ako to máte urobiť aby...Jednoducho v týchto dňoch nestíham.
Yuya
08.02.05,17:27
Yuya - správne je 2.
ALE - tu asi ide o to, že v tom februári je nejaké prerušenie. Napríklad 1 deň a to 21.2. V takom prípade sa dosiahnutý mesačný VZ rozpočítava nie na 28 dní, ale len na 27 dní, lebo len toľko trvalo nemocenské poistenie vo februári. A VZ, z ktorého sa platí nemocenské poistenie, nemôže byť 21548 Sk - toľko by bol max.VZ pri platení za celých 28 dní - ale alikvótne nižší o ten jeden deň.

Zároveň sa ospravedlňujem všetkým, ktorí mi tu dávate za úlohu pomôcť a poradiť ako to máte urobiť aby...Jednoducho v týchto dňoch nestíham.
Ale ja nprekrocim max VZ pre NP vo februari. Pri vypocte mzdy sa totiz rata s pracovnymi dnami a tych je v 2/05 dvadsat. Tzn., ze ak budem mat napr. prerusenie poistenia 21.2., budem mat odprac. 19 prac.dni a pri vypocte mzdy bude moj alikvotny max. VZ pre NP 21548/20x19 = 20471,- a nie 21548/28x19 = 14622,-.

A z toho mi vychadza, ze pri nastupe na matersku napr. 25.2.04 bude VZ v RO 21548/20x3 = 3232,- a RO budu 3dni /v tomto pripade nie je v RO ziadna sobota a nedela/

DVZ = 3232,-/ 3dni =1077,33
ivina
09.02.05,07:43
Dobrý deň,

Dopĺňam svoj predchádzajúci príspevok. Verím že pán M I H Á L je veľmi zaneprázdnený, tak sa obraciam aj na iných, ktorí by mi vedeli poradiť.

Chcela by som len vedieť, či mi postačí si zobrať NV napr. na 2 týždne a "odpracovať" za max. možný príjem iba jedeň deň a tak dosiahnuť vyššiu materskú?
http://www.porada.sk/images/icons/icon5.gif Konkrétne: Kedže PN som do 18.2., NV by som si čerpala od 21. 2. do 3. 3. (t.j.9 dní), 4.3. by som pracovala napr. za 700 Sk a na MD by som mala nastúpiť 6. 3., teda 6 týždňov pred pôrodom.
Mám už vtedy nárok na materskú vo výške: 11 550 pri 30 dňoch?

ďakujem za rýchlu odpoveď http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif
Yuya
10.02.05,17:37
Dobrý deň,

Dopĺňam svoj predchádzajúci príspevok. Verím že pán M I H Á L je veľmi zaneprázdnený, tak sa obraciam aj na iných, ktorí by mi vedeli poradiť.

Chcela by som len vedieť, či mi postačí si zobrať NV napr. na 2 týždne a "odpracovať" za max. možný príjem iba jedeň deň a tak dosiahnuť vyššiu materskú?
http://www.porada.sk/images/icons/icon5.gif Konkrétne: Kedže PN som do 18.2., NV by som si čerpala od 21. 2. do 3. 3. (t.j.9 dní), 4.3. by som pracovala napr. za 700 Sk a na MD by som mala nastúpiť 6. 3., teda 6 týždňov pred pôrodom.
Mám už vtedy nárok na materskú vo výške: 11 550 pri 30 dňoch?

ďakujem za rýchlu odpoveď http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif
Mas ten isty problem ako ja v prispevku pred tebou. Urcite urobis lepsie ak si zoberes to neplatene volno len do 27.2.04 a 28.2.04 uz budes pracovat. Rozhodujuce obdobie budes mat 28.2.04, cize len jeden den a Tvoj DVZ moze byt podla mna az 1077,33 Sk.


Materske pri 30 dnoch 55% z 1077,33x30= cca 17760,-
ivina
10.02.05,18:57
Yuya

moc dik za odpoved, ale nie je mi jasne, ako si prisla k sume 1077,33 Sk ?

Uz len aby som sa dohodla s uctovnickou ci riaditelom skoly. Necakam, ze budu nadseni, ci vobec ochotni mi pomoct.
ricij
10.02.05,19:50
Mas ten isty problem ako ja v prispevku pred tebou. Urcite urobis lepsie ak si zoberes to neplatene volno len do 27.2.04 a 28.2.04 uz budes pracovat. Rozhodujuce obdobie budes mat 28.2.04, cize len jeden den a Tvoj DVZ moze byt podla mna az 1077,33 Sk.


Materske pri 30 dnoch 55% z 1077,33x30= cca 17760,-Tá suma nie je správna. Má to byť DVZ 770,- Sk.
ivina
10.02.05,20:23
este jedna otazka,

Kedze som PN a kontrolu mam 18. 2. , budem si cerpat NV len 5 prac. dni. Staci to?
Ak nie, potrebujem to hned vediet, aby som co najskor ukoncila PN-ku. Uz mi prihára...

Ma moj zamestnavatel na mna nejake vydavky, ked som na MD?
Yuya
11.02.05,05:15
Yuya

moc dik za odpoved, ale nie je mi jasne, ako si prisla k sume 1077,33 Sk ?

Uz len aby som sa dohodla s uctovnickou ci riaditelom skoly. Necakam, ze budu nadseni, ci vobec ochotni mi pomoct.
Pozri si prispevok 136. Pri vypocte mzdy a urceni alikvotnej casti mzy pri neodpracovani celeho mesiaca sa predsa vychadza z prac.dni a nie kalendarnych. Kalendarne sa pouziju az pri vypocte DVZ.
Yuya
11.02.05,05:18
este jedna otazka,

Kedze som PN a kontrolu mam 18. 2. , budem si cerpat NV len 5 prac. dni. Staci to?
Ak nie, potrebujem to hned vediet, aby som co najskor ukoncila PN-ku. Uz mi prihára...

Ma moj zamestnavatel na mna nejake vydavky, ked som na MD?
Staci Ti aj 1 den NV.

Ked si na MD nema na Teba zamestnavatel ziadne vydavky.
Yuya
11.02.05,05:24
Tá suma nie je správna. Má to byť DVZ 770,- Sk.
Nepresvedcil si ma. Vies to svoje tvrdenie aj nejako podlozit?
bachorikova
11.02.05,06:32
Nepresvedcil si ma. Vies to svoje tvrdenie aj nejako podlozit?
Podla mna je spravne 770 Sk, na tvoj prispevok c.136 odpovedal pan Mihal ze treba delit poctom kalend.dni.
Yuya
11.02.05,08:25
Podla mna je spravne 770 Sk, na tvoj prispevok c.136 odpovedal pan Mihal ze treba delit poctom kalend.dni.
Tak mi potom povedz, preco moj alikvotny max VZ pre NP pri odpracovani 3 dni v 2/05 pri mesacnej mzde 21548,-Sk je 1077,4 x 3dni = 3232,- a nie 770,-x 3 = 2310,- ?
To znamena, ze odvody mozem platit zo sumy 3232,- a nemocenske davky budem mat z nizsej sumy? To nedava zmysel ! Zamysli sa nad tym.

1077,4= 21548,-/20 prac.dni
770,- = 21548/28 kal.dni
Nadaska
11.02.05,09:31
Dobry den, mam tiez otazocku, termin nasupu na MD budem mat koncom 03/2005 - od 1.8.2001 do 6.12.2004 som bola zamestnana - pracovny pomer skoncil dohodou. Ak som tieto prijemne diskusie dobre pochopila moj VZ by mal byt rok 2004 / som v 6 mesacnej lehote ,dosahovala som max. VZ zo zamestnania - takze matersku by mi SP mala vyplacat z bývalého zamestnania /... Okrem toho mam zivnost, momemtalne platim vsak iba na ZP ale / platila som odvody na nem. poistenie od 1.7.2003 do 30.6.2004. - Potom som sa s platenia poistneho odhlasila, z dovodu ze nie je znamy moj VZ ako SZCO / do 31.12.03 som bola paušalista /. ma nejaky vyznam ak by som sa prihlasila ako dobr. platitel na nem. poistenie na 2 mesiace aby som splnila podm. 270 dni, resp. budem mat narok na matersku aj ako SZCO ??dakujem za odpoved
Jozef Mihál
11.02.05,13:27
ivina má tento problém:

"TP mám 17.4.2005, momentálne som však na PN od 19.1. a mala by som nastúpiť na materskú 8 týždňov pred pôrodom, teda hneď ako ukončím PN-ku - 20.2.

Môj vymeriavaci základ za rok 2004 je 124864 / 352 (4 dni OČR a
10 dní PN) = výška mojej budúcej materskej 5853 Sk .
Poraďte mi, prosím, čo môžem podniknúť, aby som mala vyšší príjem? Bojím sa len, že to môže zlyhať len kvôli neochote zamestnávateľa. Nemám už veľa času.
Postačí si mi zobrať NV napr. na 2 týždne a "odpracovať" za max. možný príjem iba jedeň deň a tak dosiahnuť vyššiu materskú? Kedže PN som do 18.2., NV by som si čerpala od 21. 2. do 3. 3. (t.j.9 dní), 4.3. by som pracovala napr. za 700 Sk a na MD by som mala nastúpiť 6. 3., teda 6 týždňov pred pôrodom.
Mám už vtedy nárok na vyššiu materskú? Oplati sa mi to vobec podniknut, resp. mam sancu to stihnut?"

Ak bude Váš zamestnávateľ ústretový, pôjde to.
Navrhujem takto:

PN Vám končí 18.2.

1. Od 19.2. choďte na neplatené voľno, do 27.2. vrátane. Čize od soboty do nedele! V pondelok 28.2. do práce, plat 770 Sk (21548/28).
Nástup na MD potom buď 1.3.2005 alebo o pár dní neskôr, ale v marci. V takomto prípade rozhodujúce obdobie pre výpočet denného vymeriavacieho základu bude jediný deň - 28.2., a DVZ bude 770 Sk. Materská bude 55% z tohto DVZ, čiže 423,50 na deň.

2. Prvé riešenie má slabé miesto v tom, že SP môže vymýšľať, že predsa v sobotu a nedeľu ste nemohli mať neplatené voľno. Preto bezpečnejšie bude riešenie -
Od 19.2. choďte na neplatené voľno trvajúce až do 28.2.vrátane, teda až do pondelka 28.2. vrátane. Od 1.3. nastúpte do práce. Ideálne by potom bolo nastúpiť na MD 2.3. ale je to jedno, ak by ste nastúpili na MD povedzme 7.3. ide o to, aby ste za marec mali plat vo výške 21548/31 krát počet kal.dní pred nástupom na MD.
Takže napr. pri nástupe na MD dňa 2.3. treba mať plat za 1.3. vo výške 21548/31 = 696 Sk.
Pri nástupe na MD dňa 7.3. treba mať plat za 1.3. až 6.3. vo výške 21548/31 krát 6 = 4171 Sk.

Pri takomto riešení bude rozhodujúce obdobie pre výpočet DVZ dané ako dni v marci pred nástupom na MD, DVZ bude v oboch tu uvedených príkladoch 696 Sk, materská 382,80 Sk na deň.

Takže ako vidno, finančne výhodnejšie je riešenie februárové.

Skúsme ho ešte modifikovať. Ak by ste čerpali NV od pondelka 21.2. do piatka 25.2. - čiže len pracovné dni, a do práce by ste nastúpili 28.2., tak počet dní vo februári, za ktoré je povinnosť platiť poistné je 19, 20, 26, 27, 28, spolu za 5 dní. Ak za 28.2. zarobíte 21548/28 krát 5 = 3848 Sk, tak dosiahnete materskú 423,50 na deň.
Jozef Mihál
11.02.05,13:41
Neviem či tomu ešte stále dobre rozumiem, nejak mi to nepáli. Prosím majte trošku strpenia...
Momentálne som zo zamestnania na rodičovskom príspevku s prvým dieťaťom a plánujeme druhé. Keďže sa mi asi nepodarí ovplyvniť môjho zamestnávateľa aby mi pred nástupom na materskú nahlásil max. VZ, tak mám ešte nejakú inú možnosť zvýšiť si materskú?
Môžem sa ešte dobrovoľne nemcensky poistiť najskôr na min. VZ, potom odhlásiť a znovu prihlásiť na max. VZ tak aby som splnila tých 270 dní?
Čo ak by som pred nástupom na materskú dala výpoveď a zamestnala sa u iného zamestnávateľa napr. na mesiac za 21548,-, z čoho sa mi bude rátať materská?zuso, máte to šťastie, že môžete plánovať a tak si môžete pokojne naprojektovať pomerne vysokú materskú. Čítajte môj blog a ak Vám to páli aspoň trošku, malo by Vám byť jasné ako na to.
Tu Vám dám dve jednoduché rady.
1. Ak Váš aktuálny zamestnávateľ "nespolupracuje", tak stačí, ak pred nástupom na MD dáte u neho výpoveď, zamestnáte sa inde tak, aby ste mali maximálny možný VZ - v prepočte 21548 Sk mesačne - materská sa Vám bude počítať z VZ dosiahnutého o nového zamestnávateľa.
2. Okamžite sa dobrovoľne nemocensky poistite, aby Vám čím skôr bežali dni dobrovoľného poistenia (kvôli limitu 270 dní), nahláste si VZ 21548 Sk. Poistné platiť nebudete žiadne, pretože ak ste aktálne na rodičovskom príspevku, poistné sa neplatí. Potom tesne pred nástupom na MD treba rodičovský príspevok ukončiť (čo urobíte aj tak, lebo predsa nastúpite do toho nového zamestnania), začat tým platiť aj dobrovoľné nemocenské poistenie. Treba samozrejme zladiť platenie nemocenského v zamestnaní a z dobrovoľného poistenia tak, aby v oboch boli rozdielne rozhodujúce obdobia...to už je vyššia matematika ale viď blog.
dari1
11.02.05,14:42
vazeny p.mihal, som fascinovana.
Mame zamestnankynu, ktora je tehotna, TP v 08/2005. Rusime org.utvar, v ktorom pracuje. Je v rozpakoch, ci nam to ma oznamit. Ak nam to oznami, pride o odstupne 6-mes.platov, ale bude dalej zamestnana. Posepkali sme jej moznosti, ktore uvadzate vy. Postupnost - je u nas zamestnana 5 rokov, tj. viac ako 270 dni, mala iba PN, ktore neprerusuje nemocenske poistenie. Termin ukoncenia dohodou je do 28.2. Dnes je 11.2. Pokial by si vzala NV od 14.-16.2., prerusi sa jej poistenie a VZ jej vyjde viac ako 21548 (max.VZ). Dostane odmenu, bez ohladu na to, ci vezme dohodu, alebo nie. Tym jej vznika narok na nemocenske z VZ od 16.-28.2., napr. za mesiac dostane 25000, 28 dni minus 3 dni NV, 2500/25dni, VZ je 1000 Sk, 55 % je 550, co vsak nemoze byt, lebo max. moze mat 21548 (maxVZ)/25dni, cize VZ bude 861, 55% bude 474,... MD na 30 dni jej potom vyjde cca 14.220?
pochopila som to spravne?
Nechcem ju uviest do omylu, aby sme nejakym nedorozumenim neurobili veci horsie, ako keby brala za V zaklad stary rok 2004, kde samozrejme za cely rok nevyjde taka suma (podla odhad.vypoctov mi vyslo 220000:365 dni=605, z toho 55 % 333, MD 9990).
prezrela som aj Vase blogy, je to super, az clovek vaha, ci tomu uverit.
ak budete mat cas, budem velmi rada, ked mi opravite moje vypocty.
Jozef Mihál
12.02.05,17:55
dari1 - ďakujem za pochvaly.
Takže - TP 8/2005, k 28.2.2005 odchádza zo zamestnania. Predpokladáme, že po 1.3.2005 sa už nezamestná, ak áno, je úplne jedno, čo podniknete v jej terajšom zamestnaní, lebo materská by sa jej počítala z údajov v novom zamestnaní.

Vo februári dostane odmeny vo výške približne 25000 Sk - zatiaž sa nebavíme o vym.základe (VZ). Pozor, aby bolo všetko OK, musí ísť samozrejme o odmeny započítavané do VZ, odstupné sa do VZ nezapočítava!

Aby sa jej denný vymeriavací základ (DVZ) určil nie z roka 2004 ale z februára 2005, je nutné aby bolo nemocenské poistenie prerušené, napríklad čerpaním neplateného voľna. V danom prípade je v podstate jedno, kedy k tomu dôjde, môže to byť povedzme od 14. do 16.2. vrátane.

Počítajme DVZ.
Mzda + odmeny započítavané do VZ = 25000
Maximálny možný VZ za február - pozor, za 25 dní, lebo máme 3 dni prerušenia - bude 21548 Sk deleno 28 dní krát 25 dní = 19240 Sk. Z tohto VZ bude zaplatené nemocenské poistenie.

Rozhodujúce obdobie (RO) pre výpočet DVZ bude 17.2. až 28.2.2005 vrátane, teda 12 dní.

VZ za RO bude 19240 deleno 25 dní, za ktoré sa platí vo februári, krát 12 dní, čo je 9235,20 Sk.

DVZ = 9235,20 Sk deleno 12 dní = 769,60 Sk.

Materská na 1 deň je 55% z DVZ, čo bude 423,28 Sk.
Jozef Mihál
14.02.05,06:39
Na

http://mihal.blog.sme.sk/

ďalší príspevok zo série "Materská...".
dari1
14.02.05,08:06
dakujem moc, pan Mihal, pomoze jej to. Prajem vela uspechov a vela dobrych rad pre vsetkych potrebnych.
dari1
zuso
14.02.05,21:00
P. Mihál ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie, i keď mi to bolo trošku jasné, teraz mi už svitlo, a dúfam, že aj svitne na druhú lepšiu materskú. Ste proste skvelý, keď si takéto veci nenechávate len pre seba, ale aj všetci ostatní, ktorí robia poradu tou správnou poradou.
Jozef Mihál
15.02.05,06:45
Aj dnes na

http://mihal.blog.sme.sk/

pribudol ďalší príspevok zo série "Materská...".

Aby som Vás dlho nenapínal, ďalší diel bude zverejnený zajtra (streda) o 8:22 a záverečný diel vo štvrtok takisto 8:22.
Monika
15.02.05,08:43
Prajem všetkým krásny deň.

Pán Mihál, Vaše články zo série "Materská..." sú skutočne skvelé a veľmi inšpiratívne.
Mňa by len zaujímalo, čo si myslíte, ako dlho môže tento právny stav trvať a aký je predpoklad, že sa zákon zmení, podľa Vás.
Tiež by som rada mala bábätko, ale to sa skutočne niekedy naplánovať nedá, tak preto sa pýtam. A podľa Vášho skvelého návodu by som si vedela o dosť zvýšiť predpokladanú materskú, za predpokladu, že tento zákon bude platiť aj naďalej.

Ďakujem Vám za odpoveď a prajem krásny deň.
janaj
15.02.05,13:01
Vážený pán Miháľ,

ja Vás taktiež prosím o radu, keďže sa nejako neviem vymotať z týchto VZ.
Doteraz mám max. VZ 21. 548,- nástup na MD by mal byť niekedy v 1/2 júla - môj predpoklad 18.7.2005, zamestnaná som nepretržite od r.2002.
Ako získať najvyššiu možnú materskú? Oplatí sa mi prerušiť RO neplateným voľnom? ak áno tak kedy ?
Mám ešte nejakú možnosť zvýšenia príspevku na materskej?
Veľmi pekne Vám ďakujem a želám mnoho úspechov a spokojných poslucháčov.
Jozef Mihál
15.02.05,15:19
janaj - z nemocenského poistenia v zamestnaní nevyťažíte nič viac, ako to, čo už mať určite budete, kedže máte v zamestnaní max.VZ.
Viac získate, ak sa prihlásite na dobrovoľné nemocenské poistenie. Ale neviem či stihnete dodržať podmienku, že musí trvať aspoň 270 dní pred očakávaným termínom pôrodu. pri nástupe na MD 18.7. mi vychádza termín pôrodu zač.septembra, a tým pádom je na DNP už neskoro.
Takže sa zmierte s MD vo výške cca 12000 Sk mesačne.
Jozef Mihál
15.02.05,15:22
Mňa by len zaujímalo, čo si myslíte, ako dlho môže tento právny stav trvať a aký je predpoklad, že sa zákon zmení, podľa Vás.Neviem. Možno sa na i na základe týchto debát tu na Porade na Ministerstve práce preberú zo spánku na reformátorských vavrínoch, možno zmenu navrhne iniciatívny poslanec typu Ľ. Navrátilovej...
Keď na to príde, dám vedieť.
bodliak
15.02.05,16:07
Tu Vám dám dve jednoduché rady.
1. Ak Váš aktuálny zamestnávateľ "nespolupracuje", tak stačí, ak pred nástupom na MD dáte u neho výpoveď, zamestnáte sa inde tak, aby ste mali maximálny možný VZ - v prepočte 21548 Sk mesačne - materská sa Vám bude počítať z VZ dosiahnutého o nového zamestnávateľa.
2. Okamžite sa dobrovoľne nemocensky poistite, aby Vám čím skôr bežali dni dobrovoľného poistenia (kvôli limitu 270 dní), nahláste si VZ 21548 Sk.
Pre upresnenie:

Bod 1.- zamestnavatel "nespolupracuje". Da vypoved. Musi sa zamestnat ? alebo staci, ak by bola po ukonceni TPP (kde tych 270 dni ma) par dni dobrovolne poistena na max VZ ?

... je to trochu iny pripad a z paralelneho dobrovolneho by nic neziskala, kedze na MD nastupuje o par tyzdnov...
Jozef Mihál
16.02.05,06:32
bodliak - toto riešenie by som neodporúčal, nakoľko nároky na nemocenské, vrátane materskej, sa posudzujú z každého nemocenského poistenia osobitne. SP bude dni trvania dobrovoľného nemocenského poistenia (DNP) "počítať" osobitne, a ak ich nebude 270, tak z DNP nárok nevznikne. Nárok vznikne z NP zamestnanca, kde bude v ochrannej lehote (tá trvá v prípade materskej až 6 mesiacov) ale tam predsa mala malý VZ, takže to nie je riešenie.
bodliak
16.02.05,07:33
Hm, takze po preruseni treba par dni pokracovat v tom istom "type",
poistenie z titulu TPP musi pokracovat inym TPP.
Teoreticky - plati to aj keby dala vypoved, ukoncila TPP dalsi den zacala ako SZCO ? Pocitala by sa materska zo stareho TPP ?
janaj
16.02.05,10:13
tak Dik, nepotešil ste ma ale čo už.
aj tak sa mi to zdá nespravodlivé, toľké mesiace platíme vysoké odvody, dane a koniec koncov dostaneme len odrobinky, teda takmer nič. Aj to len na pol roka. A potom nám nezostane nič iné, len ísť ďalej zarábať na odvody a dane, aby sme v chorobe paltili u lekárov a dôchodku sa ani nedožili.
Ešte raz ďakujem a želám pekný deň.
rolandik
16.02.05,11:39
Pre tých, čo uvažujú o zvýšení materskej prostredníctvom dobrovoľného nemocenského poistenia, ale trápi ich, či dosiahnu dobu 270 dní trvania poistenia za posledné dva roky pred pôrodom, dávam do pozornosti § 253 ods.1 zákona 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení:

"Do obdobia 270 dní nemocenského poistenia na vznik nároku na nemocenské dobrovoľne nemocensky poistenej osoby a na vznik nároku na materské sa započítava aj obdobie účasti na nemocenskom poistení získané podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004."
Na základe tohoto §:
Som SZČO platím si poistné z VZ 6500. Termin pôrodu mám 25.4.2005. Nástup na materskú 14.3.2005. Na vylepšenie materskej, by som sa mohla dobrovoľne nemocensky poistiť a za obdobie od 1.3.2005 do 14.3.2005 i zaplatiť poistné. Určiť si maximálny VZ 21.548, z toho zaplatiť poistné (21.548/31)*4,4% * 14 dní t.j. 428 Sk.Na dosiahnutie 270 dní trvania poistného pred pôrodom z obdobia 2 rokov, by sa použilo 251 dní v období od 25.4.2003 do 31.12.2005, ďalej 55 dní od 1.3.2005 do 24.4.2005. Spolu 306 čo je s rezervou.
Nakoniec by som mala materskú z dvoch poistení, ako SZČO a ako dobrovoľne poistená osoba.
http://www.porada.sk/images/icons/icon4.gif http://www.porada.sk/images/icons/icon4.gif http://www.porada.sk/images/icons/icon4.gif V čom je problém v Sociálnej poisťovni mi tvrdia, že to v zákone nie je a nedá sa to realizovať.http://www.porada.sk/images/icons/icon4.gif http://www.porada.sk/images/icons/icon4.gif http://www.porada.sk/images/icons/icon4.gif
Tak teraz pán Mihál aké to dávate rady?
Jozef Mihál
16.02.05,14:46
rolandik:
Samozrejme SP si bráni svoje peniaze. Nech Vám dajú písomné zdôvodnenie, prečo by Vám nemali uznať nároky na materskú z dobrovoľného nemocenského poistenia s dátumom od 1.3.2005, ak podľa § 253 ods.1 sa má do obdobia dobrovoľného nemocenského poistenia započítavať aj doba účasti na nem.poistení atď. pred 1.1.2004.

Na čo potom podľa SP je dobrý § 253 ods.1 ??? A v akých prípadoch sa potom má aplikovať § 253 ods.1.???

Jediné "logické" zdôvodnenie by bolo také, že by to bolo len v prípadoch, kedy poistenec má len jediné, a to dobrovoľné nemocenské poistenie a nie je súčasne poistený napr. ako SZČO. Ale zo znenia § 253 ods.1 takýto výklad aj tak nevyplýva.

Sám som na to veľmi zvedavý, čo Vám odpovedia.

Na záver - jediný oprávnený "vykladač" zákonov v tomto štáte je súd. Nie ja, ani Vy ani SP ani Ministerstvo. Silné reči, ale ja by som sa dobrovoľne poistil a ak by mi tieto nároky nechceli uznať, dal by som ich na súd. Za 428 Sk by tá sranda stála.
Jozef Mihál
16.02.05,16:02
Mňa by len zaujímalo, čo si myslíte, ako dlho môže tento právny stav trvať a aký je predpoklad, že sa zákon zmení, podľa Vás.
Pozrite si poučný príspevok od "Manitou" v diskusii tu:

http://blog.diskusie.sme.sk/viewdiscussion.php?spoj=blog-2706

Podľa reakcie pani Výbornej, hovorkyne Sociálnej poisťovne, materská môže byť najviac okolo 12000 Sk.

Takže SP s daným stavom zákona zrejme nemá žiaden problém a netreba sa báť novelizácie príslušných ustanovení zákona, ktoré umožňujú trik so znásobovaním materskej...
zuso
16.02.05,21:34
Mne zase niekto múdry povedal, že max. VZ 21548,- sa ráta v úhrne zo všetkých poistení. Aj sa mi zazdalo, že som to slovíčko v "úhrne" v zákone niekde videla, ale teraz som si to prechádzala, a kde nič, tu nič, asi je už veľa hodín.
Len chcem napísať, že Vám p. Mihál v tom čo tu píšete dôverujem, a nikto od zdroja si to ani nemôže dovoliť potvrdiť, snáď len osobná skúsenosť, ktorá tu v tejto téme chýba. Dúfam,že sa budúce mamičky, ktoré si tu plánujú maxi materskú, čoskoro ozvú, či skutočne dosiahli viac než tých "max. 12000,-", a my budeme spokojne pokračovať v plánovanom rodičovstve......
Jozef Mihál
17.02.05,06:52
Mne zase niekto múdry povedal, že max. VZ 21548,- sa ráta v úhrne zo všetkých poistení. Aj sa mi zazdalo, že som to slovíčko v "úhrne" v zákone niekde videla, ale teraz som si to prechádzala, a kde nič, tu nič, asi je už veľa hodín.
Zuso, skutočne to tak je, max VZ 21548 sa ráta zo všetkých poistení, je to v podstate dané na základe § 138 ods.17.

Vtip toho, o čom sa tu bavíme je ale v tom, že pri existencií viacerých poistení a v každom s iným rozhodujúcim obdobím, dokážem dodržať toto ustanovenie zákona, a pritom mať v každom poistení vďaka inému rozh.obdobiu to maximum - pretože v ostatných poisteniach presne v tom istom čase VZ jednoducho mať nebudem - tie ostatné poistenia preruším a pod.
zuso
17.02.05,09:34
Chápem, chápem, a už aj hrrrrr sa do plánovaného rodičovstva. Len mi tu stále chýba niekoho osobná skúsenosť. Ale aj to tu bude, verím tomu.
:):):)
Jozef Mihál
17.02.05,11:29
Hm, zuso,

celé to tu vyprovokovala Yuya niekedy pred 4 týždňami - viď vyššie, koľký to bol príspevok sa mi hľadať nechce, ja som dovtedy tiež bol v tom, že aktuálne možné maximum je 12000 mesačne. Vynález viacnásobnej materskej je teda ešte príliš mladý ale aj ja verím, že onedlho budeme mať ohlasy a osobné skúsenosti.
marek32
10.03.05,07:17
Ako je to z RO na zistenie DVZ pre výpočet materskej,ak zamestnankyna bola z dôvodu tehotenstva preradená na inú prácu a vypláca sa jej vyrovnávacia dávka.
Na materskú nastupuje 7.6.2005, od 23.05.-02.06.2005 čerpá neplatené voľno, a od 03.06.-06.06. čerpá dovolenku.(zamestávateľ jej poskytne aj odmenu)

Zamestnankyna je v pracovnom pomere od februára 2004.V novembri bola preradená na inú prácu a má nárok na výrovnávaciu dávku.RO je od 02/2004 do 10/2004.
Platí aj v tomto prípade, že RO na zistenie DVZ pre materskú je 03.06.-06.06. ?
Jozef Mihál
10.03.05,07:33
V tomto prípade platí výnimka podľa § 54 ods.4 a rozhodujúce obdobie sa zisťuje ku dňu preradenia.

Teda RO sa zisťuje k novembru 2004 a bude dané ako február 2004 (od nástupu do prac.pomeru) až október 2004 (posledný ucelený mesiac pred preradením na inú prácu).
frajtova@zoznam.sk
10.03.05,19:16
Prosím Vás pekne. Mám predpokladaný termín pôrodu 30.júl - 1.júl 2005
Som zamestnaná 4 roky a 121 dní
tarifnú mzdu mám 8970
Ako vypočítam MD. Trápim sa s tým a neviem to vypočátať.
Ďakujem
marek32
11.03.05,04:46
Prosím Vás pekne. Mám predpokladaný termín pôrodu 30.júl - 1.júl 2005
Som zamestnaná 4 roky a 121 dní
tarifnú mzdu mám 8970
Ako vypočítam MD. Trápim sa s tým a neviem to vypočátať.
Ďakujem
Prečítajte si príspevok č.3 a v ňom priložený súbor materské.
marek32
11.03.05,09:13
Ako je to z RO na zistenie DVZ pre výpočet nemocenských dávok, ak zamestnankyni vznikne DPN a zamestnankyna bola z dôvodu tehotenstva preradená na inú prácu a vypláca sa jej vyrovnávacia dávka.

Zamestnankyna je v pracovnom pomere od februára 2004.V novembri bola preradená na inú prácu a má nárok na výrovnávaciu dávku.RO je od 02/2004 do 10/2004.
Na materskú nastupuje 7.6.2005.

Aké je RO pre nemocenské dávky v týchto prípadoch:

1.DPN vznikne 21.3.2005 a trvá až do nástupu na materskú
2.Tak ako v prvom prípade a v období 18.3.-23.3. čerpá neplatené voľno - platí prvých 10 dní DPN aj zamestnávateľ
3.Tak ako v prvom prípade a v období 14.3.-16.3. čerpá neplatené voľno
Jozef Mihál
11.03.05,09:37
RO je:

1. 2/2004 - 12/2004

2. Detto, lebo PN vznikla v čase prerušenia - v ochrannej lehote, RO sa vtedy zisťuje ku dňu zániku poistenia, čiže ku dňu 17.3. - viď § 54 ods.3. Zamestnávateľ náhradu príjmu neplatí, pretože PN vznikla v ochrannej lehote - viď § 34 ods.2

3. 17.3. - 20.3., viď § 54 ods.2 písm.c)
marek32
11.03.05,09:48
Čiže ak to správne chápem, tak pre výpočet materskej pre zamestnankynu, ktorá bola preradená na inú prácu platí RO pred preradením a nemá u nej vplyv prerušenie poistného na RO, ale v prípade DPN má prerušenie vplyv na RO a vzniká nové RO po prerušení.

Ďakujem, aj za predchádzajúce odpovede.
Jozef Mihál
11.03.05,10:10
Áno, je to zaujímavé ale je to tak. Zaujímavé špekulácie by sme mohli rozvíjať na tému opakovaného preraďovania zamestnankyne na ďalšiu a ďalšiu prácu ale to už nechám na Vás.
marek32
11.03.05,12:00
RO je:

1. 2/2004 - 12/2004

2. Detto, lebo PN vznikla v čase prerušenia - v ochrannej lehote, RO sa vtedy zisťuje ku dňu zániku poistenia, čiže ku dňu 17.3. - viď § 54 ods.3. Zamestnávateľ náhradu príjmu neplatí, pretože PN vznikla v ochrannej lehote - viď § 34 ods.2

3. 17.3. - 20.3., viď § 54 ods.2 písm.c)
Ešte sa chcem opýtať na bod 2,nechápem § 54 ods. 3, kde sa píše RO sa zisťuje ku dňu zániku poistenia. Čiže v tomto príklade sa do RO zarátáva aj obdobie 01.01.2005 - 17.03.2005 alebo len obdobie 02/2004 - 12/2004 ?
janaj
14.03.05,06:39
Dobrý deň,

mám otázočku, dá sa dobrovoľne nemocensky pripoistiť aj spätne? Pokiaľ áno, je šanca aby sa materská vypočítala a z tohoto poistenia? a za akých podmienok?

ďakujem veľmi pekne a želám pekný deň.

J.
Jozef Mihál
14.03.05,10:22
Ešte sa chcem opýtať na bod 2,nechápem § 54 ods. 3, kde sa píše RO sa zisťuje ku dňu zániku poistenia. Čiže v tomto príklade sa do RO zarátáva aj obdobie 01.01.2005 - 17.03.2005 alebo len obdobie 02/2004 - 12/2004 ?
Zaratáva sa obdobie minulého kal.roka, v zmysle § 54 ods.2 písm.a).
Teda obdobie 02-12/2004.
Jozef Mihál
14.03.05,10:31
Dobrý deň,

mám otázočku, dá sa dobrovoľne nemocensky pripoistiť aj spätne? Pokiaľ áno, je šanca aby sa materská vypočítala a z tohoto poistenia? a za akých podmienok?

ďakujem veľmi pekne a želám pekný deň.

J.
Spätne sa dobrovoľne nemocensky poistiť nedá.

Spätne sa dá len doplatiť poistné na dôchodkové poistenie, viď § 142 ods.3.
Sky
01.04.05,14:36
ahojte,
je mi jasne, ze ste to tu uz rozoberali zo vsetkych stran, ale kedze nie som ekonom, vobec do toho nevidim a zrejme budem otravovat...
chcela by som poradit, s manzelom planujeme babatko, ale kedze mame vysoke splatky na vsetko mozne, na materskej len z jeho platu nevyzijeme. ako sa mam dobrovolne pripoistit v socialnej poistovni (da sa, aj ked nie som zivnostnik?) a aku sumu mam platit, aby som dostala max. materske?
moj momentalny plat je 29.000 sk, aka vyska materkej mi z toho vyjde? je naozaj mozne poberat dve materske???
vopred dakujem za pevne nervy a vas cas a prajem krasny vikend :-)
adam
12.04.05,05:53
Prečítala som doc.materské, rozumiem správne? Zamestnankyňa je vo firme zamestnaná
od roku mája 2003 ako upratovačka na polovičný úväzok,vymeriavací základ min.mzda -
dnes 3250 Sk. K 1.5.2005 má nastúpiť na MD.Ak si vezme 31.3.2005 neplatené voľno, od 1.4.2005 ju budem ďalej zamestnávať, ale zvýšim jej vymeriavací základ napr.na 12000Sk.
Denný vymeriavací základ bude:
12000 Sk krát 1 mesiac za rozhodujúce obdobie
12000 Sk deleno 30 dní /počet dní v apríli 2005/ dáva denný VZ 400 Sk.
výška materkej .......6600 Sk za 30 dňový mesiac
Môže sa to takto urobiť ???? Ak áno, treba ju na ten deň neplateného voľna odhlásiť a potom znovu prihlásiť do poisťovní???????
Ďakujem za odpoveď !!!!!!!!!!
Prišiel čas keď pani odchádza na MD. V soc. poisťovni ma upozornili, že im prišiel prípis prešetrovať neplatené voľno u zamestnancov odchádzajúcich na MD. Celkom som to nepochopila....je potrebné v SP zdôvodňovať, prečo mal zamestnanec NP ? Pán Mihál, vidím že Ste pripojený, viete o tom niečo?:confused:
Jana Motyčková
12.04.05,07:13
ahojte,
je mi jasne, ze ste to tu uz rozoberali zo vsetkych stran, ale kedze nie som ekonom, vobec do toho nevidim a zrejme budem otravovat...
chcela by som poradit, s manzelom planujeme babatko, ale kedze mame vysoke splatky na vsetko mozne, na materskej len z jeho platu nevyzijeme. ako sa mam dobrovolne pripoistit v socialnej poistovni (da sa, aj ked nie som zivnostnik?) a aku sumu mam platit, aby som dostala max. materske?
moj momentalny plat je 29.000 sk, aka vyska materkej mi z toho vyjde? je naozaj mozne poberat dve materske???
vopred dakujem za pevne nervy a vas cas a prajem krasny vikend :-)Pripoistiť na nemocenské poistenie sa nedá. Navyše platíš už teraz maximálne odvody na nemocenské.
Vychádzam z toho, že minulý rok si mala uvedený plat, resp. vyšśí ako 21548, potom by si mala mať materskú vo výške asi 377 Sk na kalendárny deň, t.j. v mesiaci,, ktorý má 30 dní, je to 11310 Sk - to je zhruba maximum. Zvýšiť materská sa dá len veľmi mierne, tak, že si vezmeš aspoň 1 deň neplatené voľno, potom sa počíta nový denný vymeriavací základ, a keďže teraz je vyšší maximálny VZ na NP ako minulý rok, môže Ti vyjsť o pár korún viac - v súčasnosti by bol rozdiel 5-18 Sk na kalendárny deň.
AntekaK
15.04.05,09:03
Ahojte poraďáci,
nevie mi niekto poradiť?
Môže mať žena, ktorá je na MD uzatvorenú dohodu o vykonaní práce?
Ďakujem a prajem pekný víkend.:p :)
Jozef Mihál
15.04.05,13:24
Môže .
Jozef Mihál
15.04.05,13:27
Prišiel čas keď pani odchádza na MD. V soc. poisťovni ma upozornili, že im prišiel prípis prešetrovať neplatené voľno u zamestnancov odchádzajúcich na MD. Celkom som to nepochopila....je potrebné v SP zdôvodňovať, prečo mal zamestnanec NP ? Pán Mihál, vidím že Ste pripojený, viete o tom niečo?:confused:
Viem o tom niečo. Prečítajte si môj ostatný príspevok k tejto téme na

http://mihal.blog.sme.sk

SP si vymyslela úžasný výklad zákona pokiaľ ide o materské, zatiaľ ale nič nové oproti tomu čo píšem na blogu nemám.
Jozef Mihál
15.04.05,13:29
Ešte k tomu výkladu SP. Ak sa nad ním zamyslíte, uznáte, že je to nezmysel. Ale pokiaľ si to so SP "nevydiskutujeme", nerád by som tu Vás, ktorí sa pýtate na možnosti zvyšovania materskej "uvádzal do omylu".
adam
15.04.05,18:30
Viem o tom niečo. Prečítajte si môj ostatný príspevok k tejto téme na

http://mihal.blog.sme.sk

SP si vymyslela úžasný výklad zákona pokiaľ ide o materské, zatiaľ ale nič nové oproti tomu čo píšem na blogu nemám.
Ďakujem za odpoveď. Zvýšený vymeriavací základ po neplatenom voľne dám, uvidím ako sa poisťovňa bude tváriť:( Ak budete niečo nové vedieť, prosím,
informujte......
Pekný večer......:)
rolandik
26.04.05,13:06
rolandik:
Samozrejme SP si bráni svoje peniaze. Nech Vám dajú písomné zdôvodnenie, prečo by Vám nemali uznať nároky na materskú z dobrovoľného nemocenského poistenia s dátumom od 1.3.2005, ak podľa § 253 ods.1 sa má do obdobia dobrovoľného nemocenského poistenia započítavať aj doba účasti na nem.poistení atď. pred 1.1.2004.

Na čo potom podľa SP je dobrý § 253 ods.1 ??? A v akých prípadoch sa potom má aplikovať § 253 ods.1.???

Jediné "logické" zdôvodnenie by bolo také, že by to bolo len v prípadoch, kedy poistenec má len jediné, a to dobrovoľné nemocenské poistenie a nie je súčasne poistený napr. ako SZČO. Ale zo znenia § 253 ods.1 takýto výklad aj tak nevyplýva.

Sám som na to veľmi zvedavý, čo Vám odpovedia.

Na záver - jediný oprávnený "vykladač" zákonov v tomto štáte je súd. Nie ja, ani Vy ani SP ani Ministerstvo. Silné reči, ale ja by som sa dobrovoľne poistil a ak by mi tieto nároky nechceli uznať, dal by som ich na súd. Za 428 Sk by tá sranda stála.
Dnes je 26.4. a bola som si prebrať list zo SP odoslaný včera. Keďže môj predpokladaný termín pôrodu bol 25.4. je úplne logické, že list mi bol poslaný do vlastných rúk práve v tento dátum. Po rozbalení obálky ma veľmi potešil dátum vybavenia rozhodnutia: 14. apríl !!!

Teraz k rozhodnutiu: nemám nárok na materské z dobrovoľného nemocenského poistenia.
Odôvodnenie: citát § 48 o 270 dňoch ..., ďalej:
Pre nárok na materské z poistenia dobrovoľne nemocensky poistenej osoby nespĺňa podmienku 270 dní nemocenského poistnia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, nakoľko do obdobia 270 dní nie je možné započítať dni aktálneho povinného nemocenského poistenia SZČO.

Neviem presne odkedy trvá "aktuálne" povinné nemocenské poistenie SZČO. Môže to byť samozrejme odkedy som sa prihlásila do SP ,ako povinne poistená SZČO, ale mohlo by to byť aj od 1.7.2004. Keďže toto je dátum odkedy sa mení výška poistenia podľa daňového priznania.
Čo to teda je?

Rolandik
Jozef Mihál
26.04.05,13:11
Odvolajte sa na § 253 ods.1.:
...do obdobia dobrovoľného nemocenského poistenia započítavať aj doba účasti na nem.poistení pred 1.1.2004.

A dajte SP na súd.
rolandik
26.04.05,14:50
Odvolajte sa na § 253 ods.1.:
...do obdobia dobrovoľného nemocenského poistenia započítavať aj doba účasti na nem.poistení pred 1.1.2004.

A dajte SP na súd.
Ešte sa odvolám a uvidíme. Na §253 ods. 1 som pani na SP už upozornila písomne pri žiadosti o materské, ale ignorovala ho. Dokonca ani v odôvodnení ho nespomenula. Zaujmavý bol v týždni ešte telefonát, keď pani zo SP chcela od nás Rodný list dieťata aby mohla urobiť rozhodnutie. A odrazu to pani riaditeľka podpísala zamietnuté aj bez RL.
miro h.
28.04.05,12:19
dobry den,
nasa situacia je nasledovna...manzelka ma planovany ternim porodu 12.9.2005. V case od 1.1.2004 do cca 30.6.2004 bola studentkou na VS, potom do 31.8.2004 na Urade prace a od 1.9.2004 je zamestnana s hrubym prijmom cca 10.000,-.
chceme vsak vyuzit moznost zmeny RO vzhladom na to, ze manzelke konci prac. zmluva 30.6.05 (ucitelka na ZS). Je potrebne, aby pracovala cely mesiac? myslim, ze staci aj jeden den, len potom by musela medzi ukoncenim zmluvy na ZS a tym zamestnanim byt na urade prace...nema evidencia na UP vplyv na posudzovanie RO a materskeho? Lebo tak ci tak by si pocas poslednych dvoch rokov platila 270 dni NP. Preto Vas ziadam o info ako to najjednoduchsie vyriesit, aby nedoslo ku zbytocnym komplikaciam.
vdaka
adam
15.05.05,09:07
V piatok som zaniesla podklady k žiadosti o materské. Pani so SP mi povedala, že z vymariavacieho základu po neplatenom voľne sa materské nemôže počítať, pretože tým, že prerušila prac.pomer neplateným voľnom, je potrebné ju odhlásiť zo SP a znovu prihlásiť a tým pádom vraj jej poistenie v SP netrvá 270 dní a nemôže sa počítať z vyššieho VZ. :mad: Vraj mám toto potvrdenie prerobiť podľa VZ pred NV. Ja som tam ten papier nachala i napriek jej nesúhlasu a povedala jej, že sa poradím s právnikom. Ako mám ďalej reagovať?
Pekný deň......:)
bodliak
15.05.05,09:42
Pozrite aj koniec

http://www.porada.sk/showthread.php?t=790&page=11&pp=10

Podla mna veta:
"Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní."

znamena ze sucet poistnych dob nemocenskeho poistenia za posledne dva roky musi byt minimalne 270 dni. A nie, ze poistenie, z ktoreho sa pocita materska muselo trvat 270 dni. Naco by sa potom hovorilo o poslednych 2 rokoch ?


Ak by sme prijali argumentaciu SP, tak zena, ktora zmeni zamestnanie 7 mesiacov pred porodom (o tehotenstve ani nemusi vediet), tak nie je v 6 mesacnej ochrannej dobe z predchadzajuceho poistenia a posledne poistenie netrva 270 dni => nema narok na materske ?!?!?
zuso
17.05.05,08:26
Po dlhšom čase som opäť tu, a vzhľadom na to, že si chcem naplánovať vyššiu materskú, išla som sa dať dobrovoľne nemocensky poistiť.
Aby som priblížila môj prípad, som zamestnaná, toho času na rodičovskej dovolenke s prvým dieťaťom.
Plánujeme otehotnieť, a keďže by mi pri nástupe na materskú zamestnávateľ nahlásil VZ asi len 8-9000,- nebolo by to nič moc. Tak som da dobrovoľne nemocensky poistila, a ku podivu si to mám platiť sama. Neviem či som si správne myslela, že keď som na RP že platiť nebudem nič. Bolo to tu aj niekde písané.
Teraz neviem či tá pracovníčka nevedela o čo mi ide, lebo mi splietala niečo o tom, že teraz mi NP ide zo zamestnania, a dôchodkove za mna platí štát. Pritom som jej povedala že nepracujem, som na RP ale zamestanie som neukončila.
Neviete ma niekto prosím vás usmerniť, lebo mám z toho hlavu v smútku. Chcela som si určiť max. VZ, ale keď mi povedala že si to mám platiť sama, mám len min. VZ.
zuso
17.05.05,10:29
Konečne som telefonicky natrafila na spriaznenú dušu, ktorá mi potrvrdila to čo som si aj myslela, že platiť nemám, ale mám do SP doniesť potvrdenie o výške rodičovského príspevku. Takže zajtra tam idem a uvidím, ak je to tak, hneď si aj nahlásim max. VZ.
To ja len aby ste sa mnou nemuseli zaoberať.
ajobs
17.05.05,14:42
Dobry den,
som tiez na tomto fore novy, precital som takmer vsetky prispevky v uvedenej oblasti a vsetkym velmi dakujem, ze poskytuju taketo info z vlastnej praxe. Chcel by som sa opytat bud p. Mihala, alebo ostatnych expertov 2 otazky z oblasti socialneho poistenia:
1. ako si moze zena na rodicovskej dovolenke zvysit materske pri planovanom babatku, ak fakticky uz od roku 1997 nepracuje (ale je stale zamestnana v hlavnom pracovnom pomere), pretoze sa stara o deti (kombinacie materskych a rodicovskych dovoleniek). Moze byt popri rodicovskom prispevku dobrovolne poistena napr. s max.VZ a nebude platit nic, a ked dosiahne aspon 270 dni, bude mat materske 55% z max.VZ ? Ako moze vplyvat na vysku materskeho este existujuci pracovny pomer, pripadne jeho ukoncenie a zamestnanie v inej firme, kde by sa maximalizoval VZ ?
2. chcem sa opytat, ci zamestnanec, ktory ukoncil PP dohodou ku koncu roka 2004 a v sucasnosti je PN (z ochrannej lehoty) je nemocensky a dochodkovo poisteny ? Ja si myslim, ze nie.

Dakujem
Jana Motyčková
17.05.05,16:07
2. chcem sa opytat, ci zamestnanec, ktory ukoncil PP dohodou ku koncu roka 2004 a v sucasnosti je PN (z ochrannej lehoty) je nemocensky a dochodkovo poisteny ? Ja si myslim, ze nie.

Dakujem
Nie je nemocensky a dôchodkovo poistený.
Jana Motyčková
17.05.05,16:10
K tej prvej časti, pokiaľ ide ešte len o plánovnie bábätka, teraz netreba nič vymýšľať, lebo zákon by sa mal v septembri meniť.
ajobs
18.05.05,10:52
Ďakujem za info - ak sa niečo zmení v zákonoch, budem rád, ak mi poskytnete cenné rady.
Jozef Mihál
18.05.05,11:20
...Chcel by som sa opytat bud p. Mihala...Nehnevajte sa ani Vy ajobs, ani ostatní, ale na tému MD nemám chuť ani čas v týchto dňoch viac sa vyjadrovať. Všetko už bolo povedané tu na Porade a moje osobné názory a postrehy nájdete i na http://www.mihal.blog.sme.sk/...
adam
18.05.05,16:50
[QUOTE=bodliak]Pozrite aj koniec

http://www.porada.sk/showthread.php?t=790&page=11&pp=10

Podla mna veta:
"Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní."

znamena ze sucet poistnych dob nemocenskeho poistenia za posledne dva roky musi byt minimalne 270 dni. A nie, ze poistenie, z ktoreho sa pocita materska muselo trvat 270 dni. Naco by sa potom hovorilo o poslednych 2 rokoch ?

Myslím, že je to presne tak, pretože ak to tak bolo pred 2 mesiacmi a novela zákona nebola, musí to tak byť aj teraz......Ale kto sa bude prieť so SP....:mad:
Pekný večer.......
Jozef Mihál
19.05.05,14:16
Daska
21.05.05,17:15
Mam jednu klientku, je SZCO a do 1/2004 bola zamestnana a od 2/2004 je iba SZCO, nemocenske si odvtedy neplati. Teraz zistila, ze je tehotna, v decembri 2005 by mala nastupit na MD. Chcela sa dobrovolne prihlasit na nemocenske, aby mala narok na MD.
Ak som dobre ratala, nepomoze jej to, lebo by jej vyslo platit len 7 mesiacov a narok aj tak mat nebude, mam pravdu???
Jozef Mihál
21.05.05,17:16
Daska - Podľa výkladu SP skutočne nebude mať nárok na materské...
Daska
21.05.05,17:18
Dakujem velmi pekne za skoru odpoved p. Mihal

A nejake ine riesenie neni???
Jozef Mihál
21.05.05,17:22
Je riešenie, prihlásiť sa ako dobrov.nem.poistená osoba, potom požiadať o materské, a keď SP materské nedá, dať ich na súd. Bol by som rád, keby sa slovenský národ naučil, že v prípade sporov k zákonom v tomto štáte rozhodujú súdy, nie úradníčky na nejakej pobočke SP.
Daska
21.05.05,17:23
No tym si neni som ista, ci by sa do toho chcela pustit.
Jozef Mihál
21.05.05,17:28
To je práve to, že nikomu sa do toho nechce pustiť a tak to tu potom vyzerá ako za feudalizmu. Čo povedia páni, to je pravda a sedliakovi zostane len tá robota. Hoj, krásne to tradície nášho ľudu, statočného, skromného a pracovitého.
Daska
21.05.05,17:31
a viete o nejakom pravnikovi, ktory ba sa do toho pustil s nou?
Duša
21.05.05,21:24
Mam jednu klientku, je SZCO a do 1/2004 bola zamestnana a od 2/2004 je iba SZCO, nemocenske si odvtedy neplati. Teraz zistila, ze je tehotna, v decembri 2005 by mala nastupit na MD. Chcela sa dobrovolne prihlasit na nemocenske, aby mala narok na MD.
Ak som dobre ratala, nepomoze jej to, lebo by jej vyslo platit len 7 mesiacov a narok aj tak mat nebude, mam pravdu???Myslím, že síce nebude mať nárok na materské, ale ak sa zamestná tesne pred odchodom na materské - stačí na pár dní - a ochorie, môže aj v súvislosti s tehotenstvom, bude mať nárok na nemocenské dávky a to do 6 týždňov po pôrode.
Len na to musí mať potvrdenie o práceneschopnosti.
Jozef Mihál
23.05.05,05:31
a viete o nejakom pravnikovi, ktory ba sa do toho pustil s nou?Nie som právnik - to len občas sa mi pritrafí písať nejaký zákon (novela zákona o zdravotnom poistení od 1.8.05), prípadne ho pripomienkovať (novela zákona o sociálnom poistení od 15.9.05). Napriek týmto vážnym nedostatkom vo vzdelaní by som sa do toho pustil.
Jana Motyčková
23.05.05,11:28
Mali sme niekoľko sporov so SP a zdravotnými poisťovňami kôli výkladu zákonov (v mene svojich klientov). VŽDY stačilo dať odvolanie, a bolo to v poriadku. Nikdy to nedošlo do súdneho sporu. Samozrejme museli sme byť na 100 % persvedčení, že máme podľa zakona pravdu.
Lydium
23.05.05,12:08
Mali sme niekoľko sporov so SP a zdravotnými poisťovňami kôli výkladu zákonov (v mene svojich klientov). VŽDY stačilo dať odvolanie, a bolo to v poriadku. Nikdy to nedošlo do súdneho sporu. Samozrejme museli sme byť na 100 % persvedčení, že máme podľa zakona pravdu.somij ak správne chápem podľa tvojho názoru, ak mamičke nebude priznaná väčšia materská stačí ak sa odvolá na príslušný paragraf a teoreticky (bez súdov) by sa mohla dovolať vyššej materskej. Mali ste u vás vo firme aj tento konkrétny prípad ?
Jana Motyčková
23.05.05,12:29
Tento konkrétny prípad sme nemali. V každom prípade, treba to skúsiť.
Lydium
23.05.05,12:38
Áno som za ten istý názor. Určite to chceme s budúcou mamičkou skúsiť. Vďaka
angel22
24.05.05,08:36
Mala by som jednuotazocku. Ak som konatel firmy, ktora ja po roku 2004 v strate a som zaroven aj zamestnancom vo firme, platim si riadne vsetky odvody a poistky, budem mat narok na podporu v nezamestnanosti a matersky a rodicovsky prispevok? Velmi pekne dakujem.
Ala
24.05.05,09:07
Je jedno či firma má zisk, alebo stratu na nárok na podporu v nezamestnanosti - materku - RP. Podmienka na podporu je, že sa musí platiť príspevok v nezamestnanosti počas 4 rokov aspoň 3 roky a matersku má nárok ak v posledných dvoch rokoch pred porodom bola nemocenky poistená najmenej 270 dní.
erik1
24.05.05,11:13
Príspevok 13 (Yuya) a môj príspevok 16.

Rozmýšľaľ som o tom ešte trošku, a zistil som, že...:

V pohode sa dajú zariadiť si veci tak, aby materská bola povedzme až cca 34.000 mesačne! A tým to nekončí.
to je nejake divne, materská sa ráta z VZ ale max. 260 SK na deň, alebo sa mýlim?
Katty
24.05.05,12:00
erik1
prečitaj si tu na porade viac o materskej a zistíš že už neexistuje max na deň., maximum je stanovené iba pri VZ z ktorého sa platí poistné.
marecek
25.05.05,19:34
Milí diskutujúci, bola by som rada keby mi niekto dokázal fundovane poradiť.
V máji 2003 som nastúpila na materskú dovolenku, od októbra 2004 som začala poberať znížený rodičovský príspevok 1200,-Sk, pretože som začala pracovat na O,5 úväzku. Zmluva o 0,5 úväzku mi vyprší k 30.6.2005, potom sa mi od 1.7.2005 automaticky mení na úväzok 1,0. Od 3.9.05 by som mala opäť nastúpiť na materskú dovolenku/ s 2. dieťaťom/. Zaujímalo by ma, či sa to dá nejako vymyslieť tak, aby môj materský príspevok nebol počítaný zo zárobku z minulého roka/t.j. z úväzku 0,5/, ale z úväzku 1,0, pričom v júli, prípadne v auguste tohto roku by som sa chcela vrátiť na rodičovskú dovolenku s 1. dieťaťom a priamo z nej by som chcela ísť na materskú dovolenku s 2. dieťaťom.
erik1
26.05.05,04:16
ja som nastúpila ma materskú v novembri min. roka a VZ bol cca 27 tisíc ale na deň bolo max. 260 Sk, čiže moja materská bola 30 dní * 260,- Sk
Jozef Mihál
26.05.05,05:44
erik1 - v roku 2004 bolo skutočne obmedzenie na maximum denného vym.základu, a preto tá Vaša materská bola len 260 Sk na deň - viď § 253 ods.3 a 4 zákona 461/2003.

V roku 2005 už toto obmedzenie neexistuje. Keby ste nastúpili na MD od 1.1.2005, mali by ste materské 12 tis. mesačne.

To je ako s tými "staro" a "mlado"-dôchodcami. Niečo podobné sú aj "staro" a "mlado"-materské dovolenky.
modralienka
13.06.05,09:07
Pán Mihál, prelúskala som sa až na koniec celou touto témou a mám toho dosť podobne ako Vy. Ale nakoľko som mesiac pred nástupom na materskú, využívam tento hendikep a pýtam sa: Mám to s tým neplateným voľnom skúšať alebo nie? Som zamestnaná nepretržite od 1. 1. 2004 a môj VZ je cca 15000,-.
Jennys
14.06.05,11:29
Dobrý deň, čítala som si pár Vašich rád ku príspevkom ohľadom materskej dovolenky. Všetko však nemám čas čítať a neviem, či sa v nich vyskytuje aj môj prípad. Ja sa zatiaľ nechystám na materskú ale plánujeme si bábätko čo najskôr. Ide o to, že som od 10.7.2004 SZČO. Neplatím si ani nemocenské, len zdravotné poistenie a od 1.7. nemusím platiť povinné. Rozmýšľam, že by som si platila dobrovoľne keďže v najbližšej dobe by som chcela otehotnieť. Predtým som pracovala vo firme ako zamestnanec do konca roka 2003, od 1.1.2004 som bola na úrade práce vedená ako nezamestnaná a od toho 10.7.2004 som SZČO.
Čítala som si aj dokument vo Worde, ktorý ste sem odporučili ako prílohu. Chcem sa spýtať, že či by bolo dobré si už začať platiť nemocenské a prípadne či by sa dal doplatiť aj predchádzajúci mesiac. A koľko by mi potom vyšla materská? A keby som šla na materskú mohla by som živnosť vykonávať normálne aj naďalej, alebo nie? Dúfam, že som Vám to tu dosť jasne opísala a ďakujem ak mi odpoviete. Nerada by som prišla o peniaze, keďže momentálne nezarábam toľko koľko by som chcela a podnikanie vlastne stále len rozbieham.
atomant
23.06.05,19:23
dobry den,
nasa situacia je nasledovna...manzelka ma planovany ternim porodu 12.9.2005. V case od 1.1.2004 do cca 30.6.2004 bola studentkou na VS, potom do 31.8.2004 na Urade prace a od 1.9.2004 je zamestnana s hrubym prijmom cca 10.000,-.
chceme vsak vyuzit moznost zmeny RO vzhladom na to, ze manzelke konci prac. zmluva 30.6.05 (ucitelka na ZS). Je potrebne, aby pracovala cely mesiac? myslim, ze staci aj jeden den, len potom by musela medzi ukoncenim zmluvy na ZS a tym zamestnanim byt na urade prace...nema evidencia na UP vplyv na posudzovanie RO a materskeho? Lebo tak ci tak by si pocas poslednych dvoch rokov platila 270 dni NP. Preto Vas ziadam o info ako to najjednoduchsie vyriesit, aby nedoslo ku zbytocnym komplikaciam.
vdakaZdravim Miro, Poradaci,
Nasa situacia je podobna, manzelka ma zmluvu do 30.6.2005, prijem cca.11000, term. porodu je 15.9.2005. Podmienku 270 dni splna. Na matersku moze ist v 34. tyzdni, alebo najskor v 32. (zavisi to od niecoho, alebo len od lekara???), tj. 4.8.2005 (alebo 21.7.2005). Noveho zamestnavatela uz mame, ale nevieme kedy nastupit a na aku dobu. Najlepsie len na par dni (max. 15).
Mam podobne otazky ako Miro:
1. Evidencia na UP zmeni nieco vo vypoctoch?
2. Na aku dobu sa ma zamestnat?
3. Pocas materskej sa da nejakym sposobom prerusit prac. pomer? Napr. zmluva sa spravi do konca roka, potom kedy zanikne? Nejak nechceme zatazit zamestnavatela.
4. Ak nastup do noveho zamestnania je v tom kal. mesiaci v ktorom je aj termin nastupu na matersku, tak to zmeni nieco na vypoctoch? - kedze odvody su hradene az v nasl. mesiaci.
Nase plany: od 1.7 prihlasit sa na urad, potom od 17.7 zamestnat sa na 2 mesiace a zo zamestnania odist na Matersku. Je to ok?

Miro, vy ste sa ako rozhodli?

Dikujeme za odpovede!
S pozdravom
Atomant
Olgica
24.06.05,03:21
Prosím o radu.
Zamestnankyňa má prac.zmluvu na dobu určitú do 30.6.2005. Otehotnela cca pred 2 mesiacmi. Má zamestnávateľ právo s ňou ukončiť prac.pomer k 30.6.05???
Vďaka.
Olgica
24.06.05,05:13
Prosím o radu.
Zamestnankyňa má prac.zmluvu na dobu určitú do 30.6.2005. Otehotnela cca pred 2 mesiacmi. Má zamestnávateľ právo s ňou ukončiť prac.pomer k 30.6.05???
Vďaka.Prosím poraďte.
danasv
24.06.05,07:59
Napisalo sa tu toho vela ale odpoved na svoju otazku som tu nevidela. Chcem sa opytat. Nastupujem na matersku dovolenku v septembri 2005. mam este vsetkych 20dni dovolenky tohoto ruku. Musim resp. mozem si vycerpat celu dovolenku alebo len pomernu cast za prvych 9 mesiacov roka 2005 ? Dakujem za radu.---- :D aaa po dvojhodinkovom haldani som predsa len nasla odpoved.. cize.. mam narok na celu dovolenku za rok 2005 pretoze Materska sa povazuje za vykon prace :) ak sa mylim opravte ma.. ale takuto odpoved som tu niekde vysnorila ;)
marek32
24.06.05,08:15
Podľa § 40 ods. 6 ZP: tehotná zamestnankyňa na účely zákonníka práce je vtedy,ak svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila lekárske potvrdenie.

Pre skončenie pracovného pomeru dohodnutého na určitú dobu sa neustanovujú žiadne ďalšie podmienky, ani sa neposkytuje zvýšená ochrana zamestnancom, teda pracovný pomer končí 30.06.2005.

Odporúčal by som určitým spôsobom zamestnanca na uplynutie doby pracovného pomeru upozorniť, a to najmä z dôvodu možnosti prekvalifikovania pracovného pomeru na čas neurčitý, ak zamestnanec po uplynutí dohodnutej doby bude pokračovať ďalej vo výkone prác s vedomím zamestnávateľa.
marek32
24.06.05,11:10
Napisalo sa tu toho vela ale odpoved na svoju otazku som tu nevidela. Chcem sa opytat. Nastupujem na matersku dovolenku v septembri 2005. mam este vsetkych 20dni dovolenky tohoto ruku. Musim resp. mozem si vycerpat celu dovolenku alebo len pomernu cast za prvych 9 mesiacov roka 2005 ? Dakujem za radu.---- :D aaa po dvojhodinkovom haldani som predsa len nasla odpoved.. cize.. mam narok na celu dovolenku za rok 2005 pretoze Materska sa povazuje za vykon prace :) ak sa mylim opravte ma.. ale takuto odpoved som tu niekde vysnorila ;)
Celých 20 dní dovolenky môžete vyčerpať pred nástupom na materskú alebo po jej skončení. Ak požiadate o rodičovskú dovolenku, ktorá nadväzuje na materskú dovolenku, dovolenku vyčerpáte po skončení rodičovskej dovolenky.

§ 113 od 2 ZP: Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie rodičovskej dovolenky ani do konca budúceho kalendárneho roka, poskytne jej zamestnávateľ nevyčerpanú dovolenku po skončení rodičovskej dovolenky.
adam
01.07.05,11:24
V piatok som zaniesla podklady k žiadosti o materské. Pani so SP mi povedala, že z vymariavacieho základu po neplatenom voľne sa materské nemôže počítať, pretože tým, že prerušila prac.pomer neplateným voľnom, je potrebné ju odhlásiť zo SP a znovu prihlásiť a tým pádom vraj jej poistenie v SP netrvá 270 dní a nemôže sa počítať z vyššieho VZ. :mad: Vraj mám toto potvrdenie prerobiť podľa VZ pred NV. Ja som tam ten papier nachala i napriek jej nesúhlasu a povedala jej, že sa poradím s právnikom. Ako mám ďalej reagovať?
Pekný deň......:)
Materskú podľa zvýšeného základu zamestnankyni nepriznali.......:(
janicka
01.07.05,12:53
Prosím vás tak ako to teda je. Máme zamestnankyňu, ktorá nastupuje na materskú 8.7.2005. V období od 27.6.-30.6.2005 čerpala neplatené voľno. Vo firme je zamestnaná dlho ale v apríli jej skončila rodičovská dovolenka tak na dva a pol mesiaca musela nastúpiť do práce a ten plat tam bol nízky. Bude sa VZ počítať od prerušenia alebo nie? Ak nie, z čoho jej to teda budú počítať?
Vopred ďakujem.
adam
01.07.05,13:56
Podľa vyjadrení odborníkov v horeuvedených príspekoch by malo byť zakladom pre výmer obdobie po čerpaní nepl.voľna. Ale SP prišla na to, že zamestnávatelia využívajú dieru v zákone vo svoj prospech a tak to stopli operujúc tým ako je v príspevkoch opísané. Nemajú pravdu, ale kto sa bude prieť so SP........:( Takáto je moja skúsenosť, zbytočne sme pomastili vyššími platbami "bachor" SP!
Jana Motyčková
01.07.05,18:59
Adam, máte písomné stanovisko ? Neskúsite ísť do sporu so SP - aspoň sa odvolať ?
adam
01.07.05,19:05
Adam, máte písomné stanovisko ? Neskúsite ísť do sporu so SP - aspoň sa odvolať ?
Písomné stanovisko nemám, nechala son to na rozhodnutí budúcej mamičky a tá sa súdiť nebude, pretože i to stojí nejaké peniaze, a s bruchom po nos.....hm....ale odvolanie sme mohli napísať, nech by to dali na papieri a vyjadrili paragrafmi......ale dnes je už asi neskoro, 23.6. porodila....
Jana Motyčková
01.07.05,19:26
Neskoro, myslím si ešte nie je. Netreba ísť s tým sporom až po súd. Ale za napísanie odvolania to stojí. Máme niekoľko skúeností s úradmi (aj so SP), že stačilo napísať oddvolanie a príslušný úrad zmenil rozhodnutie v prospech nášho klienta. Robíme to len v prípadoch, keď sme si 100% istí, že máme pravdu. A v tomto prípade som si istá. Druhá vec je, že keďže je to všeobecne využívaná diera, SP nezmení svoje rozhodnutie ani po odvolaní, s tým že bude počítať, že dotyčný človek sa nebude chcieť súdiť.

Myslím, že Jožko Mihál sa tu ponúkal, že rád zastúpi niekoho, kto by sa chcel súdiť v tomto spore. Týmto mu nechcem robiť dohadzovačku.
adam
01.07.05,19:44
Neskoro, myslím si ešte nie je. Netreba ísť s tým sporom až po súd. Ale za napísanie odvolania to stojí. Máme niekoľko skúeností s úradmi (aj so SP), že stačilo napísať oddvolanie a príslušný úrad zmenil rozhodnutie v prospech nášho klienta. Robíme to len v prípadoch, keď sme si 100% istí, že máme pravdu. A v tomto prípade som si istá. Druhá vec je, že keďže je to všeobecne využívaná diera, SP nezmení svoje rozhodnutie ani po odvolaní, s tým že bude počítať, že dotyčný človek sa nebude chcieť súdiť.

Myslím, že Jožko Mihál sa tu ponúkal, že rád zastúpi niekoho, kto by sa chcel súdiť v tomto spore. Týmto mu nechcem robiť dohadzovačku.

Prediskutujem s "mamičkou" a ozvem sa ...:)
rolandik
01.07.05,20:47
Prosím poraďte.
Ak je pracovná zmluva na dobu určitú nie je tehotenstvo dôvodom na predlžovanie zmluvy. Ak by sa pracovníčka stala po skončení prac. pomeru nezamestnanou, vmestila by sa pravdepodobne do polročnej ochrannej doby a materské by sa jej rátalo z VZ z terajšieho pracovného pomeru.
rolandik
05.07.05,15:29
Zdravím poradu po dlhšom čase.
Moje dopisovanie so SP sa skončilo. Mám v ruke rozhodnutie proti ktorému nie je možné sa odvolať. Tu je môj prípad:
Som živnostník od roku 1.1.2001 s povinnosťou platiť poistné. Na radu z porada.sk som sa dobrovoľne poistila s maximálnym vymeriavacím základom.

Pravdepodobný termín pôrodu je 25.4.2005

Obdobie nemocenského poistenia v roku 2003 do doby 2 roky pred pravdepodobným termínom pôrodu je 24.4.2003 až 31.12.2003 čo je spolu 251 dní poistenia.

Doba dobrovoľného poistenia v roku 2005: 1.3.2005 až 24.4.2005 je 54 dní poistenia.

Spolu za 2 roky pred pôrodom trvalo poistenie 305 dní.

Rozhodnutie zo SP:
Podľa § 253 ods. 1 som podmienku na materské splnila, lebo som dosiahla spolu 305 dní nemoceského poistenia.
Podľa § 58 ods.1 zákona : "Nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia." SP urobila nasledovný záver.
Ak v období 2 rokov pred pôrodom zaniklo iné nemocenské poistenie a neplynie z neho ani ochranná lehota, môže sa toto obdobie iného nemocenského poistenia započítať do 270 dní nemocenského poistenia na účely nároku na materské. Nakoľko navrhovateľke nezaniklo poistenie z povinného nemocesnkého poistenia SZČO, nie je možné obdobie z povinného NP SZČO započítať do dobrovoľnej účasi na nemocenskom poistení.
270 dní sa sleduje z každého poistnia takže som túto podmienku nesplnila a na materské narok nevznikol.

Prerátala som výšku materského, ktoré mi nepriznali plus poistenie, ktoré chcú teraz zaplatiť a je to spolu 39.000,- Sk. No neviem či sa oplatí pre takúto sumu ísť s tým na súd. My sme to poriešili aspoň tak, že na materskú nastúpil manžel a aspoň tam sme ušetrili na poistnom.

Určite sa najde viac ľudí, ktorý sa pokúšali zvíšiť si materské. Ozvú sa?

Majte sa krásne,
Rolandík
Jozef Mihál
05.07.05,15:58
Štát v štáte. Voči rozhodnutiu nie je možné sa odvolať...

Faktický záver: Doba 270 dní sa v SP posudzuje za každé trvajúce nemocenské poistenie zvlášť. Len v prípadoch, kedy predošlé poistenie skončilo a nebeží z neho ani ochranná lehota, sa doba predchádzajúceho poistenia pripočítava k dobe aktuálne bežiaceho poistenia.

Bolo by tu zopár vrtáckych otázok, ale nebudem s nimi v súčasnosti nikoho zaťažovať.
endrju
06.07.05,05:45
Štát v štáte. Voči rozhodnutiu nie je možné sa odvolať... Začína to dozrievať na podanie na ústavný súd alebo na medzinárodný súd pre ľudské práva v Štrasburgu.:mad:
Len neviem, či to predtým ešte nemusí "dozrievať" na okresnom, krajskom a najvyššom súde.:confused:
Čo sa dá urobiť s "vykladačmi" zákonov (= zaklínačmi hadov?) zo sociálnej poisťovne?:eek:
miro h.
06.07.05,07:42
Nie som právnik - to len občas sa mi pritrafí písať nejaký zákon (novela zákona o zdravotnom poistení od 1.8.05), prípadne ho pripomienkovať (novela zákona o sociálnom poistení od 15.9.05). Napriek týmto vážnym nedostatkom vo vzdelaní by som sa do toho pustil.
pan Mihal,
stale plati Vase vyjadrenie pustit sa do sudneho sporu s SP?
Jozef Mihál
06.07.05,08:38
Áno aj .
miro h.
06.07.05,09:05
ano aj? co si mam z toho vybrat?