xgusto
19.01.07,11:09
Vážení kolegovia, chcem sa spýtať na problém, ktorý bol už pravdepodobne v porade diskutovaný. Moja sestra darovala dcére byt aj garážové stojisko. Vklad do katastra aj zápis do katastra prebehol v roku 2006, čo teda zakladá povinnosť ohlásiť vznik a zaplatiť daň z nehnuteľnosti za rok 2007. Podľa formuláru sa vyplňujú prílohy "daň zo stavieb" a "daň z pozemkov". Moja sestra ale doteraz platila iba "daň zo stavieb". V darovacej zmluve a následne po zápise do katastra sa objavilo aj vlastníctvo na podieloch pozemkov na ktorých budova stojí. Na liste vlastníctva mojej netere sa uvádzajú čísla parciel, ich plochy a nakoniec vlastnícky podiel napr. 1212/100000. Keď vypočítam plochu podielu tak pre byt je to cca 12,5 m2 a pre stojisko auta cca 2,41 m2.(Má to byť plocha chodníka, plocha kde sú umiestnené kontajnery, výjazd z garáže atď.)
Otázka: Musia sa aj tieto plochy uvádzať v daňovom priznaní ????
Bytové družstvo ako prapôvodný majiteľ a správca objektu tvrdí, že ono daň za pozemky neplatí.
Poradí mi niekto ????
Za akúkoľvek odpoveď som vopred vďačný.
vieroslava
19.01.07,12:55
Pokiaľ v liste vlastníctva sú uvedené len pozemky pod stavbami, daň z pozemkov sa neplatí. Ak však v liste vlastníctva je spoluvlastnícky podiel aj na nejakom okolitom pozemku, napr. pozemok pod kontajnerovým stojiskom, alebo nejaký dvor, tak z tohoto pozemku sa daň platí vo výške spoluvlastníckeho podielu.