Zuzi10
19.01.07,13:44
Zaujimalo by ma ked idem so synom k lekarovi ci mi moze dat lekar potvrdenie tzv. P na 1 den. A aka je za to nahrada mzdy? Mne v praci hovorili ze to je osetrovne clena rdiny a prinalezi za to 55%denneho vymeriavacieho zakladu. Ale podla mna je rozdiel osetrovanie dietata a navsteva u lekara. Plati este stale ze mam narok na dieta 7 dni v roku, kedy mi zamestnavatel musi poskytnut pracovne volno s nahradou mzdy?

Dakujem za odpovede
Tweety
19.01.07,12:45
Zaujimalo by ma ked idem so synom k lekarovi ci mi moze dat lekar potvrdenie tzv. P na 1 den. A aka je za to nahrada mzdy? Mne v praci hovorili ze to je osetrovne clena rdiny a prinalezi za to 55%denneho vymeriavacieho zakladu. Ale podla mna je rozdiel osetrovanie dietata a navsteva u lekara. Plati este stale ze mam narok na dieta 7 dni v roku, kedy mi zamestnavatel musi poskytnut pracovne volno s nahradou mzdy?

Dakujem za odpovede
ÁNo, nemenilo sa zatiaľ nič. Takže, za ten jeden deň sprevádzania dieťaťa k lekárovi dostaneš náhradu priemerkou. Je to prekážka v práci § 141 odst.2 písm. c.
azuz
19.01.07,14:14
Už len doplním, že zamestnávateľ je povinný poskytnúť platené voľno za nevyhnutne potrebný čas na sprevádzanie rodinného príslušníka na vyšetrenie. Nevyhnutne potrebný čas je čas strávený na ceste k lekárovi, u lekára, na ceste od lekára. Ak toto trvalo celý deň, máš na celý deň nárok na platené P. Nevyhnutne potrebný čas nie je, ak si po vyšetrení išla s dieťaťom domov a ostala s ním doma.
Ak si s chorým dieťaťom ostala doma, je to ošetrovanie chorého člena rodiny a máš nárok na ošetrovné (lekár musí vypísať potrebné tlačivo).
veduca SJ
11.05.07,04:57
Prosím Vás mám chorú mamku, ktorú som sprevádzala k lekárovi. Podotýkam, že mamka nemá trvalý pobyt u mňa doma. Lekár mi vystavil tzv. paragraf. Zamestnávateľ mi ho nechce uznať, lebo že nejde o dieťa ani o mňa samú. Podľa mňa je to v rozpore so ZP. Rada by som tiež vedieť, či mám nárok len na tých 7 dní, ale je to tak, že mám nárok na 7 dní paragrafu na seba a na mamku sa mi počíta zvlášť 7 dní? Ďakujem za odpoveď
Hansa
11.05.07,05:04
Nárok máš so sebou k lekárovi na 7 dní v roku a na sprvádzanie rodinného príslušníka na 7 dní v roku.
Tweety
11.05.07,05:18
Súhlasím, a doplním je to v súlade s §141- dôležité osobné prekážky v práci- odst.2 písm.c ZP.
veduca SJ
11.05.07,05:20
Čiže mám nárok na 14 dní? Prosím ťa, kde to nájdem v ZP, lebo tam som pozerala na §141 odst.2 ale tam sa hovorí len o 7 dňoch.
Tweety
11.05.07,05:21
Skús si prečítať moju odpoveď ešte raz, tam to máš uvedené. 7dní môžeš čerpať s náhradou mzdy na sprevádzanie mamky.
veduca SJ
11.05.07,05:32
Prepáč Tweety, prečítala som si a je mi to jasné. Ešte raz ďakujem.
Maxinka
24.09.07,07:28
ÁNo, nemenilo sa zatiaľ nič. Takže, za ten jeden deň sprevádzania dieťaťa k lekárovi dostaneš náhradu priemerkou. Je to prekážka v práci § 141 odst.2 písm. c.
Mojej priateľke povedali v práci, že ak bude sprevádzať dieťa k lekárovi dostane náhradu len za 4 hodiny. Neviete prečo?Čo ak tam bude 5 hodín?
A ešte by ma zaujímalo ako sa to bude počítať zomzdy - tá náhrada?
marym
24.09.07,07:34
Kto je rodinný príslušník pre pracovno-právne účely je v ZP uvedené v § 40 ods.5. Tam patrí aj rodič zamestnanca
Tweety
24.09.07,07:34
Náhrada je za čas strávený u lekára, ak bude potvrdenka na celý deň, preplatíme celý, ak iba na 4 hod. preplatíme priemerkou 4 hod. Závisí to od hodín strávených u lekára.
Maxinka
24.09.07,07:42
Náhrada je za čas strávený u lekára, ak bude potvrdenka na celý deň, preplatíme celý, ak iba na 4 hod. preplatíme priemerkou 4 hod. Závisí to od hodín strávených u lekára.
No jej vraj povedali, že ak aj bude 5,6,7...hodín preplatia jej len 4 hodiny. Mne sa to zdalo divné ale neviem jej pomôcť.A čo ten výpočet - aby si ho potom vedela skontrolovať.
Tweety
24.09.07,07:44
Preplácanie hodín u lekára uvádzame na výplatnej páske, sú preplatené priemerkou pre náhrady.
Mikolajova
25.09.07,09:18
Prosím Vás čo sa viac oplatí ísť na PN so sebou alebo s dieťaťom? Ak by som bola chorá s dieťaťom do 10 rokov, mám nárok na ošetrovné, ktoré vypláca soc. poisťovňa a ktoré je v akej výške?
Chobot
25.09.07,09:38
Prosím Vás čo sa viac oplatí ísť na PN so sebou alebo s dieťaťom? Ak by som bola chorá s dieťaťom do 10 rokov, mám nárok na ošetrovné, ktoré vypláca soc. poisťovňa a ktoré je v akej výške?

Zle si položila otázku.

Ak si chorá ty, tak ideš na PN sama so sebou. Ak je choré dieťa a treba byť kvôli veku či zdravotnému stavu pri ňom, tak ty nemôžeš ísť na PN, ale ideš na OČR.

V prípade PN ti SP platí nemocenské dávky počas celej doby PN (presnejšie prvých 10 dní ti platí zamestnávateľ).

Ak si na OČR, tak máš nárok na náhradu počas prvých 10 dní OČR-ky.

Takže ty si nemôžeš vybrať, či "pôjdeš na PN so sebou alebo s dieťaťom".

Náhrady nemocenského a OČR sa vypočítavajú podľa výšky odvodov, ktoré si platila. Teda čím vyšší plat máš, tým vyššie budú dávky. Náhrady vychádzajú cca 55% zo mzdy (ale pozor, to je len orientačné, nie je to počítané zo mzdy, ael z odvodov).
Mikolajova
25.09.07,09:48
Ďakujem, ale jedná sa o to, že chorá som aj ja, aj dieťa.
Chobot
25.09.07,10:11
Ďakujem, ale jedná sa o to, že chorá som aj ja, aj dieťa.

Tak potom jednoznačne PN. Dávky sa počitajú rovnako, ale poskytujú sa na celú dobu PN, nie len na prvých 10 dní, ako je to u OČR.
Mikolajova
25.09.07,10:36
A OČR sa nepočíta hneď od 1. dňa 55 %?
Tweety
25.09.07,10:49
Ošetrovné je od prvého dňa 55% DVZ.
Chobot
25.09.07,10:56
A OČR sa nepočíta hneď od 1. dňa 55 %?

Áno, to je prevda, na to som vôbec nemyslel.

Tak to nie je také jednoznačné. Bude závisieť od toho, koľko sa predpokladá, že bude trvať tvoje liečenie. Ak viac ako 10 dní, tak využiť PN. Ak to bude menej ako 10 dní, tak sa javí výhodnejšie OČR.
Mikolajova
25.09.07,10:59
Určite, myslím, menej ako 10 dní. Ďakujem
katka25
19.08.08,09:13
Ahojte, mám taký problém, že môj zamestnanec sa dožaduje voľna na sprevádzanie člena rodiny k lekárovi, pričom ide o malé dieťa (2mes.), s ktorým je jeho manželka na MD. Mám zato, že ona nie je na PM, ani nič mimoriadne sa jej nestalo, len ona potrebuje svojho muža na odvoz autom, kedže musia absolvovať viac vyšetrení s dieťaťom, okrem poradne. Podla §141, ods.2, písm.c, pracovné voľno sa poskytujelen 1 z rod.príslušníkov... ! Mám mu to voľno poskytnúť, ked jeho manželka momentálne nepracuje, lebo je s dieťaťom doma ??? :confused:

vdaka za skoré odpovede :)
Tweety
19.08.08,09:15
Ahojte, mám taký problém, že môj zamestnanec sa dožaduje voľna na sprevádzanie člena rodiny k lekárovi, pričom ide o malé dieťa (2mes.), s ktorým je jeho manželka na MD. Mám zato, že ona nie je na PM, ani nič mimoriadne sa jej nestalo, len ona potrebuje svojho muža na odvoz autom, kedže musia absolvovať viac vyšetrení s dieťaťom, okrem poradne. Podla §141, ods.2, písm.c, pracovné voľno sa poskytujelen 1 z rod.príslušníkov... ! Mám mu to voľno poskytnúť, ked jeho manželka momentálne nepracuje, lebo je s dieťaťom doma ??? :confused:

vdaka za skoré odpovede :)
Áno, ak bude mať doklad,( s časom vyšetrenia) že bol ako doprovod s dietaťom na vyšetrení, tak áno, je to uznaný § 141 ZP. To, že je matka na MD nie je podstatné.
Mirica-LV
19.08.08,09:18
Áno, ak bude mať doklad,( s časom vyšetrenia) že bol ako doprovod s dietaťom na vyšetrení, tak áno, je to uznaný § 141 ZP.



Podľa môjho názoru nie, tam si musí zamestnanec-otec jednoznačne zobrať dovolenku nakoľko manželka je na MD t. j. ona sa stará o dieťa.
halúzka
19.08.08,09:23
Ja som sa u zamestnávateľa môjho manžela stretla s výkladom, že pokiaľ je matka na materskej dovolenke, tak sa má ona starať o dieťa a aj sprevádzať do zdrav.zariadenia a manžel má nárok na §141 jedine v tom prípade, že matka je PN! Aj keď doniesol potvrdenie od lekára, tak mu dali dovolenku na ten deň! Stretol sa niekto s takýmto výkladom?
Tweety
19.08.08,09:24
Podľa môjho názoru nie, tam si musí zamestnanec-otec jednoznačne zobrať dovolenku nakoľko manželka je na MD t. j. ona sa stará o dieťa.
To nie je správne, na základe čoho to tvrdíš ? Nikde v ZP také niečo zakotvené nie je, je to len nesprávny výklad niektorých mzdárok, alebo vedúcich .
ivka70
19.08.08,09:28
Mojej priateľke povedali v práci, že ak bude sprevádzať dieťa k lekárovi dostane náhradu len za 4 hodiny. Neviete prečo?Čo ak tam bude 5 hodín?
A ešte by ma zaujímalo ako sa to bude počítať zomzdy - tá náhrada?
ak tam bude 5 hodin, mala by doniest na potvrdeni od lekara presny cas prichodu a odchodu, mali by jej uznat aj 5 hodin s tym potvrdenim.
katka25
19.08.08,09:45
To nie je správne, na základe čoho to tvrdíš ? Nikde v ZP také niečo zakotvené nie je, je to len nesprávny výklad niektorých mzdárok, alebo vedúcich .

tak teraz som už z toho magor... :confused: ako mám postupovať? je niekde pliiz odborný výklad k tomuto paragrafu?
SPECTRUM
19.08.08,09:47
Prečo by si mal otec dieťaťa brať dovolenku, veď zamestnávateľ nemusí ani vedieť, že je manželka na MD, to zamestnávateľa, kde pracuje otec dieťaťa nemá čo zaujímať. Má narok na sprevádzanie
rodinného príslušníka. Mám za sebou niekoľko kontrol zo sociálnej poisťovne a nikdy sa nad takouto vecou ani nepozastavili. Zaujíma ich doklad od lekára a koho sprevádzal. A vôbec neskúmajú či je matka na materskej alebo rodičovskej dovolenke pripadne či pracuje.
VERONIKA6
19.08.08,09:48
Ja som sa u zamestnávateľa môjho manžela stretla s výkladom, že pokiaľ je matka na materskej dovolenke, tak sa má ona starať o dieťa a aj sprevádzať do zdrav.zariadenia a manžel má nárok na §141 jedine v tom prípade, že matka je PN! Aj keď doniesol potvrdenie od lekára, tak mu dali dovolenku na ten deň! Stretol sa niekto s takýmto výkladom?
A čo keď je napr. jedno dieťatko choré a je potrebné ísť k lekárovi s druhým?
Má tam ťahať obidve lebo matka nie je chorá?
katka25
19.08.08,09:50
Áno, ak bude mať doklad,( s časom vyšetrenia) že bol ako doprovod s dietaťom na vyšetrení, tak áno, je to uznaný § 141 ZP. To, že je matka na MD nie je podstatné.
on doklad bude mať 100%-tne a na celý deň. a tvrdí, že takéto voľno bude potrebovať minimálne raz mesačne až do konca roka.tých 7 dní chce proste využiť.
VERONIKA6
19.08.08,09:52
on doklad bude mať 100%-tne a na celý deň. a tvrdí, že takéto voľno bude potrebovať minimálne raz mesačne až do konca roka.tých 7 dní chce proste využiť.
A čo keď to skutočne potrebuje?
Tweety
19.08.08,09:53
on doklad bude mať 100%-tne a na celý deň. a tvrdí, že takéto voľno bude potrebovať minimálne raz mesačne až do konca roka.tých 7 dní chce proste využiť.
Na tých 7 dní má zo zákona nárok, či sa zamestnáv. páči, alebo nie.
katka25
19.08.08,09:54
A čo keď je napr. jedno dieťatko choré a je potrebné ísť k lekárovi s druhým?
Má tam ťahať obidve lebo matka nie je chorá?
podla mna toto je už iný prípad, ked sú 2 alebo viac detí. tam je to jasné.
katka25
19.08.08,09:58
Na tých 7 dní má zo zákona nárok, či sa zamestnáv. páči, alebo nie.

v pohode, ja mu voľno dám, (tak či tak by si vybral dovolenku.) ja len aby som neurobila nejakú chybu, lebo ma trochu mätie tá veta v zákone : " ...pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytuje len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas ..."
Tweety
19.08.08,09:59
v pohode, ja mu voľno dám, (tak či tak by si vybral dovolenku.) ja len aby som neurobila nejakú chybu, lebo ma trochu mätie tá veta v zákone : " ...pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytuje len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas ..."
Áno, len jednému, ak by u vás pracovali obaja, tak len jednému, ale to nie je váš prípad.
Chobot
19.08.08,09:59
Podľa môjho názoru nie, tam si musí zamestnanec-otec jednoznačne zobrať dovolenku nakoľko manželka je na MD t. j. ona sa stará o dieťa.

Ako už Tweety naznačila, nemá toto tvrdenie oporu v zákone. Jediná výluka pre poskytnutie voľna v zmysle § 141 je, že sa neposkytuje zároveň obom rodičom:

1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,


To je ale inštrukcia pre lekára, aby nevystavoval potvrdenie pre oboch rodičov. Lebo zamestnávateľ si nemá ako overiť, či náhodou nebolo poskytnuté voľno aj druhému rod. príslušníkovi.

Ale v prípade, ak je matka na RD, či nezamestnaná, či PN - tak je to jedno. Druhý rodinný príslušník má nárok na voľno pri sprevádzaní iného rodinného príslušníka - a nemusí to byť len dieťa, ale aj napr. chorá matka.

To by potom zamestnávateľ musel preverovať, ak zamestnanec sprevádzal chorú matku, či náhodou jeho otec nie je nezamestnaný, či prečo nešiel niekto iný (napr. brat zamestnanca).

Preto tebou podaný výklad je nesprávny. Sprevádzanie sa dáva len jednému rodinnému príslušníkovi, je jedno, aké voľno majú ostatní (či MD, RD, dovolenku, nezamestnaní, dôchodcovia,...).
Chobot
19.08.08,10:02
v pohode, ja mu voľno dám, (tak či tak by si vybral dovolenku.) ja len aby som neurobila nejakú chybu, lebo ma trochu mätie tá veta v zákone : " ...pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytuje len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas ..."

Prečítaj si aj začiatok vety - len jednému sa poskytne pracovné voľno s náhradou mzdy. Ale jeho manželka nemá voľno s náhradou mzdy, ona je na rodičovskej dovolenke, takže neexistuje dôvod, prečo by manžel nemal nárok na voľno. Nikomu inému okrem manžela sa pracovné voľno s náhradou mzdy neposkytuje.
katka25
19.08.08,10:16
Ďakujem vám všetkým za rady. Teda bez obáv mu to voľno poskytnem. ;)


len tak na margo okrem 25 dní dovolenky má nárok na 7 dní na vlastné ošetrenie, 7 dní na sprev. , čiže 39 dní v roku môže chýbať, kedže mám 4 zam., je to 156 dní v roku, + 1 je darca krvi, za čo mu patrí velká vdaka, ale dalšie dni ...kedy nepracujú a som pov. im nahradiť plnú mzdu, robiť za nich, aj ked mám svojej roboty vyše hlavy) alebo zhánat niekoho na zastupovanie, čo nie je lahké (a to nevravím o PN)... ale to je problém, nás malých prevádzok...tak nám treba malým živnostníkom :D sorry, za tieto úvahy, nevšímajte si to, len som sa nechala uniesť ... :D
VERONIKA6
19.08.08,10:20
Ďakujem vám všetkým za rady. Teda bez obáv mu to voľno poskytnem. ;)


len tak na margo okrem 25 dní dovolenky má nárok na 7 dní na vlastné ošetrenie, 7 dní na sprev. , čiže 39 dní v roku môže chýbať, kedže mám 4 zam., je to 156 dní v roku, + 1 je darca krvi, za čo mu patrí velká vdaka, ale dalšie dni ...kedy nepracujú a som pov. im nahradiť plnú mzdu, robiť za nich, aj ked mám svojej roboty vyše hlavy) alebo zhánat niekoho na zastupovanie, čo nie je lahké (a to nevravím o PN)... ale to je problém, nás malých prevádzok...tak nám treba malým živnostníkom :D sorry, za tieto úvahy, nevšímajte si to, len som sa nechala uniesť ... :D
Plne to všetko chápem, na zákony nepustia a za všetko môžeme vďačiť našim dobre plateným zákonodárcom.
Matrix44
10.10.08,18:38
Dobry den,
chcel by som poradit. Zamestnavatel mi nechce uznat celodenne doprevadzanie clena rodiny, mojho syna, s tym ze manzelka je na materskej. ZP sa ale o tejto situacii nezmienuje. Lekarka ma ubezpecila ze je to v poriadku, ale radsej by som chcel poradit, aby som vedel ako dalej postupovat.

Dakujem.
Melnick
10.10.08,19:07
Dobry den,
chcel by som poradit. Zamestnavatel mi nechce uznat celodenne doprevadzanie clena rodiny, mojho syna, s tym ze manzelka je na materskej. ZP sa ale o tejto situacii nezmienuje. Lekarka ma ubezpecila ze je to v poriadku, ale radsej by som chcel poradit, aby som vedel ako dalej postupovat.

Dakujem.
Predpokladám, že si bol so synom ,s ktorým je manželka na MD.


c) sprevádzanie

1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. zdravotne postihnutého dieťaťa do zariadenia sociálnej starostlivosti alebo špeciálnej školy; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na desať dní v kalendárnom roku,

Zamestnávateľ má pravdu . So synom mohla ísť k lekárovi manželka,ale v prípade ,že musela ostať doma s druhým dieťaťom, potom si mal nárok na celodenné sprevádzanie dieťaťa do zdravotníckeho zariadenia. :)

ZP umožňuje dni voľna využívať - nie zneužívať, no nemyslím teraz na Teba , ale všeobecne.:)
Chobot
10.10.08,21:14
Predpokladám, že si bol so synom ,s ktorým je manželka na MD.


c) sprevádzanie

1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. zdravotne postihnutého dieťaťa do zariadenia sociálnej starostlivosti alebo špeciálnej školy; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na desať dní v kalendárnom roku,

Zamestnávateľ má pravdu . So synom mohla ísť k lekárovi manželka,ale v prípade ,že musela ostať doma s druhým dieťaťom, potom si mal nárok na celodenné sprevádzanie dieťaťa do zdravotníckeho zariadenia. :)

ZP umožňuje dni voľna využívať - nie zneužívať, no nemyslím teraz na Teba , ale všeobecne.:)


S týmto nesúhlasím, zamestnávateľa nemá čo zaujímať, kto je doma, kto na materskej a pod. Raz, keď lekár uzná, že člen rodiny potreboval sprevádzanie, tak to zamestnávateľ musí uznať.

Potom môžu nastať absurdné situácie - napríklad by zamestnanec potreboval doprevadiť chorú matku, a zamestnávateľ mu to neuzná, lebo jeho manželka je nezamestnaná a mala ísť so svokrou ona. Zamestnávateľ ani nemá odkiaľ vedieť, čo robí jeho manželka - či je na materskej, či pracuje, či je chorá...

Tu bola rozsiahlejšia diskusia, prečítajte si príspevky od č. 23:

http://www.porada.sk/t40620-navsteva-u-lekara-s-dietatom.html

a najmä moje vysvetlenie a zdôvodnenie s odkazmi na príslušné ustanovenia ZP:

http://www.porada.sk/800627-post38.html

A vôbec - keďže ide o rovnakú tému, tak som diskusie spojil, nech to máte v jednom.
Melnick
11.10.08,06:18
Re: Návšteva u lekára s dieťaťom
Chobot , predsa píšem, že sú situácie kedy môže využiť pracovné voľno manžel, v prípade ,že manželka je ma MD.
Považujem Ťa v oblasti miezd za skúsenejšieho a preto viac nebudem rozvíjať túto diskusiu . K tvojmu príspevku dám súhlas ,aj keď skúsenosti z praxe poznám trochu inak.

Iba na okraj : Manželka na MD - jedno dieťa- manžel pri klasickej preventívnej prehliadke dieťaťa čerpal svoj deň voľna- lekár 1500 m od bydliska - dôvod? Hádam nepôjde manželka k lekárovi pešo keď prší a ja mám nárok na sprevádzanie dieťaťa k lekárovi ! zdôvodnenie manžela zamestnávateľovi.

Ako človek to chápem, ako zamestnávateľ ???????? Urob si názor sám.

Ale už naozaj mlčím!!!!!!!!
Chobot
11.10.08,07:12
Re: Návšteva u lekára s dieťaťom
Chobot , predsa píšem, že sú situácie kedy môže využiť pracovné voľno manžel, v prípade ,že manželka je ma MD.
Považujem Ťa v oblasti miezd za skúsenejšieho a preto viac nebudem rozvíjať túto diskusiu . K tvojmu príspevku dám súhlas ,aj keď skúsenosti z praxe poznám trochu inak.

Iba na okraj : Manželka na MD - jedno dieťa- manžel pri klasickej preventívnej prehliadke dieťaťa čerpal svoj deň voľna- lekár 1500 m od bydliska - dôvod? Hádam nepôjde manželka k lekárovi pešo keď prší a ja mám nárok na sprevádzanie dieťaťa k lekárovi ! zdôvodnenie manžela zamestnávateľovi.

Ako človek to chápem, ako zamestnávateľ ???????? Urob si názor sám.

Ale už naozaj mlčím!!!!!!!!

A čo keby bola manželka chorá? Menilo by to podľa teba situáciu? Vtedy by mal nárok? Ako to potom zdokladovať, kedy má nárok a kedy nie.

Ja ti dám iný príklad z praxe.

Manželka s novorodencom na materskej. Trebalo ísť do nemocnice na komplexné vyšetrenie dieťaťa, v rámci ktorého bolo aj RTG. Ako dojčiaca matka ona nemohla sprevádzať dieťa do vyšetrovacej miestnosti kvôli ožarovaniu. Preto musel ísť s dieťaťom aj otec, ktorý s ním bol počas rentgenovania. Prečo by si mal na to brať dovolenku? Iste, dalo sa zariadiť aj iným spôsobom (môže ísť sprevádzať dieťa aj babka, alebo niekto iný z rodiny).

Ako vidno, v praxi sa vyskytujú rôzne prípady, súhlasím s tebou, že niektorí sa to snažia zneužiť. Ale nemôžeme preverovať každý prípad individuálne, existujú pravidlá a zamestnávatelia nech si ich upresnia tak, aby ale neboli v rozpore so ZP.

Pýtajúci sa tu dostal odpovede, každé s opačným názorom. Dôležité je, že v každom je aj argumentácia a vysvetlenie. Je teraz na ňom, s ktorou variantou sa stotožní a ktorú uplatní u seba v praxi. Ak má zamestnancov, ktorí sa snažia výhody dané ZP zneužiť, tak na nich treba ísť prísnejšie.

Rád vidím aj opačný názor, to ma aspoň núti dôkladnejšie prehodnotiť moje stanovisko prípadne bližšie ho zdôvodniť argumentami a vysvetleniami. Už neraz sa stalo, že som som bol vo svojej pravde istý a protistrana dala argument, ktorý ma presvedčil, že sa mýlim. Takže nepáči sa mi tvrdenie že "toto je skúsený poraďák, tak má pravdu". Kľudne ma skritizuj. Veď aj kôň má 4 nohy a predsa sa potkne.;)

Prajem pekný víkend. :)
Matrix44
11.10.08,16:38
dakujem za vase odpovede. Ja nemam zaujem nic zneuzivat, proste zamestnavatel ma filozofiu u vsetkych zamestnancov taku, ze na PN a na vysetrenie s dietatom nech ide ten druhy s manzelov, a je jedno ci sa jedna o zenu alebo muza. Hlavne nech to nie je jeho zamestnanec. Pre mna je na prvom mieste rodina, syn a manzelka, a nenecham ich predsa sa trepat po vysetreniach elektrickou, ked ma manzela, a zakon nezakazuje aby som ich doprevadzal. Nie som sice pravnik, ale viem, ze co nie je v zakone vyslovne zakazane, tak to je povolene. Akurat toto je teraz dost neprijemna sitaucia, lebo zamestnavatel mi neche spatne uznat taketo dve navstevy, a pozaduje po mne aby som si zobral dovolenku. Ja si myslim ze som v prave, takze asi dojde ko konfliktom a z toho nemam radost :(
Melnick
11.10.08,19:48
dakujem za vase odpovede. Ja nemam zaujem nic zneuzivat, proste zamestnavatel ma filozofiu u vsetkych zamestnancov taku, takú filozofiu má asi viac zamestnávateľov :cool: ze na PN a na vysetrenie s dietatom nech ide ten druhy s manzelov, a je jedno ci sa jedna o zenu alebo muza. Hlavne nech to nie je jeho zamestnanec. Pre mna je na prvom mieste rodina, syn a manzelka, a nenecham ich predsa sa trepat po vysetreniach elektrickou, ked ma manzela, a zakon nezakazuje aby som ich doprevadzal. Nie som sice pravnik, ale viem, ze co nie je v zakone vyslovne zakazane, tak to je povolene. Akurat toto je teraz dost neprijemna sitaucia, lebo zamestnavatel mi neche spatne uznattaketo dve navstevy, a pozaduje po mne aby som si zobral dovolenku. Ja si myslim ze som v prave, takze asi dojde ko konfliktom a z toho nemam radost :(
Matrix44, ako človek Ťa plne chápem.:) A v prípade, že máš od lekára potvrdenie ,zamestnávateľ je povinný uznať Ti tie dni.
AnitaMartinska
13.10.08,04:39
Dobry den, teda este rano,
neda mi nepridat sa, hoci si netrufam druhym radit. Nikdy som si nie na 100 % ista.
Ale velku chybu vidim v zakone, lebo som mala kolegynu, ktora koncila v nasej firme k 31.8.2008. Samozrejme docerpala do minuty vsetky dni na seba aj na clena rodiny / teda 7 + 7 dni / a viem ze to bolo zneuzitie. Mala znamu lekarku .
Od 1.9.2008 nastupila k novemu zamestnavatelovi a znova ma narok na 7 + 7 dni na navstevu ku lekarovi.
Preco zakon nehovori o alikvotnej casti, tak ako je to pri dovolenke?
Potom by si asi musela usetrit nejaky den aj pre noveho zamestnavatela.
Zda sa vam moj nazor moc prisny?
Chobot
13.10.08,06:51
Dobry den, teda este rano,
neda mi nepridat sa, hoci si netrufam druhym radit. Nikdy som si nie na 100 % ista.
Ale velku chybu vidim v zakone, lebo som mala kolegynu, ktora koncila v nasej firme k 31.8.2008. Samozrejme docerpala do minuty vsetky dni na seba aj na clena rodiny / teda 7 + 7 dni / a viem ze to bolo zneuzitie. Mala znamu lekarku .
Od 1.9.2008 nastupila k novemu zamestnavatelovi a znova ma narok na 7 + 7 dni na navstevu ku lekarovi.
Preco zakon nehovori o alikvotnej casti, tak ako je to pri dovolenke?
Potom by si asi musela usetrit nejaky den aj pre noveho zamestnavatela.
Zda sa vam moj nazor moc prisny?

AK sa to bude vo veľkej miere zneužívať a zamestnávatelia sa budú ozývať a ... bude pro-zamestnávateľsky orientovaná vláda... tak sa aj to možno zavedie. :rolleyes:

Ale je to tak, ako hovoríš, zamestnanec si môže čerpať aj u starého zamestnávateľa aj u nového. Nerátalo sa s tým, že by sa to zneužívalo. Možno je len málo prípadov, kedy to zamestnanci zneužívali, navyše človek nemení každý rok zamestnávateľa.
radusnicek
20.10.08,07:20
Chcem sa Vás opýtať či mám nárok na ošetrovné, ak je dieťa staršie ako 10 rokov....ďakujem :)

(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.
veronikasad
20.10.08,07:25
Chcem sa Vás opýtať či mám nárok na ošetrovné, ak je dieťa staršie ako 10 rokov....ďakujem :)

(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.
Ano máš nárok na ošetrovné aj v prípade, ak je dieťa staršie ako 10 rokov ak ošetrujúci lekár potvrdí nutnosť ošetrovania inou osobou.
Pozri § 39 Zákona o sociálnom poistení

§ 39
Podmienky nároku na ošetrovné
Na začiatok

(1) Poistenec má nárok na ošetrovné, ak

a) ošetruje choré dieťa, chorého manžela, chorú manželku, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky), ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou, alebob) sa stará o dieťa do desiatich rokov veku, ak
1. dieťaťu bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu, 50)
2. predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje dieťaťu starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu 50) alebo
3. fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu 50) alebo v súvislosti s pôrodom bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať.

(2) Dieťa na účely poskytovania ošetrovného je

a) vlastné dieťa alebo osvojené dieťa poistenca alebo jeho manžela (manželky),
b) dieťa, ktoré bolo poistencovi zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.
dejo1
20.10.08,17:39
chcel by som sa spytat ci je mozne aby mi moja firma strhavala 500sk z premii za kezde P.? priamo zo mzdy to asi nemozu ale premie? dakujem
Tweety
20.10.08,17:41
chcel by som sa spytat ci je mozne aby mi moja firma strhavala 500sk z premii za kezde P.? priamo zo mzdy to asi nemozu ale premie? dakujem
Ak sú prémie nenároková zložka mzdy,( určite áno) ktorú máš len za odpracované dni, je tento postup možný.
mocekz
21.10.08,20:30
iba pre moju kontrolu: sprevádzanie rodinného príslušníka k lekárovi (max. 7 dní v roku) mi prepláca zamestnávateľ priemerom, OČR mi prepláca sociálna pisťovňa (max. prvých 10 dní ošetrovania) - správne? keď som na OČR, tlačivo, ktoré mi vyplní lekár dávam zamestnávateľovi, alebo ho sama odnesiem na sociálnu poisťovňu?