staankaa
19.01.07,06:35
chcem sa opytat ako vystavim dobropis viem na ake ucty ale ake dam clenenie DPH a ci s narokom alebo bez naroku na odpocet a uctujem ho plusovou ciastkou alebo minusovou.. lebo som to este nikdy nerobila..dakujem krasne..
Dada
19.01.07,05:37
Je to presne ako riadna faktúra len s mínusom. V priznaní DPH ide do riadku 23 a 24. A uveď v dobropise aj odvolávku na pôvodnú faktúru.
staankaa
19.01.07,05:52
takze to bude aj s narokom na odpocet a ako sa mi to dostane aj do riadku 23 a aj 24 lebo clenenie mozem dat len jedno..vdaka.
staankaa
19.01.07,06:27
aha som sa pomylila lebo to je vystavena faktura no uz som vystavila dobropis ale neviem ci to mam dobre ukazuje mi celkom s DPH napr. -3000 a preplatit mi ukazuje +3000 tak neviem ci je to dobre...
jasper
26.01.07,16:59
Ahojte,

s majitelom objektu v ktorom som v prenajme, sme sa dohodli na znizeni najomneho, ktore som uz uhradil. Na dohodnutu sumu mi vystavil dobropis a peniaze mi odovzdal s jeho PRIJMOVYM dokladom s minusovou hodnotou. Tvrdi, ze podla jeho uctovnicky to je takto spravne. Ja som si vystavil svoj prijmovy doklad. Mozte sa niekto vyjadrit k tomu minusovemu prijmovemu dokladu? Podla mna mal vystavit vydavkovy doklad.

Vdaka.
tinaM
26.01.07,17:04
Ahojte,

s majitelom objektu v ktorom som v prenajme, sme sa dohodli na znizeni najomneho, ktore som uz uhradil. Na dohodnutu sumu mi vystavil dobropis a peniaze mi odovzdal s jeho PRIJMOVYM dokladom s minusovou hodnotou. Tvrdi, ze podla jeho uctovnicky to je takto spravne. Ja som si vystavil svoj prijmovy doklad. Mozte sa niekto vyjadrit k tomu minusovemu prijmovemu dokladu? Podla mna mal vystavit vydavkovy doklad.

Vdaka.
Aj aj som toho názoru.
Paula
26.01.07,17:06
aha som sa pomylila lebo to je vystavena faktura no uz som vystavila dobropis ale neviem ci to mam dobre ukazuje mi celkom s DPH napr. -3000 a preplatit mi ukazuje +3000 tak neviem ci je to dobre...

Veď budeš odberateľovi posielať na účet, resp. platiť v hotovosti + 3.000,-, či nie?
Lydka R
26.01.07,17:08
Ahojte,

s majitelom objektu v ktorom som v prenajme, sme sa dohodli na znizeni najomneho, ktore som uz uhradil. Na dohodnutu sumu mi vystavil dobropis a peniaze mi odovzdal s jeho PRIJMOVYM dokladom s minusovou hodnotou. Tvrdi, ze podla jeho uctovnicky to je takto spravne. Ja som si vystavil svoj prijmovy doklad. Mozte sa niekto vyjadrit k tomu minusovemu prijmovemu dokladu? Podla mna mal vystavit vydavkovy doklad.

Vdaka. Ja to tiež takto niekedy vystavím ale z dôvodu, že mi soft neumožní uhradiť pohľadávku s mínusom (dobropis) výdavkovým dokladom. Alebo to urobím tak, že odberateľovi vypíšem VPD, ale vyhotovím aj ten nešťastný PPD s mínusom a takto zaúčtujem. No nemám z toho dobrý pocit...
jasper
26.01.07,17:14
vdaka. Asi to aj u neho bude softom.
Orsz
26.01.07,17:16
Ahojte,

s majitelom objektu v ktorom som v prenajme, sme sa dohodli na znizeni najomneho, ktore som uz uhradil. Na dohodnutu sumu mi vystavil dobropis a peniaze mi odovzdal s jeho PRIJMOVYM dokladom s minusovou hodnotou. Tvrdi, ze podla jeho uctovnicky to je takto spravne. Ja som si vystavil svoj prijmovy doklad. Mozte sa niekto vyjadrit k tomu minusovemu prijmovemu dokladu? Podla mna mal vystavit vydavkovy doklad.

Vdaka.
To je určite nesprávne. Správne by to bolo v prípade, ak by sa uhrádzal dobropis spolu s ďalšou faktúrou, teda douhrádzal by sa rozdiel. Vtedy to možno zaúčtovať mínusom - teda ďalšia fa je na 5000,- dobropis na -1000,-Sk, zaúčtujú sa faktúry samostatne, pričom dobropis bude účtovaný na PPD mínusom. Softvér sa nemôže podielať na dôvode - že sa to tam nedá zúčtovať - v tom prípade treba natvrdo v účtovnom denníku zmeniť mínusovú hodnotu na plusovú, alebo úhradu previesť samostatne v knihe faktúr a samostatne urobiť zápis do účtovného denníka.
Beata
26.01.07,17:17
Ja to tiež takto niekedy vystavím ale z dôvodu, že mi soft neumožní uhradiť pohľadávku s mínusom (dobropis) výdavkovým dokladom. No nemám z toho dobrý pocit...

Jedna vec je soft a druhá VPD.
Ak peniaze VYDÁM z ruky, vystavím VÝDAVKOVÝ POKLADNIČNÝ DOKLAD.
Ak peniaze PRÍJMEM, vystavím PRÍJMOVÝ POKLADNIČNÝ DOKLAD.

Ďalšia vec je účtovanie. Ak som prijala peniaze na základe dobropisu, ktorý mi môj obchodný partner vystavil, potom jeho výdavkový pokladničný doklad zaúčtujem ako môj mínusový výdavok.
A naopak. Ak som ja vystavila dobropis môjmu obch. partnerovi a ten prijal odo mňa peniaze, má môj výdavkový doklad. Tento ja zaúčtujem ako mínusový príjem.

Takéto účtovanie umožňuje viacero softov (Alfa, MRP, Softip, Pohoda), čo ja viem. No netvrdím, že Tvoj to musí tiež tak robiť. Aký používaš soft?
Lydka R
26.01.07,17:37
Jedna vec je soft a druhá VPD.
Ak peniaze VYDÁM z ruky, vystavím VÝDAVKOVÝ POKLADNIČNÝ DOKLAD.
Ak peniaze PRÍJMEM, vystavím PRÍJMOVÝ POKLADNIČNÝ DOKLAD.

Ďalšia vec je účtovanie. Ak som prijala peniaze na základe dobropisu, ktorý mi môj obchodný partner vystavil, potom jeho výdavkový pokladničný doklad zaúčtujem ako môj mínusový výdavok.
A naopak. Ak som ja vystavila dobropis môjmu obch. partnerovi a ten prijal odo mňa peniaze, má môj výdavkový doklad. Tento ja zaúčtujem ako mínusový príjem.

Takéto účtovanie umožňuje viacero softov (Alfa, MRP, Softip, Pohoda), čo ja viem. No netvrdím, že Tvoj to musí tiež tak robiť. Aký používaš soft?
MK-soft. Ale veď to je presne o čom sa bavíme. Nemôžem hneď v prvom okienku zadať VPD, pretože keď prejdem automaticky na úhrady do saldokonta, tak ma nepustí na pohľadávky, len na záväzky. Preto účtujem PPD a suma mi automaticky naskočí podľa pohľadávky, teda mínus.
Na druhej strane, ani prijatý dobropis, ktorý má mínus, nezaúčtujem ako úhradu záväzku PPD. No našťastie nemám tých prípadov veľa.
Beata
26.01.07,17:48
MK-soft. Ale veď to je presne o čom sa bavíme. Nemôžem hneď v prvom okienku zadať VPD, pretože keď prejdem automaticky na úhrady do saldokonta, tak ma nepustí na pohľadávky, len na záväzky. Preto účtujem PPD a suma mi automaticky naskočí podľa pohľadávky, teda mínus.
Na druhej strane, ani prijatý dobropis, ktorý má mínus, nezaúčtujem ako úhradu záväzku PPD. No našťastie nemám tých prípadov veľa.

Veď práve to Ti hovorím... píšem ;).
Vystavíš VPD, ale zaúčtuješ -PPD...

Reagovala som na

Ja to tiež takto niekedy vystavím ale z dôvodu, že mi soft neumožní uhradiť pohľadávku s mínusom (dobropis) výdavkovým dokladom. Alebo to urobím tak, že odberateľovi vypíšem VPD, ale vyhotovím aj ten nešťastný PPD s mínusom a takto zaúčtujem. No nemám z toho dobrý pocit...

veru z tohoto ani ja nemám dobrý pocit ;)