veronika1
19.01.07,13:26
Mám problém so synom, ktorý sa zajakáva. Má 13 rokov chodí do 7 ročníka a taktiež v škole má problémy s učením. Včera sme mali stretnutie v škole so psychológom, ktorý ma upozornil na to, že syn by mal prejsť na integrovaný vyučovací program. Už neviem čo mám robiť, aby som syna nemusela dať na tento samostatný vyuč. program. Ako mu mám pomôcť?
poraďte ...............
Janka6685
19.01.07,12:37
Mám problém so synom, ktorý sa zajakáva. Má 13 rokov chodí do 7 ročníka a taktiež v škole má problémy s učením. Včera sme mali stretnutie v škole so psychológom, ktorý ma upozornil na to, že syn by mal prejsť na integrovaný vyučovací program. Už neviem čo mám robiť, aby som syna nemusela dať na tento samostatný vyuč. program. Ako mu mám pomôcť?
poraďte ...............

Môj brat sa v tomto veku tiež zajakával. Mal aj problémy z učením. Mamka s ním chodila na psychológiu a logopédiu. Veľa s tým neurobili. Potom robil nejaké testy a zistilo sa, že má dislexiu. Neviem prečo, ale odkedy sa to dozvedel, niečo sa v ňom preplo a začal sa lepšie učiť. Teraz má 20 rokov a už sa ani nezaľakáva.

To len tak laicky...odborne sa k tomu neviem vyjadriť
Elevani
25.01.07,19:03
Aj u mojho syna sa prejavuje zajakávanie, hlavne, keď chce niečo veľmi rýchlo povedať, keď je vzrušený. Má 11 rokov, s učením problém nemá, ale vlastným pričinením sa mu to zajakávanie nezlepšovalo. Asi 3 mesiace je tomu, čo som bola s ním na logopédii.
Odvtedy tam chodí sám. Pani doktorka s ním nacvičuje (čítajú, rozprávajú) rytmickú reč - to som ja tak nazvala. Ale ide o to, aby si "preprogramoval" centrum reči a to nacvičované rozprávanie a čítanie, ktoré znie dosť neprirodzene, ho núti aj ináč dýchať, a tak mu má pomocť v bežnom živote zmeniť rečový návyk. A fakt sa mi zdá, hoci doma sa tomu veľmi nevenujeme, že jeho reč sa zlepšuje. Tak možno logopéda by ste mali skúsiť najskor. Aj jemu by to určite psychicky pomohlo. Držím palce.
misomiso
25.01.07,19:23
Ano, logopedi toto bezne resia. Samozrejme, ide o to, aby si nasla trpezliveho logopeda so vztahom k detom. Neviem odkial si, ale napr. v PP poznam velmi dobru logopedku.
lubica_02
25.01.07,19:30
Mám problém so synom, ktorý sa zajakáva. Má 13 rokov chodí do 7 ročníka a taktiež v škole má problémy s učením. Včera sme mali stretnutie v škole so psychológom, ktorý ma upozornil na to, že syn by mal prejsť na integrovaný vyučovací program. Už neviem čo mám robiť, aby som syna nemusela dať na tento samostatný vyuč. program. Ako mu mám pomôcť?
poraďte ...............

suhlasim s nazormi ostatnych- jednoznacne je potrebne ist za dobrym logopedom, ak by nebol uspech dostatocny, treba to riesit aj s psychologom. Nic co sa pre dieta urobi nie je zbytocne.
Drzim palce .
veronika1
16.03.07,08:06
Ak by ste vedeli poradiť dobrého logopéda v KE budem veľmi vďačná.
LubicaN
16.03.07,08:36
...moja zlatá, veľmi dobre viem, ako sa trápiš pre svoje dieťa, ako veľmi by si mu chcela pomôcť...

...mňa zrazilo auto, mala som niečo okolo 9 rokov...a odvtedy sa zajakávam. Presne tak ako píšeš, niekedy jednoducho rozmýšľam príliš rýchlo a reč prispôsobujem tomuto tempu... A v strese je to najhoršie, vtedy nepoviem súvislú vetu... Chodila som na logopédiu,tam mi nepomohli...naučila som sa s tým žiť. Nebolo to jednoduché - posmievanie sa od detí, v škole keď ma skúšali tak niekedy som jednu vetu musela zopakovať 3x kým mi učitelia porozumeli... Mne v tom čase veľmi pomohlo že som chodila na divadelný krúžok - možno si poviete, že čo tá koktavá, ako mohla divadlo hrať...ale poviem Vám, pokiaľ som sa musela sústrediť na svoj text, aby ma bolo dobre počuť a rozumieť aj v zadnej rade (mikrofóny sme nemali) tak som hovorila pekne, pomaly, plynulo... Chodila som tiež na recitačné súťaže čo tiež poniektorí nechápali - ale keď som mala naučenú básničku či prózu, recitovala som jedna radosť.
Potom sa to zas zhoršilo, zlom u mňa nastal keď sa moja prvorodená dcérka učila hovoriť. Veľmi som sa bála, aby to po mne neopakovala a tak keď som sa jej prihovárala, zas som si predstavovala že stojím na javisku a rozprávam pre celé veľké hľadisko... Deti mi rozprávajú pekne, a ja keď som v strese kokcem...a žijem s tým už dvadsať rokov.
veronika1
16.03.07,11:38
Navštevovali sme logopéda od malička asi 5 rokov a výsledok? Raz sa mi zdalo, že sa to zlepšuje, inokedy že je to horšie ako predtým. Možno teraz, keď je už starší a svoj problém si uvedomuje čoraz viac, chceli by sme ešte raz skúsiť pomoc logopéda.
olga88
16.03.07,17:46
Pri zajakavani je velmi potrebne s dietatom spievat co najviac. Velmi rychlo sa tymto sposobom upravi tempo vyslovenych slov a zajakavost zmizne.
lubica_02
17.03.07,21:08
Pri zajakavani je velmi potrebne s dietatom spievat co najviac. Velmi rychlo sa tymto sposobom upravi tempo vyslovenych slov a zajakavost zmizne.
Myslím si,že je veľmi vhodné doma trenovať pomalšiu reč,ja som sa zajakávala ,keď som chcela niečo rýchlo povedať. Mamin brat sa zajakával tiež len pri rýchlej reči. Toto rýchle hovorenie si takýtočlovek ani neuvedomuje. Preto treba trénovať s logopédom a aj doma.
V škole namá náhodou nejaké problémy s učiteľmi alebo spolužiakmi? Stáva sa to aj pri psychických problémoch a deti v jeho veku sa ťažko k tomuto priznajú.
Soňula
22.03.07,09:12
Môj syn sa začal zajakávať, keď sa mi narodila dcéra. Mal 4 roky, nikdy nedal najavo, že sa tak o neho "nestaráme" ako keď bol sám. Dusil to v sebe a výsledok-zajakával sa. Najväčšia "sranda" bola, keď ho začala dcéra napodobňovať. Chodili sme na logópédiu niekoľko rokov. Nastalo zlepšenie. Zas sa to zhoršovalo, keď prišlo napr.leto, kúpalisko, kamaráti, ten emočný stres mal zase dopad na zajakávanie. Teraz má 12 rokov, účí sa výborne, ale stačí niečo emotívne, už u neho badám zajakávosť. Ale už to nieje také silné, ako keď bol mladší. Dokonca minulý rok vyhral 2 miesto v šk.kole Hviezdoslavov Kúbín, z čoho som mala radosť. Takže ako bolo vyšie spomenuté, myslím si, že tá zajakavosť suvísi s emóciami./ to je prípad môjho syna/. Veronika, možno tvoj syn prežil niečo podobné, ale to nemusí vždy platiť.
Evaman
22.03.07,11:14
Aj ja som mala spolužiaka ešte na základnej škole, ktorého dosť šikanovali.Tiež sa zajakával.Bohužiaľ na jeho nešťastie sa mu deti v škole posmievali a myslím , že tá šikana bola hlavnou príčinou zajakávania.On bol z toho chudáčik vždy nešťastný, v škole sa neučil najlepšie a bol utiahnutý. No a dôsledky to na ňom zanechalo až dodnes.Občas ho stretávam a zajakáva sa stále a pritom je to už dospelý muž s rodinou ale myslím si tiež , že tak ako napísala Soňula , dodnes sa nevysporiadal s emóciami z detstva.
poloha69
18.04.08,11:48
Odobrat ho od kolektivu mu nemusi vobec pomoct, prave naopak.
Neviem ako to u neho vzniklo, ci po nejakom silnom emocnom zazitku alebo uraze ci inak.
Docitala som sa vsak na internete o neurofeedbacku, pripadne eeg biofeedback, mozete to teda skusit. Budem rada ak to pomoze a chcela by som vediet Vas feedback na to :)

http://www.radost.sk/tiptyzdna.php?show=more&action=show&IDrow=27&IDpage=1&IDorder=1

http://www.putnici.sk/newsread.php?newsid=104
saska_1
19.04.08,15:14
Skús s ním navštíviť kineziologiu....za pokus to stojí, to ti pomôže lepšie možno ako psychológ alebo logopéd
beba13
19.04.08,16:09
Odobrat ho od kolektivu mu nemusi vobec pomoct, prave naopak.
Neviem ako to u neho vzniklo, ci po nejakom silnom emocnom zazitku alebo uraze ci inak.
Docitala som sa vsak na internete o neurofeedbacku, pripadne eeg biofeedback, mozete to teda skusit. Budem rada ak to pomoze a chcela by som vediet Vas feedback na to :)

http://www.radost.sk/tiptyzdna.php?show=more&action=show&IDrow=27&IDpage=1&IDorder=1

http://www.putnici.sk/newsread.php?newsid=104
No ja si neviem predstaviť či dokáže EEG biofeedback pomôcť dieťaťu ktoré sa zajakáva, pretože na tejto terapii dieťa ovláda počítač hlavou nie rukami, chodím tam so synom už asi 5 mesiacov a je to dosť vyčerpávajúce, niekedy po 20 minútach terapie začína driemať. Možno to pomáha, neviem ale jedna logopedička povedala aby deťi ktoré sa zajakávaju, aby pri rozprávaní gestikulovali rukami, že je to výborne na vyjadrovanie.- to isté robia napr. moderátori TV, politici a veľa ľudí
dusansl
28.04.08,20:13
Bez meškania by som mu dal detské biokalcium a kalcium na zlepšenie mozgovej činnosti. K tomu možno pár drobností. po troch štyroch mesiacoch by ste boli prekvapená...
To nie je o zázrakoch ale o náprave vzniklých vyživovacích chýb ľudských orgánov medzi ktoré počítame aj mozog.
Naviac zlepšeným využitím kapacity mozgu, by úmerne stúpla kvalita jeho práce v škole. Zrýchlila by sa pamäťová schopnosť atď....

Zajakávanie pri užívaní týchto preparátov zmizne tak nenápadne ako začalo.
Andrea308
28.04.08,20:28
je to ťažké.
cowboyka
29.04.08,05:25
Mám problém so synom, ktorý sa zajakáva. Má 13 rokov chodí do 7 ročníka a taktiež v škole má problémy s učením. Včera sme mali stretnutie v škole so psychológom, ktorý ma upozornil na to, že syn by mal prejsť na integrovaný vyučovací program. Už neviem čo mám robiť, aby som syna nemusela dať na tento samostatný vyuč. program. Ako mu mám pomôcť?
poraďte ...............
skús sa pozrieť, či to nepramení v postavení rodiny.

ja som mala tento problém zhruba pred troma rokmi, keď mi muž odišiel do zahraničia za prácou a malá bola tak na neho viazaná, že začala koktať a pocikávať sa.

Pomohlo to, keď sa vrátil zo zahraničia a rodinná idilka bola v pohode.

Skús pátrať, či na neho v škole niekto nerobí nátlaky - učitelia, spolužiaci, starší žiaci, ľudia v jeho okolí, kamaráti
dusansl
06.05.08,20:10
Som presvedčený, že synovi sa dá pomôcť. Je to cielenej úprave výživy mozgu.Tá následne umožní korekciu rečovej chyby. Dosiahnutý výsledok je trvalý hoci rečová náprava sa koná pozvoľna. Ubezpečujem Vás, že psychológ by snáď mohol pomôcť Vám - matke ako stráviť synovu drobnú vývojovú disharmóniu. V jeho prípade treba ale konať, nie diskutovať. Čas pracuje proti nemu, lebo aj v jeho príapde čas rovná sa vývoj.
Prosím, môžete požiadať SS o sprostredkovanie kontaktu so mnou.
Danika
07.10.11,09:52
dusansl
Re: zajakávanie
Som presvedčený, že synovi sa dá pomôcť. Je to cielenej úprave výživy mozgu.Tá následne umožní korekciu rečovej chyby. Dosiahnutý výsledok je trvalý hoci rečová náprava sa koná pozvoľna. Ubezpečujem Vás, že psychológ by snáď mohol pomôcť Vám - matke ako stráviť synovu drobnú vývojovú disharmóniu. V jeho prípade treba ale konať, nie diskutovať. Čas pracuje proti nemu, lebo aj v jeho príapde čas rovná sa vývoj.
Prosím, môžete požiadať SS o sprostredkovanie kontaktu so mnou.
Dobrý deň prajem, ak je to ešte možné, poprosím kontakt na pána, čo písal tento príspevok.Mám podobný problém so synom.Ďakujem D.M.
zdenka131
07.10.11,10:30
Dobrý deň, našla som Vám číslo na pána, ktorý písal uvedený príspevok : 0905/ 935 938

Nechcem Vás sklamať, ale len výživou mozgu sa daný problém nevyrieši. Je potrebná návšteva logopéda, ktorý Vám poradí, čo máte robiť.
zdenka131
07.10.11,10:37
V Bratislave sa nachádza centrum dysfluencie, kde pracujú odborníci, ktorí sa špecializujú aj na zajakavosť. Dosahujú výborné výsledky.

http://old.szu.sk/obsah.html?cast=1-4365

Tu máte aj rady rodičom:

http://www.szu.sk/index.php?id=169&menu=
pasuliatko
07.10.11,17:47
dobrý logopéd by mohol pomôcť