Letavska
19.01.07,12:11
Vie niekto poradit, ci je moznost pri kupe pc ulozit fa, ktora je rozclenena na jednotlive komponenty, uctovat to ako obstaranie tychto sucasti na 501? Na druhej strane kazdy z tychto komponentov nema sam o sebe pouzitie, len v sucasti dalsich casti z ktorych sa PC sklada. Sucet tychto komponentov patriacich do 1 PC aj s monitorom je nad 30 000. Je ziaduce uctovat to ako obstaranie DHM?
Prosim o radu :rolleyes:
dana99
19.01.07,13:17
PC a monitor účtujem ako dve samostatné veci (ktorýkoľvek, kedykoľvek môžem predať). Jednotlivé súčiastky môžeš účtovať samostatne len ak vieš zdokladovať, že ste ich kúpili na výmenu starej (poškodenej) ako opravu. Ak sú všetky určené na poskladanie nového PC účtuj ako 1 ks PC.

Dana
JAJA11
19.01.07,13:42
PC a monitor účtujem ako dve samostatné veci (ktorýkoľvek, kedykoľvek môžem predať). Jednotlivé súčiastky môžeš účtovať samostatne len ak vieš zdokladovať, že ste ich kúpili na výmenu starej (poškodenej) ako opravu. Ak sú všetky určené na poskladanie nového PC účtuj ako 1 ks PC.

Dana

Pokiaľ bol PC kúpený spolu s monitorom a má cenu viac ako 30.000,-, potom by to mal byť hmotný majetok, ktorý bude odpisovaný. (nedajú sa používať samostatne). Ak mám však starší počítač, ku ktorému som kúpila monitor a tento PC bude patriť k inému staršiemu monitoru, potom to môže byť ako drobný hmotný majetok a môže sa to odpísať hneď. :rolleyes:
Zita5
19.01.07,13:52
Vie niekto poradit, ci je moznost pri kupe pc ulozit fa, ktora je rozclenena na jednotlive komponenty, uctovat to ako obstaranie tychto sucasti na 501? Na druhej strane kazdy z tychto komponentov nema sam o sebe pouzitie, len v sucasti dalsich casti z ktorych sa PC sklada. Sucet tychto komponentov patriacich do 1 PC aj s monitorom je nad 30 000. Je ziaduce uctovat to ako obstaranie DHM?
Prosim o radu :rolleyes:



Predpokladám , že ste zakúpili nový PC a faktúru máte rozpísanú na jednotlivé komponenty , z dôvodu toho , že ste možno už vopred ste plánovali s uplatnením celej sumy komponentov do nákladov .


No ja by som na Vašom mieste neriskovala , lebo jedno bez druhého nie je možné používať , počítač by som určite zaradila ako celok do I. odpisovej skupiny a uplatnila odpis počas 4 rokov z dôvodu obstarávacej ceny nad 30 000 Sk a dôvodu používania na podnikateľské účely .

Považujem to za súbor hnuteľ.vecí ...
dana99
19.01.07,13:56
Ale ten monitor môžem prekladať od jedného počítača k druhému. A keby som sa o pol roka rozhodla, že chcem iný monitor a tento predám, ako ho vyradím?
JAJA11
19.01.07,14:21
Ale ten monitor môžem prekladať od jedného počítača k druhému. A keby som sa o pol roka rozhodla, že chcem iný monitor a tento predám, ako ho vyradím?

Pri vyraďovaní je potrebné spätne zistiť cenu časti celku , vypočítať príslušný odpis a potom vyradiť, odpredať. Ak sa kúpil PC s monitorom a je na začiatku určené, že sa budú používať spoločne, je to jeden majetok a je nad 30.000, potom odpisovať. Riešiť sa to dá len tak, že nie sú určené k sebe a budú patriť každý k niečomu inému.
andrej_rv
19.01.07,18:40
Ale ten monitor môžem prekladať od jedného počítača k druhému. A keby som sa o pol roka rozhodla, že chcem iný monitor a tento predám, ako ho vyradím?Takéto zostavy (PC, monitor, tlačiareň) je najlepšie účtovať ako tzv. súbor majetku zaradený do odpisovej skupiny podľa hlavného celku. Na jeho odpisovanie, účtovanie a evidovanie sa vzťahuje § 24 ods. 4 ZoDP. Podstatou je evidencia o prírastkoch, úbytkoch, obstarávacích a zostatkových cenách jednotlivých zložiek súboru. Jednotlivé predaje či presuny zložiek súboru ovplyvňujú potom výšku vstupnej ceny a následne i odpisov celého súboru.
mimotemy Ten monitor síce v skutočnosti môžeš prekladať hore-dole, ale kvôli "z toho vyplývajúcej administratívnej náročnosti" by som to účtovne radšej nechal pri jednom PC.
Jana Acsová
20.01.07,10:13
Pre rozhodovanie je podstatné aj:

Ako dlhodobý majetok sa účtuje aj príslušenstvo. Podľa § 121 ods. 1 Občianskeho zákonníka sa rozumie: Príslušenstvom veci sú veci, ktoré patria vlastníkovi hlavnej veci a sú ním určené na to, aby sa s vecou trvale užívali.

Pre zaradenie majetku sú rozhodujúce podmienky stanovené vlastníkom veci, alebo ním poverenou osobou a malo by to byť deklarované napr. v protokole o zaradení do užívania.

Ak sa dodáva PC s príslušenstvom, tak málokedy bez montáže a inštalácie, kedy si ten, kto si PC objedná nepovie, kde a ako zostavu zmontovať. Samozrejme, sú aj výnimky, ale nič to nemení na veci, že vlastník veci vie, ako ju chce užívať. Je potrebné deklarovať zámer a vedieť to preukázať pri kontrole.
JAJA11
20.01.07,11:08
Takéto zostavy (PC, monitor, tlačiareň) je najlepšie účtovať ako tzv. súbor majetku zaradený do odpisovej skupiny podľa hlavného celku. Na jeho odpisovanie, účtovanie a evidovanie sa vzťahuje § 24 ods. 4 ZoDP. Podstatou je evidencia o prírastkoch, úbytkoch, obstarávacích a zostatkových cenách jednotlivých zložiek súboru. Jednotlivé predaje či presuny zložiek súboru ovplyvňujú potom výšku vstupnej ceny a následne i odpisov celého súboru.
mimotemy Ten monitor síce v skutočnosti môžeš prekladať hore-dole, ale kvôli "z toho vyplývajúcej administratívnej náročnosti" by som to účtovne radšej nechal pri jednom PC.

Ja by som len chcela doplniť k tej tlačiarni. Pokiaľ je zavedená sieť, nikdy nedávam tlačiareň ako súčasť PC. Tlačiareň nevyužívam len ja, ale aj kolegovia, ktorí si dávajú tiež na ňu tlačiť a často presúvame tlačiarne aj medzi sebou.;) Ak je však len jeden PC, potom súhlasím s tvrdením, že je to súbor, ktorý treba odpisovať spolu s PC.