ajacik
18.01.07,18:49
Dobrý večer.

Vystavujem faktúru do čiech, ktorá je podľa §15 ods. 6 oslobodená od DPH a daňová povinnosť prechádza na odberateľa (reverse charge).

môj problém je ten, že neviem, aký tym súm mám použiť pri zaúčtovaní v omege, kedže v DP to nebude.

veľmi pekne dakujem
ajacik
19.01.07,07:54
posúvam......

dakujem
AdaG
19.01.07,09:38
použi DPH typ 0(nula) vo fakturácii. V účt. denníku typ S MD 311/xxx, typ 0 D 60x/xxx. Keď zadáš vzor 50, urobí ti to program automaticky
ajacik
19.01.07,09:44
dakujem, si poklad ;)

uz som to aj urobila.

prajem ti krasny den
AdaG
19.01.07,14:26
Kedykoľvek, urobiť radosť iným hreje pri srdci:)....a koľkokrát už mne poradili!;)
Daju
31.01.07,17:32
skúsite niekto mi poradiť ako postupovať, keď náš podnikateľ ide do Poľska, nakúpi tam za slov. koruny ako potom mám účtovať DF, ktorá je samozrejme vystavená v zlotých Zatiaľ som to riešila len ako , v deň dodania, čo vlastne bol aj deň zaplatenia prerátanie kurzom NBS . Takže som mala len faktúru zo zahr. a kurz NBS prerátané a zaúčtované v záväzkoch a aj ako úhrada v denníku tým istým kurzom. Ale nemám nijaký doklad o kúpe zlotých tak neviem ako to potom dať, či to môže tak byť ako potom s kurz. rozdielom.????:mad:
LubenaK
31.01.07,19:54
Fa zaúčtuješ ako zDF v zlotých, prepočtom NBS na SKK a úhradu urobíš cez tuzemskú pokladnicu v korunách. Pre správne zaúčtovanie použiješ vzor z2 - úhrada zahraničnej došlej faktúry.
Daju
12.02.07,20:26
Fa zaúčtuješ ako zDF v zlotých, prepočtom NBS na SKK a úhradu urobíš cez tuzemskú pokladnicu v korunách. Pre správne zaúčtovanie použiješ vzor z2 - úhrada zahraničnej došlej faktúry.



Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Ale neviem čo je to vzor z2
mazella
18.02.07,20:16
dobry večer....
čitam, čitam ale nikde nevidim odpoveď na moju otazku....
akym kurzom treba prepočitať uhradu zahr.FD, ktora bola zaplatena v hotovosti v cudzej mene ??? (z valutovej pokladne)
LubenaK
19.02.07,07:08
Úhradu prepočítavaš kurzom pokladnice, t.j. akým kurzom si valuty nakúpila, takým uhrádzaš a najčastejšie sa pri valutových pokladniach používa prepočet FIFO.
mazella
19.02.07,11:07
dakujem za odpoved ,

ale co v pripade ze cast sumy som v pokladni / napr. z minuleho roka/ uz mala a cast som nakupila v zmenarni.....
arven
26.02.07,20:16
Dobrý večer milí poraďáci. Aj ja by som potrebovala poradiť ohľadne zahraničnej faktúry. Účtujem v ALFE, FO je platcom DPH - advokát. Poskytuje právne služby do zahraničia, čiže § 15 ods. 7,8. Ak vystavujem faktúru na poskytnutie právnych služieb zadám do kolónky DPH 0% a v okienku služby si zadám typ DPH - N. Faktúra sa vystavuje v EUR-ách a pri ukončení zadám kurz a to mi prepočíta na Sk. Pri vytlačení faktúry mám prepočet uvedený na faktúre ako suma oslobodená od DPH a tú istú sumu mám aj v prehľade DPH. Ale ako mám postupovať keď advokát kúpi kolky, ktoré sú bez DPH a následne ich klientovi vyfakturuje? Má tam byť tiež kód služby DPH -N, alebo X-neovplyvňuje DPH? Pretože pri X-ku sa táto suma neobjavuje ani vo faktúre a ani v prehľade DPH (čiže vôbec nevstupuje do DPH-čky) A tak isto napr. preklad dokumentov s DPH ? Má tam byť N, alebo X? Vedel by mi to niekto vysvetliť kto má s tým nejaké skúsenosti ? Ja som zatiaľ stále zadávala N, ale neviem či je to v poriadku.
LubenaK
27.02.07,07:38
Mazella, výdavok by mal byť - ak použiješ FIFO prepočet - časť výdavku s kurzom zo začiatku roku (na konci roku si prepočítavala kurzom 31.12. a urobila kurzový rozdiel) a zvyšok za kurz, akým si nakúpila v zmenárni. Ak sa rozhodneš pre priemerný kurz, treba obidva kurzy zrátať a vydeliť a výsledný kurz použiť na celý výdaj.
arven
27.02.07,14:05
Nikto nevie poradiť čo s tou DPH pri zahraničnej faktúre? Nerobil s tým nikto?
Prosím o radu, treba mi robiť ďalšiu faktúru a neviem či to robím dobre.:mee:
Fany
19.11.07,12:13
Podnikateľ FO, neplatca DPH, účtuje v Alfe. Ako vystaviť faktúru, keď pracuje v ČR a na faktúre by mala byť cena v SK aj v CZK? Viem, že sa to preratúva kurzom NB, ale neviem to nikde dostať na faktúru, aby som tam mala obe tieto meny, alebo nejaký prepočet a kurz. Ponúka mi iba SK alebo EURO. Kde sa to a ako nastaví? Vie niekto poradiť? Ďakujem.
LubenaK
19.11.07,13:22
Obe meny na Faktúre mať nikdy nebudeš. Ak chceš vystaviť FA v inej mene ako SKK, tak po otvorení formuláru vpravo dolu, kde máš menu SKK je taká malá F7, tak si napíš formou užívateľského textu, že chceš vystaviť FA v CZK. Potom ale aj jednotkovú cenu na položke si musíš prepočítať kurzom, lebo ten priamo vo FA nezadávaš. Zapíšeš ho až vtedy, keď dáš FA zapísať do Evidencie pohľadávok.
Ak sa Ti FA javí v SKK aj v EUR, máš v Režime účtovania nastavené duálne zobrazovanie.
martinius
02.07.08,07:03
dobry večer....
čitam, čitam ale nikde nevidim odpoveď na moju otazku....
akym kurzom treba prepočitať uhradu zahr.FD, ktora bola zaplatena v hotovosti v cudzej mene ??? (z valutovej pokladne)

Záleží podľa toho, aký kurz si si vybrala v nastavení valutovej pokladne. Program ti kurzový rozdiel dopočíta sám. Ja napr. používam kurz NBS, nemám verziu, kde mi program automaticky sťahuje kurzový lístok, takže pri účtovaní faktúry aj pri jej inkase si vždy pozriem www.nbs.sk (http://www.nbs.sk) a kurz dopíšem ručne, program urobí prepočet na Sk a pri zPD a vzore Inkaso zOF mi pekne vypočíta aj kurzový rozdiel (čo napr.neviem nastaviť pri ID, škoda, tak to musím ručne), ale pri faktúrach sa to dá pekne vyriešiť.
books
10.07.08,04:49
Dobrý deň.
Firma je s.r.o. a platca DPH na SK. Dostala sa mi do rúk Fa z Čiech(dovezený materiál na SK,kde sa aj použije na stavbe),kde je uvedená konečná suma 42300,00 Sk(je vystavená bez DPH).
Potom je uvedená poznámka: Plnění je osvobozeno od daně dle ustanovení §64 Zák. 235/2004 Sb.

Chcem sa spýtať,čo to pre mňa znamená.
1. Bude to pre mňa samozdanenie ?
2. A v ktorých riadkoch sa mi to objaví ?

Prosím o radu.

Ďakujem.
karpis
10.07.08,04:53
treba trošku aj hľadať a nájdeš odpoveď faktúry z Českej republiky a plátca dph samozdanenie
books
10.07.08,06:13
[quote=books;772079]Dobrý deň.
Firma je s.r.o. a platca DPH na SK. Dostala sa mi do rúk Fa z Čiech(dovezený materiál na SK,kde sa aj použije na stavbe),kde je uvedená konečná suma 42300,00 Sk(je vystavená bez DPH).
Potom je uvedená poznámka: Plnění je osvobozeno od daně dle ustanovení §64 Zák. 235/2004 Sb.

Chcem sa spýtať,čo to pre mňa znamená.
1. Bude to pre mňa samozdanenie ?
2. A v ktorých riadkoch sa mi to objaví ?

Prosím o radu.


1. dočítala som sa, že áno samozdanenie
2. riadok 07, 08 a r.19 a r.21


Dúfam,že to bude OK.
Beatrice
24.07.08,15:52
Dostali sme faktúru z Čiech od platcu DPH v českých korunách s rozpisom DPH, aj my sme platcovia, za tlač plagátov a rozosielanie zásielok.
Keď som im zavolala, že nech mi vyfakturujú bez DPH, reagovali len toľko, že veď vy si na Slovensku DPH vyžiadate.
Je takýto postup správny?
Ďakujem za odpoveď.
Beatrice
24.07.08,16:28
Prosím, je to dosť súrne, poraďte mi