varga
03.01.05,06:48
Mám trvalý pracovný pomer na vysokej škole, popri tom som spoločníkom a zároveň konateľom spoločnosti s ručením obmedzeným. Budem musieť od 1.1.2005 platiť ZP resp. odvody do SP aj ako spoločník/konateľ za predpokladu, že moj podiel z príjmu spoločnosti na konci roka bude vyšší ako 12 násobok min. mzdy? (doteraz som nemusel nič odvádzať)
Ako by sa zmenila situácia, ak by som stratil trvalý pracovný pomer, resp. vzdal by som sa funkcie konateľa?
Ďakujem.
vladan
03.01.05,06:55
varga
03.01.05,07:10
skús nájsť odpoveď napríklad v tejto diskusii: http://www.porada.sk/showthread.php?t=2077&page=27&pp=10&highlight=Nov%FD+z%E1kon
Tú diskusiu som čítal, len som si nie úplne istý ako to je po poslednej novele zákona. Plné znenie zákona po novelizácii som tiež čítal, ale stále som si nie úplne istý. Zatiaľ to vyzerá, že musím platiť preddavky 910 Sk, ktoré mi však vrátia, kedže som už zaplatil zdravotné poistenie ako zamestnanec zo základu vyššieho ako 79500 Sk.
Budem musieť platiť tieto preddavky stále aj budúci rok?
ricij
03.01.05,07:27
Preddavky platíš podľa príjmu dva roky, resp. jeden rok pozadu. Ak si tam príjmy nemal, tak si zvolíš preddavky, môžeš aj v nulovej výške, keďže si poistený už ako zamestnanec.