Viera25
19.01.07,12:56
Poraďte mi, ak si chcem dať telefon, ktorý používam aj na osobné účely do nákladov firmy, aspoň 40%, ako to robím s DPH? Môžem si odrátať tiež 30% DPH v priznaní DPH?
Sídlo firmy mám doma, faktúra na telefon mi chodí na adresu firmy.
Ďakujem
Tweety
19.01.07,11:58
Poraďte mi, ak si chcem dať telefon, ktorý používam aj na osobné účely do nákladov firmy, aspoň 40%, ako to robím s DPH? Môžem si odrátať tiež 30% DPH v priznaní DPH?
Sídlo firmy mám doma, faktúra na telefon mi chodí na adresu firmy.
Ďakujem
No, ak si 40% uplatníš v nákladoch, tak rovnakým % to bude aj v dph.
dana99
19.01.07,14:27
No, ak si 40% uplatníš v nákladoch, tak rovnakým % to bude aj v dph.

... no nie som si taká istá ... len uvažujem

keď nemá faktúru (jedna z podmienok na uplatnenie odpočtu), na ktorej je uvedené IČ DPH, asi by som neriskovala (predpokladám, že je to malá suma).

... len rozmýšľam

Dana
ekopo
19.01.07,16:13
Dana99 má pravdu s IČ DPH.., doma asi nemá telefón na IČ DPH. Ale ja chcem zareagovať na percentuálne dávanie "niečoho" do nákladov. V zákone o účtovníctve aj v postupoch... sa hovorí o účtovaní skutočností a o preukaznosti účtovníctva. Keď si niekto chce dať do nákladov domáci telefón, tak nech doloží výpis volaní, a vyznačí "podnikateľské" hovory. Potom príslušnú sumu s kľudným svedomím môže dať do nákladov.
Paula
19.01.07,16:23
Skúsenosť: kontrola na DPH neuznala faktúry za telefón, na ktorých nebolo IČO a IČ DPH.
veget
19.01.07,16:56
Skúsenosť: kontrola na DPH neuznala faktúry za telefón, na ktorých nebolo IČO a IČ DPH.

Preto som z domáceho telefónu urobiť firemný s IČO a SK a ísť na to opačne, priznať pomernú časť z firemného na osobnú spotrebu, to sa im už viac páči.
JankaO
19.01.07,17:03
Poraďte mi, ak si chcem dať telefon, ktorý používam aj na osobné účely do nákladov firmy, aspoň 40%, ako to robím s DPH? Môžem si odrátať tiež 30% DPH v priznaní DPH?
Sídlo firmy mám doma, faktúra na telefon mi chodí na adresu firmy.
Ďakujem


Právo na odpočítanie dane podľa § 49 ZoDPH má platiteľ. Platiteľom sa stáva po registrácii a pridelení IČ DPH, takže ak je na doklade uvedené, že je služba poskytnutá platiteľovi, tak nárok je, bez ohľadu na to, kde je telefón umiestnený. Nakoľko je telefón používaný pre dodávky, pri ktorých má nárok na odpočet a dodávky, pri ktorých nárok na odpočet nemá, je potrebné pri odpočítaní dane postupovať podľa § 49 odst 4, v nadväznosti na § 50 - pomerné odpočítanie dane ( koeficient)