apo
18.01.07,17:51
Zákazníci v Metre, ktorí sú držiteľmi zlatej karty dostávajú pri nákupe OBRATOVÝ BONUS. O priznaný bonus zákazník zaplatí menej za realizovaný nákup.

Bonus o ktorom hovorím sa na faktúre neprejaví ako DOBROPIS respektíve zľava z ceny, ale iba ako odpustenie z celkovej ceny bez vplyvu na DPH.

Mám nepríjemný pocit z toho, že OBRATOVÝ BONUS bude príjem bez DPH dôsledkom čoho by sa musel počítať koeficient.

Má niekto presnejšiu informáciu ako treba účtovne a daňovo sa vysporiadať s obratovým bonusom z METRA?

Ďakujem.

apo
apo
19.01.07,03:39
Zákazníci v Metre, ktorí sú držiteľmi zlatej karty dostávajú pri nákupe OBRATOVÝ BONUS. O priznaný bonus zákazník zaplatí menej za realizovaný nákup.

Bonus o ktorom hovorím sa na faktúre neprejaví ako DOBROPIS respektíve zľava z ceny, ale iba ako odpustenie z celkovej ceny bez vplyvu na DPH.

Mám nepríjemný pocit z toho, že OBRATOVÝ BONUS bude príjem bez DPH dôsledkom čoho by sa musel počítať koeficient.

Má niekto presnejšiu informáciu ako treba účtovne a daňovo sa vysporiadať s obratovým bonusom z METRA?

Ďakujem.

apo

Poraďáci, nik nemá skúsenosť s OBRATOVÝM BONUSOM v Metre?

apo
bepo
19.01.07,07:13
Aj keď je to príjem bez dph nie je to príjem oslobodený od dph takže koeficient sa nepočíta
Gabi03
19.01.07,07:16
Nákupná cena tovaru bude ponížená pomerne o tento bonus a takto bude prijatý na sklad.
ilona
19.01.07,07:20
Ja to učtujem aj s DPH,ponížim nákup o túto sumu,no kontrolu sme od tedy ako to učtujem ešte nemali,takže či je to dobre neviem.
apo
19.01.07,20:35
Aj keď je to príjem bez dph nie je to príjem oslobodený od dph takže koeficient sa nepočíta

Na základe Tvojej rady sa dá postupovať takto.

Nákupy z Metra s bonusom 2.000 Sk ak sú uhrádzané bezhotovostne zaraďujem do ostatných záväzkov, alebo cash a účtujem

10.000 504 MD
1.900 343 MD
9.900 325 DAL
2.000 648 DAL (504 DAL)

Pri nákupe hradenom cash zaúčtujem

10.000 504 MD
1.900 343 MD
9.900 211 DAL
2.000 648 DAL (504 DAL)

Je toto tá pravá interpretácia obratového bonusu v praxi?
Alternatívne sa môže účtovať namiesto 648 DAL 504 DAL. Tento postup ale bude skresľovať štatistické vykazovanie.

Uvedené dva postupy ďalej určujú aj cenu tovaru, ktorá by sa mala účtovať na skladových kartách, alebo pri obstaraní tovaru pri metóde A.

Som toho názoru, že neexistuje alternatíva, správny postup je len jeden a pokúsme sa dopracovať k tomu ktorý bude :confused: NEPRIESTRELNÝ:confused: .

Pozdravujem

apo
Marianna01
19.01.07,21:05
Ja som síce neriašila obratový bonus v Metre, ale bol to tiež obratový bonus priznaný jednorazovo ku koncu roka. Bola na to osobitná faktúra a bola boez DPH, napriek tomu, že obe strany boli platcami DPH. Uplatňoval sa tam tuším § 25 - daň ani základ dane sa nemusí opraviť, ak sa na tom obe strany písomne dohodli. Tak možno je v podmienkach Metra pri zlatej karte aj toto uvedené. Takže koeficient určite nie, len lacnejší nákup a vyššia DPH na odpočet.
apo
19.01.07,22:59
Ja som síce neriašila obratový bonus v Metre, ale bol to tiež obratový bonus priznaný jednorazovo ku koncu roka. Bola na to osobitná faktúra a bola boez DPH, napriek tomu, že obe strany boli platcami DPH. Uplatňoval sa tam tuším § 25 - daň ani základ dane sa nemusí opraviť, ak sa na tom obe strany písomne dohodli. Tak možno je v podmienkach Metra pri zlatej karte aj toto uvedené. Takže koeficient určite nie, len lacnejší nákup a vyššia DPH na odpočet.

Ak sa na tvoj príspevok pozrieme z pohľadu štátneho rozpočtu, tak štát nie je poškodený, veľkému reťazcu to neuškodí a našinec má trochu väčší odpočet dane, ktorý v podstate zaplatil obchodný reťazec.

Teraz ostáva už iba rozlúsknuť ako správne zaúčtovať priznaný bonus od obchodnéhop reťazca.

Ďakujem za príspevok.

apo
Marianna01
20.01.07,10:07
Ak sa na tvoj príspevok pozrieme z pohľadu štátneho rozpočtu, tak štát nie je poškodený, veľkému reťazcu to neuškodí a našinec má trochu väčší odpočet dane, ktorý v podstate zaplatil obchodný reťazec.

Teraz ostáva už iba rozlúsknuť ako správne zaúčtovať priznaný bonus od obchodnéhop reťazca.

Ďakujem za príspevok.

apo
účtovanie Ti žiaľ, nepoviem, bolo to v jednoduchom účtovníctve, takže som len ponížila výdavky na tovar. Ale keď tak nad tým uvažujem, asi by som to účtovala práve cez 504 - dal. Nie je to totiž príjem za tovar na 604, ale výdavky znižené o nejakú zľavu. Takže by som to účtovala ako 504,343/211,504. - samozrejme príslušné sumy všade.

Pardon, Ty si navrhoval 648 - nevšimla som si hneď, ale aj tak to na mojom názore nič nemení - cez nákladový na stranu dal.
bepo
21.01.07,09:31
Malo by sa to učtovať mínusom na 504 lebo sa to týka konkrétneho tovaru
apo
24.01.07,16:43
Malo by sa to učtovať mínusom na 504 lebo sa to týka konkrétneho tovaru

Tento bonus mi nedá spať. Vymyslel som takéto šalamúnske riešenie.
Podstatou je to, že dať mínusom do obstarania hodnotu bonusu sa mi zdá :mad: "nespravodlové":mad: nakoľko by v bonuse mala figurovať aj DPH.

Preto navrhujem účtovať bonus 1.190 Sk nasledovne:

DAL 504 1.000
DAL 648 190

Tento účtovný zápis je potom spravodlivý v tom, že na účte 504 je znížený náklad v cene bonusu bez DPH. Na účte 648 je tá časť bonusu, ktorá predstavuje hodnotu DPH, ktoru za podnikateľa odviedlo Metro do štátneho rozpočtu a z tohoto dôvodu je to pre podnikateľa nejaký mimoriadny prevádzkový výnos.

Viem, že som zašiel pri hľadní riešenia do extrému, ale mám pocit, že takto by to malo byť nepriestrelné a :--- spravodlivé.

Pozdravujem.

apo
bepo
24.01.07,22:23
Ak dostaneš bonus v Metre 1190 Sk a odpočítajú ho z celkovej sumy nákupu neznamená to že 1000 je základ dane a 190 dph ale celá suma 1190 ide na -504 - je to ako keby si zaplatil plnú hodnotu nákupu a oni ti poslali 1190 Sk na účet,neviem prečo tam treba montovať dph a 648?
apo
25.01.07,16:06
Ak dostaneš bonus v Metre 1190 Sk a odpočítajú ho z celkovej sumy nákupu neznamená to že 1000 je základ dane a 190 dph ale celá suma 1190 ide na -504 - je to ako keby si zaplatil plnú hodnotu nákupu a oni ti poslali 1190 Sk na účet,neviem prečo tam treba montovať dph a 648?

Ja montujem do bunusu DPH na základe výsledku diskusií o zľavách z ceny v rôznych formách, ktoré už prebehli na Porade. Mám snahu tento bonus zaškatuľkovať podľa výsledku predchádzjúcich diskusií.

Teraz mi ide iba o to nájsť čisté a dobré riešenie, ktoré bude v súlade aj s účtovníctvom a daňovými zákonmi.
Zatiaľ ešte nejde o nič nakoľko výška bonusov je prekvapujúca malá. Očakával som, že klient ktorý v metre nechá dosť veľké peniaze bude od väčšiny pre ktorú je metro iba supermarket odmenený väčšou sumou.

apo
bepo
25.01.07,17:28
Aha,tak pozri §25 ods 6 zákona 222/2004 o dph
apo
25.01.07,18:49
Aha,tak pozri §25 ods 6 zákona 222/2004 o dph

Toto ustanovenie v zákone o DPH zatiaľ išlo mimo mňa, ale je logické v tom zmysle ako sme v tejto diskusii uviedli, že štátny rozpočet nie je takýmto postupom poškodený.

A čo sa týka účtovania domnievam sa, že každý postup čo bol v tejto diskusii uvedený je obhájiteľný, záleží iba na tom čo chce účtovník docieliť.

Ďakujem, bola to dobrá diskusia.

apo
martina100
14.05.07,05:28
Ahojte poradaci, vratim sa k obratovemu bonusu v METRE, v JU to jednoducho bude ZD + DPH ako je uvedene na fakture a potom mi obratovy bonus (s minusom a bez DPH) znizi fakticky ZD?
Gabi03
14.05.07,05:29
Oni ti fakturujú bonus s DPH?
martina100
14.05.07,05:31
jednoducho mi pri plateni vydaju o spominany bonus viac, nie je to s DPH
ekopo
14.05.07,06:04
Ahojte poradaci, vratim sa k obratovemu bonusu v METRE, v JU to jednoducho bude ZD + DPH ako je uvedene na fakture a potom mi obratovy bonus (s minusom a bez DPH) znizi fakticky ZD?
Máš nárok na plný odpočet DPH, o obratový bonus si znížiš výdavky na nákup tovaru. Čiže účtovanie bude nasledovné v JU:
celkom tovar: 10.000 (ZD) + 1900 (DPH)
bonus: 2.000
V PD konečné zápisy nasledovné: 8.000,-= VOZD,tovar
1.900,-= VNZD, DPH
Technika účtovania do PD a evidencie DPH závísí potom od konkrétneho softu.