Cicuš
19.01.07,09:09
Chcela by som sa opýtať, ak niekto účtuje o školských jedálňach, či je toto účtovanie správne?
uhradené fa : 112/321
neuhrad. fa: 112/321
úhrada faktúr: 321/241
úhrada stravy /deti/: 241/316
poplatky banke: 378/241
cudzie peniaze /cudzí stravníci/: 241/378
finančná norma: 316/602
spotrebná norma - skutočnosť: 501/112

vykázaný zisk, al. strata: 602/316, alebo 316/602.

Na konci roka sme cudzie peniaze odviedli zriaďovateľovi, ale potom na 378 mi vznikol mínus poplatky banke? Neviete mi poradiť čo s tým?
eva212
20.01.07,10:01
Učtovanie v šk. jedalni je kazdy rok ine - aspon podla metodikov na poradach v RVC. Ja uctujem jedalen trocha inak ako ty. Cudzim stravnikom rozpisujem na fa zvlašt stravne a zvlašť režiu. Režiu mi uhradzaju na prijmovy učet ZŠ, na potravinovom ucte mam iba poplatky za stravu a uhrady fa. Poplatky banke mam s bankou dohodnute - mi zražaju z bežneho účtu ZŠ a tam ich učtujem ako naklad ŠJ - úhrada z vlastnych prijmov t.j. režie. Režiu sledujem na prijmovom účte odvediem zriaďovateľovi /obci/ a ta mi ich vrati na bežny účet.
Na poslednej porade v RVC sme dostali nove učtovanie pre ŠJ - ja tak budem účtovať v r.2007:
predpis preddavku na stravu žiaci: 316/324
predpis preddavku dospelí vlastní zam.: 335/324
Príjem do pokladne: 261/316
príjem na účet: 241/335
odvod z pokladne: 262/261
príjem na potr.účet: 241/262
Nákup potravín-dodací list: 112//389
nákup potravín-prijatá fa: 112/321

Uhrada fa 321/241
Došlá fa za potraviny: 389/321

Mesačné vyúčtovanie šk. jedálne
spotr.potravín 501/112
počet odobratých jedál 324/602
predpis režie za dospelých 316/379

uhrada režie na potr.účet 241/316
odvod režie na príjmnový účet 379/241

Prajem pekný deň
Cicuš
22.01.07,09:35
Ďakejem ti pekne "Evička 212".
Ale ešte jednu otázočku: Na tom predpise preddavkoch- či už strava žiaci, alebo dospelí - sa zapíše skutočne prijatá platba v každom mesiaci čo už zaplatili? Alebo čo majú zaplatiť? Lebo tam môže byť preplatok aj nedoplatok.
eva212
23.01.07,09:02
Ahoj Cicuš, na predpis zapisujem sumu za skutočne odobrate obedy, mam analytiku na MŠ,I.stupen,II. stupeň,cudzí........ Odpisujem predpis z rekapitulácie od vedúcej jedálne /vnútorná strana dvojhárku,stlpec-spolu predpis preddavkov/.
Ináč - neznáááášam účtovanie jedálne. Vedúca jedálne mi robí často chyby takže musím kontrolovať všetko, úplne všetko asi preto.
Prajem Ti pekný deň.
Cicuš
24.01.07,09:39
Ahoj Evička, ja to mám ľahšie s tou jedálňou, lebo mám fajn mladú vedúcu v jedálni, je veľmi pedantná a nerobí chyby. Ale minulý rok som ju prvý krát účtovala a z minulých rokoch som tam mala nejaké nezrovnalosti:
- na účte 902 - fond ob.aktív ŠJ som mala na začiatku aj na konci roka rovnakú sumu - že vraj to sa voľakedy tak účtovalo a stále je to tam.
- na účte 963 - účet hosp. výsledku ŠJ - tak isto suma na začiatku aj na konci roka tá istá - a ťahá sa ďalej . ??? .
- účet 379 - Iné záväzky - mám na začiatku roka sumu, ktorú nemôžem nijako odbúrať.
Na konci roka som tam zaúčtovala nedoplatky, ale tento rok ich vyčistím, keď zaplatia, ale tá suma čo tam bola k 1.1.2006 je tam stále.
Už som zúfalá - asi budem musieť pozrieť do roku 2003 a 2004 ?
eva212
25.01.07,17:36
Ahoj Cicuš,
ja na 379 účtujem štvrťorčne v tom prípade ak sa 501 nerovná 602.
Ak je 602 vyššia ako 501 rozdiel účtujem 602/379
ak je 602 nižšia ako 501 379/501
na začiatku nového mesiaca hned účtujem storno alebo opačný zápis, vrátim do pôvodného stavu. Na konci roka sa 602 musí rovnať 501.

Nemáš tam niečo také?
Pozdravujem Ťa.

Na tej 902 môže byť nejaký bezodplatne nadobudnutý majetok ... možno.
veduca SJ
17.05.07,06:50
Prosím Vás nemôžete sa mi ozvať niekto kto účtujete školskú jedáleň - nezisková organizácia? Ak som dobre pochopila, tie vyššie citované príspevky sú z príspevkových, príp. rozpočtových organizácií.
Kaťa
13.06.07,16:16
ja sa chcem spýtat na určení sumy pri strave v školskej jedálni. mi mame hodnotu 47,80 a vedúca ŠJ to tak rozučtuje, ze tomu nechápem. pomôžte mi.
ona 47,80 rozdelí na 45% - 21,50
55% - 26,30
lenže nominálna hodnota je podľa nej 23,-/ zamestanca. neviem odkiaľ má takú sumu.
Dáva mi dve faktúry 24,80 za zamestnavateľa ako réžia
a 1,50 za zamestnávateľa ako doplatok do nominálnej hodnoty 23,-.
lenže tak mi vychádza, že vlastne zamestnávateľ platí naviac za zamestnanca do tej nominálnej hodnoty. ktorú stale nechapem odkiaľ zobrala. viem, že zamestnanci pri pracovnej ceste v trvaní od 05 -12 hodín majú nárok na 80,-. a akú sumu im mám pri vyúčtovaní cesty vlastne priznať? 80,-, 21,50 , 23,- či 47,80? prosím pomôžte mi. Ďakujem.
jablčko
14.06.07,08:08
Suma 23,00 Sk je daná odporúčaním MŠ SR č. 488/2000-46 - je to finančný limit na nákup potravín v zariadeniach škol. stravovania. Výška 47,80 je stanovená u Vás ako cena obeda. Zamestnávateľ prispieva 55 % t. j 26,30 a 1,50 sa prispieva so SF, zamestnanec by mal platiť 20,00 (réžie sú 24,80, cena potravín 23,00). Stravné pri pracovnej ceste je dané zákonom vo výške 5-12 hod., a to 89,00. To sa vypláca jednotne.
ucetni_fantozzi
18.06.07,05:52
vedel by mi niekto jednoduchym sposobom popisat sposob uctovania stravovania v skolskej jedalni, ktora nema vlastnu subjektivitu, ale patri pod obec? zaujima ma hlavne moment vykazania spotreby materialu a predpisu nahrady od deti (rodicov), prip. inych stravnikov. predpokladam, ze uctovanie cez prijmove/vydavkove ucty rozpoctu nie je spravne...
AntekaK
18.06.07,06:36
Trochu skusim:
skolska jedalen ma zriadeny vlastny ucet-uctujem na syntetickom ucte 241 8. Platby od rodicov za uhradu stravneho prichadzaju na tento ucet
241 8/316 8.
Faktury od dodavatelov za uhradu faktur za potraviny realizujem z tohto uctu
321 8/241 8.
Vykazovanie skutocnych nakladov robi veduca jedalne, su to vlastne skutocne naklady na potraviny. Podla narocnosti jedla niekedy môzu vyčerpat viac ako je norma alebo opacne.
Na konci roka normovane naklady a skutocne naklady vyrovnavaju, snazia sa, aby im to vyslo (ako doma:)).
Tuto spotrebu uctujem na konci mesiaca 501 8/112 8.

Vo vykaze je kolonka normovane naklady - pocet navarenych jedal x norma
(normy podla tabuliek).
Uctujem na konci mesiaca 316 8/602 8.

V priebehu mesiaca sa deti odhlasuju, kedze sa stravne hradi vopred, vznikaju preplatky na ucte 316 8.
Tieto sa potom detom vratia 3168/2418 (z úctu) alebo pokladnice 2618.

Toto je take strucne uctovanie, ktore sa vlastne tyka iba potravin a nakladov na potraviny, nie prevadzkovych nakladov a stravneho od zamestnancov a cudzich stravníkov.
janasiv
17.10.08,09:37
Ahojte,

som novacik. Pred mesiacom som nastupila do skoly. Potrebujem teraz od vas skusenejsich poradit. Myslim si, ze byvala ekonomka to riadne domotala a neviem, ako to mam rozmotat. Na konci roka 2007 sa jej nerovnali ucty 501 a 602 tykajuce sa SJ, zauctovala teda zapis 602/324 (na zaklade neviem coho), cim stavy vyrovnala a tak urobila uzavierku. Takymto sposobom postupovala aj roky pred tym. Teraz mi na ucte 324 visi okolo cca.100 000 Sk a neviem, ako ich zuctovat. Co si myslite o takomto sposobe uctovania?
sojciakova
20.10.08,04:59
Ja si myslím, že takých prípadov v tomto štáte je viac ako by si človek želal.Ja sama s tým mám skúsenosti. V našej škole dali do rúk účtovníctvo pani, ktorá nemala ani potuchy čo robí. Výsledok bol, že aj keď sme mali mať výsledok hospodárenia nulu, boli sme hlboko v mínuse.
Vedúca jedálne Ti určite dáva hlásenia každý mesiac: koľko bolo vydaných obedov, tržbu a spotrebu potravín, v akej hodnote sú potraviny na sklade. Toto budeš musieť skontrolovať mesiac čo mesiac dozadu, kým neprídeš na chybu.Podľa mňa buď dala náklady dvakrát, alebo zabudla zaúčtovať tržbu.To však už zistíš len Ty sama. Držím palce a pevné nervy prajem, budeš ich potrebovať.
janasiv
20.10.08,06:23
Ešte Vás poprosím, keďže som čo to vyrozumela iba z Vašich príspevkov, či som tomu správne pochopila.
1. Žiaci by mali platiť len tú hodnotu, , ktorá je stanovená Min.školstva ako fin. limit na nákup potravín (je tento fin.limit totožný s pojmom norma, čo tu používate?)
2.Cudzí stravníci platia viac (fin.limit+réžia). Réžia by sa mala odvádzať na príjmový účet, nie na potravinový
3. Zamestnanci?
Tento finančný limit, je zároveň limitom na zúčtovanie nákladov. Vedúca Šj by mala zabezpečiť, aby bola spotreba potravín za mesiac rovnaká ako je fin.limit x počet vydaných obedov.
Chápem tomu správne?
Ja som totiž nedostala ani údaje o cene stravného lístka, ani počte vydaných obedov. Mám len údaje o stravnom, ktoré prišlo na účet a to za zamestnancov, žiakov aj cudzích stravníkov dohromady a o spotrebe materiálu na sklade (pričom netuším, či tam vedúca ŠJ prihliada na nejaké normy).
Prosím Vás pochopila som tomu všetkému správne? A ako je to s tými zamestnancami. Ďakujem.
sojciakova
20.10.08,06:59
1. Žiaci majú platiť len hodnotu potravín= normované náklady.
2. Cudzí stravníci platia hodnotu potravín aj réžie. Tieto uhradia spolu na účet školskej jedálne. Vedúca Ti napíše koľko sú réžijné náklady za mesiac. Tie sa potom presunú na príjmový účet ,pôjdu cez zriaďovateľa na hlavný účet a faktúra za réžie sa uhradí z hlavného účtu.
3. Zamestnanci platia hodnotu 45% z celkovej hodnoty jedla. 55% platí zamestnávateľ. Tzn. napr. hodnota jedla 60,- Sk,
45%- 27,- Sk- platí zamestnanec mínus príspevok sociálneho fondu.
55%- 33,- Sk - platí zamestnávateľ. Vedúca mi každé dva mesiace vystaví faktúru ,kde je napísané koľko obedov zamestnanci odjedli, koľko mám uhradiť z hlavného účtu na účet školskej jedálne- tzn. koľko zaplatí zamestnávateľ za zamestnancov a koľko z toho pôjde na príjmový účet vo forme réžijných nákladov.
V mesačnom hlásení sú potom údaje: počet desiat, počet podaných obedov 1. stupeň, počet obedov 2. stupeň, počet obedov zamestnancov, cudzích stravníkov aj sumu za každú položku, potom sumu spolu, z toho normované náklady na potraviny, réžijné náklady. Skutočné náklady na potraviny, prenos z predchádzajúceho mesiaca, stav ku koncu mesiaca, odvedené za stravné stav ku koncu mesiaca to je 324, socialny fond, zamestnávateľ, účtovný stav zásob k prvému dňu mesiaca, príjem za mesiac spolu, výdaj za mesiac spolu, účtovný stav zásob ku koncu mesiaca. Na základe tohto hlásenia potom účtujem.
janasiv
20.10.08,08:44
Este sa opytam, existuje pre veducu jedalne nejake zavazne tlacivo (sevt alebo take nieco) alebo to mam vyrobit v exceli?Este sa spytam, hovorila som jej o tom, ze reziu musia cudzi stravnici odvadzat na nas prijmovy ucet a ona mi na to povedala, ze ma nejaky pokyn od zriadovatela, aby si tieto prostriedky nechala na potravinovom ucte a minula ich na nakup potrebnych rezijnych veci do SJ.Ten pokyn som este nevidela, ale nie je to v rozpore s nejakym metodickym pokynom resp.postupmi uctovania? Ak by sme to takto robili mozem tuto reziu zauctovat na 602 a nakupenu reziu na 501 (samozrejme ku koncu roka by sa 602 rezia=501 rezia).Dakujem,
sojciakova
20.10.08,10:11
Predtým sme mali záväzné tlačivo, ale bolo neprehľadné, mala som z neho guľáš. Začala mi preto vedúca školskej jedálne vytvárať toto tlačivo v excely. Chvíľu nám trvalo, kým som sa s ňou zhodla na terajšej forme hlásenia. Ono je jedno ako tlačivo vyzerá, dôležité je aby obsah sedel so skutočnosťou a bolo na ňom všetko čo potrebuješ zaúčtovať respektívne skontrolovať.Mali sme aj kontrolu z KŠÚ a nemala námietky voči forme hlásenia.
Čo sa týka réžií neviem či to môžete takto robiť. Ešte som o tom nepočula. Môj názor je, že tým obchádzate obecný rozpočet a to sa mi akosi nezdá.Škola je napojená na obecný rozpočet a každý príjem naviac by mal podľa rozpočtového zákona prejsť cez príjmový účet. Radím Ti over si to na MF SR -metodika výkazníctva. Ak nemáš kontakt môžem poskytnúť.
blazonko
20.10.08,18:06
U nás to funguje asi takto: Zamestnanci platia vedúcej ŠJ 32,- Sk za obed. Z toho nakupuje potraviny. Raz za 2 mesiace mi hodí na papier, koľko obedov odobrali. Podľa nariadenia sa réžia platí 40 korún za obed. Na základe toho presuniem túto sumu (počet obedov x 40) z výdavkového na príjmový účet. Kolobehom sa mi to vráti znova na výdavkový. Odtiaľ nakupujem veci potrebné pre ŠJ. Vedúca má tak faktúry len za nákup potravín a nič iné.
sojciakova
21.10.08,04:23
Presne takto to funguje aj u nás a myslím si, že je to takto správne.
janasiv
22.10.08,05:12
Vsetkemu uz rozumiem a chystam sa to v tomto duchu aj prerobit. Este jedna vec mi vrta v hlave. Ja uctujem na 501 vydaj materialu - skutocne naklady. Ako mam zabezpecit, aby sa mi k 31.12.2008 normované náklady (počet obedov*norma)=skutočným nákladom a aby mi nevznikol výsl.hospodárenia?
judita1971
22.10.08,05:27
Vsetkemu uz rozumiem a chystam sa to v tomto duchu aj prerobit. Este jedna vec mi vrta v hlave. Ja uctujem na 501 vydaj materialu - skutocne naklady. Ako mam zabezpecit, aby sa mi k 31.12.2008 normované náklady (počet obedov*norma)=skutočným nákladom a aby mi nevznikol výsl.hospodárenia?


to má sledovať vedúca ŠJ. Ona totiž zostavuje jedálny lístok, vie koľko sa jej deti prihlásili, za koľko môže "uvariť". Aby si bola kľudná tak ju na to môžeš upozorniť, na to, že má robiť tak, aby tento výsledok hospodárenia nevznikol.
sojciakova
22.10.08,06:03
Úplne sa to vynulovať vedúcej nedá. Určite tam bude nejaký rozdiel. Ten sa účtuje potom nasledovne:
ak 501je menšie ako 602 potom rozdiel zaúčtuješ 602 8 MD 379 8 D
ak 501 je väčšie ako 602 potom rozdiel zaúčtuješ 378 8 MD 501 8 D
Na začiatku roka si to nezabudni znova vrátiť na 602 alebo 501. Inak Ti to tam bude trčať. Takto by si mala účtovať len sumu max. do 500,- Sk.+ alebo -. Ešte niečo: s vedúcou sa snaž dohodnúť čo možno najpriateľskejšie. Ľudia si bránia svoje zaužívané postupy aj keď sú zlé. Zanadávaj si s ňou na obecný úrad, ktorý dal takú metodiku, skús jej pomôcť ak budeš vedieť s nejakým problémom a budeš sa diviť ako Ti pomôže ona. Viem to z vlasnej skúsenosti. Tímová práca je super.
kunkelovaa
22.10.08,08:04
Čo znamená preúčtovať na začiatku roka účet 379 šk. jedálne? Ja tam mám nejakých smiešnych 6,66 Sk, nič som nepreúčtovávala, len je to tam. A čo s tým potom?
sojciakova
22.10.08,08:42
To je presne to o čom som písala. Zrejme to zabudla predchádzajúca účtovníčka vrátiť naspäť finančný limit na 602 a zostalo to tam až do teraz. Ak je to spôsobené týmto stačí urobiť zápis 379MD a 602 D. Kľudne to tak zaúčtuj aj keď nevieš čo to je, len napíš si k tomu vnútorný opravný doklad.
kunkelovaa
23.10.08,03:32
A čo s tým na konci roka?
sojciakova
23.10.08,05:26
Na konci roka bude opäť rozdiel pár korún medzi 602 a 501, ktoré by sa mali zaúčtovať tak ako som napísala. Ale toto už bude rozdiel z tohtoročného limitu a nie z predchádzajúcich rokov.
kunkelovaa
24.10.08,03:18
Stále tomu dosť dobre nerozumiem. S vedúcou šk.jedálne som sa v júni dohodla a podarilo sa nám dosiahnuť 501=602. Ak toto dosiahneme na konci roka, tak potom mi tam stále bude visieť len to, čo teraz preúčtujem 602/379. Alebo ma vyveďte z omylu.
sojciakova
24.10.08,05:12
Moment. Asi tomu celkom nerozumiem...Vedúca nedokáže predsa minúť presne tú istú sumu ako dostane. Preto sa 501 nemôže rovnať 602. Vždy je tam pár korún, ktoré vyskakujú. Vo všetkom existujú odchýlky o tom viem ako kvalitárka svoje. Kôli daňovému úradu sa musí 501 = 602 v tisícoch korunách, inak uzávierka neprejde,ale ja každý mesiac účtujem skutočný stav, ktorý mi vedúca predloží. Tá 501 sa s 602 mení podľa toho či je väčšia tržba, alebo prevarenie, ale ja sledujem len to či neprekročí hranicu limitu.Ak áno upozorním ju na to a ona to opraví. Mala by som každé tri mesiace k uzávierke účtovať rozdiel na 379 alebo 378, ale pokladám to za zbytočnú byrokraciu.To zaúčtovanie na 379 je potrebné k tomu, lebo škola nesmie mať zo stravovania zisk ani stratu. A keďže sa to nedá zabezpečiť v kuchyni musí sa to urobiť účtovne. Neviem teda, ale ja to takto chápem.Musím však povedať, že nie som vyučená účtovníčka - som vyštudovaná ing. kvality. Takto ma to naučili dievčatá z okolia- môj špeciálny riešiteľský tím.:D
blazonko
24.10.08,06:01
Ja vôbec nesledujem, ako to je. Ani nič nepreúčovavám. Zaúčtujem len to, čo mi predloží vedúca ŠJ, čiže 501 a 602 také, aké v skutočnosti sú. Na konci roka mám rozdiel medzi nimi vždy 0, o to sa už postará vedúca.
sojciakova
24.10.08,06:27
Ale cez rok to nerobí a sú tam určite nejaké rozdiely.Na konci roka sa to aj moja vedúca snaží vyrovnať, ale pokyn ktorý mám a mala by som sa ním riadiť hovorí o tom, že rozdiely mám účtovať na 379 a 378.Môžem však za to, že na konci roka to sedí na korunu?;) 501 a 602 si však sledujem, pretože ma minulý rok vrátili z DÚ, lebo som mala ŠJ v zisku. Vedúca to trochu prehnala.
kunkelovaa
24.10.08,11:16
Mne sa skutočne v júni 501=602. Hľadala som pôvod toho počiatočného stavu na 379A v sume 6,66 Sk zistila som, že takýto počiatočný stav sa ťahá od roku 2005 a nikdy to nikto nikam nepreúčtovával. Vkuse niečo nachádzam, neskutočné!!
blazonko
24.10.08,13:04
Občas to aj jej vyhodí zle,čo už.
sojciakova
29.10.08,06:30
Mne sa skutočne v júni 501=602. Hľadala som pôvod toho počiatočného stavu na 379A v sume 6,66 Sk zistila som, že takýto počiatočný stav sa ťahá od roku 2005 a nikdy to nikto nikam nepreúčtovával. Vkuse niečo nachádzam, neskutočné!!
Ja sa v svojom účtovníctve vŕtam odkedy som na našej škole. Fakt som prečítala naše základné zákony, snažila sa robiť všetko čo možno najlepšie, poopravovala som čo bolo treba ,no aj tak zisťujem, že ja sama som za tie dva roky urobila kopec chýb. Nebola by som na to prišla, keby som si myslela, že všetko viem a všetko robím dobre.Pravdu povediac čím viac do toho vydím tým horšie sa cítim.Ja viem, je to trocha mimo témy. Chcem tým len povedať, že nemôžeš mať predchodkyni za zlé, že robila chyby. Urobíš ich aj Ty, len o tom nebudeš vedieť.;)
malalulu
29.10.08,09:40
Začala som účtovať ŠJ pri ZŠ a s hrôzou som zistila, že v ŠJ vedúca nenahadzuje poplatky za stravu všetky, ako sú na výpise, ale nejak to nahadzuje, len tie, ktoré sú za aktuálny mesiac. Ja neviem potom neviem skontrolovať účet 324.
Stále mi tvrdí, že robia to aj ostatní.
Prosím poraďte, ako to robíte.
judita1971
29.10.08,11:23
Začala som účtovať ŠJ pri ZŠ a s hrôzou som zistila, že v ŠJ vedúca nenahadzuje poplatky za stravu všetky, ako sú na výpise, ale nejak to nahadzuje, len tie, ktoré sú za aktuálny mesiac. Ja neviem potom neviem skontrolovať účet 324.
Stále mi tvrdí, že robia to aj ostatní.
Prosím poraďte, ako to robíte.

No s týmto mám problém aj ja, moja vedúca ŠJ, to robí taktiež takto, tvrdí, že sa to robiť má. Čo vyberá v hotovosti to mi nerobí problém, lebo hoci ich neodvedie na účet, má ich v pokladni, ale ona si tam zaúčtuje aj stravné za cudzích stravníkov, ktorí uhradia faktúry až nasledujúci mesiac, darmo jej vysvetľujem, že mi potom nadarmo dáva vyúčtovanie, lebo mi jej podklad s účtovníctvom nesedí.
Taktiež mi robí rozdiel 112, ona na sklad berie na základe dodacích listov, ja nahadzujem 112 na základe faktúry, Jej príde faktúra, správne si má doúčtovať ten rozdiel zo zaokrúhlenia na skladové karty, nie nerobí to lebo kým jej faktúra príde, ona už má tovar vydaný. A potom odsúhlasujeme.
Tak ako ony robia teraz sa robilo dakedy, keď to patrilo pod školstvo, a kontrola nebola previazaná s účtovníctvom. Odovzdávali uzávierky metodičkám školského stravovania a vykazovali stravné tak ako keby bolo všetko uhradené v tom mesiaci, ktorého sa to týka. Hoci pravda bola iná.
blazonko
29.10.08,11:58
Chcem sa spýtať. Vediete v účovníctve zostatok pokladne ŠJ. Lebo moja vedúca mi stále vykazuje vo vyúčtovaní zostatok nula,no nie je to pravda.
judita1971
29.10.08,16:00
Chcem sa spýtať. Vediete v účovníctve zostatok pokladne ŠJ. Lebo moja vedúca mi stále vykazuje vo vyúčtovaní zostatok nula,no nie je to pravda.

Keď som nastúpila na ZŠ tak vedúca ŠJ vôbec neviedla pokladňu. Mala len zošit do ktorého sa jej podpisovali stravníci. Urobila som zmenu. Na škole máme 2 pokladne / v skutočnosti to tak aj predtým tak bolo/ - 2 pokladne = 2 pokladničné knihy = 2 hmotne zodpovedné osoby. Vedúca ŠJ vedia pokladničnú knihu, vypisuje PPD a VPD, k tomu platobné poukazy, jednoducho vedie pokladňu tak ako sa má. Ku konci mesiaca mi ju odovzdá. Stav v účtovníctve sa rovná skutočnosti. Pokladňu nulovú má ku koncu roka. Čo sa týka príjmu za stravné - nevypisuje každému stravníkovi PPD, má súpis, kde sa jej stravníci podpíšu. PPD vypíše na sumárnu sumu za deň, číže účtovným dokladom je PPD+súpis prijatej sumy za deň.
judita1971
29.10.08,16:17
Mne sa skutočne v júni 501=602. Hľadala som pôvod toho počiatočného stavu na 379A v sume 6,66 Sk zistila som, že takýto počiatočný stav sa ťahá od roku 2005 a nikdy to nikto nikam nepreúčtovával. Vkuse niečo nachádzam, neskutočné!!


Teraz ma niečo napadlo sedí ti aj okruh ŠJ? Ja som si dávala účto do poriadku po predchodkyni v roku 2007 ako prípravu na prevodové mostíky a nové akruálne účtovníctvo. Čistila som hlavne 964 a 965. Lebo tam boli sumy !!!!!! :confused::eek:. A tiež som kontrolovala 112, 316, HV... všetko sedelo. Vrátila som sa až do roku 2003, t. j. ku delimitácii, keď škola začala účtovať samostatne. A zistila som, že okruh ŠJ mi už nesedí v delimitačnom protokole.
A postupne sa to akosi ešte zväčšovalo. Jednoducho 112 mi prestávala sedieť na zostatok skladu ŠJ. Potom ku koncu roka bola na 112 0 sklad vyčistený, HV nulový. Bola som bezradná. Potom som začala kontrolovať skladové karty zásob ŠJ.... tie sa robili ručne, násobilo sa kalkulačkou , na skladové karty je príjem na základe DL, zistili sa zle vypočítaná obstarávacia cena zásob, prišiel rabat na zásoby - cena nebola upravená. ...... a to je korunka ku korunke..... nabaľovalo sa to. Robili sme to s kontrolórkou obce, niečo sme vydokladovali, ale ako vydokladovať to čo bolo pred delimitáciou?
Rozdiel o čo nesedel okruh ŠJ sme dali na 379. Ale v inventarizácii som uviedla, o čo sa jedná. Keby som tak neurobila, kto po mne príde nebude vedieť čo tá suma predstavuje. A tým pádom sa mi vyčistili 96. účty.
Nemôžem však opomenúť,:D že o tom čo mi má v účte sedieť aké okruhy si mám kontrolovať, mi nepovedali na žiadnom semináre, ale všetko som našla tu na PORADE. v jednom z príspevkoch tam bolo uvedené :
okruh ŠJ : 112+241 = 321 + 316 / do 31.12.2007/. Skús si skontrolovať ten okruh.
renatamnch
07.11.08,18:35
Prosím o radu-účtujem v ZŠ a neviem sa pohnúť z miesta pri účtovní v ŠJ (aby to bolo správne aj v účtovníctve ZŠ). Som v RO začiatočníčka pracujem tam tretí mesiac ale niekedy "silno uvažujem" či neskončím kým ešte plynie skúšobná doba. Prevzala som účtovníctvo v dezolátnom stave a teraz čarujem aby aspoň tento rok bol v poriadku. Ak mi vie neikto poradiť, či takýto postup, ktorý mám je správny a či je nutné prevod prostriedkov z režijných nákladov z účtu ŠJ na účet ZŠ preháňať cez 261. Vôbec si neviem rady so zaúčtovaním režíjnych nákladov po prevode z 221.8 (ŠJ) na 222 resp 223 ako to má byť aj s predpisom?
vyčítala som z Porady aj z literatúry nejaký postup a mám to zatiaľ takto:

Predpis strava norma 315 / 602
Predpis 55 % režijné N za cudz. str 315 / 602
Zúčtovanie preddavku na rež. N 324 / 315
Inkaso na potravin účet 221 / 324

Predpis odvodu rež N 602 / 315
Odvod rež N na príj RÚ 315 / 221
Predpis 55% - ( prís. org) 395 / 602
Inkaso na potravin účet 221 / 395
(predpis úhrady z výd. RÚ 527 / 395)

Predpis odvodu 55% org 602 / 395
Odvod 55% org na príjm RÚ 315 / 221
(predpis úhr z výd RÚ 527/395 a úhrada z výd RÚ na potr. účet 395 /222 RK )

Predpis SF 315 / 602
Inkaso SF na potr účet 221 / 315
kunkelovaa
10.11.08,04:33
Teraz ma niečo napadlo sedí ti aj okruh ŠJ? Ja som si dávala účto do poriadku po predchodkyni v roku 2007 ako prípravu na prevodové mostíky a nové akruálne účtovníctvo. Čistila som hlavne 964 a 965. Lebo tam boli sumy !!!!!! :confused::eek:. A tiež som kontrolovala 112, 316, HV... všetko sedelo. Vrátila som sa až do roku 2003, t. j. ku delimitácii, keď škola začala účtovať samostatne. A zistila som, že okruh ŠJ mi už nesedí v delimitačnom protokole.
A postupne sa to akosi ešte zväčšovalo. Jednoducho 112 mi prestávala sedieť na zostatok skladu ŠJ. Potom ku koncu roka bola na 112 0 sklad vyčistený, HV nulový. Bola som bezradná. Potom som začala kontrolovať skladové karty zásob ŠJ.... tie sa robili ručne, násobilo sa kalkulačkou , na skladové karty je príjem na základe DL, zistili sa zle vypočítaná obstarávacia cena zásob, prišiel rabat na zásoby - cena nebola upravená. ...... a to je korunka ku korunke..... nabaľovalo sa to. Robili sme to s kontrolórkou obce, niečo sme vydokladovali, ale ako vydokladovať to čo bolo pred delimitáciou?
Rozdiel o čo nesedel okruh ŠJ sme dali na 379. Ale v inventarizácii som uviedla, o čo sa jedná. Keby som tak neurobila, kto po mne príde nebude vedieť čo tá suma predstavuje. A tým pádom sa mi vyčistili 96. účty.
Nemôžem však opomenúť,:D že o tom čo mi má v účte sedieť aké okruhy si mám kontrolovať, mi nepovedali na žiadnom semináre, ale všetko som našla tu na PORADE. v jednom z príspevkoch tam bolo uvedené :
okruh ŠJ : 112+241 = 321 + 316 / do 31.12.2007/. Skús si skontrolovať ten okruh.
Skúsim to ešte pozrieť. Zatiaľ som zistila, že môj smiešny zostatok na 379 v sume 6,66 sa ťahá ešte od roku 2004, potom sa už vždy 501=602. Čo s takou smiešnou sumou? Mám to ťahať do ďalšieho roku?
bef
10.11.08,10:05
Prosím o radu-účtujem v ZŠ a neviem sa pohnúť z miesta pri účtovní v ŠJ (aby to bolo správne aj v účtovníctve ZŠ). Som v RO začiatočníčka pracujem tam tretí mesiac ale niekedy "silno uvažujem" či neskončím kým ešte plynie skúšobná doba. Prevzala som účtovníctvo v dezolátnom stave a teraz čarujem aby aspoň tento rok bol v poriadku. Ak mi vie neikto poradiť, či takýto postup, ktorý mám je správny a či je nutné prevod prostriedkov z režijných nákladov z účtu ŠJ na účet ZŠ preháňať cez 261. Vôbec si neviem rady so zaúčtovaním režíjnych nákladov po prevode z 221.8 (ŠJ) na 222 resp 223 ako to má byť aj s predpisom?
vyčítala som z Porady aj z literatúry nejaký postup a mám to zatiaľ takto:

Predpis strava norma 315 / 602
Predpis 55 % režijné N za cudz. str 315 / 602
Zúčtovanie preddavku na rež. N 324 / 315
Inkaso na potravin účet 221 / 324

Predpis odvodu rež N 602 / 315
Odvod rež N na príj RÚ 315 / 221
Predpis 55% - ( prís. org) 395 / 602
Inkaso na potravin účet 221 / 395
(predpis úhrady z výd. RÚ 527 / 395)

Predpis odvodu 55% org 602 / 395
Odvod 55% org na príjm RÚ 315 / 221
(predpis úhr z výd RÚ 527/395 a úhrada z výd RÚ na potr. účet 395 /222 RK )

Predpis SF 315 / 602
Inkaso SF na potr účet 221 / 315

Ak Ti to pomôže účtujem ŠJ v MŠ _ RO takto:

Predpis strava_norma 315A/602 A

Predpis strava_réžia 315 A/602 A
Prevod réžie z potr.účtu 261/221 A
Zúčtovanie na príj.účte 223/261

Predpis 55%prís. zam_teľa 527A/315 A
Prevod z výd.účtu 261/222
Zúčtovanie na potr.účte 221 A/261

Predpis čerpania SF na stravu 472/315A
Prevod z účtu SF na stravu 261/221A
Zúčtovanie na potr.účte 221 A/261

Úhrada od stravníkov 221A/315A

Prevod medzi účtami je potrebné účtovať cez 261.

Pekný deň :)
renatamnch
10.11.08,15:02
Ďakujem za pomoc, nebola som si istá či to dávať cez 261, tak si to takto podľa teba opravím. A ešte prosím, ak preháňaš réžiu ako príjem cez zriaďovateľa ideš cez 351/223? A ak sa ti tie peniaze zase vrátia ako ich účtuješ potom?
Prepáč, možno pôsobím ako neandrtalec, ale doteraz som účtovala len v podnikateľskom, takže sa to v podste všetko učím a mám v tom "mierny" zmätok - nerada by som pokračovať v tom našom doterajšom účtovnom chaose.:eek:
bef
10.11.08,18:03
Ďakujem za pomoc, nebola som si istá či to dávať cez 261, tak si to takto podľa teba opravím. A ešte prosím, ak preháňaš réžiu ako príjem cez zriaďovateľa ideš cez 351/223? A ak sa ti tie peniaze zase vrátia ako ich účtuješ potom?
Prepáč, možno pôsobím ako neandrtalec, ale doteraz som účtovala len v podnikateľskom, takže sa to v podste všetko učím a mám v tom "mierny" zmätok - nerada by som pokračovať v tom našom doterajšom účtovnom chaose.:eek:

Ja som takto začínala pred 3 rokmi a za to, že som to zvládla vďačím práve Porade a úžasným poraďakom, ktorí boli ochotní pomôcť, tak len pevné nervy. :)

Vl. príjmy účtujem takto:

Predpis odvodu vl.príjmov zriaďovateľovi: 588/351

Prevod vl.príjmov z príjm.účtu zriaďovateľovi: 351/223

Príjem vl.príjmov od zriaď. na výd.účte: 222 A/354 A

Pekný deň :)
renatamnch
10.11.08,20:14
Dik si poklad :---. Snáď aj ja niekedy pomôžem...
Reve
25.11.08,08:28
Ahojte,
vy ste ma potešili, hneď som si všetko prezrela a prekontrolujem si aj svoje účtovanie. U nás je to problém, pretože vedúca ŠJ nemá žiadne peniaze v hotovosti a potom mi vloží do pokladne kľúdne 6000 sk od cudzích stravníkov. Nehovorím o minulom, keď mala v pokladni 30 Sk a urobila výdaj za 52 Sk, to som si trhala vlasy, odkiaľ tie drobné do pokladne dať....
Som rada, že sa tieto problémy riešia.... ešte raz ďakujem
editasara
27.01.09,09:45
Dobry den,
chcela by som vediet, ci je nieco take mozne a realne. Zo zakona vyplyva stravna jednotka 98,- Skk.
Zamestnancom v skolstve uhradza zamestnavatel 55% - Skk 53,90.
Stravna jednotka v skolskej jedalni je vsak vycislena na 67,-Skk.
Mohlo by to byt spravne aj tak, ze zamestnavatel by doplacal uz iba Skk 67,- -53,90=13,10 Skk?
Dufam, ze ste pochopili otázku, neviem sa možno správne vyjadriť.
Ďakujem.
asma
27.01.09,15:38
zamestnávateľ dopláca 55 perc. stravného z výšky stravného v zariadení kde je strava poskytovaná najviac do výšky stravného 98 Sk teda ak je vo vašej ŠJ stravné 67 Sk tak 55 perc. z tejto sumy, ak by ste chceli doplacat viac tak potom len zo SF. z rozpočtovych prostriedkov je mozne len 55 perc. z vysky stravneho v ŠJ
editasara
31.01.09,18:41
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, ASMA. Konečne mi je to jasné.
editasara
02.02.09,08:18
Dobry den, potrebovali by sme poradit v tejto veci.
Stravna jednotka v nasej skolskej jedalni je 67,- skk /2,22 Eur/.
55% prispevok od zamestnavatela je 1,23 eur
zo socialneho fondu je prispevok 0,03 eur /1,- Skk - musí to byť???/
zamestnanec dopláca 0,96 eur /29,- skk/
1,23+0,03+0,96=2,22
Ale norma na stravu je 1 EUR a suma, ktorú dopláca zamestnanec + príspevok z SF je 0,96+0,03=0,99 eur
tam nám vzniká rozdiel 0,01 - čo sa s tým dá robiť?
Dúfam, že to niekto pochopí, čo som napísala a bude taký láskavý a poradí. Ďakujeme
adi11
02.02.09,08:49
zo soc.fondu daj 0,04 eur
editasara
02.02.09,08:58
Ďakujem za odpoveď, no tá koruna zo SF narobí akurát robotu. Neviete poradiť, či je to určené zo zákona, že min. príspevk musí byť koruna?
Niekde som čítala, že najlepšie využitie SF je vyčerpanie na stravu, lebo sa to nezdaňuje.:confused:
sojciakova
02.02.09,09:42
Zo SF má ísť na stravu najmenej 30% z ročného prídelu do SF. Vážne vám vychádza koruna? To sa mi nezdá .Podľa mňa je koruna málo.Stretnite sa a odsúhlaste si väčšie čerpanie zo SF na stravu. Určite nikto zo zamestnancov nebude namietať.U nás sa doteraz zo SF na jedno jedlo dávalo 8,- Sk. Teraz sa to bude meniť.
asma
02.02.09,14:23
3O % z rocnej tvorby SF je stanovene cerpat v organizaciach kde nie je odborova organizacia a nie je uzatvorena kolektivna zmluva, v organizaciach, kde sú odbory a uzatvorena kol. zmluva môze byt cerpanie na stravu aj nizsie - jeho vysku dohodne zamestnavatel spolu s odbormi, my sme napr. mali 1 SKK, od roku 2008 mame 2 SKK na jedno jedlo.
asma
02.02.09,14:31
plnenia ktore sa poskytuju zametnancom v ramci verejnej spravy sa podla gen. zakona o prechode na euro zaokruhluju na uerocent hore cize prispevok zo SF vo vyske 1 Skk = 0.0331 sa zaokruhli na eurocent hore cize 0.04 takže potom sucet sedi. O.K.
editasara
02.02.09,17:36
Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď, nemáte náhodou link na zákon, ktorý určuje tých 30% čerpania na stravu? Vďaka
sojciakova
03.02.09,05:58
32704
Snáď sa mi ho podarilo dať do prílohy.
blazonko
05.02.09,05:58
Áno, podarilo sa ti. No ja tam nevidím nič o 30 %.
bodkočiarka
05.02.09,21:35
Krásny deň pani účtovníčky. Možno sem moja otázka nepatrí, ale rada by som sa vás opýtala, kto je váš nadriadený, zamestnávateľ ak pracujete pre školskú stravovňu.

my sme Mš v jednej budove š školskou jedálňou pri Mš a zriaďovateľ (starosta) by chcel, aby som celú jedáleň ako riaditeľka Mš mala pod sebou s plnými kompetenciami a tak. Prosím poraďte, či to môže alebo kde to presne nájdem v zákonoch, kto je určený a zodpovedný za riadenie (pracovné zmluvy pre zamestnancou stravovne, dovolenky a pod.)
veeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeľmi pekne ďakujem ak sa mi niekto ozve
blazonko
06.02.09,05:30
my sme ZŠ so školskou jedálňou. Za všetko je zodpovedný riaditeľ školy.
Sojka 007
06.02.09,10:16
Jééééj vidíš to som si nevšimla, že sa to už asi zrušilo . V predchádzajúcom zákone je to tam jasne napísané. Znamená to teda asi , že už od platnosti tejto novely si nemusíme dávať pozor či neuhradíme menej za stravu ako 30% z ročného prídelu. Ak je to tak, potom huráááááá.
blazonko
06.02.09,12:04
Myslím, že si na to pozor rozhodne dávať nemusíš....u nás sa dokonca na bežné stravovanie zo sociálneho fondu nedáva ani koruna. My ho používame napr. na vianočné posedenie, darčekové poukážky, kultúrne podujatia...
kunkelovaa
06.02.09,16:47
Aj podľa mňa zákon o soc. fonde od 1.1.08 neurčuje povinnosť príspevku zamestnávateľa na stravu. Zákon hovorí, na čo môže byť soc. fond použitý. My sme v smernici určili použitie, na stravu neprispievame.
editasara
08.02.09,18:50
No opäť hľadám pomoc na porade. Kto účtuje hmotnú núdzu, asi bude vedieť, o čom píšem. V decembri sa vybralo na január od rodičov príspevok za stravu na hmot. núdzu 5,- Skk * počet balíčkov, napr. 1000,- pre lepšie počítanie= 5000,-, v prepočte 165,97. Úrad práce určil v novom roku - príspevok má byť 0,17 Eur čo je *1000 =170,- EUR. Ako sa zaúčtuje tento rozdiel? ďakujem poraďáci
veronikasad
08.02.09,18:52
Aj podľa mňa zákon o soc. fonde od 1.1.08 neurčuje povinnosť príspevku zamestnávateľa na stravu. Zákon hovorí, na čo môže byť soc. fond použitý. My sme v smernici určili použitie, na stravu neprispievame.
Škodite svojim zamestnancom - príspevok na stravu nie je predmetom dane u zamestnanca, ostatné použitie podlieha zdaneniu /dúfam, že to platí aj pre rozpočtovky/
editasara
15.02.09,18:42
Posúvam, prosím, nevie nikto poradiť?
megyzah
18.03.09,15:44
Prosím Vás ako účtujete vo vašich jedálňach poskytované obedy pre cudzích stravíkov? Nejde o podnikateľskú činnosť. Ďakujem
MILKA58
10.05.09,06:06
Sme MŠ s právnou subjektivitou. Príspevok na stravu zo SF som účtovala 472/315, skutočný prevod peňazí z účtu SF na potrav. cez 261. Ale vymysleli združený SF. Teraz mi príspevok chodí na potravinový práve z toho združeného. Prosím, poraďte, ako mám zaúčtovať tento príjem, prípadne aký predpis.Za každú radu ďakujem.
MILKA58
11.05.09,12:06
Nikto mi neporadí?
eva7
11.05.09,15:43
Ja účtujem na účte SF 472 AU/221 2, peniaze idú na potravinový účet 221 8/315
MILKA58
11.05.09,18:05
No v podstate som to tak účtovala aj ja, hoci som z účtu SF na potravinový účtovala cez 261 a 472/315. Lenže problém mám práve v tom, že tie peniaze na potravinový mi prídu z cudzieho účtu -všetky škôlky majú vytvorený tzv. združený a toto neviem aký účet dám oproti 221 8.
eva7
12.05.09,10:51
Ak z toho účtu neprevádzate sama prevod na potravinový, tak účtujete len príjem na potravinový 221 8/315. Neviem aký je to združený , ale predpokladám že tam idú odvody ako na riadny SF z výplat, takže si myslím, že by to mal byť tiež účet SF 221 2 a z neho čerpanie cez 472. Alebo sa mýlim? :confused:
jana32
26.01.12,09:11
Od nového roku musia rodičia detí priplatiť v ŠJ niečo aj na réžiu. Tieto peniaze sa môžu použiť aj na platy kuchárok v ŠJ, alebo len na úhradu faktúr a podobne. Dakujem.
AntekaK
27.01.12,08:15
Od nového roku musia rodičia detí priplatiť v ŠJ niečo aj na réžiu. Tieto peniaze sa môžu použiť aj na platy kuchárok v ŠJ, alebo len na úhradu faktúr a podobne. Dakujem.

Ahoj - kto povedal, že musia?
msa
27.01.12,08:19
môžu, ale nemusia, musí byť schválené VZN, kde to bude uvedené.
Tetinka
07.02.12,12:53
Ja mám iný problém. Chcem, aby mi niekto poradil, aký softwér si mám zakúpiť na učtovanie školskej jedálne, nakoľko začínam účtovať príjem a výdaj stravy v ŠJ.
eva7
28.03.12,12:27
Ahojte. Tento štvrťrok sa má natiahnuť do výkazu Fin 1-04 účtovanie na účte 221, kde máme používať RK. Znamená to, že má byť účet 221 s nejakou položkou na príjmy a ďalší 221 s FK a RK na výdavky? Sme RO pod obcou (MŠ) a na účte 221 mám len príjmy za stravu a výdavky za potraviny. Aká by sa tam mala používať FK a RK? Tak ako na výdavkovom? (FK: MŠ 09111 alebo 09601, RK: príjmy 223003, výdavky 633011)?????????? Alebo použijem pôvodné účtovanie ako doteraz a len doplním do SY 11 príznak NP (pracujem vo Winibeu)?
zamestnankyna
29.03.12,07:26
Zdravím. Práve som otvorila časopis Účtovníctvo ROPO 2/2012, kde je článok od Ing. Urbanovej o účtovaní ŠJ od 1. januára 2012. My sme ZŠ s právnou subj. a stravné je mimo rozpočet. V jej príkladoch v tomto časáku je pri účtovaní inkasa preddavku a úhrady fa za stravu spomínaný účet 221 iba s analytikou, žiadna FK a RK nie je spomínaná, je to iba pri účtovaní v obci. Ale mám stiahnuté Metod. usmernenie od Ing. Majorovej, v ktorom sa /ako aj spomínala eva7/ hovorí o o RK a FK. Je mi jasné, že my sa musím držať metodických usmernení z MF, ale v každom prípade si myslím, že je to celé od veci. Nuž čo už, FK dám 09601, príjmy 223003 a výdavky 633011.
Všetkým nám želám do budúcnosti pevné nervy a hlavne vydržať.
eva7
29.03.12,08:50
OK, súhlasím, vďaka za odpoveď. :)
alize
01.04.12,16:46
1.4.2012
ahojte účtovníčky,účtujem v obci ŠJ a iné.
chcem sa Vás opýtať na to ako dostanete mimorozpočtové príjmy a výdavky do výkazu FIN 1-04 časť.II.
EK 223003 a EK 633011 patria do I.časti výkazu. Čítala som , že vo WINIBEU tam SY11 NP vyrieši lebo sa to dostane do časti II. A ako vyriešite napr. kaucie alebo iné príjmy a výdavky?
Hlavne by som chcela vedieť akú EK použijete. napr. fond opráv?
Ďakujem
babuľka11
15.05.12,10:23
Prosím vás je podľa vás správne zaúčtovanie
- predpis réžie v ŠJ 395.080/648.080
- predpis réžie cudzí 315.081/648.080 lebo u Urbanovej som našla 315/602 tak teraz neviem, či to je podľa nového alebo sa to takto môže účtovať.
PS: Nenašiel by sa niekto, kto by mi pomohol v mojich začiatkoch v účtovaní RO
asma
17.05.12,08:21
ja účtujem podľa Urbanovej 315/602
tRO
10.06.15,06:43
Ahojte,

náhodne som sa v histórii preklikala k vyššie uvedeným otázkam ohľadne účtovania v školskej jedálni. Pridávam sa tiež, lebo som začiatočníčka v účtovaní. Sme škola s pravnou subjektivitou, vediem účtovníctvo za školu a prebrala som aj školsku jedálen, v tom som novačik, preto sa pýtam asi aj smiešne veci. Stravné máme stanovené na 1,96 Eur, z toho 45 % hradí zamestnanec - 0,88 Eur, 55 % hradí zamestnávateľ - 1,08 Eur. Vedúca jedálne prijíma platbu za stravu od zamestnancov, a ja jej mám podľa počtu vydaných obedov za zamestnancov mesačne na jej potravinový účet presúvať tých 55 %? Alebo si ho mám nechať na svojom účte a z toho platiť energie, atď... t.j. rezijné náklady na prevádzku kuchyne.

Ďakujem.

Vera
Irona
10.06.15,08:38
U nás to funguje tak, že vedúca školskej jedálne vyhotoví/vystaví faktúry za skutočne odobraté obedy zamestnancami. Tie prinesie ekonómke školy na úhradu. Ekonómka faktúry uhradí z výdavkového účtu školy na bankový účet školskej jedálne (na tzv. potravinový účet) a následne vedúca školskej jedálne tento príjem poukáže na príjmový účet školy, aby ich škola mohla odviesť zriaďovateľovi školy, lebo je to iný prevádzkový príjem v tomto prípade školskej jedálne.
Čo sa týka výšky stravného, to sa riadi VZN-kom vydaným zriaďovateľom, ktoré určuje výšku príspevku v školskej jedálni (u nás je výška príspevku zamestnancov školy/ ŠKD /ŠJ 2,80 eur za obed, z toho režijné náklady sú 1,54 a nákup potravín 1,26; na výšku režijných nákladov vedúca ŠJ vystavuje faktúry).
Okrem toho vedúca školskej jedálne poukazuje na príjmový účet školy aj príjmy za stravovanie žiakov, prípadne cudzích stravníkov, ktoré tiež musí škola odviesť zriaďovateľovi na jeho bankový účet.
tRO
10.06.15,09:25
Vďaka za odpoveď. Možno každá škola a jedáleň má svoje špecifiká, preto ten "odvod" na účet zriaďovateľa - asi obec?My účtovne nič neprepájame s našim zriaďovateľom, sme samostatne hospodáriaci subjekt, neštátna škola. Možno len ešte otázočka, ktorá je asi spoločná pre všetky jedálne a zamestnávateľov - tých 55 %, ktoré podľa ZP má prispievať zamestnávateľ na jedlo zamestnancovi, musím účtovne aj zaslať vedúcej jedálne na jej účet potravinový? Lebo tých 55 % sú režijné náklady /napr. spotreba energie, vody,.../ a mohli by eventuálne aj zostať na účte školy, z ktorého ja uhrádzam spoločne faktúry za energiu, vodu, ktorú spotrebuje aj jedáleň. Toto prepojenie mi nie je účtovne jasné a viem, že na to existuje nejaký účtovný predpis.

Vopred ďakujem za nové info.

Vera
AntekaK
11.06.15,07:18
Zdravím, úhradu za réžiu fyzicky odvádzame na účet ŠJ, potom do príjmov, príjmy sa odvedú zriaďovateľovi,zriaďovateľ prostriedky pošle už ako "transfer" na výdavkový účet a upraví výšku rozpočtu na bežné výdavky, až po tomto kolotoči sa zase prostriedky používajú na úhradu výdavkov za energie.
Súvisí to s tým, že rozpočtová organizácia hospodári na základe prideleného rozpočtu, rozpočtová organizácia nemá právo realizovať tzv.samofinancovanie (toto posledné som vyčítala nedávno v časopise Účtovníctvo ROPO a obcí 4/2015 - § 22 odst. 2, 4 zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy/
tRO
11.06.15,07:30
Tiež zdravím, ďakujem za túto informáciu, pozriem si aj časopis Účtovníctvo...
tRO
11.06.15,07:38
Ešte ma napadla jedna otázka. Prosila by som o usmernenie, že ako často sa musí robiť úprava ceny obeda pre zamestnancov, t.j. kedy mám prepočítavať výšku reálnych režijných nákladov na jeden obed - tých 55 %. Existuje na to nejaký oficiálny predpis? Mám to robiť asi ja spolu s vedúcou jedálne?
Irona
11.06.15,08:04
Ako som písala v mojom príspevku vyššie, u nás je cena obedov (a to nie len pre zamestnancov, ale aj pre žiakov a cudzích stravníkov) stanovená všeobecne záväzným nariadením mesta, ktorým sa musíme riadiť, nakoľko mesto je naším zriaďovateľom. Mimochodom aj my máme svoju právnu subjektivitu, akurát sme štátna škola.

P.S. AntekaK v podstate napísala vo svojom príspevku to isté, čo ja (myslím tým, ten "kolobeh" s vlastnými príjmami) .... a správne uviedla, že nemôžu sa použiť príjmy bez toho, aby neprešli cez mesto a tieto príjmy neboli zahrnuté v rozpočte.
tRO
11.06.15,11:03
Vďaka všetkým, už to viac chápem.
My sa tiež riadime stanovenou cenou jedla podľa metodiky na minedu.sk, kde patrime do 3. pásma - 1,19 za obed. Ale tie náklady režijné vraj mám vyčíslovať ja - lebo spravujem účtovníctvo aj za jedáleň a zriaďovateľovi mesačne nič nehlásim, čiže on nevydáva žiadne VZD, ale riaditeľka školy by mala vydať rozhodnutie. No a pýtam sa túto druhu vec: existuje nejaký predpis na stanovenie novej ceny jedla? aby sa aktualizovali súčasné náklady na jedlo - t.j. ako často sa má aktualizovať čiastka 55 % z ceny jedla. Prepáčte, ak sa pýtam blbosť.
Vera
a21
25.11.15,08:32
Ja sa len chcem spýtať, lebo už som z toho domotaná. Účtujem ZŠ a spolu s ňou aj ŠJ, ktorá pod ňu patrí, zriaďovateľ je obec. Stravné prijímam na samostatný potravinový účet aj s réžiou. Réžiu odvádzam cez príjmový účet zriaďovateľovi a ten mi ho vráti na rozpočtový. To mi je jasné. Stravné účtujem len na tom potravinovom účte. Robím to správne? Netreba stravné odvádzať zriaďovateľovi alebo áno?