majkla
19.01.07,13:44
Vystavili sme fa v CZK napr. 10000,-CZK,česká firma nám to uhradila v plnej sume, ale nám prišlo o 200,-CZK menej. Na výpise ale nebolo napísané,že tých 200,- CZK sú poplatky banky. Ako to zaúčtujem ako poplatky banky na 568 a ako doklad môžem dať výpis z českej banky, že nám to bolo uhradené v plnej výške?
liba2
19.01.07,13:04
Vystavili sme fa v CZK napr. 10000,-CZK,česká firma nám to uhradila v plnej sume, ale nám prišlo o 200,-CZK menej. Na výpise ale nebolo napísané,že tých 200,- CZK sú poplatky banky. Ako to zaúčtujem ako poplatky banky na 568 a ako doklad môžem dať výpis z českej banky, že nám to bolo uhradené v plnej výške?asi by som tiež tak postupovala... ešte predtým by som sa spýtala vo vašej banke, či to vedia vysvetliť. Niekedy to môže byť nejaký kód v texte , ale my klienti kody banky nepoznáme...
majkla
19.01.07,13:08
volala som aj s bankou na Slovensku ale oni to tiež nevedia,že to si musím zistiť v zahraničnej banke.
majkla
19.01.07,13:10
a môžem to dať ako úhradu 568/311?
Tweety
19.01.07,13:12
a môžem to dať ako úhradu 568/311?
Určite to budú poplatky zahraničnej banky,ale bez dokladu nie je možné o nich účtovať. Skús sa spojiť s bankou, oni musia predsa dať doklad k poplatkom. Ak je to poplatok odberateľa, potom celkovo úhradil zo svojej pohľ. menej, ako mal, ak je to váš poplatok, potom je potrebné pýtať doklad od banky. Ale ak nedala doklad, je to potom poplatok odberateľa. Zaúčtujete úhradu pohľ. v takej výške ako prišla, a tým vznikne nedoplatok, ktorý mu ešte zostáva k úhrade.
liba2
19.01.07,13:13
a môžem to dať ako úhradu 568/311?zaúčtuješ priamo z výpisu celú sumu faktúry (faktúrovanú) 221/311
a druhý zápis bank.popl. 568/221. Tak ti bude sedieť aj banka aj saldokonto.
liba2
19.01.07,13:52
volala som aj s bankou na Slovensku ale oni to tiež nevedia,že to si musím zistiť v zahraničnej banke.Ešte by som si overila u odosielateľa úhrady, ako to zadal v banke. On mohol uviesť, že bankové výlohy bude hradiť prijímateľ platby. V tom prípade záleží na tom, ako ste dohodnutí s odberateľom, kto znáša bank. poplatky. Ak dohodu nemáte, mal by ich znášať on, a vám by mal chýbajúcu sumu doplatiť. Treba s ním komunikovať.
Leila2006
19.01.07,13:55
Ak ste boli zmluvne dohodnutí, resp. neboli ste dohodnutí s obch. partnerom, že budete za neho hradiť výlohy zahraničnej banky, tak ten bankový poplatok bol povinný zaplatiť on a myslím si, že tým pádom máte stále pohľadávku voči nemu vo výške toho poplatku, a mal by Vám to doplatiť. Záleží od zmluvy.
Leila2006
19.01.07,13:56
Super, Liba2 ma predbehla.
liba2
19.01.07,14:03
Super, Liba2 ma predbehla.... ale som v tom nevinne ;)
majkla
19.01.07,14:24
a keď nemáme žiadnu zmluvu, a oni tiež nevedia o tých poplatkoch a dozvedeli sa to až odo mňa že nám neprišla celá platba, napriek tom že oni ju poslali celú.
Tweety
19.01.07,14:25
a keď nemáme žiadnu zmluvu, a oni tiež nevedia o tých poplatkoch a dozvedeli sa to až odo mňa že nám neprišla celá platba, napriek tom že oni ju poslali celú.
Tie poplatky, resp. ktorá strana ich platí sa určujú na prevodnom príkaze. Podľa toho banka postupuje pri prevode peňazí.
Leila2006
22.01.07,08:35
Som toho názoru, že ak to nie je dohodnuté, mal by to platiť ten, čo posiela peniaze, on označí na príkaze, že znáša výlohy zahraničnej banky. Aspoň pokiaľ to môžem posúdiť z vlastných skúseností. Lebo dodávateľ by mal dostať na účet celú fakturovanú sumu. Podľa toho by som to aj účtovala.