Emma
02.01.05,20:07
Môže si Fo vypožičat na základe zmluvy o prenájme motor.vozidla auto od súkromnej osoby-nepodnikateľa?Ak áno,za akých podmienok?Môže si dať platbu za prenájom do nákladov a čo druhá strana-musí podávať z prijatej sumy daňové priznanie?A musí byť za požičané auto zaplatená cestná daň?Ak si podnikateľ požičia auto dáva si do nákladov sumu za prenájom alebo aj spotrebu PHM?Pardon, ak sa pýtam samozrejmosti,ale som zatial učtovnícky analfabet.
Paula
03.01.05,07:58
Na základe zmluvy okrem platby za prenájom a PHM môžu ísť do výdavkov (nákladov) aj opravy auta, ak je to v zmluve uvedené. Majiteľ auta zaplatí cestnú daň a podľa mňa si príjem z prenájmu musí zdaniť.
Mňa by zaujímalo, ako je to s povinným a havarijným poistením predmetného auta - môže si ich dať do výdavkov (nákladov) nájomca?
ESTER
03.01.05,09:39
Podľa mňa by aj zákonné a hav.poistenie malo byť predmetom zmluvy. Vychádzam z toho že aj pri leasingoch uzatváraných pred r.2004, keď bolo auto vlastníctvom leas.spol. toto poistenie platil nájomca a bolo to riešené v zmluve.
Paula
03.01.05,11:49
Tiež mi logika vraví, že poistenie by si mohol uplatniť nájomca ak je to súčasťou zmluvy. Chcela som si to potvrdiť. Zatiaľ som sa pred časom na Porade dozvedela, že STK si do výdavkov(nákladov) dať nemôže.
Mám v jednej s.r.o. v prenájme osobné aj nákladné auto a pocit istoty, čo sa môže a čo nie (poistenie,STK), mi stále chýba.
ik-a
03.01.05,12:01
Zavisi to od toho co mate zakotvene v zmluve. Dalej kto znasa a ake naklady spojene s prevadzkou a pod koho menom sa platia. Napr. ak je v zmluve, ze najomca znasa naklady na poistne, ale plati to pod menom prenajimatela - nie su to naklady najomcu. Ak sa k nim chce dostat mal by to premietnut do ceny najmu.
ebeš
04.01.05,04:45
Musí byť nevyhnutne za to auto zaplatená cestná daň? Nemôžem si ako podnikateľ účtovať nie spotrebu PHM, ale sumu základnej náhrady ? Tak, ako by som účtoval zamestnancovi, ktorý by použil svoje auto na prac.účely ( a nemusí mať zaplatenú cestnú daň ).
koalko
04.01.05,17:32
Pozor podnikateľ fyzická osoba, ktorá používa svoje vlastné motorové vozidlo aj na podnikanie musí mať zaplatenú cestnú daň. Vydavky si uplatnuje na základe vykázaných km - kniha jázd a prepočtom podľa spotreby v technickom preukaze sa zaúčtuje na prevádzkovú réžiu od 1.11.2004 má nárok aj na paušál 6,20/1km podľa zákona o cestovných náhradách. Nemôže si dať do výdavkov opravy a udržovanie mot.vozidla ani havarijné a zákonné poistenie.
ebeš
05.01.05,04:29
Nemyslela som vlastné motorové vozidlo, ale prenajaté motorové vozidlo. Je mi jasné, že keď nemám zaplatenú cestnú daň, nemôžem si dať do nákladov PHM. Ale dajme tomu,že som chudobný podnikateľ a síce mám aj nejaké auto ( nemám ho zaradené v účtovníctve) a aj ho používam na podnikanie, ale nemám peniaze na zaplatenie cestnej dane. Prvé čo ma napadne, je zistiť si, či nemá nejaký môj zamestnanec auto, spísať s ním dohodu o používaní súkromného auta na pracovné účely a uplatňovať na neho sadzbu základnej náhrady. U mňa je to daňový výdavok a u neho to nie je zdaniteľný príjem.
Ale čo keď nemám zamestnanca, ktorý má vlastné motorové vozidlo ? Môžem si od niekoho prenajať motorové vozidlo- čiže nebude moje vlastné , a keďže toto vozidlo nemá zaplatenú cestnú daň, môžem si uplatňovať na to auto sadzbu základnej náhrady za najazdené kilometre? Viem, že priamo to nepôjde - ale hľadám nejakú medzeru v zákone.
Zyka
10.01.05,14:10
Podla mna sa bez zaplatenia cestnej dane nepohnes. Majitel vozidla ju musi zaplatit tak ci tak, ked ho prenajme abo zapozicia niekomu na podnikanie./zapozicat moze podla mna ja zadarmo/.
peo
24.01.05,19:10
Pozor podnikateľ fyzická osoba, ktorá používa svoje vlastné motorové vozidlo aj na podnikanie musí mať zaplatenú cestnú daň. Vydavky si uplatnuje na základe vykázaných km - kniha jázd a prepočtom podľa spotreby v technickom preukaze sa zaúčtuje na prevádzkovú réžiu od 1.11.2004 má nárok aj na paušál 6,20/1km podľa zákona o cestovných náhradách. Nemôže si dať do výdavkov opravy a udržovanie mot.vozidla ani havarijné a zákonné poistenie.
Ako je to v tomto prípade s bločkami za PHM? Treba ich priložiť? Musia sa zhodovať s vykázanýmí km? (ide mi o to, či si môžem dať do nákladov len toľko výdavkov, koľko som schopný doložiť bločkami; alebo bločky nie sú podstatné)
ekin
24.01.05,19:29
upúšťa sa od bločkov PHL, pretoze podľa zákona sa cena PHL berie z dňa uskutočnenia jazdy sukr.vozidlom, a nie každý práve vtedy tankuje...Čize zvykom je použiť ceny z www.slovnaft.sk a nie je potrebne nič dokladat. Môze sa stat, ze nie kazdy dan.urad to tak berie...preto overit si to treba aj tam.
peo
24.01.05,19:37
A je to potom zo strany DÚ kontrolovateľné? Keď si tam nedám bločky, uveria mi, že som prejazdil XXX km? (a ďakujem za odpoveď :))
iva
24.01.05,19:46
Peo,
videla som že uznali "cesťák" aj s bločkami, aj bez bločkov. Záleží to od toho, kto kontroluje. Ak by si mal ale prehnanú cenu za cesťáky, mysím, že by ti to bez bločkov PHM neprešlo.