Janica13
18.01.07,21:10
mam obrovsku dilemu a preto prosim o odbornu pomoc.
Zivnostnik (neplatca DPH) pracoval 3 mesiace v CR (nedochadzal kazdy den, chodil na tyzdnovky) . Ma narok na nahradu stravneho? Zo zakonnika som sa dozvedela ze ma narok na urcitne percento zo zakladnej sadzby stravneho, ktore je pre CR 600,- Kc.
Ale stale mi nieje jasne, kolko percent a aku konecnu sumu si moze dat do nakladov.

Moja druha otazocka je: Akym kurzom tieto diety prepocitavat ak ich budem davat do nakladov.
(Vlastne akym kurzom sa prepocitavaju prijmy zo zahranicia ked vyplnujem danove priznanie?)
Za vase SKORE prispevky vopred dakujem. Janka
Orsz
18.01.07,20:48
mam obrovsku dilemu a preto prosim o odbornu pomoc.
Zivnostnik (neplatca DPH) pracoval 3 mesiace v CR (nedochadzal kazdy den, chodil na tyzdnovky) . Ma narok na nahradu stravneho? Zo zakonnika som sa dozvedela ze ma narok na urcitne percento zo zakladnej sadzby stravneho, ktore je pre CR 600,- Kc.
Ale stale mi nieje jasne, kolko percent a aku konecnu sumu si moze dat do nakladov.

Moja druha otazocka je: Akym kurzom tieto diety prepocitavat ak ich budem davat do nakladov.
(Vlastne akym kurzom sa prepocitavaju prijmy zo zahranicia ked vyplnujem danove priznanie?)
Za vase SKORE prispevky vopred dakujem. Janka

Živnostník má nárok na stravné ako zamestanec podľa §19 ods.2 písm.e/ zákona o dani z príjmov nadväzne na zákon o cest.náhr.:

Pri zahraničnej pracovnej ceste zamestnancovi patrí za každý kalendárny deň zahraničnej pracovnej cesty za podmienok ustanovených týmto zákonom stravné v cudzej mene. Stravné v cudzej mene je ustanovené v závislosti od času trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky v kalendárnom dni, pričom čas trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky je rozdelený na časové pásma
a) do 6 hodín vrátane,
b) nad 6 hodín až 12 hodín,
c) nad 12 hodín.
Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia Slovenskej republiky trvá v kalendárnom dni
a) do 6 hodín vrátane, patrí zamestnancovi stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného,
b) nad 6 hodín až 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného,
c) nad 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume základnej sadzby stravného.
Stravné v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín.
Počíta sa kurzom NBS v deň vyplatenia alebo zúčtovania výdavkov.
Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste popri náhrade preukázaných potrebných vedľajších výdavkov [§ 4 ods. 1 písm. d)] vreckové v cudzej mene vo výške od 5 % do 40 % stravného ustanoveného podľa § 13 ods. 4 a 5.
Johanka
18.01.07,20:59
Moja druha otazocka je: Akym kurzom tieto diety prepocitavat ak ich budem davat do nakladov.
(Vlastne akym kurzom sa prepocitavaju prijmy zo zahranicia ked vyplnujem danove priznanie?)
Za vase SKORE prispevky vopred dakujem. Janka
§ 31 Zákona o dani z príjmov
Prepočítací kurz

(1) Na daňové účely sa pri prepočte cudzej meny na slovenskú menu použije kurz slovenskej koruny k cudzej mene vyhlásený Národnou bankou Slovenska (ďalej len kurz ), ktorý daňovník uplatňuje v účtovníctve, 121) ak tento zákon neustanovuje inak. Pri kúpe a predaji cudzej meny za slovenskú menu sa použije kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané.
DanielaSL
18.01.07,21:01
Janka Erika ti tu zacitovala zákon, ale myslím, že ty potrebuješ poradiť aj prakticky ako to urobiť.
Manžel si musí na každú cestu do ČR urobiť cesťák, tlačivo dostane kúpiť v obchode s tlačivami. Tu si vypíše kedy odcestoval, dôležité je kedy prešiel štátnu hranicu. Odvtedy si totiž počíta na koľko z celkovej hodnoty stravného má nárok.
A tak isto cestu naspäť.
Napr.
15.1.2007 odchod 6:00 , prechod št. hr. 8:00
späť
19.1.2007 odchod 18:00 , prechod št.hr. 20:00

Na území ČR strávil prvý aj posledný deň viac ako 12 hodín, teda má nárok na stravné v plnej výške. Spolu bol v ČR 5 dní.
5 x 600,-Kč = 3.000,- stravné + 40% vreckové = 1.200,- spolu = 4.200,-
Toto potom preráta kurzom ako ti napísala vyššie Erika. K stravnému a vreckovému si môže zarátať aj dopravu a ubytovanie.
Janica13
20.01.07,09:18
Ahoj Daniela
velmi pekne dakujem, to s tym prechodom cez hranicu som nevedela.
Takze teraz uz sa mozem pustit do uctovania:) Janka
denabal
11.03.07,06:06
Dobrý deň.Podobný problém ako kolegynka. SZČO má uzatvorenú zmluvu s českým dodávataľom na manipuláciu s tovarom v ČR. Takže je v ČR prakticky celý rok. Môže si dať také stravné a vreckové? Napr. blok z ubytovne od 02.01.06 do 15.03.06. Potom 17.03.06 do 30.04.06, atď. až do konca roka.Takže to prerátam podľa kalendárnych dní, ktoré strávil v ČR, bez ohľadu na to, že v práci strávil denne 8 hodín? Vychádza to veľká suma cestovných náhrad (cca 25000 CZK mesačne pri 40 % vreckovom, čo je 300.000 za rok), skoro rovnajúca sa príjmom. SZČO je vysmiaty že nemusí platiť dane :cool: , ale mne sa to nejako nezdá. Nevyhodí mu to daňová kontrola? Ďakujem moc.
Chobot
12.03.07,09:44
Dobrý deň.Podobný problém ako kolegynka. SZČO má uzatvorenú zmluvu s českým dodávataľom na manipuláciu s tovarom v ČR. Takže je v ČR prakticky celý rok. Môže si dať také stravné a vreckové? Napr. blok z ubytovne od 02.01.06 do 15.03.06. Potom 17.03.06 do 30.04.06, atď. až do konca roka.Takže to prerátam podľa kalendárnych dní, ktoré strávil v ČR, bez ohľadu na to, že v práci strávil denne 8 hodín? Vychádza to veľká suma cestovných náhrad (cca 25000 CZK mesačne pri 40 % vreckovom, čo je 300.000 za rok), skoro rovnajúca sa príjmom. SZČO je vysmiaty že nemusí platiť dane :cool: , ale mne sa to nejako nezdá. Nevyhodí mu to daňová kontrola? Ďakujem moc.

Stravné a vreckové je oprávnený daňový náklad, ktorý si môže podnikateľ účtovať do nákladov, aj keď je relatívne vysoký, ale ak je v súlade s tabuľkami náhrad.
denabal
12.03.07,13:05
Veľmi pekne Ti ďakujem. Som rada, že mi to niekto odobril. Prajem pekný deň. ;)
virka
12.03.07,16:56
Poradíte aj pri takomto?: SZCO pracuje v zahraničí 7 týždňov vkuse.Vystavil na tých 7 týždňov aj faktúru kde vyfakturoval prácu na dni po jednotlivých týždňoch(bolo to za tých 7 týžňov 2 faktúry) zaplatené oficiáne cez banku.Tiež to nevychádza malá suma a DP som už odovzdala dúfam že je to ok. Stravné 45 EUR na deň. Ď.
Chobot
13.03.07,10:47
Poradíte aj pri takomto?: SZCO pracuje v zahraničí 7 týždňov vkuse.Vystavil na tých 7 týždňov aj faktúru kde vyfakturoval prácu na dni po jednotlivých týždňoch(bolo to za tých 7 týžňov 2 faktúry) zaplatené oficiáne cez banku.Tiež to nevychádza malá suma a DP som už odovzdala dúfam že je to ok. Stravné 45 EUR na deň. Ď.

Neviem prečo dávaš dohromady faktúry za poskytnuté výkony a stravné.

Koľko si vyfakturuje, je predsa jeho vec a záleži na dohode s odberateľom. Ak sa tak dohodli, môže to byť aj astronomická čiastka.

Stravné a ostatné náhrady si SZČO uplatňuje do vlastných daňových nákladov (teda akoby si vyberal z pokladne peniaze - stravné a ostatné náhrady - v hotovosti).
tomasz
13.03.07,19:47
Ak SZČO mal "pracovnú cestu" do Nemecka na firemné dni v trvaní 2 dní + cesta, môže si tiež uplatniť stravné na zahraničnú pracovnú cestu? Za ubytovanie, a stravu neplatil z vlastného, ak dobre viem mal všetko zabezpečené.
veronikasad
13.03.07,20:10
Stravné a vreckové je oprávnený daňový náklad, ktorý si môže podnikateľ účtovať do nákladov, aj keď je relatívne vysoký, ale ak je v súlade s tabuľkami náhrad.

Naozaj to daniari pri kontrolach uznavaju bez vyhrad, ked napr. SZCO pracujuca v zahranici nema okrem stravneho ziadny iny vydavok? Mali ste uz nejake danove kontroly ? Ako dopadli ? Zivnostnici ma do toho nutia tiez, ja sa ich snazim presvedcit na pausalne vydavky.

-------
Veronika
virka
13.03.07,20:39
Tak som to myslela i ja, ale stále tu niekto piate cez deviate.....Na faktúre má uvedená SZCO rozpísané týždne, so stravným to nemá nič,to viem. Ale stále rozmýšľam či to prejde aj kontrolou. Prikláňam sa k dotazu veronkasad.