domino7
18.01.07,20:26
Zakladam súkromnú jazykovú školu v malom meste.Problém je v tom, že zamestnanec bude pracovať len 8 mesiacov v roku. 2 x 4 mesačný kurz.Vychádza mi,že ho musím zamestnať na živnosť.
Viete mi poradiť nejakú inú možnosť? napr. znižiť mu plat a vyplácať ho po celý rok.
Aké sú výhody a nevýhody?
A stačí mi na prevádzkovanie školy zamestnancová kvalifikácia (štátna skúška atď ). Pokiaľ viem, tak áno, ale neviem aký druh zamestnaneckého pomeru musí byť dodržaný.
Dakujem za odpovede.
DanielaSL
18.01.07,19:43
Môžeš ho zamestnať na pracovnú zmluvu na dobu určitú....teda len na obdobie, kedy bude pracovať. Predpokladám, že bude tento pracovník učiť. Zamestnať ho na živnosť, to by som takto neriešila, jedná sa o závislú činnosť, skôr teda pracovný pomer.
domino7
19.01.07,20:30
Dakujem za odpoved Daniela.
A nebude to pre mna komplikovane 2x do roka ho prihlasovat a odhlasovat?
A na druhej strane by som si ho chcel "poistit" to znamena aby odučil aspoň 2 kurzy.
DanielaSL
19.01.07,20:49
Nevidím komplikáciu pri vypísaní 2 x v roku prihlášky a odhlášky. Vieš koľko ľudí sa premelie v stavebných firmách? Len ešte podotázku. Tých zamestnancov v škole bude viac alebo menej ako 20?
DanielaSL
19.01.07,20:51
Pýtala som sa kvôli tomuto.....

§ 48
Pracovný pomer na určitú dobu


(1) Pracovný pomer je dohodnutý na neurčitý čas, ak nebola v pracovnej zmluve výslovne určená doba jeho trvania alebo ak v pracovnej zmluve alebo pri jej zmene neboli splnené zákonné podmienky na uzatvorenie pracovného pomeru na určitú dobu. Pracovný pomer je uzatvorený na neurčitý čas aj vtedy, ak pracovný pomer na určitú dobu nebol dohodnutý písomne.

(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť, predĺžiť alebo opätovne dohodnúť najdlhšie na tri roky. Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.

(3) Predĺžiť alebo opätovne dohodnúť pracovný pomer na určitú dobu nad tri roky možno len z dôvodu

a) zastupovania zamestnanca,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) splnenia úlohy vymedzenej výsledkom,
d) dohodnutého v kolektívnej zmluve.

(4) Dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru podľa odseku 3 sa uvedie v pracovnej zmluve.

(5) Pracovný pomer na určitú dobu nad tri roky možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť aj bez dôvodu uvedeného v odseku 3

a) s vedúcim zamestnancom, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu, a s vedúcim zamestnancom, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti tohto vedúceho zamestnanca,
b) s tvorivým zamestnancom vedy, výskumu, vývoja,
c) so zamestnancom na výkon činnosti, pre ktorú je predpísané vzdelanie umeleckého smeru,
d) so zamestnancom, ktorý vykonáva opatrovateľskú službu podľa osobitného predpisu,
e) so zamestnancom, ktorý je poberateľom starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku,
f) so zamestnancom u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov,
g) so zamestnancom, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva,
h) s vysokoškolským učiteľom.

(6) Zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu nemožno zvýhodniť alebo obmedziť, najmä ak ide o pracovné podmienky súvisiace s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci, v porovnaní so zamestnancom v pracovnom pomere na neurčitý čas.

(7) Zamestnávateľ informuje vhodným spôsobom zamestnancov v pracovnom pomere na určitú dobu a zástupcov zamestnancov o pracovných miestach na neurčitý čas, ktoré sa u neho uvoľnili.
Marianna01
19.01.07,20:58
Domino, účtujem súkromnú jazykovú školu, kde "zamestnávajú" učiteľov na DoVP alebo sú to živnostníci. SP s tým nemala problém, sú tam aj nejakí študenti, nejakí popri zamestnaní... Tiež sa to tam "melie", ale je to OK. Len koncom zdaňovacieho obdobia to kvantum dokladov, čo im musím vystaviť :eek: . A mimochodom, musíš mať zodpovednú osobu, ktorá má štátnice z jazyka, ktorý chceš vyučovať.
domino7
20.01.07,13:44
Dik za cely paragraf. Uz som trocha mudrejsi. Ako som spominal,bude to jazykovka len v malom meste takze ked budem mat az dvoch zamestnancov tak to bude vela. Ale ako sa hovori, ked uz neprsi tak nech aspon kvapka.
domino7
20.01.07,14:30
Domino, účtujem súkromnú jazykovú školu, kde "zamestnávajú" učiteľov na DoVP alebo sú to živnostníci. SP s tým nemala problém, sú tam aj nejakí študenti, nejakí popri zamestnaní... Tiež sa to tam "melie", ale je to OK. Len koncom zdaňovacieho obdobia to kvantum dokladov, čo im musím vystaviť :eek: . A mimochodom, musíš mať zodpovednú osobu, ktorá má štátnice z jazyka, ktorý chceš vyučovať.

Ahoj Marianna. Ale uctujes asi s.r.o-cku,ze? Ci v tom nieje velky rozdiel?
Na zdanovacie obdobie mam este asi rok aj jeden mesiac :rolleyes: tak ma to velmi netrapi, ale keby si mala zaujem mi ho robit tak by som bol rad.
Tu spominanu zodpovednú osobu potrebujem mať po celú dobu "fungovania" jaz.školy alebo len na začiatku (pri vybavovaní živnosti) ?
Danila
20.01.07,16:32
Tá zodpovedná osoba je garantom odbornosti a toho, že môžeš činnosť vykonávať. Najbežnejší a najosvedčenejší spôsob je jej zamestnanecký pomer.
domino7
20.01.07,16:55
Tá zodpovedná osoba je garantom odbornosti a toho, že môžeš činnosť vykonávať. Najbežnejší a najosvedčenejší spôsob je jej zamestnanecký pomer.

no, to samozrejme viem, kedze tu odbornost nemam :( , ale ked s nou uzavriem pracovnu zmluvu na dobu urcitu a po tejto dobe s nou pracovny pomer rozviazem, budem si musiet zase najst osobu s potrebnou odbornostou?
Myslim si, že nie, kedze potrebnu podmienku splnim pri zakladani skoly.
Danila
20.01.07,17:05
no, to samozrejme viem, kedze tu odbornost nemam :( , ale ked s nou uzavriem pracovnu zmluvu na dobu urcitu a po tejto dobe s nou pracovny pomer rozviazem, budem si musiet zase najst osobu s potrebnou odbornostou?
Myslim si, že nie, kedze potrebnu podmienku splnim pri zakladani skoly.To sa zrejme mýliš. Ty ak osobne nespĺňaš podmienky, tak Tvoje predpoklady pre vykonávanie tejto činnosti sú nahradené zákonným zástupcom. Potrebuješ ho stále. Minimálne dovtedy, kým ty sám nebudeš spĺňať odborné predpoklady na vykonávanie tejto činnosti.
domino7
20.01.07,19:13
To sa zrejme mýliš. Ty ak osobne nespĺňaš podmienky, tak Tvoje predpoklady pre vykonávanie tejto činnosti sú nahradené zákonným zástupcom. Potrebuješ ho stále. Minimálne dovtedy, kým ty sám nebudeš spĺňať odborné predpoklady na vykonávanie tejto činnosti.

No,ale na veci to nemeni. Kedze nemam kvalifikaciu tak nemozem ucit a ani v buducnosti neplánujem.
Takze, ked pre mna osoba s kvalifikaciou nebude pracovat ( napr.v case prazdnin,atd. ) a ja vyucovat nebudem, tak je vsetkom v naprostom poriadku :o ( v ramci zakonov)
dakujem Danila.
Marianna01
20.01.07,19:19
Stačí s osobou, ktorá spĺňa všetky náležitosti, uzavrieť dohodu o vykonaní práce na nejakú symbolickú sumu, napr. 500,- Sk, ktorá bude splatná k 31.12., a v dohode bude mať odbornú činnosť mesačne na jednu hodinu. Ani DU ani SP nemá námietky.
domino7
20.01.07,19:58
Stačí s osobou, ktorá spĺňa všetky náležitosti, uzavrieť dohodu o vykonaní práce na nejakú symbolickú sumu, napr. 500,- Sk, ktorá bude splatná k 31.12., a v dohode bude mať odbornú činnosť mesačne na jednu hodinu. Ani DU ani SP nemá námietky.

hm, zaujimavé. A môžem túto dohodu kombinovať s hlavným pracovným pomerom na dobu určitú? či oni sú od seba nezávislé?
Existuje potom aj možnosť aby som ju zamestnával len na dohodu?
Aké komplikácie by ma čakali, kedže jej príjem z práce na dohodu by bol určite vyšší ako z hlavného pracovného pomeru.
Môžeš mi to, prosím Ťa bližšie vysvetliť. Kedže s tým máš praktické skúsenosti aká možnosť by bola pre mňa najvýhodnejšia.Dakujeeeeeeem.
Marianna01
20.01.07,20:08
hm, zaujimavé. A môžem túto dohodu kombinovať s hlavným pracovným pomerom na dobu určitú? či oni sú od seba nezávislé?
Existuje potom aj možnosť aby som ju zamestnával len na dohodu?
Aké komplikácie by ma čakali, kedže jej príjem z práce na dohodu by bol určite vyšší ako z hlavného pracovného pomeru.
Môžeš mi to, prosím Ťa bližšie vysvetliť. Kedže s tým máš praktické skúsenosti aká možnosť by bola pre mňa najvýhodnejšia.Dakujeeeeeeem.

Domino, písala som Ti aj súkromnú správu, prečítaj si ju v pravom hornom roku.

K téme: S jednou osobou môžeš mať uzatvorený vzťah na dohodu aj trvalý prac. pomer, ak práca na dohodu je úplne iného charakteru, ako práca na dohodu. Toto treba zvážiť pri uzatváraní zmlúv.
Možnosť zamestnávať len na dohodu tu je - len je problematické dodržať práve ustanovenie, že by to nemala byť práca, ktorá spadá pod "trvalý prac. pomer". To znamená, opakujúce sa činnosti v priebehu roka. ALe keď píšeš, že by si mal len 2 kurzy ročne, myslím, že sem by sa to dalo zahrnúť. S tým, že mesačne na hodinu by Ti robil aj odbornú spôsobilosť.
domino7
20.01.07,20:50
[quote=
S jednou osobou môžeš mať uzatvorený vzťah na dohodu aj trvalý prac. pomer, ak práca na dohodu je úplne iného charakteru, ako práca na dohodu. Toto treba zvážiť pri uzatváraní zmlúv.
Možnosť zamestnávať len na dohodu tu je - len je problematické dodržať práve ustanovenie, že by to nemala byť práca, ktorá spadá pod "trvalý prac. pomer". To znamená, opakujúce sa činnosti v priebehu roka. ALe keď píšeš, že by si mal len 2 kurzy ročne, myslím, že sem by sa to dalo zahrnúť. S tým, že mesačne na hodinu by Ti robil aj odbornú spôsobilosť.[/quote]

Ano, ale potom by zamestnancovi vznikla povinnost platit dan z prijmu, kedze by jeho prijem urcite prekrocil sumu cca 42 000 rocne? (nezdanitelne min.ci ako sa to vola).
Pre mňa by to však bolo asi najvýhodnejšie riešenie. (neplatit odvody,poistné, atď.)