rene
02.01.05,21:44
Zaujímalo by ma, ak niekto účtujete pizzériu, ako robíte a či robíte skladové hospodárstvo.

Mám nového klienta /JÚ/, otvoril si pizzeriu a rozváža na objednávky.
Doniesol mi hŕbu bločkov na nákup materiálu /múka,paradajky,syr.../, ja som to zaúčtovala ako nákup materiálu, ale ako sa dá skontrolovať, koľko čoho použil, ak by neviedol sklad, či nejakú inú /akú?/evidenciu ?
Ako mu mám robiť jazdy, keď všetko je len po meste, ale niekedy aj 150 km , každú zvlášť, či stačí za celý deň ?

Srdečná vďaka za každú radu !
Beata
02.01.05,22:30
Materiál, ktorý sa priebežne nakupuje sa neeviduje v sklade, to si neviem dosť dobre predstaviť. Vieme predsa ako sa robia nákupy do pizzérii. To sú každodenné, drobné nákupy a tie sa väčšinou aj minú, zostáva len niečo. Každý takýto nákup účtujem do nákladov. Na konci roka sa robí inventarizácia, zostatok materiálu evidujem ako zásobu a na začiatku ďalšieho zdaňovacieho obdobia ako počiatočný stav zásob.
Čo sa týka tých jázd, mal by si šofér evidovať každú jazdu už kvôli kontrole, ale v účtovníctve by to mohlo ísť jednou položkou.
rene
05.01.05,19:01
Nie je povinnosť viesť skladové hospodárstvo, ak nakupujem akýkoľvek materiál ?
FAA
05.01.05,20:52
netreba robiť skladové hospodárstvo keď ide materiál rovno do spotreby. Niečo ako rabat, povedzme v potravinách, tam pri kontrole kontrolujú výšku rabatu a stav skladu na začiatku a konci obdobia. V prípade pochybností musí podnikateľ obhájiť množstvo nakúpenúho materiálu, hoci aj receptami s finačnými nákladmi na jeden kus pice a množstvom kusov predanej pice, čo by evidované mal mať. Tam sa ukáže nákup materiálu do osobnej spotreby, alebo predaj pice mimo tržbu. Raz som musel dokazovať tieto pomery za tri roky, ale daniar ostal spokojný, a verte, alebo nie dva šanony dokladov za rok ani neotvoril, zaujímali ho len uzávierky.
rene
07.01.05,17:48
Ďakujem za Vaše odpovede, už som to aj ja pozerala v zákone o účtovníctve a našla som, že pomocná skladová evidencia sa v tomto prípade nemusí viesť,keďže je to priama spotreba.