KATOR
18.01.07,18:10
Dobrý deň !
Verím, že sa nájde niekto, kto mi pomôže vyriešiť múj problém. Neviem ako správne v programe ALFA previesť vzájomný zápočet pohľadávok. Slovenskej firme platcovi DPH sme vystavili fa za prevedenú prepravu v EUR. Pri nákladke sa však zistilo, potrebujeme tzv. rohy slúžiace na ochranu tovaru. Tieto rohy nám na nákladke predala firma, ktorej sme faktúrovali za prepravu. O niekoľko dní nám došla od tejto firmy fa za tieto rohy taktiež v EUR a aj Dohoda o vzájomnom započítaní pohľadávok. Domnievam sa, že toto vysporiadanie je možné v ALFE prostredníctvom ID takto:
- došlú fa za rohy zapíšem do KZ
- cez peňažný denník, ID – vydavok vysporiadam došlú fa v KZ za rohy
Neviem však ako vysporiadať moju fa v KP, kde z dôvodu nižšej úhrady vznikne nedoplatok. Robí sa to len tak, že moju fa vysporiadam len ručne priamo cez KP, alebo existuje aj nejaký iný postup?
Ďakujem
tinaM
18.01.07,20:30
Dobrý deň !
Verím, že sa nájde niekto, kto mi pomôže vyriešiť múj problém. Neviem ako správne v programe ALFA previesť vzájomný zápočet pohľadávok. Slovenskej firme platcovi DPH sme vystavili fa za prevedenú prepravu v EUR. Pri nákladke sa však zistilo, potrebujeme tzv. rohy slúžiace na ochranu tovaru. Tieto rohy nám na nákladke predala firma, ktorej sme faktúrovali za prepravu. O niekoľko dní nám došla od tejto firmy fa za tieto rohy taktiež v EUR a aj Dohoda o vzájomnom započítaní pohľadávok. Domnievam sa, že toto vysporiadanie je možné v ALFE prostredníctvom ID takto:
- došlú fa za rohy zapíšem do KZ
- cez peňažný denník, ID – vydavok vysporiadam došlú fa v KZ za rohy
Neviem však ako vysporiadať moju fa v KP, kde z dôvodu nižšej úhrady vznikne nedoplatok. Robí sa to len tak, že moju fa vysporiadam len ručne priamo cez KP, alebo existuje aj nejaký iný postup?
Ďakujem

Došlú fa zapíšeš do KZ. Odoslanú fa zapíšeš do KP. Na základe Dohody o vzájomnom započítaní zaúčtuješ jedným ID výdaj za rohy /cez F7 si vytiahneš fa/ a druhým ID príjem /znovu cez F7/-úhradu pohľadávky do výšky započítanej čiastky. Program Ti dá možnosti: uhradiť celú fa, uhradiť DPH a iné /neviem či som presne nazvala tie možnosti/ dáš tam iné a napíšeš sumu, ktorú chceš započítať. Zaúčtuje Ti celú DPH a zbytok príjem OZD. V pohľadávkach Ti vznikne nedoplatok. Ten odberateľ uhradí . Úhradu zaúčtuješ bežným spôsobom. V Peňažnom denníku tak budeš mať 2 riadky ID a jeden riadok úhradu cez pokladňu alebo banku.