chlap
19.01.07,09:41
Ahojte. Prešiel som históriu a hoci som našiel podobný príspevok, nenašiel som to, čo som hľadal. A tak som sa rozhodol prísť o panenstvo ;) a založiť svoj prvý príspevok.

Potrebujem poistiť byt (kôli hypotéke) ako stavbu a súčasne by som chcel poistiť aj vnútorné vybavenie.

A keďže práve prežívam sklamanie zo životnej poistky (s hrôzou som zistil, že po 10 rokoch platenia životnej poistky dostanem od poisťovne o 10% menej, ako som za tých 10 rokov zaplatil), tak by som chcel vedieť Vaše osobné skúsenosti s poistením bytu.

Prosím Vás o referencie na poisťovne - hlavné kritériá sú:
- ochota vyplatiť poistné plnenie v prípade škody
- výška poistného s ohľadom na výšku krytia a rozsah pokrytých rizík.

A zaujímajú ma predovšetkým názory poistencov (viac ako názory poistných poradcov).:rolleyes:

Ďakujem Vám.
mysimis
19.01.07,08:47
Tak táto téma by bola aktuálna aj pre mňa. Poraďte prosím:)
Ofélia
19.01.07,08:58
Mali sme vykradnutý dom, trochu sa to ťahalo, ale zo strany policajtov....., mali sme 2x zaplavenú pivnicu podzemnou vodou, víchrica nám plastové rolety poškodila a poisťovňa vždy zaplatila. Treba si povedať na koľko si odhadujete cenu bytu (domu) aj zariadenie a od tej ceny sa všetko odvíja aj zaplatenie vašej škody. Na dom nás to stojí cca 4000 /ročne a čo mám 3 izbový byt tak so zodpovednosťou za škodu platím 2200/ročne. Poisťovňu mám Allianz. Ponúkali mi Uniqu, zdála sa mi drahá. V Allianzi som už 5 rokov. Dokonca na byt, keďže tam nebola žiadna udalosť mi každý rok sumu znižujú, teraz mi bola o 20% znížená, ale bola aj ponuka zvýšenia. Tú som nevyužila, pretože na začiatku som sumy na byt prehnala. Prečo ste nepožiadal banku o poistenie úveru v prípade nezamestnania či trvalích následkov?? Viem že dodatočne sa to urobiť nedá. Ale poistenie úveru priamo v banke, je dobrá vec. Ešta doplním, že najprv som si ohodnotila napr. byt a potom som si zavolala do rôznych poisťovní a spýtala sa na cenu atď. Bola som upozornená, že pokiaľ má napr. byt hodnotu 600 tis a zariadenie 1mil. a ja si dám poistenie zo sumami nižšími v prípade udalosti poisťovňa vypláca škody len z 1/2 poistenej sumy. t.z. byt by som mala na 400 tis - plnenie je len 200 tis. Zriadenie 500 tis -plnenie 250 tis = suma plnenie v prípade ukradnutia elektroniky je 20% zo sumy tak nie z 500tis, ale 250 tis.
katarina.j
19.01.07,09:11
Presne tak,jedine Allianz
chlap
19.01.07,11:31
Takže 1. skúsenosť máme za sebou ...... posúvam s očakávaním ďalších :rolleyes:
chlap
19.01.07,11:37
Prečo ste nepožiadal banku o poistenie úveru v prípade nezamestnania či trvalích následkov??

Nepísal som, že to nemám .... ale pravdou je, že nemám :) .

Nepovažoval som to za nevyhnutné a ani vhodné (keďže som kedysi pracoval v banke na vývoji produktov, poznám detailne obchodné podmienky tohto typu poistenia a viem, že to pre mňa osobne nemá zmysel).

Ja totiž nepotrebujem zaistiť riziko mojej straty zamestnania alebo mojej straty života, ale riziko toho, čo sa teraz práve deje na Slovensku a v okolitých krajinách - víchrica, dážď. A eventuálne to, že mi lietadlo spadne na bytovku alebo sa zemská kôra pod Pertžalkou pohne, alebo že žena zabudne vypnúť elektrickú trúbu a vyhoríme :D
vieroslava
19.01.07,11:41
Rozhodne nedoporučujem UNIQU na žiadne poistenie. Mám s nimi negatívne skúsenosti!!!
Nikdy nevyplatia celú škodu, ale majú v poistných podmienkach bod, že v prípade tvojho zavinenia ti poistné plnenie krátia!!!
Napr. máš havarijnú poistku, ale keď ty zaviníš haváriu, zaplatia ti len polovicu tvojej škody. Logika, že? A čo som sa rozprávala so zamestnancom tej poisťovne, rovnako to robia aj pri poistení bytov a domov.
Veď keď uzatváram poistku, napr. havarijnú, tak preto, že chcem mať auto poistené v prípade havárie. Veď predsa keď haváriu nezaviním, plnia mi škodu zo zákonnej poistky vinníka. No ale späť k bytom.
Byt ako stavbu máš poistenú cez správcu, čiže po splatení úveru môžeš poistku na stavbu zrušiť. Tiež mám byt poistený cez Allianz, zatiaľ som nejakú škodu nemala, ale tiež si myslím, že sú na slovenskom trhu dosť dlho a majú celkom seriózne podmienky aj cenové, aj čo sa týka tvojej ochrany pri plnení. Aj s Českou poisťovňou mám dobré skúsenosti.
Hlinkovx
19.01.07,11:47
ináč ohľadom poisťovní..tu už toho bolo dosť prebratého..
tu sú nejaké linky...
môj názor...nikdy Allianz bohužiaľ nemám s nimi najlepšie skúsenosti..ale záleží od každého...čo si dá

http://www.porada.sk/t34292-poistenie-domacnosti.html?highlight=poistka

http://www.porada.sk/t29815-poistenie-bytu.html?highlight=poistenie+%C8esk%E1+pois%BBov% F2a
chlap
19.01.07,13:30
ináč ohľadom poisťovní..tu už toho bolo dosť prebratého..
tu sú nejaké linky...


Díky za tie linky - hoci som ich už čítal, až teraz som si všimol jeden detail, že bytové domy zvyknú byť ako stavba poistené správcom. A tak som si to overil a je to tak aj v mojom prípade. Takže mi bude stačiť poistenie domácnosti.

Síce uvažujem - keďže bývam na najvyššom poschodí - že by som si predsa mal dať aj vlastné poistenie stavby pre prípad, že by "rupla" strecha a vytopilo ma. No uvidím, porozmýšľam.
Hlinkovx
19.01.07,13:40
no..skús si pozreť tie poistky na bytové domy na čo sa vlastne vzťahujú
ale keď si to vyrátam..že poistku za bytový dom / 46 bytových jednotiek/ platíme 13000 ročne a za samotný byt 1356 /113 *12= -poistenie bytu - nie zariadenia/ tak mám dojem..že asi taká poistka za bytový dom nebude mať predsa len také krytie..keby niečo
chlap
19.01.07,14:03
no..skús si pozreť tie poistky na bytové domy na čo sa vlastne vzťahujú
ale keď si to vyrátam..že poistku za bytový dom / 46 bytových jednotiek/ platíme 13000 ročne a za samotný byt 1356 /113 *12= -poistenie bytu - nie zariadenia/ tak mám dojem..že asi taká poistka za bytový dom nebude mať predsa len také krytie..keby niečo

Presne na to som myslel, keď som hovoril, že asi si aj ja sám dám poistku - navyše som zistil, že tá poistka, čo platí družstvo, je kúpená v Unique - a kdesi na porade som čítal negatívne reakcie na túto poisťovňu.
Ofélia
19.01.07,15:08
My tiež máme v SBD poistenie na obvodové múry, platíme to mesačne v nájme, ale je to nedostačujúce a problematické s SBD. Poviem príklad ja mám byt vo vlastníctve a preto, lebo nie všetky byty sú vo vlastníctve, poistenie obvodových a spoločných vecí robilo SBD. A tu nastal problém zo šachty tiekla voda k susedom. Ja som škodu odmietla platiť, lebo nebola z môjho bytu a SBD si dalo podmienku, že oni rozhodnú či plnenie susedom bude "akceptované" z poistenia čo uzavrelo SBD. Z SBD prišli a až po dvoch urgenciách aj poisťovakom, SBD uznalo plnenie škody z poistenia. Vidíte?! Ja mám byt, im platím poistenie a SBD rozhoduje....... Preto som sa rozhodla poistiť si všetko sama! A na poistné sumy ktoré uzatvorilo SBD sú smiešne, neviem či by som za to mala garsónku.
katarina.j
19.01.07,18:30
Silvinka,takto-tie dva linky čo si dala-zlé je to tam vysvetlené-1.link-ak bola poškodená strecha tak poisťovňa určite plní!!!!!!!!!neplní len v prípade,že nebola poškodená strecha. A 2link-tam to bolo o niečom inom-to čo sa tam píše to je poistenie domácnosti a nie stavby!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!A CHLAPOVI-hromadné poistenie ti žiadna banka neuzná-kvoli vinkulácii-nieje to právne doriešené.
katarina.j
19.01.07,18:33
tá poistka nemá žiadne krytie-pre silviu
Hlinkovx
19.01.07,18:51
A zaujímajú ma predovšetkým názory poistencov
.

Katka..na toto som odpovedala tými linkami .jednoducho skúsenosti s poisťovňami ...
osobne som mala byt poistený v Slov. poisťovni ale súbežne, nakoľko som im vypovedala zmluvu, aj s Českej poisťovni SLovensko
preto som priložila tie linky..
nebolo to priložené kvôli samotnej poistke...ale ako skúsenosti s poisťovňami ...
chlap
19.01.07,21:03
.........A CHLAPOVI-hromadné poistenie ti žiadna banka neuzná-kvoli vinkulácii-nieje to právne doriešené.

No Katka, tak toto bol pomerne závažný a asi aj rozhodujúci argument :D To ma nenapadlo.
Ďakujem.
katarina.j
19.01.07,21:39
Tak to vieš,ked ti chlap doma každý deň o tom rozprava už 5rokov tak sa na mňa to už aj nalepilo.On je taký maniak pracovný
220870
20.01.07,18:58
Známa mi odporučila Generali vraj sú lacnejší a rýchlejší pri vyplácaní poistných udalostí aspoň čo sa týka majetku.Má niekto nejaké skúsenosti z touto poisťovnov?
Ofélia
23.01.07,13:52
Mslím, že sa nikdy nedá povedať či je poisťovňa zlá či dobrá. 1000 ludí = 1000 názorov. V prvom rade majte svoje kritérium, získať si info o záväzkoch poisťovne a dostupnosť služby = mám na mysli
1. sumu na ktorú si chcete poistiť "byt"? aká je cena poistenia vo všetkých poisťovní
2. získať info či si plnia /platia poškodeným klientom včas.
3. dostupnosť likvidátora pri udalosťach. napr. Kooperatíva aj Uniqa si najíma spoločnosť na likviditu = predražené poistné
4. pri žiadnej poistnej udalosti či je ročný bonus vo forme zníženia poistnej platby

Máme tu 28 poisťovní je z čoho vyberať, odporúčam vám na poistenie nehnuteľnosti Česká poisťovňa Slovensko , Allianz, "Generali"
chlap
23.01.07,22:17
Mslím, že sa nikdy nedá povedať či je poisťovňa zlá či dobrá. 1000 ludí = 1000 názorov. V prvom rade majte svoje kritérium, získať si info o záväzkoch poisťovne a dostupnosť služby = mám na mysli
1. sumu na ktorú si chcete poistiť "byt"? aká je cena poistenia vo všetkých poisťovní
2. získať info či si plnia /platia poškodeným klientom včas.
3. dostupnosť likvidátora pri udalosťach. napr. Kooperatíva aj Uniqa si najíma spoločnosť na likviditu = predražené poistné
4. pri žiadnej poistnej udalosti či je ročný bonus vo forme zníženia poistnej platby

Máme tu 28 poisťovní je z čoho vyberať, odporúčam vám na poistenie nehnuteľnosti Česká poisťovňa Slovensko , Allianz, "Generali"

Takúto odpoveď som si predstavoval - a keďže sa v hobby porade nedajú prideliť body, tak aspoň takto ďakujem !
Adria.ma
26.01.07,13:17
Tak tento príspevok som si žiaľ všimla až teraz. Neviem, aké poistenie zvyknú mať ostatní, ale ja konkrétne mám na nehnuteľnosť vo výške znaleckého posudku - 2-izb. byt na 1.500.000,-Sk v GENERALI, platím okolo 1000,- na rok. Poistenie vnútorného vybavenia mám u KOOPERATIVY, síce nie na horibilnú čiastku, ale nemám s nimi problémy, čo sa týka výplaty poistného plnenia - môj bratranec dostal dokonca poistné plnenie za zlomenú nohu v rekornom čase - do jedného mesiaca od doručenia podkladov. To ma prekvapilo, lebo v "nemenovanej" poisťovni som ja osobne čakala 3 mesiace. V Kooperative mu hneď prevzali zdokladované hlásenie o úraze so žiadosťou o poistné plnenie a pracovníčka na prepáške mu poradila, čo ešte treba doplniť, a tak to bolo naozaj rekordne rýchle.

Kooperativa má lepšie poistenie domácnosti - je tam poistených viac vecí v základnom súbore a nie je nutné tam pri bežnom zariadení dojednávať osobitné dojednania napr. na niektorú elektroniku. Tiež si treba všimnúť, čo všetko zahŕňa poistenie a aké sú podmienky plnenia - napr. aj preskúmať spoluúčasť...
Takže, toľko z mojich skúseností.
paku
07.02.07,10:48
Síce uvažujem - keďže bývam na najvyššom poschodí - že by som si predsa mal dať aj vlastné poistenie stavby pre prípad, že by "rupla" strecha a vytopilo ma. No uvidím, porozmýšľam.[/quote]


Práve to "rupla" je najdôležitejšie. Poistka nekryje "zlú" strechu. Musí byť poškodená nejakým živlom...
chlap
07.02.07,13:11
Práve to "rupla" je najdôležitejšie. Poistka nekryje "zlú" strechu. Musí byť poškodená nejakým živlom...

A čo keď tým "živlom" bude nejaký opravár, čo sa mi bude po streche prechádzať ? :o
paku
16.02.07,09:58
No, keď poškodí strechu opravár a zatečie tade, tak za tú škodu zodpovedá ten opravár. Aj za poškodenú strechu aj za škody ktoré sa následne stali. Napríklad mu padne kladivo, prederaví izoláciu, a cez dieru natečie voda. Tak ten opravár musí uhradiť aj oparvu strechy, aj napríklad maľovku stropu u Vás v byte, zatečený nábytok a pod...
peton
07.03.07,04:57
Paku, chcem to vidieť ako to ideš vymáhať od toho opravára...;) a najmä ako mu to dokážeš, že je to jeho zavinením.. :D
paku
08.03.07,15:13
No tak to bude blbé, lebo keď Ti cez tú "dieru" zatečie, pracovník poisťovne zistí, že to nebol živel ale poškodenie "človekom", tak Ti škodu neuhradia
janaGT
23.11.09,08:05
chcem sa spýtať, či Allianz SP - Poistenie domácnosti - či sem patrí aj keď sa mi pokazí napr. práčka, chladnička ...
adark1
06.12.09,18:21
Zdravím, skúsim naznačiť problém inak - odborne
riešim iba nehnuteľnosť / nie výbavu domácnosti/
1.škoda, že chcete riešiť poistenie bytu až z ,, podnetu hypotéky,,
Poistenie spravidla rieši - náhradu na opravu, odcudzenie a pod.
- zodpovednosť za škody
2.poistite si j e d o z n a č n e byt individuálne, nie dom ako celok
3.znalecký posudok resp. záver posudku n e m u s í poukazovať na tzv.
novú cenu bytu, teda takú ,na akú by mal byť poistený
4.poistné nemusí byť vždy rovnica kvalita = vysoké poistné

Ak chcete pošlite ss rád odpoviem na čokolvek.
ivko
janaGT
07.12.09,05:37
Zdravím, skúsim naznačiť problém inak - odborne
riešim iba nehnuteľnosť / nie výbavu domácnosti/
1.škoda, že chcete riešiť poistenie bytu až z ,, podnetu hypotéky,,
Poistenie spravidla rieši - náhradu na opravu, odcudzenie a pod.
- zodpovednosť za škody
2.poistite si j e d o z n a č n e byt individuálne, nie dom ako celok
3.znalecký posudok resp. záver posudku n e m u s í poukazovať na tzv.
novú cenu bytu, teda takú ,na akú by mal byť poistený
4.poistné nemusí byť vždy rovnica kvalita = vysoké poistné

Ak chcete pošlite ss rád odpoviem na čokolvek.
ivko

na koho si teraz reagovala?
tadoo
11.02.10,12:44
skusenost z allianzu ohladne poistenia domacnosti voci vykradnutiu

"Dobrý deň pán xxxxxxxxx, vysvetlím Vám to na tej kamere. Ak kamera stála pred 5 rokmi 75.000SKK tak v čase vzniku PU kamera podobného typu stojí cca 1200EUR. A tú cenu som aj prehnal. Čiže nie obstarávacia cena, ale cena porovnatelného typu v čase PU. A z tejto ceny ešte amortizácia za 5 rokov. "

... a teda mi vyplatili cca 360€ za kameru aj s prislusenstvom (spolu ma stalo cca 95tis, cize 3200€)

a este jedna perla. zlodeji mi ukradli klucky, vodovodne baterie a cast prietokoveho bojlera... a tu je odpoved z allianzu....

"Stavebné súčasti nie su poistením kryté. Batérie, kotol a klučky sú stavebné súčasti, na ktoré sa poistenie nevzťahuje. "

kde sa da stazovat na poistovne???
adark1
11.02.10,13:03
Dobrý deň,
volám sa Ivan.
Problém - náhrada za odcudzenú kameru
Obecne - u tejto poisťovne , pokiaľ ma pamäť neklame môžu byť v zásade dvojaké plnenia :
- prvé - na zostatkovú (časovú) cenu ( čo je asi váš prípad). Princíp - nadobúdacia nová cena - amortizácia. Elektronika sa amortizuje v súlade s ďalšími inými normami. Presné číslo nepoviem, neviem.
druhé - na novú cenu.Mali by to byť produkty teraz uzatváraných poistných zmlúv.Poinformujte sa Allianz - SP.

Odcudzenie tzv. stavebných súčastí - klučty,bojler,sanita - patria do poistenia nehnuteľnosti ( nie domácnosti). Takže to asi bude bohužiaľ OK.
Sťažnosti - dozorujúci orgán NBS - tu ale iba formálne veci.
- ostané iba cestou súdu
S pozdravom
ivan
tadoo
11.02.10,18:16
dakujem za odpoved. mam staru zmluvu, ktora pocita s amortizaciou. Princip nadobudacia nova cena - amortizacia sa mi zda ferova.

poistovna ale rata nadobudacia nova cena - moralna amortizacia (co by nova vec stala dnes keby bola nova) - amortizacia z opotrebovania.
jednu vec mi teda amortizuju 2 krat.

priklad: kupil som si notebook za 1200 eur. po 3 rokoch je jeho moralna hodnota 600€. a teraz amortizacia 20% za kazdy rok, cize spolu 60%...a vysledok ja 240€ k vyplate.

proste cakal by som ze budu vychadzat z tych 1200 a nie zo 600.
adark1
11.02.10,18:24
Dobrý večer,
amortizácia - skúste si zistiť od nestranného znalca zásady / myslím len tak pri pivku, aby ste nemal ďalšie výlohy/.Morálna by tam byť nemala.
Ak ešte neprešla premlčovacia doba požiadajte poisťovňu o presnú kalkuláciu výpočtu.
ivan
tadoo
11.02.10,20:32
o kalkulaciu som poziadal a po 4 urgenciach(a 3mesiacoch) mi aj prisla. ale tam to rataju presne ako som uviedol vyssie. a to o tej kamere je doslovna citacia. :(
valenti
21.04.10,03:28
Ahojte, prosím Vás, poraďte mi. Mama mi darovala byt a má v ňom doživotné právo, má ho poistený. Poistka znie na memo mamy. Treba mi po prevode vlastníckych práv uzavrieť novú poistnú zmuvu alebo platí tá pôvodná poistná zmluva uzatvorená ešte na mamu? Ak niekto máte s tymto skúsenosť, tak prosím poraďte mi Ďakujem
adark1
21.04.10,16:46
Dobrý podvečer,
je to úplne jednoduché.
1. ak je byt už prepísaný na vás (máte LV) mamina nech zruší starú poistnú zmluvu.Treba priložiť nové LV písané na vás.
2.Vy si uzatvorte svoju novú PZ.

Môže byť v poist. podmienkach, že poistenie po zmene vlastníka trvá do ukončenia poistného obdobia, ale toto nedoporučujem.Prax hovorí o tom, že byty dávno poistené bývajú podpoistené.
Ak chcete pošlite mi vaše t.č. na môj mail.
ivo
scorpion131
03.09.10,06:40
Dobrý deň,
na Slovensku v tejto dobe je najvýhodnejšia poistka v ČSOB poisťovni, čo sa týka ceny i kvality 99% ľudí je spokojných je výhodnejšia ako v iných poisťovniach
pivko
08.05.11,12:31
Kedy možem zrušiť poistku bytu v Uniqe?/ je to ako pri pzp, len ku koncu poistného roka?/ o mesiac sa sťahujem ;)tak že mať poistený prázdny byt nepotrebujem.
Xanti
08.05.11,12:34
Kedy možem zrušiť poistku bytu v Uniqe?/ je to ako pri pzp, len ku koncu poistného roka?/ o mesiac sa sťahujem ;)tak že mať poistený prázdny byt nepotrebujem.
Hm... no je to zložité rušiť ak nepredávaš.
Skús ísť do uniqa a požiadať o presun poistky z bytu na dom, povedia že sa to nedá ... ale zrušia ti starú a môžeš si urobiť novú poistku :D
lujza.j
08.05.11,12:38
Hm... no je to zložité rušiť ak nepredávaš.
Skús ísť do uniqa a požiadať o presun poistky z bytu na dom, povedia že sa to nedá ... ale zrušia ti starú a môžeš si urobiť novú poistku :D

ja som tiež tak presúvala v Slov.post., ale ja som pôvodný predávala, ale presúvala som poistku domácnosti.poistku nehnuteľnosti si ale necháš?