evelien
18.01.07,16:25
Prosim o radu, ako zauctovat:
3 firmy sidla v jednej kancelarii. 1 firma kupila bezpecnostne dvere a ich pomernu ciastku refakturovala ostatnym dvom firmam. Je spravne zauctovanie:???
firma A: Sk 7.300 - 501/321
Sk 21.600 - 315/321

A aky tym zmluvy pouzit? Kupna zmluva sa mi zda zvlastna - kupa 1/3 dvier :). Bude lepsie pouzit nejaku dohodu, v ktorej sa zmluvne strany dohodnu na podielani sa na nakladoch?

Vdaka za radu
Monika Kováčová
18.01.07,15:31
Faktúra - zmluva - Jedna firma bude vlastníkom jednej tretiny bezpečnostných dverí na základe faktúry? No toto je góóól dňa! Aspoň vidíte, vážení kolegovia, s čím možným aj nemožným sa pri svojej práci stretáme...
Monika Kováčová
18.01.07,15:33
Vlastnícke právo z predávajúceho na kupujúceho prechádza po uhradení faktúry napr. Refakturovať dve tretiny dverí iným firmám je taká istá hova...ina ako kúpiť iba jednu tretinu dverí.
evelien
18.01.07,15:42
Suhlasim, ale co s tym? Uz som sa pytala kdekoho, ale kazdy to komentuje obdobne. Ale zauctovat to nejako musim...
Monika Kováčová
18.01.07,15:45
.... ???? prenájom dverí??? ja fakt neviem, podľa mňa to môžu byť len náklady jednej firmy.
Danila
18.01.07,18:04
Komu patrí kancelária? A aký je vzťah? Nájomný, vlastnícky? Podľa toho budeš útovať. Ale určite nie deliť.
Zita5
18.01.07,18:21
Aj som reagovala , aj som si príspevok vymazala , lebo skutočne ak sa nad tým zamyslím , je to blud .Jednoducho sa dohodnite tak , že Vaša firma zaplatí dvere , a ostatní nech sa podielajú na výdavkoch , ktoré vzniknú pri spoločnom užívaní priestoru cca vo výške ceny dverí . Proste záleží od spoločnej dohody .

A okrem iného .........ak ste v prenájme tak ste dali zhotoviť dvere prenajímateľovi ? Potom si ich zoberiete pri ukončení zmluvy o prenájme ?



Viem si predstaviť 3 firmy v jednej kancelárii , a jedna firma je majiteľom 3 tel.liniek a z nich dve dáva do prenájmu zostávajúcim dvom firmám na základe zmluvy o spoločnom užívaní priestorov a zmluvy o nájme telef.linky ......to si viem predstaviť napríklad , ale dvere podeliť to teda nie .
Paula
18.01.07,18:44
Už vôbec si neviem predstaviť pri prípadnej "fluktuácii" firiem v tejto kancelárii, ako sa tretiny dverí budú donekonečna odpredávať.
Zuzka
18.01.07,18:54
... a možno aj deliť 1/3 mne, druhá tebe a tá tretia ... ? :eek:
evelien
19.01.07,08:34
Priestory vlastni 4. firma, ktora fakturuje prenajom tym trom. Majitel priestorov odmietol zaplatit bezpecnostne dvere (tie sa kupovali kvoli poisteniu pristrojov). Su to vchodove dvere, takze chrania majetoch vsetkych troch firiem (su to dvaja zivnostnici a jedna s.r.o.).
Ma tak napadlo - ze by som im vyfakturovala prenajom pristrojov v danej hodnote.
Ale potom otazka: mam dvere ratat ako nabytok alebo ako co? lebo potom by mi nabytok zakupeny v tomto roku presiahol 30.000 a musela by som ho odpisovat.
dana99
19.01.07,09:09
Ale potom otazka: mam dvere ratat ako nabytok alebo ako co? lebo potom by mi nabytok zakupeny v tomto roku presiahol 30.000 a musela by som ho odpisovat.[/quote]

... ako by ti presiahol hodnotu 30.000,- ? Veď hodnota majetku sa berie za kus. Ja keď kúpim 5 stolov po 10.000,- Sk nebudem ich predsa odpisovat.

A k tej 1/3 dverí ... netuším :eek:

Dana
Danila
19.01.07,18:42
Priestory vlastni 4. firma, ktora fakturuje prenajom tym trom. Majitel priestorov odmietol zaplatit bezpecnostne dvere (tie sa kupovali kvoli poisteniu pristrojov). Su to vchodove dvere, takze chrania majetoch vsetkych troch firiem (su to dvaja zivnostnici a jedna s.r.o.).
Ma tak napadlo - ze by som im vyfakturovala prenajom pristrojov v danej hodnote.
Ale potom otazka: mam dvere ratat ako nabytok alebo ako co? lebo potom by mi nabytok zakupeny v tomto roku presiahol 30.000 a musela by som ho odpisovat.Priznám sa, že pozerám na tento príspevok ako neveriaci Tomáš. Po prvé - nábytok je nábytok a bezpečnostné dvere sú bezpečnostné dvere. Po druhé - veľmi by ma zaujímala nájomná zmluva. Po tretie, bezpečnostné dvere chránia majetok troch firiem a zvyšujú biznisschopnosť 4. najšikovnejšieho majiteľa. Po štvrté- ak nie je zmluvne dohodnuté, že bezpečnostné dvere zhotovia nájomcovia, tak zhotovili niečo čo nemali a potom si to môžu deliť ľuboľne, lebo je to nedaňový výdavok. A ak, a to je už asi mimo témy to zmluvne zabezpečili, tak to mali urobiť ako protihodnotu výšky nájmu u jedného zhotoviteľa apod. a pod. Dnes nie je situácia, kedy môže prenajímateľ tlačiť nájomcov, ale trh ponúka skôr opačné tendencie.
liba2
19.01.07,21:14
Marianna01
19.01.07,21:31
..... tak to mali urobiť ako protihodnotu výšky nájmu u jedného zhotoviteľa apod. a pod. Dnes nie je situácia, kedy môže prenajímateľ tlačiť nájomcov, ale trh ponúka skôr opačné tendencie.

Danilka, skoro vo všetkom s Tebou súhlasím, ale že to mali urobiť... Ja som tiež mala ten názor - minimálne slušnosť káže, že eď niečo po dohode s prenajímateľom prerobím, vylepším, zníži mi aspoň sčasti nájomné. Účtujem firmu, ktorá kompletne prerába bývalú kotolňu na výrobu, dokonca potravinársku, počnúc podlahami, plynom, lelktrinou, oknami, končiac nový stropom, sociálkami, a všetko, čo si vieš predstaviť, a prenajímateľ im nezľavil z nájmu ani korunu. Lenže je to na tak výhodnom mieste, že klienti sa rozhodli napriek tomu nájomné zobrať... Nuž, nie vždy sa dá dohodnúť s biznisschopnými podnikateľmi.
Paula
19.01.07,21:40
Prosim o radu, ako zauctovat:
3 firmy sidla v jednej kancelarii. 1 firma kupila bezpecnostne dvere a ich pomernu ciastku refakturovala ostatnym dvom firmam. Je spravne zauctovanie:???
firma A: Sk 7.300 - 501/321
Sk 21.600 - 315/321

A aky tym zmluvy pouzit? Kupna zmluva sa mi zda zvlastna - kupa 1/3 dvier :). Bude lepsie pouzit nejaku dohodu, v ktorej sa zmluvne strany dohodnu na podielani sa na nakladoch?

Vdaka za radu

Ak sa vrátime k prvému príspevku....bola vôbec na začiatku (pred kúpou dverí) písomná zmluva o tom, že sa budú dvere na tretiny predávať? So zmluvou až teraz nemusia ostatní osadníci súhlasiť.
Marianna01
19.01.07,21:44
To asi musí rozlúsknuť evelien. Ja by som sa dohodla s ostatnými dvomi, že im vyfakturujem nejaké služby v hodnote 1/3 dverí a dvere zostanú mne. Veď aj tak si ich nebudú brať zo sebou, keď budú odchádzať, leda že by vo firme mali viacero motorových píl...
evelien
22.01.07,07:07
Zmluva s dalsimi dvoma firmami nebola, len dali tej tretej firme peniaze (mimochodom naproti ziadnemu dokladu :)). Tiez mi nie je celkom jasne, ako to dopadne, ked jeden z nich z tych priestorov odide, alebo odidu vsetky tri firmy naraz. Asi si dvere budu musiet zobrat so sebou na chrbte.

Uz mam aj nejake to vyjadrenie z DÚ - pani odporucala radsej vyfakturovat nejake sluzby alebo prenajom pristrojov. Ze s takymto pripadom sa pocas svojej dlhorocnej praxe nestretla.

Teda na aky ucet by ste mi odporucali zauctovat tie dvere? Odpisem ich jednorazovo - hodnota Sk 21.900,--