brm
19.01.07,13:53
pracovník ma požiadal o ročné zúčtovanie, ale odmieta mi predložiť originál potvrdenia o príjme od predchádzajúceho zamestnávateľa...vraj mi musí stačiť kópia...komu šibe? mne, lebo chcem originál, alebo jemu, lebo ho nechce pustiť?:D
katkaj
19.01.07,12:54
pracovník ma požiadal o ročné zúčtovanie, ale odmieta mi predložiť originál potvrdenia o príjme od predchádzajúceho zamestnávateľa...vraj mi musí stačiť kópia...komu šibe? mne, lebo chcem originál, alebo jemu, lebo ho nechce pustiť?:D

neviem komu šibe :D ale ja by som to na základe kópie neurobila ;)
Janka6685
19.01.07,12:58
Tiež sa bojím o originály...tak by som to urobila tak, že by som mzdárke dala síce originál, ale predomnou by si ho ofotila:cool:. Môže byť? Skús mu to takto povedať;)
katkaj
19.01.07,13:06
Tiež sa bojím o originály...tak by som to urobila tak, že by som mzdárke dala síce originál, ale predomnou by si ho ofotila:cool:. Môže byť? Skús mu to takto povedať;)

Janka a načo ti v tomto prípade bude originál potvrdenia o príjme ? Ja si myslím že originál by mala mať mzdárka pri žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania. :rolleyes:
sonka1
19.01.07,13:07
pracovník ma požiadal o ročné zúčtovanie, ale odmieta mi predložiť originál potvrdenia o príjme od predchádzajúceho zamestnávateľa...vraj mi musí stačiť kópia...komu šibe? mne, lebo chcem originál, alebo jemu, lebo ho nechce pustiť?:D

Asi jemu, ked požiadal o RZD, tak mu potvrdenie od iného zamestnávateľa sáme o sebe bude prakticky nanič... myslím.

Poradila by som mu, nech si urobí daňové priznanie sám, a nech odovzdá kópie na danový úrad....ak mu ich vezmú...
brm
19.01.07,13:32
keď si nedá povedať...je to pán big boss
Janka6685
19.01.07,13:42
Janka a načo ti v tomto prípade bude originál potvrdenia o príjme ? Ja si myslím že originál by mala mať mzdárka pri žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania. :rolleyes:

No, nič lepšie ma nenapadlo. To bol len nápad.

Vieš, ak si dotyčný chce nechať originál a ty tiež chceš robiť zúčtovanie z originálu, tak vlastne takýmto spôsobom by si ho on nechal (ak na tom trvá) a ty by si mala síce kópiu, ale predtým si originál mala v rukách (keď si to kopírovala) a máš istotu, že údaje sú z originálu.

;)
Gabi03
19.01.07,13:44
Je to jednoduché. Zákon o dani z príjmov, § 38, ods 5, posledná veta: "Ak zamestnanec požiada zamestnávteľa, ktorý je platiteľom dane, o vykonanie ročného zúčtovania a nepredloží požadované doklady v ustanovenom termíne, je povinný podať daňové priznanie (§32)."

Takže ak do príslušného termínu požiada o RZ, a následne do požadovaného termínu nedodá doklady (nie kópie dokladov), tak mu pekne vystavíš ty potvrdenie a nech si spraví daňové priznanie.
Inak čo tak ho poslať k notárovi, nech overí na svoje náklady doklad a ten by som ja uznala. :rolleyes:
brm
19.01.07,13:53
toto všetko som mu povedala...ale asi nie som vhodný spoločník na komunikáciu s ním...keby som bola chlap v jemu rovnocennom postavení tak by to možno rešpektoval...ale ja som len životom zodraná mzdárka čo má len maturitu ...:(
Janka6685
19.01.07,13:56
toto všetko som mu povedala...ale asi nie som vhodný spoločník na komunikáciu s ním...keby som bola chlap v jemu rovnocennom postavení tak by to možno rešpektoval...ale ja som len životom zodraná mzdárka čo má len maturitu ...:(

Potom ti asi naozaj neostáva nič iné, len dať mu potvrdenie o príjme a nech si robí DP sám:cool:
judy
19.01.07,13:59
Ja osobne by som tiez nedala original. Ak som aj predchadzajuce roky robila sama danove priznanie, ako prilohu som prikladala len kopie dokladov - napr. o prijme. ved vieme o pripadoch, ked sa originaly stratili a co v tom pripade, kde budem nahanat zamestnavatela a ziadat o dalsie potvrdenie???
Gabi03
19.01.07,13:59
toto všetko som mu povedala...ale asi nie som vhodný spoločník na komunikáciu s ním...keby som bola chlap v jemu rovnocennom postavení tak by to možno rešpektoval...ale ja som len životom zodraná mzdárka čo má len maturitu ...:(

mimotemy To si neber tak k srdcu. Proste musíš byť sem-tam v kontakte aj s ľudmi a vraví sa, že je horšie pracovať s ľuďmi ako so zvieratami.
Takže mu pekne ukáž zákon, ak mu to nebude stačiť, pekne mu napíš list, prečo si mu odmietla spraviť RZ (proti podpisu alebo doporučene) a hotovo. Ty si musíš plniť svoju povinnosť vyplývajúcu aj zo zákona a nie podriaďovať sa "chúťkam" niektorého zamestnanca!

Ja som mala raz taký prípad, že kamarát konateľa si do mzdy pridával aj ako paušál cestovné. Nikde to nebolo popísané, bolo to len tak, z dobrej vôle firmy. Neodvádzali sa samozrejme ani poistné, ani daň. Pri Potvrdení za rok som mu to dala do príjmov, z čoho bolo samozrejme zle, ale ja som si stála za svojím aj pred šéfom. Nakoniec mi podpísal papier (on bol zároveň aj účtovník), že túto čiastku zakaždým účtoval do nákladov na cestovné a nie ako náhradu mzdy. Vtedy som mu príjem na potvrdení samozrejme znížila.
Vždy treba mať zdokladované, prečo si čo robila. Najmä mzdárky.

Držím palce.
evina
23.01.07,09:05
Ja osobne by som tiez nedala original. Ak som aj predchadzajuce roky robila sama danove priznanie, ako prilohu som prikladala len kopie dokladov - napr. o prijme. ved vieme o pripadoch, ked sa originaly stratili a co v tom pripade, kde budem nahanat zamestnavatela a ziadat o dalsie potvrdenie???
Ak si prikladáš kópie Ty k DP, ktoré si sama vypracuješ DÚ môže akceptovať, nakoľko si si sama zodpovedná za správne DP a v prípade kontroly predložíš originál na požiadanie .
V prípade zamestnávateľa, je ten zodpovedný za vykonanie ročného zúčtovania a teda nemôže ho spracovávať z neoverenej kópie, ktorá sa dnes dá o.i. krásne upraviť a pod. Vyššie bolo spomenuté, originál Potvrdenia, pokiaľ Ti zamestnávateľ vykonáva RZ /a to bude pre teba ďalej zdokladovaním príjmov v prípade potreby za daný rok/ Ti veľmi nepomôže...

Fotenie pred mzdárkou samozrejme tiež nemá žiadny účinok, nakoľko mzdárka môže odísť od daného zamestnávateľa v priebehu dvoch mesiacov napr. a čo potom...a ani v prípade kontroly nebude mzdárka obehávať x-zamestnancov, aby ukázali originál pre prípadnú kontrolu.
Nika
23.01.07,09:41
Mne tiež zamestnanec odmieta dať originál (našťastie nie je boss :) ) vraj minulý rok tiež predložil len kópiu a mzdárka mu urobila RZ. ......
brm
23.01.07,09:42
evi, si môj človek...pomastila si mi brucho...len ako to vysvetliť hluchému koňovi? vieš jak sa vraví: daj konovi žrat ked nesce...:D
katkaj
23.01.07,09:45
Mne tiež zamestnanec odmieta dať originál (našťastie nie je boss :) ) vraj minulý rok tiež predložil len kópiu a mzdárka mu urobila RZ. ......

Tak mu povedz že ty mu to z kópie neurobíš a upozorni ho že pokiaľ ti nedá originál do 15.2.2007 tak si bude robiť daňové priznanie sám.
Aspoň budeš mať menej práce ;)
evina
23.01.07,09:48
evi, si môj človek...pomastila si mi brucho...len ako to vysvetliť hluchému koňovi? vieš jak sa vraví: daj konovi žrat ked nesce...:D

Daj mu podpísať RZ, že on ho vypracoval a keď je bos tak aj v kolonke schválil a ako sa hovorí hin se ukáže...
sonka1
23.01.07,11:44
Ja osobne by som tiez nedala original. Ak som aj predchadzajuce roky robila sama danove priznanie, ako prilohu som prikladala len kopie dokladov - napr. o prijme. ved vieme o pripadoch, ked sa originaly stratili a co v tom pripade, kde budem nahanat zamestnavatela a ziadat o dalsie potvrdenie???

Ani po prečitani celej debaty som neprišla na to, že načo mi bude potvrdenie o prijme, ako osobe, pokial mam dvoch zamestnavateľov a od jedného mám originál????
Ved predsa ak mi druhý zamestnávateľ urobí RZD, kde budem mať napočítané príjmy od všetkých zamestnávateľov, tak potom mi musí k výplatnej páske priložiť originál RZD (ja to tak robím), a to je vlastne môj originál doklad o príjme a dani za celý rok..
načo mi bude originál "iba potvrdenia" od jedného zamestnávateľa, napríklad za mesiace 1-4/2006?????
janber
23.01.07,12:07
Prajem pekný deň, potrebovala by som sa uistiť v r.č.09 "Zrazené príspevky na DDS".
Zamestnanec v mes. 09/06 mal príjem danený zrážkovou daňou, nakoľko bol PN a nedosiahol príjem 5000,-Sk.
Zahrniem do r.09 príspevok DDS, ktorý som mu strhla?
Môj názor je "Áno", len som trochu zapochybovala, keďže ide o mes. v ktorom nebol príjem danený preddavkovo.
Gabi03
23.01.07,12:10
Prajem pekný deň, potrebovala by som sa uistiť v r.č.09 "Zrazené príspevky na DDS".
Zamestnanec v mes. 09/06 mal príjem danený zrážkovou daňou, nakoľko bol PN a nedosiahol príjem 5000,-Sk.
Zahrniem do r.09 príspevok DDS, ktorý som mu strhla?
Môj názor je "Áno", len som trochu zapochybovala, keďže ide o mes. v ktorom nebol príjem danený preddavkovo.

Prečo mal zrážkovú daň? Nemal v tomto mesiaci podpísané vyhlásenie?
Anja111
23.01.07,12:15
Prečo mal zrážkovú daň? Nemal v tomto mesiaci podpísané vyhlásenie?

Presne to som sa chcela spýtať aj ja...
janber
23.01.07,12:20
Áno, nemal podpísané vyhlásenie. Podpísané ho má u druhého zamestnávateľa.