Bart
02.01.05,20:46
Dobrý večer !

Chcem uprimne oceniť Riška , že takýto projekt dokázal nezištne vytvoriť. Klobúk dolu...Bodaj by nás bolo viac...
Rad by som sa spýtal, či má niekto skúsenosť s valutami. Konkrétne ma zaujíma, či k účtovníctvu porebujem doklad o nadobudnuti inej meny / napr.eur. / , ak nakupujem v Eurách v krajinách EU . Niekedy zvyknem nakúpiť aj od známych / výhodne /, ale samozrejme bez dokladov. Samozrejme nemám vedomosť, či neporušujem devízový zákon... ???A ako zdokladujem nakup???
Poradite ...???

Bart
bodliak
02.01.05,20:04
Ako SZCO v JU som spravil vklad podnikatela v hotovosti do pokladne alebo na ucet. Vypisal som prijmovy pokladnicny doklad alebo som mal papier o vklade na ucet z banky.
Proste som tam vlozil svoje vlastne prostriedky.
Ten isty postup platil aj pre vyber.
Boli to vsak len operacie na "vyrovnanie" stavu pokladne, kde sa do minusu ist neda. Poznate to, platite, platite a ked robite doklady a cestaky, zrazu papierovo v kase tolko nie je.

O legalnosti takehoto konania bol nedavno clanok v Trende, kde islo o dve SROcky, ci si medzi sebou mozu predat a kupit cudziu menu a ci tym neporusuju devizovy zakon. Vysledok bol, ze zakon neporusia, ak to nie je pravidelna cinnost, nie je to ich obchod v prospech tretej strany, atd...
Myslim, ze o nieco podobne by mohlo ist aj vo vasom pripade. Treba clanok najst a pozorne prestudovat zdovodnenie.
Bart
03.01.05,19:53
Ďakujem Bodliakovi. A zhruba v ktorom Trende to možem nájsť ??

Bart
bodliak
19.01.05,11:54
Názov článku bol:
"Importér kupuje devízy od exportéra"
Na jednorazový nákup a predaj devíz medzi dvomi slovenskými eseročkami nie je potrebné osobitné oprávnenie

autor Patrik Benčík
na webe bol uverejneny 9.12.2004,

+/- okolo cisla 50/2004 ?
zdendo
13.03.05,18:31
Ahojte.

Mam podobny problem.
Tiez som kupil nejake valuty EUR od znameho.
Nakupil za ne tovar v hotovosti a pouzil som ich na nakup benzinu a inych vydajov pri sluzobke.
Podla toho ako pisete je to danovo a devizovo OK?
Treba tie valuty len vlozit na valutovu pokladnu ako vlastny vklad do podnikania?
Zdeno
lenkak
13.03.05,18:54
Presne tak ako píšeš.
zdendo
13.03.05,18:58
Presne tak ako píšeš.
dakujem

zdeno