Džek
02.01.05,20:24
Dobrý večer
Prosila by som o radu. Účtujem s sústave JÚ. V roku 2004 som vystavila faktúru, ktorá bola len čiastočne uhradená. Ako mám túto skutočnosť zaúčtovať v peňažnom denníku. Myslím rozdelenie na základ a DPH. Ďakujem za odpoveď.
dom
02.01.05,19:52
V roku 2004, keď ste vystavila faktúru, v príslušnom zdaň. období ste odviedla DPH.To. že bola čiastočne uhradená, znamená, že v peňažnom denníku zaúčtujete len skutočnú uhradu, tá sa v peň. denníku nerozdeluje na základ a daň. Čiastočná úhrada sa premietne aj v knihe pohĺadávok, kde zostane časť fa neuhradená .
rene
02.01.05,20:22
No, tomu nerozumiem,Dom.
Ako, že v denníku úhradu nerozdeľujem ?
DPH som síce odviedla pri vystavení faktúry, to je pravda, ale do príjmov zvyšujúcich daňový základ mi časť "základ dane"vstupuje až pri úhrade hotovosťou alebo bankovým prevodom , čiže pri zápise do denníka a rovnako časť "DPH" vstupuje do príjmov neovplyvňujúcich daňový základ .
Pri čiastkovej úhrade mne program robí automaticky časť do príjmov zvyšujúcich DZ a časť do nezvyšujúcich/podľa základu, ktorý zadám/.
Beata
02.01.05,22:22
Úplne súhlasím s dom. Nerozumiem rene ako to myslíš?! Ak príjmem čiastkovú úhradu za Fa s DPH, tak si túto zaevidujem v peňažnom denníku ako príjem zvyšujúci ZD a DPH samozrejme ako nezvyšujúci ZD. Ale tým to hasne. Zostávajúcu, neuhradenú časť evidujem ako pohľadávku.
sway
03.01.05,06:27
No, tomu nerozumiem,Dom.
Ako, že v denníku úhradu nerozdeľujem ?
DPH som síce odviedla pri vystavení faktúry, to je pravda, ale do príjmov zvyšujúcich daňový základ mi časť "základ dane"vstupuje až pri úhrade hotovosťou alebo bankovým prevodom , čiže pri zápise do denníka a rovnako časť "DPH" vstupuje do príjmov neovplyvňujúcich daňový základ .
Pri čiastkovej úhrade mne program robí automaticky časť do príjmov zvyšujúcich DZ a časť do nezvyšujúcich/podľa základu, ktorý zadám/.
Ja by som odúčtovala celú DPH už pri čiastočnej úhrade - ak je aspoň v takej výške, niečo sa mi marí, že bola o tom debata, veď som ju odviedla celú, tak aj NDZ ihneď celá. - môj názor. :o
Beata
03.01.05,07:12
Áno sway, samozrejme že je to tak, len sme nezachádzali do detailov. Aby sme sa teda všetci dobre rozumeli, uvádzam malý príklad.
Evidencia pohľadávok:
Faktúra vystavená v r. 2004 na sumu bez DPH 10.000,-
DPH 19% 1.900,-
Spolu s DPH 11.900,-

V r. 2004 bola čiastočná úhrada 2.100,-.
Zápis v peňažnom denníku:
Príjem hotovosti, alebo príjem do banky 2.100,-
Z toho DPH 1.900,-
Základ dane 200,-

Koniec roka
Výkaz majetku a záväzkov:
Pohľadávky 9.800,-

Výkaz príjmov a výdavkov:
Príjmy 200,-
dom
03.01.05,07:35
Myslela som v peň. denníku prijem v hotovosti alebo bankou nerozdeľujem, v členení ďalej druhovo samozrejme príjem zdan. a nezdanit.- DPH. Čiastkovú úhradu dávam najskôr na DPH, ako bolo spomínané, bola odvedená. Až som niekoho uviedla do omylu ospravedl. sa .
Džek
03.01.05,17:35
Ďakujem za diskusiu k mojej otázke, uistili ste ma v tom ako som si to myslela i ja. Ešte raz ďakujem.