eva.bb
19.01.07,11:10
myslím si, že prijatá dotácia z UP na začatie SZČ je príjem podliehajúci dani z príjmov, podľa §9 ods.2 písmeno d).
má s tým niekto skúsenosti? vdaka za pripomienky
horka
19.01.07,10:16
Podla mna je to zdanovany prijem lebo k tomu budu priradene vydavky
abel
19.01.07,10:29
Je to príjem podľa § 6 ods. 1b)
eva.bb
19.01.07,10:38
ano, tiez som toho nazoru. Dakujem :-)
zaclony
19.01.07,13:02
No. Ja som dostala tiež dotáciu.Dotácia je síce príjem, ktorý ovplyvňuje základ pre výpočet odvodov do soc.p., ale v daň.priznaní by nemal tento príjem v konečnom dôsledku ovplyvňovať zákl.dane, nakoľko sa postupne prenáša čerpanie dotácie do nákladov. Takže ak si dostala 60 000 Sk a tie si aj minula, daň.zákl. je nula, ale má to ohromný vplyv na budúcu otázku:Už musím platiť do soc. poisť.?
Marianna01
19.01.07,17:24
No. Ja som dostala tiež dotáciu.Dotácia je síce príjem, ktorý ovplyvňuje základ pre výpočet odvodov do soc.p., ale v daň.priznaní by nemal tento príjem v konečnom dôsledku ovplyvňovať zákl.dane, nakoľko sa postupne prenáša čerpanie dotácie do nákladov. Takže ak si dostala 60 000 Sk a tie si aj minula, daň.zákl. je nula, ale má to ohromný vplyv na budúcu otázku:Už musím platiť do soc. poisť.?

Súhlasím, a trošku zrozumiteľnejšie:
dotácia je zdaniteľným príjmom do výšky čerpania. T.z. ak si dostala dotácia 60tis., naúčtuješ to do dotácií -t.j. neovplyv. ZD. Ak však z týchto prostriedkov čerpáš napr. 30tis., už interným dokladom alebo uzávierkovou operáciou čerpaných 30tis. preúčtuješ do príjmov ovplyvňujúcich ZD. Na konečnom daňovom priznaní sa to neprejaví - máš 30t. v príjmoch, 30t. vo výdavkoch. Ako písala záclony, môže to ovplyvniť odvodovú povinnosť do SP, keďže otázku kedy je SZČO povinný odvádzať do SP rieši práve výšky jeho hrubého príjmu. Takže SZČO môže odložiť nečerpaním dotácie v prvom roku povinnosť prihlásiť sa do SP o 1 rok.
ADRIANA33
19.01.07,19:20
Bola som sa pýtať na DÚ, kde zaradiť príspevok z ÚPSVaR na začatie SZČO a samotný kontrolór mi povedal, že ostatné príjmy § 8 , v daňovom priznaní do riadka iné. Čo vy na to?
Lydka R
19.01.07,19:32
Bola som sa pýtať na DÚ, kde zaradiť príspevok z ÚPSVaR na začatie SZČO a samotný kontrolór mi povedal, že ostatné príjmy § 8 , v daňovom priznaní do riadka iné. Čo vy na to? No ja neviem, ale ak to dám k §8 tak to znamená, že to nie je príjem zo živnosti a že to nie je zachytené v účtovníctve? No nezdá sa mi.
Ja to v účtovníctve na konci roka prevádzam ID z nedaňových príjmov na zdaňované príjmy ostatné. Kontrolu som ešte síce v takejto firme nemala, kde by bola dotácia, ale iný spôsob sa mi vidí nelogický. A čo potom s výdavkami za veci, ktoré sa nakúpia z dotácie? Tie budú v účtovníctve?
Zita5
19.01.07,19:32
Bola som sa pýtať na DÚ, kde zaradiť príspevok z ÚPSVaR na začatie SZČO a samotný kontrolór mi povedal, že ostatné príjmy § 8 , v daňovom priznaní do riadka iné. Čo vy na to?
§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane

(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa


h) dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane
1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté,
Lydka R
19.01.07,19:34
Áno, s týmto súhlasím, teda vchádza do účtovníctva, resp. do základu dane v príslušnom období. Žeby sa kontrolór mýlil?
ADRIANA33
19.01.07,19:44
Kontrolór tvrdil, že príspevok nie je príjem zo samotnej činnosti SZĆO, čiže podnikania, a má sa dať do ostatných príjmov § 8 v celej výške ako príjem/podĺa výpisu z účtu/ a výdaj - všetko , čo sa z neho čerpalo, čiže napr.príjem 80 000,- Sk, zakúpené z neho vo výške napr.75 000,- to dať do výdajov a pod.
ADRIANA33
19.01.07,19:48
Chcela som ešte podotknúť, že sa jedná o SZĆO, ktorý uplatňuje paušalne výdavky, čiže nevedie JÚ, len prehĺad prijmu a poistného.
Zita5
19.01.07,19:56
Prikladám jeden z linkov napr.:


http://www.porada.sk/showthread.php?t=39919&highlight=DOt%E1cia


Na porade je veľa tém ohľadom dotácii ...hore na lište treba napísať dotácia , možete aj cez rožšírené hľadanie a objaví sa veľa tém ohľadom dotácií ....
ADRIANA33
19.01.07,20:04
Ohľadom dotácií som si na porade už prečítala dosť , ale nestretla som sa s tým,že by niekto radil dať ju do § 8, okrem kontrolóra Dú, tak niekto mi to potvrdte alebo vyvráťte.
Marianna01
19.01.07,20:20
však ti to tu vyvraciame. Jednoznačne je to príspevok na začatie podnikania. Takže súvis s činnosťou SZČO to má. Podľa toho, čo hovoril kontrolór, by si do § 8 mala zahrnúť aj príjem z úroku na BU, pretože to nie je priamy príjem z činnosti SZČO. S tým však nikto, ani kontrolór, súhlasiť nebude...
Určite to zaraď medzi príjmy z podnikania, v účtovníctve o tom predsa musíš účtovať. Ako preukážeš kontrole na dotácie, kde si minula peniaze z dotácie, ak to nebudeš mať v majetku firmy? To sa predsa vylučuje s kontrolorovým názorom!
andrej_rv
19.01.07,20:38
Ohľadom dotácií som si na porade už prečítala dosť , ale nestretla som sa s tým,že by niekto radil dať ju do § 8, okrem kontrolóra Dú, tak niekto mi to potvrdte alebo vyvráťte.Vzťah dotácie a paušálnych výdavkov je legislatívne nedoriešený. Je pravda, že zásada daňovej neutrality dotácie je dodržaná len pri daňovníkoch, ktorí vedú účtovníctvo (JU,PU), ale nie u FO, ktoré si výdavky uplatňujú %-om z príjmov. Ale na základe momentálneho znenia predpisov je aj podľa mňa dotácia poskytnutá na vytvorenie pracovného miesta alebo inak súvisiaca s podnikaním príjmom podľa § 6 nie § 8 ZoDP. Takto si aj daňovník s paušálnymi náhradami uplatní z dotácie do výdavkov aspoň príslušné %.
Ak by sa to zahrnulo do príjmov podľa § 8, podľa mňa si žiadne výdavky uplatniť nemôže, Pretože § 8 ods. 2 uvádza:" Do základu dane ... sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie". A výdavkom vynaloženým na dosiahnutie dotácie môže byť maximálne odmena za vypracovanie podnikateľského projektu. Ale podľa mňa určite nie nákup zariadenia a úhrada rôznych režijných či iných výdavkov súvisiacich s podnikaním.
darinadasa
28.01.07,21:36
Aj ja si myslím že to je príjem podľa §6, lebo na to aby ti dotáciu vyplatili, musíš UPaSV vystaviť faktúru,/ s IČOm / vo výške dotácie. Tak to bolo v mojom prípade. Len neviem, či si môžem uplatniť paušálne výdavky, či pri dotáciách a príspevkoch zo štátneho rozpočtu a ESFnie je podnienka byť účtovnou jednotkou /JU,PU/ -rozpočtové pravidlá....
Orsz
28.01.07,21:40
Aj ja si myslím že to je príjem podľa §6, lebo na to aby ti dotáciu vyplatili, musíš UPaSV vystaviť faktúru,/ s IČOm / vo výške dotácie. Tak to bolo v mojom prípade. Len neviem, či si môžem uplatniť paušálne výdavky, či pri dotáciách a príspevkoch zo štátneho rozpočtu a ESFnie je podnienka byť účtovnou jednotkou /JU,PU/ -rozpočtové pravidlá....

Už to tu bolo niekoľkokrát rozoberané - v roku použitia dotácie na nákup predmetov na ňu určených sa musí viesť riadne účtovníctvo - a v ďalšom roku, ak dotácia bude plne uplatnená, si môžeš uplatňovať paušálne výdavky. I keď Andrej podotkol nedoriešenie tohto problému v zákone - zatiaľ je to takto. A dúfam, že časom sa upresní aj táto záležitosť.
kukučka
28.01.07,21:51
Aj ja si myslím že to je príjem podľa §6, lebo na to aby ti dotáciu vyplatili, musíš UPaSV vystaviť faktúru,/ s IČOm / vo výške dotácie. Tak to bolo v mojom prípade. Len neviem, či si môžem uplatniť paušálne výdavky, či pri dotáciách a príspevkoch zo štátneho rozpočtu a ESFnie je podnienka byť účtovnou jednotkou /JU,PU/ -rozpočtové pravidlá....

Faktúru UPaSV? :eek: Poskytla si im nejakú službu?
Dotáciu poskytuje UPaSV po predložení tvojej žiadosti, podnikateľského zámeru a hlavne na základe obojstranne podpísanej zmluvy!
Melnick
28.01.07,21:58
Aj ja si myslím že to je príjem podľa §6, lebo na to aby ti dotáciu vyplatili, musíš UPaSV vystaviť faktúru,/ s IČOm / vo výške dotácie. Tak to bolo v mojom prípade. Len neviem, či si môžem uplatniť paušálne výdavky, či pri dotáciách a príspevkoch zo štátneho rozpočtu a ESFnie je podnienka byť účtovnou jednotkou /JU,PU/ -rozpočtové pravidlá....
darinadasa zrejme myslela,že podpísaním zmluvy, vznikne pre daného živnostníka voči ÚPSVaR pohľadávka,ktorú si zaúčtuje do svojho účtovníctva.
Orsz
28.01.07,21:59
Tiež som sa nestretla s prípadom fakturácie, ale len so zmluvou. No bude to asi ojedinelý prípad, v ktorom si to pracovníci ÚPRSV vysvetlili po svojom.
JankaO
01.02.07,18:12
ohľadom dotácií prikladám pokyn DR SR.


na zdaňovanie dotácií, podpôr a príspevkov prijatých daňovníkmi s príjmami podľa § 6 zákona č. 595/2003 Z. z. v zn. n. p., ktorí účtujú v sústave jednoduchého účtovníctva
renča1
01.02.07,18:37
Prečo by som nemohla použiť paušálne výdaje?

No a už sme zasa tam, kde sme boli včera.:D Už dlho tu nebola taká populárna téma, ako uplatňovanie paušál.výdavkoch a zdaňovanie dotácií. ORSZ to povedala z prosta do prosta.:rolleyes:
Pepa
01.02.07,18:47
No a už sme zasa tam, kde sme boli včera.:D Už dlho tu nebola taká populárna téma, ako uplatňovanie paušál.výdavkoch a zdaňovanie dotácií. ORSZ to povedala z prosta do prosta.:rolleyes:
A?
2.2. Daňovníci uplatňujúci výdavky percentom z dosiahnutých príjmov

Ustanovenie § 17 ods. 3 písm. h) ZDP upravuje špecifický spôsob zahrnovania dotácií, podpôr a príspevkov do základu dane len ak dotáciu príjme daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva. Ak by takýto príjem plynul daňovník, ktorý uplatňuje tzv. paušálne výdavky, musí celý tento príjem zahrnúť do základu dane v zdaňovacom období, v ktorom ho prijal, t.j., ak dotáciu, podporu alebo príspevok príjme daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky, príjem sa časovo nerozlišuje. Skutočnosť, či dotáciu, podporu alebo príspevok daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal aj použil (čerpal) na stanovený účel, nie je v danom prípade rozhodujúca.

Ak je daňovníkovi v zdaňovacom období, v ktorom uplatňuje tzv. paušálne výdavky, poskytnutá napr. prevádzková dotácia, ktorú v tomto roku nepoužije na určený účel, ale použije ju až v nasledujúcom zdaňovacom období, v ktorom však zmení spôsob uplatňovania výdavkov z tzv. paušálnych výdavkov na preukázateľné daňové výdavky a v ktorom bude účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva, celú prevádzkovú dotáciu zahrnie do základu dane v roku, v ktorom ju prijal (tzv. paušálne výdavky uplatní z úhrnu dosiahnutých príjmov vrátane prijatej dotácie). V nasledujúcom zdaňovacom období, v ktorom zmení spôsob uplatňovania výdavkov a v ktorom začne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva zahrnie do daňových výdavkov výdavky preukázateľne vynaložené na účel, na ktorý mu bola táto dotácia poskytnutá. Nakoľko celú prevádzkovú dotáciu zahrnul do základu dane (zdanil) už v tom zdaňovacom období, v ktorom ju prijal, nebude už tento príjem zahŕňať do základu v zdaňovacom období, v ktorom dotáciu použije [§ 17 ods. 3 písm. c) ZDP].
Erika-ežka
01.02.07,18:54
No a už sme zasa tam, kde sme boli včera.:D Už dlho tu nebola taká populárna téma, ako uplatňovanie paušál.výdavkoch a zdaňovanie dotácií. ORSZ to povedala z prosta do prosta.:rolleyes:

No, už dosť dlho hľadám riešenie na túto problematiku a keď sa mi zdá, že už mám v tom jasno, zase príde tma:( .
Vymysleli vôbec nejaké opatrenie, čo sa týka problematiky paušálnych výdavkoch - alebo skôr prechodu z JÚ na paušálne výdavky a zdaňovanie dotácie v priebehu dvoch zdaň. období ???:confused:
Ešte som zvedavá na vyjadrenie z daň. riaditeľstva. Alebo videl niekto nejaké opatrenie ohľadom tejto problematiky??? Neviem či aj na DÚ majú v tom jasno :cool: .
Pepa
01.02.07,19:00
No, už dosť dlho hľadám riešenie na túto problematiku a keď sa mi zdá, že už mám v tom jasno, zase príde tma:( .
Vymysleli vôbec nejaké opatrenie, čo sa týka problematiky paušálnych výdavkoch - alebo skôr prechodu z JÚ na paušálne výdavky a zdaňovanie dotácie v priebehu dvoch zdaň. období ???:confused:
Ešte som zvedavá na vyjadrenie z daň. riaditeľstva. Alebo videl niekto nejaké opatrenie ohľadom tejto problematiky??? Neviem či aj na DÚ majú v tom jasno :cool: .
Ale veď si prečítaj príspevok hore a priložený pokyn od JankaO.
Erika-ežka
01.02.07,19:03
[quote=Pepa]A?
2.2. Daňovníci uplatňujúci výdavky percentom z dosiahnutých príjmov

Ustanovenie § 17 ods. 3 písm. h) ZDP upravuje špecifický spôsob zahrnovania dotácií, podpôr a príspevkov do základu dane len ak dotáciu príjme daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva. Ak by takýto príjem plynul daňovník, ktorý uplatňuje tzv. paušálne výdavky, musí celý tento príjem zahrnúť do základu dane v zdaňovacom období, v ktorom ho prijal, t.j., ak dotáciu, podporu alebo príspevok príjme daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky, príjem sa časovo nerozlišuje. Skutočnosť, či dotáciu, podporu alebo príspevok daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal aj použil (čerpal) na stanovený účel, nie je v danom prípade rozhodujúca.

A čo v takom prípade, keď v r. 2005 mal JÚ, z dotácie 80 000 vyčerpal len 5000 a v r. 2006 chce prejsť na paušálne výdavky?
Má si upraviť základ dane r. 2005 (DDP) o 75 000,- Sk ? A čo výdavky v roku 2006 - dočerpanie dotácie??? Budú zahrnuté v 40 % , aj keby to vyšlo menej? Prosím o radu :mee:
renča1
01.02.07,19:13
[quote=Pepa]A

A čo v takom prípade, keď v r. 2005 mal JÚ, z dotácie 80 000 vyčerpal len 5000 a v r. 2006 chce prejsť na paušálne výdavky?
Má si upraviť základ dane r. 2005 (DDP) o 75 000,- Sk ? A čo výdavky v roku 2006 - dočerpanie dotácie??? Budú zahrnuté v 40 % , aj keby to vyšlo menej? Prosím o radu :mee:

No a to je to čo aj mne vŕta v hlave:confused: , len som sa nevedela akosi doteraz vyjadriť. Ty si to napísala teraz za mňa. Už aj keď som sa to chcela spýtať, tak ma niekto vyrušil a potom som už nevedela ako to správne mám podať.
Erika-ežka
01.02.07,19:17
[quote=Erika-ežka]

No a to je to čo aj mne vŕta v hlave:confused: , len som sa nevedela akosi doteraz vyjadriť. Ty si to napísala teraz za mňa. Už aj keď som sa to chcela spýtať, tak ma niekto vyrušil a potom som už nevedela ako to správne podmám ať.

No a najhoršie je na tom to, že podnikateľ čaká čo mu poviem, pretože už neviem aké "výdavky" rýchlo zoženie, ak bude musieť viesť ďalej JÚ. Pretože v prípade dodanenia a DDP - to by tiež nebolo bohviečo.:eek:
Pepa
01.02.07,19:17
[quote=]

A čo v takom prípade, keď v r. 2005 mal JÚ, z dotácie 80 000 vyčerpal len 5000 a v r. 2006 chce prejsť na paušálne výdavky?
Má si upraviť základ dane r. 2005 (DDP) o 75 000,- Sk ? A čo výdavky v roku 2006 - dočerpanie dotácie??? Budú zahrnuté v 40 % , aj keby to vyšlo menej? Prosím o radu :mee:
Z ustanovenia § 17 ods. 3 písm. h) ZDP vyplýva, že dotácia, podpora a príspevok, ktoré príjme daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva a ktoré nepoužije na úhradu daňových výdavkov v roku, v ktorom mu boli poskytnuté, sa zahrnú do základu dane až v tom zdaňovacom období, kedy dôjde k ich použitiu (čerpaniu). Uvedené platí aj vtedy, ak tento daňovník v zdaňovacom období, v ktorom dôjde k použitiu týchto prostriedkov zmení spôsob uplatňovania výdavkov na spôsob podľa § 6 ods. 10 ZDP, t. j. ak v roku čerpania dotácie, podpory a príspevky uplatní tzv. paušálne výdavky.
Erika-ežka
01.02.07,19:25
Takže čo sa týka môjho príkladu:
Nemusí podať čo sa týka dotácie DDP, iba v prípade nevysporiadaných pohľadávok, záväzkov a zásob. V r. 2006 - t.j. v roku uplatnenia paušálnych výdavkoch si celú sumu 75 000 zahrnie do POZD, s tým že aj na strane VOZD bude mať čerpanie v tejto sume. V prípade odpisovaného majetku, len do výšky odpisov.
Takto to má byť :confused: :confused: :confused: ?
Pepa
01.02.07,19:31
Takže čo sa týka môjho príkladu:
Nemusí podať čo sa týka dotácie DDP, iba v prípade nevysporiadaných pohľadávok, záväzkov a zásob. V r. 2006 - t.j. v roku uplatnenia paušálnych výdavkoch si celú sumu 75 000 zahrnie do POZD, s tým že aj na strane VOZD bude mať čerpanie v tejto sume. V prípade odpisovaného majetku, len do výšky odpisov.
Takto to má byť :confused: :confused: :confused: ?
Prechádzaš z JU na paušál - takže upravíš ZD za rok 2005 o pohľadávky, záväzky ....... ale nie o nevyčerpanú dotáciu.
V roku 2006 uplatňuješ výdavky paušálom - no tak nemôžeš mať na strane výdajov čerpanie vo výške prijatej dotácie. Budeš tam mať percento z príjmu /príjem+ dotácia/ + odvody.
Ak sa mýlim tak ma opravte - končím a idem spať s dotáciou pod vankúšom.
renča1
01.02.07,19:33
[quote=Erika-ežka]
Z ustanovenia § 17 ods. 3 písm. h) ZDP vyplýva, že dotácia, podpora a príspevok, ktoré príjme daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva a ktoré nepoužije na úhradu daňových výdavkov v roku, v ktorom mu boli poskytnuté, sa zahrnú do základu dane až v tom zdaňovacom období, kedy dôjde k ich použitiu (čerpaniu). Uvedené platí aj vtedy, ak tento daňovník v zdaňovacom období, v ktorom dôjde k použitiu týchto prostriedkov zmení spôsob uplatňovania výdavkov na spôsob podľa § 6 ods. 10 ZDP, t. j. ak v roku čerpania dotácie, podpory a príspevky uplatní tzv. paušálne výdavky.

Rada by som videla znenie tejto vety u daného §, ktorý nemôžem nájsť. Kde to je uvedené.? V § 6 ods.10 nie je spomínaná žiadna prijatá dotácia. Hovorí sa tam o uplatňovaní paušál.výdavkoch 40 a 60% s nadväznosti vo vzťahom k dph. Prijatá dotácia je oslobodená podľa § 9... Ja neviem či som už taká natvrdlá..
Erika-ežka
01.02.07,19:39
To čo mi napísala Pepa v príspevku č. 32 je síce riešenie, ale nie som si úplne istá či to bude dobre, keď to takto spravím. Aj keď ďakujem za názor.

Lebo v r. 2006 dám do príjmu - PRÍJEM z podnikania + zvyšok z dotácie a z tohoto celého si uplatním 40 % . Bude to dobre? A čo ak tých 40 % nebude 75.000,- ???
Erika-ežka
01.02.07,20:09
Vau , mám stanovisko z daň. riaditeľstva, možno niekomu pomôže:

:cool: :cool: "Daňovník, fyzická osoba, vykonávajúci podnikateľskú činnosť dostal v roku 2005 dotáciu z Úradu práce poskytnutú v súvislosti so začatím podnikania vo výške 60.000,- Sk. Daňovník účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva a v roku 2005 čerpal z tejto dotácie len časť a to sumu vo výške 6.000,- Sk. V zdaňovacom období roku 2006 zmenil spôsob uplatňovania výdavkov z preukázateľných výdavkov podľa § 19 zákona o dani z príjmov na spôsob podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov, pričom musí upraviť základ dane podľa § 17 ods. 8 písm. a) zákona o dani z príjmov.
Keďže však daňovník ďalej pokračuje v podnikaní ale uplatňuje výdavky percentom z príjmov, pričom v roku prijatia dotácie účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva ale dotáciu nepoužil na určený účel v plnej výške a tým ju v plnej výške nezahrnul v roku 2005 do základu dane, v nadväznosti na znenie § 17 ods. 3 písm. h) zákona o dani z príjmov daňovník zahrnie túto dotáciu do základu dane až v tom zdaňovacom období, v ktorom ju použije na úhradu daňových výdavkov, t.j. zahrnie ju do základu dane v roku 2006, teda v roku, v ktorom uplatňuje tzv. paušálne výdavky.":cool: :cool:
Pepa
01.02.07,20:23
No veď hovorím.
janca17
01.02.07,22:11
dostala som dotaciu v roku 2006 vo vyske 80 tis. v tomto roku som nevycerpala nic z nej. Ako mam zapisat do danoveho priznania tuto dotaciu, alebo ju tam vôbec nemam pisat kedze som ju vôbec nepouzila? zapisem ju tam az v dalsom roku?
Pepa
02.02.07,06:51
dostala som dotaciu v roku 2006 vo vyske 80 tis. v tomto roku som nevycerpala nic z nej. Ako mam zapisat do danoveho priznania tuto dotaciu, alebo ju tam vôbec nemam pisat kedze som ju vôbec nepouzila? zapisem ju tam az v dalsom roku?
Záleží od toho či vedieš účtovníctvo alebo uplatňuješ paušálne výdaje.
JU - nič do príjmu, paušál - celé do príjmu.
lillian
05.02.07,10:36
priatel zacal zivnost 1/7/06, v auguste 2006 dostal dotaciu 60000sk od up-uctovala som to ako prijem neovplyvnujuci zd, v novembri vycerpal 50000sk na nakup vrtaciek...-uctovala som ako prevadzkova rezia,vypisala som vydavkovy pokl.doklad.v predchadzajucich zapisoch pisete,ze treba uctovat cez id.preco?
ADRIANA33
22.02.07,22:24
[quote=Pepa;378306]A?
2.2. Daňovníci uplatňujúci výdavky percentom z dosiahnutých príjmov

Ustanovenie § 17 ods. 3 písm. h) ZDP upravuje špecifický spôsob zahrnovania dotácií, podpôr a príspevkov do základu dane len ak dotáciu príjme daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva. Ak by takýto príjem plynul daňovník, ktorý uplatňuje tzv. paušálne výdavky, musí celý tento príjem zahrnúť do základu dane v zdaňovacom období, v ktorom ho prijal, t.j., ak dotáciu, podporu alebo príspevok príjme daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky, príjem sa časovo nerozlišuje. Skutočnosť, či dotáciu, podporu alebo príspevok daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal aj použil (čerpal) na stanovený účel, nie je v danom prípade rozhodujúca.
Ďakujem za príspevok 15 a 16 od Marianny01 a ANDREJ RV, možno majú čiastočnú pravdu, ale táto citácia pokynu DÚ ma nepresviedčila, že musím dotáciu z ÚPSVAR dať nutne do §6 , a podľa pokynov z DÚ v BS ich dávam do §8 . Keďže DÚ práve tento pokyn použil na dohodu s ÚPSVAR - pravdepodobne nejakú dohodu medzi úradmi, že dotácie sa budú dávať do §8, pretože mali prípady, keď dotáciu dostal živnostník 31.12., ešte ani nezačal podnikať a už mal začať platiť odvody do soc.poist.. Toľko mi bolo povedané už 2-krát, tak neviem, ale asi prvýkrát budem rada, že bývam v Štiavnici, lebo nebýva zvykom taká ústretovosť DÚ voči začínajúcim živnostníkom( aj keď rýchlo kvaseným);) :) :---
endzi1
23.02.07,15:05
Dobry den, chcem sa pridat k danej teme. vcera som mala vysvetlene stanovisko du presov k dotaciam a pausalnym vydavkom: Ak som v r. 2006 prijala dotaciu napr. vo vyske 80 000.- tis, nebola cela vycerpana v r. 06 do zakladu dane / §6/ sa zahrnie cela dotacia v r. 06 + ostatne prijmy z podnikania a uplatni sa z nich 40%. v nasledujúcom roku, ak prejdem na preukazatelne vydavky, dotaciu uz do prijmov nezahrnujem, uplatnim si len vydavky
Muška
23.02.07,15:09
áno je to tak, čítaj str. 6 prílohy